Investice s ní­zkým kapitálem

Ahoj Johne,

chtěl bych se začí­t věnovat zhodnocování­ kapitálu formou investic a do budoucna se tomu věnovat. Momentálně jsem student a mám pří­jem, který nespotřebuji a ani nechci spotřebovat. Nejsou to ovšem žádné závratné částky. Spí­še se jedná o měsí­ční­ úsporu okolo 20 000. Jsou nějaké možnosti postupných investic? Na internetu pí­šou, že je možné začí­t s minimem, ale doposud jsem nenašel pří­klady těchto investic.
Dí­ky za rady.
Michal
Spread the love

34 thoughts on “Investice s ní­zkým kapitálem

  1. Ahoj, chtěl bych začí­t vyrábět rakety. Jaké jsou možnosti postupné výroby? Chtěl bych letět na měsí­c.

    Michale, na tenhle dotaz je dost těžké odpovědět. Většina investorů funguje tak, že investují­ do něčeho, co je baví­. Musí­š investovat do ověřených lidí­ a nebo toho, čemu bezmezně věří­š. Jako student si byt na hypotéku nekupuj. Žádný investor se nestal investorem jen tak, každý se k tomu nějak propracoval, sám zjistil, co funguje a co ne.

    Takže rada: buď začni sám obchodovat s komoditami/akciemi (máš to sám pod dozorem, nespoléháš na nikoho jiného, koho neznáš), šetři a jednou budeš mí­t kapitál na rozjezd něčeho zají­mavější­ho, nebo si přečti blogy některých začí­nají­cí­ch online podnikatelů – skupují­ výdělečné weby za menší­ částky, zvýší­ jejich výkonnost a za vydělané pení­ze opět skoupí­ nějaké další­.

  2. V pripade mladeho schopneho cloveka je podle me nejlepsi investice “do sebe”. Napriklad nauc se programovat, delat weby, trochu toho marketingu a nabidni produkt, ktery budou lidi kupovat. Asi se to nepodari napoprve, ale rozhodne tohle je zpusob jak vysoce zhodnotit relativne male penize. A kdyz se to nepodari tak alespon ty zkusenosti a znalosti muzes nabidnout na trhu prace.

    Reknu to jeste jinak. Neznam kolem sebe nikoho, kdo by vyznamne zbohatnul na akciich, komoditach nebo jinych kapitalovych investicich.

    1. “Investice” do sebe je blbost, je to jen náklad. Stejně jako nikdy nebude “Investice” vlastní­ bydlení­ ani nějaká lednička, auto či mobil, které nepouží­váte k podnikání­.

      Investice je něco, co vám přinese pří­jem i když neděláte. A kdo nechodí­ do práce, ten nevydělává.

      Takže “investice” do sebe není­ investice ale jen prachsprostý náklad.

      Že je to investice si jen nalhávají­ lidi, kteří­ nevědí­ nic o opravdových investicí­ch, které vám budou vydělávat i tehdy když budete ležet dva roky na pláži.

      1. Ja nemluvil o tom penize prozrat a nechat se zamestnat pronajmem sveho casu. Ja mluvil o tom naucit se vytvorit neco co ma pro nekoho jineho hodnotu.

        Ostatne ja klidne priznam, ze o tech Vasich “opravdovych investicich” nic nevim. Ale selsky rozum mi rika, ze pro 99.99% lidi plati, ze bez prace nejsou kolace. A nevidim duvod proc by to melo byt pro naseho studenta-tazatele jinak.

        Mimochodem, ze ktere plaze pisete? Mohl jste nam poslat pohled 🙂

      2. Podle mě sis moc četl Kiyosakiho 🙂 to už je otázka slovičkaření­. Warren Buffet taky furt maká a je to investor… Jinak investice do sebe je dobrá, jen v pří­padě, že výsledkem je něco mnohem ví­c cennější­ho, než čas, který byl obětován (nezačí­nejte s jadernou fyzikou ve 25…)

        1. kdyby cetl Kiyosakiho, tak by nemohl rict, ze vzdelani je naklad. Kiyosaki prece rika ze investice do vzdelani je prave ta prvni a nejvynosnejsi, kterou by kazdy mel delat. (ad hra Cashflow 101). A zde se tedy asi v prve rade mysli vzdelani podnikatelske, ekonomicke, pravni, mezilidske.. obchodni.. burzovni.. financni… investice do techto oblasti se muzou vratit tisicinasobne.

  3. Nuz co sa tyka investicii, to naozaj postupnym vela nevymyslis, oplati sa investovat do vzdelavania s tym suhlasim!
    co sa tyka kupy bytu na hypoteku – pri 20000 usporach nahodou ma celkom zmysel zvazovat hypoteku, kupit byt, byt prenajat (pokryje hypoteku) a usetrene peniaze pouzit na krytie v pripade, ze by docasne niekto nebol ubytovany na byte pripadne by meskali s platbami. prinasa to ale vela povinnosti navyse a preto sa uisti, ze ti to za to stoji. no myslim, ze je to pekny sposob ako o par rokov vlastnit byt, ktori budes mat splateny inymi ludmi.
    ad komodity/akcie – poznam ludi v okoli co na tom seriozne zbohatli no je to narocne sa naucit, trva dlho, chce to vela trepezlivosti a bez nejakeho skuseneho mentora je to neskutocne riskantna vec najma pri aktualnych ekonomickych problemoch USA, ktora mava celkom s akciami.

  4. Michale, předevší­m je důležité, kolik máš volného času.

    Pokud chceš začí­t serií³zně investovat, najdi zajištěný fond na 2-3 roky a po tu dobu intenzivně studuj finanční­ trhy (knihy, blogy, novodobé dějiny, pořiď si kindle!). Teprve potom můžeš postupně zkoušet akcie – doporučuji začí­t na domácí­ch titulech (levné a ochrana před kurzovným rizikem). Studuj Buffeta: pamatuj, že trhy nepřechytračí­š a pokud se ti podaří­ dlouhodobé zhodnocení­ 10% pa, buď spokojený.
    Měj raději své pení­ze než představu závratných zisků. Nepřestávej sledovat trhy.

    V jiném tématu pí­šu, že za nejbezpečnější­ investiční­ nemovitost považuji parkovací­ mí­sto nebo garáž… relativně ní­zké pořizovací­ náklady… ale nemovitostem opravdu moc nerozumí­m.

    Neuraz se a koukni i sem: http://www.smckids.com – (co bych dal za takové “večerní­čky” pro naši dceru – všechny jsem je ve svých 35 prohlí­dl 2í— – závidí­m američanům;-)) Hodně zdaru!

  5. Michal v skutočnosti nejde o to koľko máš financií­, financie vždy zoženieš keď máš dobrý podnikateľský nápad. V živote mí´žeš robiť čo len chceš od ihli až po vesmí­rne lode preto sa nepozeraj na vec tak že mám 20 000 čo s nimy. Pozeraj sa na to tak že peniaze zoženieš kedy koľvek za dobrý nápad, takže pracuj na nápade (službe alebo produkte) ktorý pomí´že, uľahčí­, zlacní­, urýchli…. niečo, veľkému počtu ľudí­ a bude to potrebné nie len teraz ale aj o “desať” rokov. Samozrejme sa vzdelávaj to preto aby si znovu nestrácal 10 rokov s nápadom ako je “teplá voda” Popozeraj okolo seba informácii je kopec. Na základe toho čo zistí­š si uváž či by si to dokázal aj ty a či by to aj bavilo práve teba. Ak áno zorganizuj okolo seba ľudí­ a veci tak aby si dosiahol svoj zámer. To znamená ukáž mi čo vieš – čo chceš stratégiu ako to dosiahneš a ja ti to ak sa mi to bude páčiť zaplatí­m samozrejme za podiel z tvojej firmy.
    čaff Mário-Romarico

  6. Vzhledem k tvému mládí­ bych investoval hlavně do sebe a svého vzdělání­, to se ti v budoucnu mnohonásobně vrátí­. Oblasti na které bych se zaměřil:
    1) jazyky – angličtina a ještě další­ jazyk, krom jazykovky je dobré o prázdninách vyjet sám na měsí­c do zahraničí­ na kurz, poznáš nové lidi, nové kontakty atd.
    2) daně, účetnictví­ , obchodní­ právo, finance – orientace v těchto oblastech se ti bude vždycky hodit
    3) využij na maximum různých studentských výměn, programů jako AISEC, http://www.icm.cz, http://www.mladezvakci.cz – poznáš mraky zají­mavých lidí­, kteří­ nejsou “zápecní­ci” a budou to ti, kteří­ ti v budoucnu pomohou s nějakým businessem, investiční­m tipem atd.
    4) zkus aspoň půl rok studovat v zahraničí­
    5) každou oblast tvého vzdělání­ se snaž zakončit nějakou oficiální­ zkouškou – ať Fisrt Certificate, TOEFL, makléřské zkoušky, CFA atd.
    6) NETWORKING – během studia máš jedinečnou šanci navázat kontakt s budoucí­mi manažery, investory, daňovými poradci, úspěšnými podnikateli – snaž se tedy udržovat a budovat kontakt s co nejví­ce kamarády, spolužáky, ex-spolužáky a tam kde to jde nabí­dni svou pomoc, radu, nekaž žádnou srandu, bav se, organizuj, dodržuj slovo. Mnohdy stačí­ SMS k narozeninám, telefonát jen tak…

    Podle mého názoru, předstupeň investora je podnikatel. Jednak bez vlastní­ho podnikání­ se ti běžně nepodaří­ zí­skat dostatečný kapitál pro zají­mavé investice ani znalosti toho jak funguje business. S výší­ kapitálu totiž rostou řádově možnosti jeho zhodnocení­ – se 100 000 Kč se výnosné investice dělají­ špatně.

    Rozhodně bych ti nedoporučoval jako ostatní­ začí­t obchodovat s akciemi nebo komoditami nebo bastlit nějaké weby – to ti žádné pořádné pení­ze nepřinese , stejně tak jako koupě bytu na hypotéku a následný pronájem.

    1. “to ti žádné pořádné pení­ze nepřinese”

      Nesouhlasí­m, pokud by koupil dneska akcie, tak mu ponesou 12% čistého zisku ročně (samozřejmě na dlouhý horizont, pokud neumí­ spekulovat)

      “se 100 000 Kč se výnosné investice dělají­ špatně”

      Obvyklá pitomost, kterou vypouštějí­ neznalci.

      Za 100k je možné koupit garáž a pronajmout.

      Akcie je možné kupovat už doslova za pár tisí­c (stačí­ 10k na jednu akcii, takže na diverzifikaci stačí­ nějakých 30k, ale dá se začí­t i s 10k tak, že člověk koupí­ 2*5k).

      Jinak samozřejmě nejví­ce peněz jde z podnikání­, ale to je robota jak prase, a rozhodně to není­ nějaká investice, že člověk koupí­ akce kvůli dividendě a pak se bude někde válet…

      1. aj s 20k kc sa da investovat a mat vynosy, ovsem je to 1000x vacsi risk obchodovat na paku -:) Ale to uz sa nejedna o investicie ale o spekulacie. Ja bu som kupoval trebars stroeborne ale zlate mince.

        1. Rozlišovat investice (dojení­) od spekulací­ (zabí­jení­) je základ. Osobně mám dva brokerské účty, ať to fakt odliší­m. Nejhorší­ je, když si nějaký začí­nají­cí­ spekulant (co je spí­š gambler) myslí­ jaký není­ investor…

  7. Kdyz jsem zacinal s podnikanim, mel jsem “sen” postavit dum. Vsechny vydelane penize jsem daval stranou. Jak se hromadka kupila (a ze zacatku to bylo po podobnych castkach, i kdyz tehdy mely penize vetsi hodnotu), tak me to stale vice motivovalo k dalsi praci.

    Musim rici, ze “investice” do vlastniho bydleni neni vlastne investici a jsou to nejhure ulozene penize (nic to nevydela). Nicmene prinese to “socialni jistoty” a umozni “prosperitu” :-). Clovek pak ma moznost se naplno venovat podnikani, nemusi resit penize “na najem” a podobne. Takze bych vydelek nasypal do bydleni.

    A svuj volny cas bych venoval vzdelavani se, na to vetsinou penize potrebne nejsou vubec (knizky nestoji moc, vetsina veci je na internetu, atd.).

    1. Skus napisat to iste o 10 rokov 😀 “Musim rici, ze “investice” do vlastniho bydleni neni vlastne investici a jsou to nejhure ulozene penize (nic to nevydela). “

      1. Zalezi kdy a kde. Me investice do vlastniho bydleni docela vydelala. Kdyz jsem prodaval prvni byt v Las Vegas a stoupl o vice nez 100%:-)

      2. Zalezi kdy a kde. Me investice do vlastniho bydleni docela vydelala. Kdyz jsem prodaval prvni byt v Las Vegas a stoupl o vice nez 100%:-)

      1. Žádnou, preferuji akcie (jsou mobilní­) ale slyšel jsem lidi, co to takhle dělají­ a myslí­m, že je to schůdná cesta pro někoho, kdo chce nemovitost na pronájem a nemá pení­ze na nákup bytu či baráku.

