Kdyz vazite neco v USA tak podle jejich imperialniho systemu vam treba vaha ukaze 1/4 lbs, pak pridate trosku vice a vyskoci to na 5/16 lbs.
Je vam na prvni pohled jasne, ktery zlomek je vetsi cislo? Jak si to v hlave muze nekdo prepocitavat? Kazda vaha to zobrazuje trosku jinak, ale treba toto je priklad, kdy je jasne, ze metricky system je mnohem prehlednejsi.
Mam bud 0.11 kg nebo 0.14 kg. Nemusim premyslet a i kdyz nejsem moc vzdelany clovek tak vidim, ze 14 je vice nez 11.
Podobne je to s casem. AM – je rano. PM je odpoledne a vecer. Celkem jasne, ze? Jenze pak se i normalniho americana zeptate kdy je 12:00PM. A spousta z nich si bude myslet, ze to je pulnoc.
V praxi na tento problem uz prislo vice instituci. Americka armada pouziva 24 hodinovy system. I u pojistoven vidim, ze napisou v 24 h formatu kdy zacina pokryti pojistenim (aby to bylo na 100% jasne).
Americti pekari pecou v gramech, protoze v peceni, musite byt 100% presni. Nemuzete si dovolit prihodit navic kvasnice nebo mouku odhadem. Proste je potreba byt presni.
V pizzerii jsem zavedl taky gramy na vsech receptech. Mel jsem strach, ze budu vsechny mast. Ale zatim to nevypada jako problem. Proste na vaze vidi 80g tak pridavaji dokud tam ta 80 neni. A zatim tohle problem nezpusobilo.
Ted me zacalo rozcilovat ten 24h. format. A premyslim kompletne vsude v softwaru zacit pouzivat 24 hodin misto am, pm. Jen nevim jestli to uz prehanim.
Je to rebel!
Jen tři státy oficiálně nepoužívají metrický systém: USA, Libérie a Myanmar.
Jen do toho. Osvěta je třeba a jednoznačnost sdělených informací je důležitá.
U 12.00 PM je to ještě zábavnější. Ono to není fixní, ale záleží na časovém pásmu, jaký to má význam (jestli půlnoc nebo poledne)
Zdroj?
Mimochodem, USA oficialne pouziva metricky system (zavazali se k tomu kdysi) a ty jejich jednotky jsou definovany na metrickem systemu!
Naprostý souhlas, dobrý nápad začít vážit v gramech. Pár věcí, které jsou v USA jedinečné, by bylo vhodné změnit. Kromě přechodu na metrický systém třeba i celosvětové zdanění a zákaz konvexních zpětných zrcátek u řidiče 🙂
Za nejhorší považuji měření teploty ve Fahrenheitech. Bohužel, některá auta to neumí přepnout na stupně Celsia. Velké nemocnice už také měří ve stupních Celsia. A metrický systém používají dlouho i výrobci aut. Jen je hloupé, když v Jeepu kvůli aftermarket doplňkům, musím vozit obě sady nářadí.
Na druhou stranu, někde už je imperiální systém tak zažitý, že si přechod k metrice nedokážu představit. Většinou jde o použití palců k měření délky. Třeba úhlopříčky displejů, označení terénních pneumatik jejich průměrem, označení průměrů trubek nebo závitů v instalatérské práci… Tam mi na ty inche nesahejte 🙂
Fahrenheitova stupnice je prave jedina vec, ktera mozna dava smysl. Je nastavena na “zivot.” Od strasne zimy do strasneho tepla. Tam je to jedno, jestli je 0 teplota tani vody nebo strasna zima. A tim, ze 1F ~= 0.5C je lepsi rozliseni teplot.
No,ale v tom je zajimavy ze i doktori v USA se uci Celsius. Bezne znaji. Kdyz jdu k doktorovi v USA tak reknu, ze mam treba teplou 38C a presne vi.
Z praktického hlediska to možná má nějaké výhody, ale z hlediska fyziky a hlavně fyzikálních výpočtů je to hrůza. Také Američané jsou asi jediná země, kde většina občanů neví, při jaké teplotě se vaří voda 🙂
Instalateřina je v palcích asi všude ve známém vesmíru. Bohužel. Tak buďte v klidu 🙂
Mne bude stačit když na metriku přejdou američtí truhláři. Ale to se asi taky nestane.
Ale prece to neni o librach nebo kilogramech, i kilogramy jdou zobrazit takto ve zlomcich, to je jen debilni vaha..
No ja to zatim videl na vice vahach a zmenit to neslo. Jeste ty ounce do toho. Jedna lb ma 16 ounci. Takze vahy casto ukazuji 1 lb 5 oz. To je taky slozity. Kdyby ukazovala 1.5 lbs, tak je to lepsi.
este mozes spomenut ako meraju vzdialenost. 2 hodiny autom. Starej babke to bude trvat 3 hodiny a mlady to mozno stihne za 1,5 hodiny. Neviem ako to riesia kurierske firmy. Musia mat v tom riadny gulas…
Ono to vcelku funguje, na US silnicích větší rozdíly nejsou, moc se nedá najet. Také jsem si zvykl udávat to takto v hodinách. Dává to větší smysl.
Uvědomil jsem si, že často vůbec nevím, kam je to jak daleko v mílích – vím jen, že je to cca půl hodiny nebo hodinu 🙂
samozrejme ked si clovek na to zvykne tak je to v pohode. Ale mna by zaujimalo, ze ako to funguje vo firmach. Kamionisti predsa su hodnoteny od mil a nie od casu kolko travili na cestach.
Mne sa to tiez paci v hodinach. Pride mi logicke vediet ako dlho niekam pojdem a v podstate je jedno ako je to daleko, zvlast ked v Amerike sa velmi neriesi kolko galonov paliva sa spalilo pri nizkych cenach…
Doporucuji zacit vazit ve “stones” – skotsky kolega me tim vzdy dostane. Ono s tim imperial systemem v us je to uplne na hlavu – maji treba svuj US gallon nebo US mile.
BTW 80g je 0.0125978 stone, dam bych to vsude do receptu…
LOL
Pobýval jsem v UK, přišla řeč na hmotnosti. Domácí mi říkal, že jeho otec se rozčiloval, když mu přepnul osobní váhu ze “stounů” na libry a on se rozčiluje, že mu to přepínám na kg.
A krátká tuna …. to musel vymyslet někdo jako Trump
https://xkcd.com/526/
Imperial system je přežitek ze středověku. Udávat měrné jednotky podle částí těla – inches, feet – WTF. Už by si Amíci a Britové měli vytáhnout hlavu z prdele v tomhle…
To samé ježdění vpravo v UK…
Zaujímalo by ma ako je to napríklad v presnom strojárstve. Ak mám v metrickom systéme napríklad dva rozmery: 25,231mm a 25,239mm tak ako takéto čísla vyjadrím v imperiálnom? Vie mi to prosím niekto vysvetliť?
Toto sa vacsinou bude udavat v mm mame software kde pouzivame inch a mm akonahle vychadza nepresne cislo vsetci volia mm za units.
V gastre Sa tu vacsinou pouZiva oz ani neviem co to je ale 15oz steak je vacsi ako 12oz vzdy predpokladam
Taky by mohl mít Trump koule a zavést v US metrický systém. Je to akce na minimálně jednu generaci, protože právě stavební profese budou nejvíc držkovat. Co jsem si všiml, tak i US maminy už při vaření používají metrický systém, takže tam by problém nebyl. Na desetiné čárky na burze si amíci zvykli rychle. 🙂
asi najvacsie “zlo” je pre mna format datumu mm/dd/rrrr 🙂
Ja ten format prave naopak povazujem za velmi rozumny. Predsa ma ako prva informacia zaujima urcenie mesiaca a az potom specifikovanie dna. Vzdy ma byt prva vseobecnejsia informacia a potom ta specifickejsia.
To je podobne ako keby si sa niekoho opytal odkial je a on ti povie Keitele. Samozrejme budes ako prve chciet vediet, ze je pochadza z Europy, Finska, Severnej Savonie, a az tak Keitele.
Alebo ked mame urcovat na prvej pozicii den a az potom mesiac a az potom rok, tak preco podobnym sposobom nezacneme najprv urcovat na prvom mieste sekundy az potom minuty a az potom hodiny. Ved sa stretnime o 36:07 😉
Najlepsi format by mal byt RRRR/MM/DD , tak isto PM/AM by malo byt prve a az tak konkretna hodina a minuta. To ma vzdy rozseka, ze sa urci hodina, minuta a az potom sa urcuje to najdolezitejsie – ci to bolo v noci alebo poobede /facepalm/.
Vyfot pizzerii jak vypada po hurikanu?
Kdyby USA ten svůj imperiální systém alespoň používalo důsledně!
Jaký průměr či průřez (v palcích, mm, čem chcete) má drát AWG10? Kolik ampérů snese? Rychl, z hlavy!
Imperiální systém považuji za ostudu a zaostalost USA. I to Rusko už dávno nepoužívá versty a sáhy.
Jo, AWG je super. Tam je jeste sranda v tom, ze cim vetsi cislo, tim tenci drat.
Dobry jsou taky prumery vrtaku. Kdyz jsem zjistoval, cim vyvrtat diru pro zavit 3/8-24NF (3/8″, stoupani 24 zavitu na palec; to je ten, co ma male vrtackove sklicidlo), tak jsem nasel, ze je to vrtak Q. Co je to sakra vrtak Q? Takze potreba konzultovat dalsi tabulku. Tada, Q je kouzelnych 0.332″.