Internetový inkubátor startupů

V ramci diskuze o investovani do startupu tady mam clanek od Ondreje s jeho predstavou jak by to investovani melo fungovat.

Ahoj Johne,

zapřemýšlel jsem, čeho by se měla česká část komunity držet a napadlo mne, co by mohlo viset na novém webu:

‘žKomunita XYZ podporuje růst nových startupů. Zkušení­ investoři, podnikatelé, mentoři a startupy si zde vyměňují­ zkušenosti, či podporují­ růst konkrétní­ho projektu.’ž

Proč vložit startup do komunity?
– zí­skáte zdarma zpětnou vazbu, komentáře, doporučení­, nápady,
– vstoupí­te do povědomí­ potenciální­ch investorů,
– můžete zažádat o mentoring a hromadné investování­,
– NAPIŠTE I VY, CO BYSTE RíDI ZíSKALI? [1]
Jak a co sepsat?
– podnikatelský plán nebo napište již o rozjetém startupu.

Jak lze podpořit startup? Co může investor, partner vložit?
– materiální­ podpora,
– mí­sto ve skladu, prodejně, e-shopu,
– mí­sto v kanceláři, jiných prostorech,
– přidělení­ telef. operátora,- poskytnutí­ klí­čové služby pro startup se slevou, zdarma, ‘¦
– obchodní­ podí­l (min. 20.000,- Kč podí­l ve spol. s r.o. – z toho min. 30% při založení­, vstupu),
– management,
– mentoring.
– NAPIŠTE, CO NABíDNOUT JINí‰HO? [2]

Jak to funguje?
– Obecně platí­: něco za něco.

Modely investování­, partnerství­:

Model 1 – Silný Leader

– Investor: Obchodní­ podí­l investorů do výše 49% (vysvětluji ní­že, proč).
– Partner: % z obratu bez DPH vázaného na konkrétní­ službu poskytovanou partnerem (neomezeně, nebo omezeně např. do obratu X mil. Kč, či vázáno na určitou podmí­nku).

Model 2 – Silný Mentoring
– Investor: Obchodní­ podí­l investorů dle dohody.
– Partner: % z obratu bez DPH vázaného na konkrétní­ službu poskytovanou partnerem (neomezeně, nebo omezeně např. do obratu X mil. Kč, či vázáno na určitou podmí­nku).

Investor
– autorizovaný systémem, povinen dodržovat podnikatelskou etiku.

Partner
– autorizovaný systémem, povinen dodržovat podnikatelskou etiku.

– na webu budou vzory smluv pro partnerství­.

Startup
– musí­ být již otestovaný, přesvědčivý,
– uživatelé průběžně pí­ší­ do přehledů nezainvestovaných startupů, co změnili, vylepšili, apod.,
– základní­ rozsah startupu – anotace – veřejná,
– bližší­ údaje o startupu pro registrované investory zdarma,

Mentor
– Pouze 1 subjekt (Práv. os., Fyz. os.) na 1 projekt, musí­ být současně jední­m investorem, mentor bude naví­c placen procentuálně ve výši 10% z hrubého zisku, svého mentoringu však může být zbaven rozhodnutí­m jednatele, o tom, kdo se stane mentorem, rozhoduje jednatel (leader), mentora může navrhnout nebo přijmout nabí­dku potenciální­ho mentora. Mentor se zavazuje spolupracovat se společností­ a konzultovat její­ vývoj.
– Mentor může být i pouze jediným společní­kem.

– Na základě toho, kdo je mentorem, se mohou další­ investoři rozhodnout podpořit projekt.
– Mentor musí­ být zkušený, serií³zní­, přinést know-how.
– Proč musí­ být mentor investorem? Pokud si nebude rozumět s jednatelem, může to být až poté, co řekl společnosti všechno své know-how a podí­l je poté jediné, co mu zbyde, když si jednatel zvolí­ jiného Mentora.

Cí­l financovaných startupů
– dosažení­ stanoveného hrubého zisku v určitém časovém období­,
– pří­padný prodej společnosti solidní­mu investorovi, který dále pozvedne sí­lu firmy.

Poznámky
– společní­k (investor) odpoví­dá do výše svého nesplaceného vkladu (pokud při založení­ společnosti se zakládní­m kapitálem 200 tis. Kč zí­skal 10% obchodní­ podí­l a z toho splatil prozatí­m 15 tis. Kč, znamená to pro něho, že odpoví­dá vkladem, který ještě nesplatil – tedy 5 tis. Kč),
– společnost za své závazky ale odpoví­dá celým majetkem.

Jak financovat jednatele (leadera)
– DPP do 150 hod. / rok – max. do 80% výše svého splaceného vkladu, poté až po tvoření­ hrubého zisku – max. procentuální­m poměrem svého obchodní­ho podí­lu z hrubého zisku.

Finance (pří­klad s s.r.o.)
– 200 tis. Kč min. základní­ kapitál
– v ČR obecně platí­:
> peněžitý vklad min 100 tis. při založení­;
> max 50 společní­ků, přičemž každý musí­ mí­t min. 20 tis. Kč podí­l,
> při založení­ firmy musí­ společní­k vložit min. 30% svého vkladu.