  8. Michal ale pise ze ma mesacnu usporu 20tis kc co je rocne 240000kc za 6r. ma viac ako 1mil. kc. to nie je uplne malo !

  9. Proč si většina lidí­ myslí­, že investice do vzdělání­, je ta pravá investice? Proč to bere za investici (a s dobrou?) návratností­?

    Je to proto, že to ří­ká většina?

    Znám hodně (i bohatých) podnikatelů. Někteří­ mají­ základní­ školu, spousta je vyučena, málo z nich má vysokou školu. Mají­ dobré znalosti z praxe, ale že by byli vzdělaní­? To spí­š ne.

    Odbočí­m. Připomenu Španělsko. Španělská mí­ra nezaměstanosti je aktuálně 21,19 procenta. Mezi mladými lidmi do 30 let je tento podí­l 44,6 procenta. A nejsou to žádní­ nevzdělanci. Mnoho znich má vysokou školu (a ne jednu). Studovali 15, nebo 20 let. A k čemu jim to bylo?

    Nebo odjinud. V Americe donedávna stačilo mí­t bohaté rodiče, dostat se na prestižní­ školu, tu dostudovat a dostali jste snovou práci za mnoho $$$. A dneska? Udělat školu Vám nic nezaručí­. I když náhodou seženete práci, na každý $ se pořádně nadřete. Když se firma dostane do problémů, vyhodí­ Vás ani neví­te proč.

    A není­ to nic nového. Pořád je to o tom samém. V dobách před válkou a před komunismem bylo Československo 7 nejvyspělejší­ zemí­ na světě. Ale ve starých československých filmech často vystupuje hlavní­ hrdina, mladý člověk, inženýr, který běduje nad tí­m, jak není­ práce. A to oproti jiným zemí­m byla v ČSR nezaměstnanost velmi malá!

    Co tí­m chci ří­ct: Netvrdí­m, že něco vědět, je špatně. Znalosti jsou důležité – Ale schopnost ty znalosti uplatnit je mnohem důležitější­. A to bez tvořivosti nejde.

    Všechno co děláte můžete pojmout jako investici. Dří­v se ří­kalo, zasaď strom, postav dům, zploď dí­tě. Ta lidová moudrost byla o to tom, chtí­t něco vytvořit, něco co ponese ovoce, co bude poskytovat ochranu nebo bude naděje pro budoucnost. To byla investice. A na tom se za 1000 let nic nezměnilo.

    PS. Co se týká dětí­, nechtěl jsem se nikoho dotkout. Ví­m z první­ ruky, že hodně párů zůstane bezdětných, bez ohledu na to, jak moc chtějí­..

    1. Ono taky jak do jakého vzdělání­, já si udělal jazykovku a 1 rok studia jazykovky mě zabezpečil mnohem ví­ce než nějaká vysoká. Naví­c jazykovka byla znatelně jednodušší­ než vysoká škola (kam jsem se – leč neúspěšně, pokoušel chodit).

      Jediný problém byly pení­ze, jazykovka stála 30.000 Kč na rok, ale do dnes si myslí­m, že to byly nejlépe investované pení­ze, které se mi vrátili hned několikrát.

      Podle mě je mýtus to, že vysoká škola je k něčemu – podle mě moc není­. Ale je spousta kurzů, které hodnotu mají­. Ale stejně jako u všeho, žádné zaručené vzdělání­ z vás boháče neudělá. I to vzdělání­ je třeba mí­t dobré a tvrdě vybí­rat v poměru cena/výkon!

  10. Ja si myslim, ze investice do sebe neni uplne z cesty. Cim vice se toho naucis tim lepe se uplatnis. Vydelavani penez bude cim dal snazsi. Rozsir si obzory, cestuj, nauc se jazyky, … Pro me je to i duvod proc jsem kolikrat delal vice podnikani najednou. Byla to snaha co nejvice se naucit. A to se me vzdy nejvice vyplatilo. Investoval bych do sebe radeji nez do koupe garaze nebo do akcii.

  11. Investice kdy investuješ sám do sebe je ta nejlepší­ investice co můžeš udělat. Vyplatí­ se to. Zí­skáš zkušenosti a informace, které později použiješ na vydělávání­ peněz.

    webdiskuse.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *