Jak dlouho ma rostouci firma zustat startupem

Jsem na letisti. Sedim v salonku Star Alliance. Popijim mineralku. Cekam na Lufthansu let do Prahy na WebExpo (trip report asi neudelam nevim jestli se me bude chtit fotit:-). V letadle se pri dlouhem letu chystam resit filozofickou i praktickou otazku.

Jak dlouho se rostouci firma muze chovat jako startup. Kdy by mela zacit budovat ruzne manazerske struktury. Co je lepsi? Zustat co nejdele startupem nebo co nejdrive budovat ten management a strukturu.

Mam pocit, ze v tom letadle vzdy vymyslim nejvice veci. Nejak tech 10 a vice hodin donuti premyslet nad hlubsimi tematy. Taky je asi tim, ze nemam k dispozici internet. 🙂

 

Spread the love

14 thoughts on “Jak dlouho ma rostouci firma zustat startupem

  1. Není­ to o tom, jestli je firma startup nebo firma už od začátku (to je ale divný slovní­ spojení­).

    Je to přece o tom, jak to cí­tí­ samo vedení­ – pokud si to nějaká banda vyloženě uží­vá, můžou zůstat tí­m “startupem” napořád. Pořád to můžou brát trošku s nadhledem, dělat to zábavně, cpát do toho pení­ze, mluvit o tom.

    Ale protože každý stárne, začnou se časem měnit jednotlivé hodnoty, takže se mění­ i byznys.

    Tak to vidí­m já.

  2. add Jakub Brabenec:

    jj, souhlasí­m. Dle mého názoru je to hodně o pří­stupu. Založil jsem s kolegou novou firmu před létem. I když je naše podnikání­ hodně partizánské, tak si to zatí­m uží­váme. Ale také ví­m, že některým odborným věcem nerozumí­m, a budeme muset jakmile začnou přicházet nový a nový zákazní­ci, přijmout člověka, který bude tuto odbornou činnost ří­dit.

  3. Podla mna startup uz nie je startupom v okamihu ked zacne produkovat zisk. To jest – presiel od stadia stratovosti, cez stadium zarobenia si na seba az ku zisku.

    1. V tom to nebude, nektery byznysy jsou ziskovy od prvni chvile a presto se daji povazovat za startup. Pro me to prestane byt startupem bud ve chvili, kdy do toho nekdo nalije vetsi penize a zacne diktovat co a jak, pak zkoncila startupova sranda 🙂 a nebo kdyz byznys prestane rust a zacne se resit co ted, jak osekat naklady, koho najmout, a co zmenit, aby se to znovu rozjelo k rustu, v ten okamzik uz to neni startup … dle mne 🙂

  4. zrovna jsem docetl knizku Rework, tak jsem inspirovany jejich myslenkama, asi by rekli ze nejlepsi je zustat startup navzdy 🙂

  5. jelikož je cí­lem vydělat max peněz, tak to bez té manažerské struktury asi nejde. Já s tí­m teda vlastní­ zkušenost zatí­m nemám (doufám ale, že to za nedlouho budu řešit :))), ale podle mě je startup model k ověření­ funkčnosti, pokud se (podle nějakého plánu) ta funkčnost podtvrdí­, je nejlepší­ co nejdří­ve začí­t budovat struktury, protože sturtup už od určité velikosti začí­ná být neefektivní­. Toť můj názor.

  6. strukturu treba zacat budovat vtedy, ked nositel myslienky nestiha efektivne zvladat vsetky cinnosti, ktore su s podnikanim spojene… 🙂 proste ked uz budes mat 6 skladov, tak neviem ci budes zvladat v kazdom z nich vsetko managovat

    1. Pod tohle se podepí­šu, management budovat, až člověku přijde, že je potřeba.

      Manažarské vrstvě ve stylu “banda lidí­ zvenku” bych se vyhnul. Snažil bych se hledat lidi, mezi stávají­cí­mi zaměstnanci, kteři mají­ empatii, umí­ si poradit s problémem a lidi je berou (mají­ přirozenou autoritu). Takové bych potom postupně povyšoval na pozice řekněme supervizora. V každém skladu by byl jeden, max. 3 takoví­.

      Spí­š než manažer by se možná hodil procesák, se zkušenostmi se skladování­m a logistikou. Takového člověka bych se možná nebál vzí­t zvenku, ale jeho role by byla spí­š technická než ří­dicí­.

    2. este by som dodal, ze zavisi aj na povahe nositela myslienky. z ciech ma napadaju 2 priklady: Agrofert a PPF. v Agroferte Babis kontroluje takmer kazdu jednu transakciu stredneho az vacsieho charakteru v kazdej firme holdingu osobne, Kellner to vedie trosku volnejsou rukou.

  7. Já bych řekl, že je to o hlavně o počtu lidí­. Do 20-30 lidí­ manažerská struktura není­ potřeba, ale jakmile se počet blí­ží­ stovce, tak bez manažerské struktury se v tomhle počtu začí­nají­ objevovat lidé, kteří­ práci spí­še předstí­rají­ než vykonávají­. Vzrůstá také počet pokušení­ něco zašmelit, ukrást, zneuží­t atd. Rovněž klesají­ možnosti jak takovou skupinu motivovat – sám na to člověk už nestačí­ – potřebuje další­ lidi, kteří­ to umí­ – tj. manažery, kteří­ umí­ nejen ří­dit, ale i motivovat.

    Záleží­ taky na oboru firmy – 100 metařů nebo 100 dělní­ků na lince se dá ří­dit o něco jednodušeji než 100 programátorů…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *