Pristup k informacim je klicovy pri investovani do nemovitosti. Cim kvalitnejsi informace mate tim lepe. Ale i perfektni informace nenahradi selsky rozum. Je potreba osobne se jet podivat na nemovitosti co kupujete, projit si okoli ve dne a v noci (nejlepe nekolikrat), abyste treba videli jestli se na ulicich v okoli pohybuji pochybni lide. Taky sleduji jak je okoli ciste. Zajdu si do mistniho fast foodu. Divam se jestli lidi maji neporadek pred domy. Nebo u komercnich nemovitosti jako kancelari se jdu podivat na konkurenci. Zjistim za kolik pronajimaji, kolik kancelari maji volnych, jak pekne je maji upravene…
Ale zpet k tem informacim. Verim, ze to co popisu funguje jinak v CR nez v USA. To co popisuji se tyka trhu v USA a pro ty co hodlaji investovat v Americe muze byt dulezite vedet tyto dulezite rozdily.
Agenti
Agenti muzou byt dobrym zdrojem informaci, ale musite je brat s rezervou. Cilem realitniho agenta je prodat. Takze vam bude vzdy radeji davat optimisticke informace nez ty pesimisticke. Jako investor potrebujete vedet oboji. Jinak se nemuzete spravne rozhodnout. Ale je dobre vyuzit expertizy agentu a zjistit od nich maximum co se da.
MLS – Mulitple Listing Service
MLS je databaze kontrolovana v kazdem meste realitnim agenty (presneji jejich sefy – brokery) V USA musi kazde realitni firme sefovat clovek s brokerskou licenci (trosku tezsi pozadavky nez na obycejnou agentskou licenci). Ale i obycejni agenti musi jit do realitni skoly, projit FBI background kontrolou (jestli nejsou treba trestani) a slozit statni zkousky. Takze do MLS se normalni clovek nedostane. Pouze agenti a brokeri (dale budu rikat pro zjednoduseni jen agenti) maji pristup a MLS je nejlepsim zdrojem informaci. Ja sam jsem si udelal realitni licenci i kvuli tomu, ze jsem chtel seriozne do nemovitosti investovat a chtel jsem mit pristup do MLS bez jakychkoliv omezeni.
Co v MLS najdete:
- Vsechny domy na prodej (prodavane pres agenty – v Americe to je naprosta vetsina. Jen minimum domu je prodano primo majiteli bez ucasti agenta)
- Detailni informace ke kazdemu domu (fotky, informace, rok postaveni, velikosti pokoju, pocet pokoju, velikost pozemku,… )
- Vsechny prodane domy – tohle je velmi dulezite. Kdyz neco kupujete nebo prodavate tak chcete presne vedet za kolik se prodali podobne domy ve stejnem okoli. Tomuhle se rika tzv. COMPS. V MLS si je najdete. Kdyz pozadate tak vam ty COMPS da i agent, ale nekdy se stane ze zapomenou pridat nejaky dum. Treba kupujete dum a agent vam vytiskne COMPS, ale nezaradi tam dum, ktery se prodal hodne levne (ma strach, ze kdyz to uvidite tak si celou koupi rozmyslite). Tohle je duvod proc je dobre mit pristup do MLS. Dokonce vidite i domy, ktere se nekdo snazil prodat a nikdy se neprodali.
- V MLS najdete za kolik se stejny dum prodal v minulosti (pres tax record – danovy zaznam). Je to zajimave sledovat jak treba rostla cena behem let.
- Vidite i jak za nemovitost majitel zaplatil (hotove, s pujckou z banky a dokonce kolik je ta pujcka).
- Taky tam najdete jak dlouho se dum uz prodava (DOM – days on the market). Dulezite vedet. Kdyz se prodava dlouho tak je majitel casto vice nachylny pristoupit na nizsi cenu.
- Muzete taky videt jak a jak casto byl dum slevnen. Podle toho se da take poznat jak motivovany je prodavajici. Kdyz slevnuje rychle a casto tak to znamena, ze chce prodat a ma treba duvod spechat na prodej.
- Kolik podobnych domu je ve stejne oblasti na prodej. Cim vice tim je jednodussi koupit nebo ziskat lepsi cenu. Cim mene tim je to horsi. Tohle je velmi dulezite kdyz investujete. Kdyz je malo domu v nabidce tak se ceny drzi nahore. Kdyz je jich hodne tak ceny muzou jit dolu.
Kdyz nemate pristup do MLS tak muzete vyuzit ruzne weby s nabidkami nemovitosti, ale zadny nedava plny rozsah informaci. Ty jsou bohuzel v rukach agentu a zalezi jak se vam k nim podari dostat.
Mozeme len zavidiet ake informacie su v USA k dispozicii. V SR/CR si taky MLS musi vytvorit kazdy investor sam 🙂
Diky za clanek, moc mi pomohl :). Uz delsi dobu premyslim o investovani do nemovitosti v USA, ale porad nejak nechapu jednu vec – jak je to s vizovym programem, pokud chci investovat – dejme t0mu – $1,500 000 ?
Investice do nemovitosti ti v USA nepomuze k vizum. V Kanade, Australii, New Zealandu je to jinak a pomohlo by ti to.. USA to maji bohuzel hodne prisne.
pro MK1: Pokud jsi ochoten investovat $500,000 – $1,000,000 (podle mista), USA maji specialni vizovy program. Je to docela slozite, bez pravnika se to neobejde. Jsou na to i specialni firmy, ktere to delaji (a soudili se s vladou, takze si vydobily docela dobre postaveni, lepsi nez vlada puvodne chtela:-) ). Hledej EB-5.
John dik za info, hodne to pomaha. To znamena, ze ked Ty mas licenci mozno sa na Teba obratit ze?
S zadosti o radu klidne…
Jinak EB-5 visa jsou spise o investici do nejakeho podnikani nez o investici do nemovitosti. Ale je to asi dnes nejjednodussi cesta jak ziskat green card. Staci mit ty penize.