Je to fakt zoufale jak je tezke pro chytre a schopne lidi ziskat pracovni povoleni a viza pro pobyt v USA. Pritom ti stejni lide jsou neuveritelne prospesni jak pro USA tak pro sve domovske zeme. Tohle je neco cemu by se nemelo branit. Umoznit lidem ziskavat zkusenosti v zahranici. Tohle me fakt mrzi, kdyz vidim, ze tady nekdo chce zustat dele na zkusenou nebo rozjet podnikani a zaroven od te vlady nic nechce (podporu, davky, apod.).
Štve mě také, když vidím v novém návrhu imigračního zákona takové věci, jako jsou dodatky o tom, že kdo tu byl k rozhodnému datu legálně, nemá právo využít stejnou cestu k legalizaci jako ilegálové. Stejně tak jsou znevýhodňováni děti držitelů některých pracovních víz proti jejich nelegálním vrstevníkům. Zjednodušeně: kdo tu byl nelegálně, bude v pohodě, kdo tu byl legálně, může jet domů… Jen nad tím kroutím hlavou.
Presne tak, nechapu proc nas vlada motivuje k porusovani zakona. Pokud ho dodrzujem, mame smulu. Fakt si obcas pripadam jako poctivej vul. To co tady musi nekteri lidi podnikat k tomu, aby ziskali viza nebo zelenou je skoro neuveritelne.
V nasem pripade to bylo uz skoro 1000 hodin prace na dokumentaci, celkem to trvalo rok a pul posbirat vsechny dukazy a vyzebrat svedectvi od VIP lidi. Zatim jsme udelali 600 strankovy dokument ( https://www.dropbox.com/l/c2vVb0z6WYsOCpCvfe8Crd ), ktery ma presvedcit, ze se bez nas USA neobejdou (=bullshiting). Jeste tam nejsou formulare a podpurny dukazy pro ne (muze byt dalsich par set stranek). Poplatky budou par tisic dolaru bez pravnika. A vysledek? tak ten je hodne nejisty:( Podminky k ziskani GC v nasi kategorii jsou velmi mlhave – zakony a precedensy rikaji jen obecny crap, minula rozhodnuti imigracky jsou obcas hodne nekonzistentni. Urady pak maji dost siroky prostor pro manevrovani (= zamitnuti). Do 14 dni snad uz konecne podame svoji zadost o GC a pak se budem par mesicu klepat jak to dopadne… My jsme na tom jeste dobre, kdyz vidim obcas nektery chudaky z Ciny nebo Indie, kteri cekaji par let kvuli kvotam. Tihle lidi mozna budou cekat jeste dyl nez ti co prebrodili Rio Grande…
Teda, s tou náročností sepsání podobnýho dokumentu by se dalo srovnat napsání nový knížky. Za pár tisíc korekce, vyšperkování a následný prodej do distribuce, za utržený peníze rozjet svoje podnikání, zaměstnat pár lidí a šance se zvýší. Muselo to stát opravdu hodně peněz, času a úsilí ‘“ držím palce!
Někdy tam imigrační politika opravdu vypadá jako ten kocourkov u nás, ale pořád je aspoň za co bojovat! Taky mě štve, že jsem na dálku zaměstnanej u američana, pro kterýho je hodně těžký mě dostat přímo na místo, přitom chybí jen tenhle legislativní krůček…
P.S: Claytone, píšeš i svůj blog? Rád bych si přečetl i něco o tvých zkušenostech, komentáře tu mají hodnotu.
To jo, pripadam si jak naky pohadkar 🙂 Diky.
Take good luck v boji s uscisem…
V tvém případě jsem si skoro jistý, že to vyjde. Jak normálně nesázím, tak tentokrát bych si vsadil i v hodně nevýhodném kurzu. Je to krásně zpracované už od pohledu 🙂
Wow, diky, vazim si takove duvery:) Snad se urednik dobre vyspi, my jsme vic udelat nemohli…
No pro me napsani te dokumentace byla vetsi prace nez rozjet nejaky dalsi business.. nejtezsi vec co jsem v zivote delal.. fakt
Je to tak. Ale buďme aspoň trochu optimisté. S novým imigračním zákonem by se měl zvýšit počet H1B víz, to lidem jako jsi ty snad pomůže.
Bohužel, blog zatím nepíšu, kdybych to psal podobně jako John, tak bych občas s tím, co vše jsem udělal špatně, působil jako odstrašující příklad 🙂 Ale to je také potřeba – tak se k tomu snad v brzké budoucnosti dostanu.
Pro hodne lidi by takovy blog prave mel velkou cenu, ty negativni zkusenosti obzvlast. BYlo by super, kdybys neco takoveho zacal…
Tohle je fakt k placi. Prochazel jsem tim stejnym Hlavne ty nervy, kdy nevis vysledek.. at to pripravis jakkoliv. Drzim palce!
Je to tak. Ani mi nevadilo to kvantum ty prace, naucila jsem se alespon hodne noveho. Ale bojim se te nejistoty, ze to vse bylo k nicemu a jak rikas, i kdyz jsou “neprustrelne” argumenty nemusi to stacit…
Libi se mi jak zminujes “od vlady nic nechce”. Je to presne tak. Nevim jestli patrim do kategorie chytrych a schopnych lidi, ale jedine co bych od vlady chtel je svaty pokoj.. me nechat tu delat business. O zbytek se umim postarat sam.
Tome můžeš rozvést jak ti háže imigrační klacky pod nohy? Mnohé by to jistě zajímalo. Dík!
Pravidla. Ktera nedavaji smysl. Treba chteji, abys investoval $50,000 az $100,000 do businessu, ktery rozjizdis. A pravidlo je, ze to musis investovat zpusobem, aby ty penize byly v riziku.
Coz je z meho pohledu blbost. Protoze rozumny podnikatel se naopak snazi investovat co nejmin, a to zpusobem, kdy je nejmensi mozna sance ty penize ztratit.
Dalsi vec je, ze chteji abys prokazal, ze ten business bude vydelavat penize. Ale nenechaji te tu napr. rok pobyt, abys byl schopny ten business rozjet a tak to prokazat. Takze za nimi prijdes s hromadou papiru, ktere rikaji “ze by business mel byt vydelecny”, a oni samozrejme muzou cokoli z toho zpochybnit a vizum ti nedat, protoze to jsou vse predpoklady.
Jak by se mi to libilo:
Pred prijezdem do USA ukazat, ze mas zalozenou firmu, nasetreno nebo pujceno dostatek, abys mohl 1 rok v USA prezit ($15.000 nebo vic) a ze mas zaplacene zdravotni pojisteni dopredu na rok a letenku zpet.
Z te firmy bys nesmel mit zadny osobni prijem. Vubec by ses nemusel registrovat jako zamestnanec. Proste si v USA na rozjeti businessu a zijes z nasetrenych penez.
Po roce prijdes na ambasadu a ukazes vysledky firmy. Kdyz jsou vysledky slibne, dostanes povoleni mit prijem z te firmy v USA a zustat treba dalsi 2 roky. Kdyz ne, jedes zpet domu.
Překážky jsou od toho aby zastavily nepřítele 😉
Uplne tak se vsim nesouhlasim. Imigracni politika neni idealni, ale neprijde mi, ze USA necemu nebo nekomu brani v tom, aby se sem dostal a poznal to tu. Kazdej shopnej, co znam, se do USA drive ci pozdeji dostal pokud chtel.
Moznosti jsou. A ani jedna z nich neni jednoducha, ale o to tu jde. Ja to beru jako test motivace.
S navhem noveho imigracniho zakona nesouhlasim, je tam spouta veci, co se mi nelibi (viz Claytonuv komentar). Pomahal jsem i nekolika Americanum a lidem z mimo EU se dostat (legalne a pracovne) do Schengenu. Taky to neni vubec zadna legrace!
Ano, to je také pravda. Nakonec se sem skutečně asi každý schopný člověk časem dostane, jen škoda té zbytečné energie, kterou je třeba kvůli tomu vydat. Opět ale souhlasím s tím, že je to i určitý test motivace a schopností danného zájemce. Navíc ČR na tom není až tak úplně nejhůř ve srovnání s jinými zeměmi jako je třeba Indie (což správně napsala už Verzana).
Tak žádná země není nafukovací a kdyby tu imigrační politiku západní země neměli, mají tam za chvíli hromadu socek z rozvojových zemí.
No pokud v nich politici vidi potencialne hodne volicu tak se dela vse proto, aby se prave teto mase vyhovelo. To je realita