Osobně ví­m, jaký je pocit být jako 10% společní­k, ale i většinový. Z vnitřní­ho pocitu Leadera nese daleko větší­ morální­ zodpovědnost (ří­kejme tomu, jak chceme – CEO, jednatel – společní­k, ‘¦ ), když si je vědom, že on je tí­m, na kom většina rozhodnutí­ závisí­.

Kdo ví­, jak to funguje prakticky s tichým společenství­m? [4]

Tento postup lze ale praktikovat i s jiným základní­m kapitálem nad 200 tis. Kč.

Pokud čte tuto pasáž čte zkušený investor, pak by mohl konkrétně poradit v komentáří­ch [5], jak se řeší­ vstup nově pří­chozí­ho investora do s.r.o. s investicí­ 500 tis. Kč, za kterou obdrží­ 40% obchodní­ho podí­lu a zakladatel (Leader), který vloží­ 100 tis. Kč, nebo 20 tis. Kč a přesto zí­ská 60% podí­l. Ví­m, že takto je postaven např. server BezRealitky.cz, ale i jiné projekty. Pravděpodobně se to řeší­ ve společenské smlouvě, ale jak vypadá konkrétní­ řešení­?

[#] – Vaše konkrétní­ odpověď na otázku s čí­slem.
Napište konkrétně, co si myslí­te vy. Cí­lem tohoto projektu je vytvoření­ komunity nejen pro čtenáře blogu PodnikanivUSA.com. Nicméně John by měl mí­t zde své články z Blogu o podnikání­ v kopií­ch.

Ondřej Krabs, [email protected]

Spread the love

19 thoughts on “Internetový inkubátor startupů

  1. Přijde mi to jako výplod studenta vysoké školy správní – nebo něčeho podobného. Hemží se to cizími slovy, je to hezky zpracované na jedničku ale je to jen hra s čísly. Podnikání je o něčem úplně jiném. Nepotřebujete žádného investora mentora nebo co já vám. Nepotřebujete drahé technologie. Nepotřebujete hromady peněz. To jsou jen výmluvy pro vlastní neschopnost nebo lenost. Peníze si můžete půjčit v bance (když Vám nepůjčí tak je třeba se zamyslet proč), techniku a služby si můžete koupit. Tak proč se s někým dělit o potenciální zisk. A i když náhodou zkrachujete tak přijít o svoje peníze je mnohem lepší než přijít o cizí peníze. Naučíte se tím totiž spoustu věcí. Velkým obloukem bych se vyhnul podobným projektům. Schází se zde dva podobné problémy – neschopný investor (schopný investor nic takového nepotřebuje) a neschopný podnikatel (schopný podnikatel se nepotřebuje s nikým dělit o zisk celé firmy)

  2. 2 Vratislav: Schéma jsem se snažil postavit pro začínající projekty. Určitě nepočítám s tím, že bude pro každého. Ale podobným způsobem jsem začal podnikat před pěti lety. Některé věci mne napadly podle vlastní zkušenosti a jiné jsem posbíral na základě předchozích komentářů u předešlého článku. Budu rád za konstruktivní i kritické komentáře 🙂

  3. Nechapu – clanek je o obsazich smlouvy investor-startup, tedy o te posledni veci co by se dala nejak standardizovat, jinak projekt neni k uzitku nikomu nicim.

    Presne jak rika vratislav – schopni investori najdou schopne startupy (a naopak) uplne jinde a jinak – a zadnou cestou co by sla takhle nalinkovat. Byrokraticky sen pro setkavani neschopnych s neschopnymi.

  4. Keffa a Vratislave, sli byste do toho, kdyz by byla skupina uzavrena a startupy byste osobne doporucovali?

    Treba jste zkusenymi podnikately a obcas vidite dobry napad, firmu, ktera ma zajem rust, ale investory neresi. S dotycnym si promluvite a presvedcite ho, ze by mel o svem projektu promluvit s lidmi jemu podobnymi. Treba jen citite potrebu tomu cloveku pomoci rust. Jenze sami byste na nej nemeli cas se mu venovat, protoze zrovna treba nemate cas resit s nim jeho napady…

    Psal jsem to podrobne kvuli rejpalkum, ale necekal jsem, ze se to otoci tim spis proti mne 🙂

    Stale mam ale chut si popovidat s majiteli jinych nejen webovych sluzeb o tom, co chteji delat, o jejich napadech. Dokonce to delam i se svou konkurenci nebo zakazniky. Nasli jsme si k sobe cestu, i kdyz pocatky spoluprace zacinaji nevrazive.

  5. Mě by "komunitní" rozjíždění start-upů rozhodně zajímalo, ze strany investora, mám peníze a mám určité zkušenosti s řízením projektů, ale chybí mi entuziazmus pouštět se sám do větších věcí. Ten článek mi popravdě připadá takový, jak to říct, nepřehledný, ale jako první nástřel to není špatné, něčím se začít musí.

    O tichých společnících je na internetu popsáno tuny textu, stačí použít gůgl.

    Ty nestejné podíly – myslím že hledáš problém tam kde není. Prostě společníci přinesou nějaké peníze, a do společenské smlouvy se napíše jaký bude mít kdo obchodní podíl, nezávisle na tom kolik kdo přinesl peněz. Nic konkrétnějšího není potřeba řešit, notář do smlouvy napíše prostě to na čem se společníci dohodnou.

  6. Myslim, ze chybou je, ze se Ondrej pustil moc brzy do reseni moc technickych veci… Ze spise je potreba doladit teoreticky koncept a fungovani. Ja jsem to chtel zverejnit, kdyz mi to poslal. Beru to tak, ze je dobre mit nejakou diskuzi.

  7. Tento clanok ma dost prekvapil, pretoze doteraz sa su vzdy pisalo o praktickych veciach a vlastnych skusenostiach z praxe. Toto je iba cisto teoreticka uvaha a nech sa Ondrej neurazi, ale myslim si, ze neovlada dostacne zakony tykajuce sa zakladania spolocnosti, pretoze, ak nemam dostatok kapitalu na pociatocny vklad, tak mozem podnikat na zaklade zivnostenskeho listu, kde su naklady na vybavenie cca 3.000,- CZK. Vyska pociatocneho vkladu do spolocnosti totizto nehovori o tom kolko kapitalu skutocne potrebujem na podnikanie. Taktiez sa tu ukazuju dost slabe ekonomicke znalosti z fungovania firmy, pretoze, ak mam spolocnika /investora/, tak si spravidla delim koncorocny cisty zisk na zaklade percentualneho podielu spolocnikov. Hovorit tu o nejakom percente z obratu z povazujem za dost zle, lebo ked je spolocnost v strate, tak by profitoval iba investor. V normalnom pripade investor ide do podnikania aj s tym rizikom, ze v pripade , ak ma podnik stratu, tak sa na nej tiez podiela. V pripade, ak by investor iba poskytol pozicku, tak mu firma splaca uver + uroky.

    Neviem, ake ma Ondrej prakticke skusenosti s podnikanim, ma sice napad nieco urobit, ale chcelo by to v tomto pripade naozaj si dobre prestudovat zakony , poradit sa s nejakym pravnikom a danovym poradcom, ktori by mu toto vysvetlili a mozno na zaklade novych znalosti a skusenosti naozaj vymysli zaujimavy projekt, ktory mu prinesie profit.

  8. Ako som pisal pod minulym clanok, investor pre projekty do par milionov obratu je absolutne zbytocny.

    Taketo hranie sa na podiely za 20 tisic KC a pod je cisty vysmech.

    Vsetci by len krasne investovali a mudrovali, a kolko z Vas tu zarobilo peniaze?

    A nie, nemyslim nejaky plat z prace pre pobocku nadnarodnej firmy s prechodnym pobytom v CR a SR.

  9. Ondrej: ja jsem zastupce startupu, ne investoru:), a prijde mi, ze snaha nacpat komunikaci startup-investor na (verejny) web je predem odsouzena k neuspechu – imho jeden vecer u piva na webexpu a podobnych akcich (treba tady odkazovany sraz webtrzniku) vyda poctem navazanych kontaktu a rozjetych spolupraci tak za rok existence tveho planovaneho webu.

    Proste jsi imho zvolil spatne medium.

  10. to Bella: delat neco podobne na zivnost je nesmysl i kdyby slo o ticheho spolecnika. Tam sa neda zarucit nic, Proto navrhoval sro, co ma smysl a logiku. zivnostnk ruci svym majetkem veskerym sro svym majetkem. Proto se kazdy musi zvazit riziko.

  11. Abych pravdu řekl, zdá se mi to zbytečně komplikované. Poctivě a "funkčně" sepsané, to ano, ale bude to reálně fungovat? V poslední době se roztrhl s inkubátory pytel. Aby v záplavě investorských pobídek byl ten či onen inkubátor alespoň trochu využit, musí se hrát na strunu "user-friendly" inkubátorů s právním ošetřením a podmínkami maximálně ve stylu zjednodušené verze creative commons. Pro další inspiraci – viz: http://bizit.cz/startupincubator

  12. A nebo se na vsechny vykaslat, kdyz kazdy jen remca:-))) Myslim si, ze takto to dopadne kdyz si Ondrej precetl reakce:-)

  13. Niekedy si to Ondrej netreba brat uplne k srdcu , dal si do plena nejaky napad ktory si podlozil svojimi skusenostami , ci to bude fungovat zistime len tak ci to niekto skusi . Je zas pravda ze Vratislav ma pravdu s tym neschopny podnikatel-neschopny investor .

    Ale minimalne par informaci v kope .

  14. 2 John: Jo, je to tak, ty reakce jsem uz pak ani necetl… Az dnes. Vratim se k tomuto tematu za treba za par let. Rikal jsem si, ze tu energii a cas venuji radeji sobe a rustu sve firmy. I tak diky za to otisteni clanku. Myslim, ze by kazdy mohl obcas nejaky clanek na ruzna tema sepsat, aby poznal, ze to nemas jednoduche 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *