I sebelepsi podnikani muze zkrachovat

At uz podnikate v jakemkoliv oboru a snazite se sebevice, tak ne vsechno muzete ovlivnit. Vidim to denne kolem sebe. Lidi pracuji, daji nejakemu podnikani uplne vsechno, ale neco se stane a firma zkrachuje. Neco se necekane zmeni a uplne to obrati zpusob jak podnikate.

Podobne situace jsem jiz nekolikrat zazil na vlastni kuzi. Napr. v breznu 2000 kdyz praskla internetova bublina jsme ztratili vsechny zakazniky na nas barterovy software, ktery jsme prodavali zakaznikum v USA. Ty zakazniky jsme ztratili doslova pres noc.

Ale od zacatku. Barterovy software bylo poprve, kdy jsem ziskal nejakou zkusenost z podnikani pro zakazniky v USA. Zacalo to v CR, kdy jsem vymysleli software na provozovani barterovych burz online. Ten software jsem vymyslel s Lukasem, ktery byl tehdy studentem a pres vanoce naprogramoval zmineny software. Bylo to tak, ze jsem nasel jeho web Zdroj.cz a poslal mu email ve zneni: Potrebuji naprogramovat neco podobneho, kolik by to stalo? Lukas odepsal, ze asi 2.500,-Kc (vim, ze to bylo nejak hodne malo, takze jsem mu nadsene zavolal). Sesli jsme se, Lukas mi rekl, jak by se stejne pres vanocni svatky nudil a naprogramoval to. Postupne pribyvaly funkce a dalsi pozadavky. Nakonec z toho vznikl kompletni software na provozovani barterovych burz.

Rozeslali jsme par emailu po barterovych burzach v USA a zakazky se jen hrnuly. Byli jsme presne na spravnem miste a ve spravnem case. Tech zakazek se hrnulo tolik, ze jsme nemeli sanci je vubec zvladnout. Nemeli jsme zadne zkusenosti jak s vyvojem tak s dalsimi vecmi. Vsechno jsme se ucili za behu. Mysleli jsme si, ze uz nic lepsiho nemuze byt. Zakaznici nas doslova prosili at jim prodame a nainstalujeme software. Nestihali jsme je ani uspokojit.

A pak najednou ze dne na den veskere nadseni opadlo. Vetsina nasich zakazniku byly zacinajici firmy. Hodne z nich se snazilo svest na Internetove bubline a ziskat venture kapital. Kdyz doslo ke krachu na burze Nasdaq tak najednou prisly o penize nebo o investory. Vsechno co se tykalo internetu bylo najednou povazovano za spatne. Neuveritelne nadseni uplne opadlo. Proste se cely business pres noc uplne rozpadl. To se stalo v dobe kdy jsme vyvinuli novou verzi softwaru. Veskere prodeje jsme udelali s verzi, ktera nebyla nejlepe naprogramovana. V dobe kdyz jsme vyvinuli verzi 2.0, ktera byla velmi kvalitni tak zajem zmizel.

Z obrovske poptavky jsme temer se pres noc dostali na nulu. Neveril bych z tak rozjeteho businessu se muze vse zastavit tak rychle. Byl to pro me docela sok a do ted na to myslim cokoliv delam. Cim vice ruznych zdroju prijmu tim lepe. Snazim se diverzifikovat, jsem hodne pesimisticky a premyslim jak se ochranit kdyby znovu doslo k nejakemu zlomu. Vim, ze se muze stat cokoliv a nemusi to byt moji vinou. Muzeme ovlivnit pouze 50% vlastnimi silami a druhych 50% jsou vlivy, ktere ovlivnit nemuzeme.

Spread the love

19 thoughts on “I sebelepsi podnikani muze zkrachovat

  1. Svatá pravda, spoléhat se jen na jediný zdroj příjmu je vždycky problematické. Myslím, že už si o tom dokonce psal – tedy že je lepší mít více menších zákazníků než pár obrovských, kteří když se rozhodnou odejít, tak je celá firma v úpadku.

  2. Tak něco podobného se mi také stalo. Konec slibného businessu během doslova vteřiny. Ještě jako student jsem se zabýval exportm některých výrobků na střední a dálný východ (většinou muslimský), vše vypadalo velice dobře, i kurz dolaru byl pro export více než příznivý. A pak přišlo 11. září …

  3. Mám jednoho velmi bohatého kamaráda, který říká – když nejdou hotely, jdou krávy, když nejdou krávy, jdou auta, když nevydělávaj auta, tak vydělávaj herny…a takhle řekne asi ještě dalších 6 businessů, v kterých podniká…

    Je to o tom, že rozložil zdroje příjmů, ale ne na úkor velikosti businessu. A to je podle mě v podnikání ta největší frajeřina.

  4. u vetsich firem je zas v kurzu obraceny proces: soustredeni se jen na hlavni podnikani. A nejcasteji se k tomu pouziva outsourcing. Uz praclovek poznal vyhody specializace 🙂

  5. Warren Buffet také vlastní­ spoustu firem z různých odvětví­ a blbě to rozhodně nevypadá :o) ale rozumí­me si, když má někdo na vizitce napsáno: zednické práce, programování­, finanÄ�ní­ poradce, sádrokartony a další­ tak to seriozností­ zrovna nesrší­…

  6. Hojky,

    den ma pouze 24 hodin. Rozmelnenim businessu na vice veci je treba v sobe rozvinou time management a chce to i dalsi schopnosti jako nadhled, schopnost drzet vizi a nezahrabat se v blbostech.

    Delegovani je jedine reseni. Zamestnanci ale odeberou vynosy a clovek jiz nevidi drobnosti, ktere muzou byt dulezite.

    Jestli to nekoho zajima, tak sam mam velkoobchod s "kramama" made-in-china (podobne jako John, hoooodne podobny zkusenosti), to mi zabira 90 procent casu, expedice do cele CR a SR, nejblizsi zakaznik radove desitky kilometru. Obrat za 2007 radove v milionech. Vynos tak 13 procent.

    Potom uz rok rozjizdim lokalne vyrobu dalsich "kramu", ktere jako surovinu pouzivaji mimo jine ty importovany kramy.

    Tady staci mit obrat v desetitisich, ale vynos je 50 procent. Zakaznici pouze mistni trh.

    Synergii techto dvou veci pojistuji business.

    To je hlavni myslenka :). (co stoji moc dlouho na sklade zpracuji na vyrobu a neznici me to. Komodita casem navic neztraci hodnotu – dalsi plus).

    Proc kramy? Dnes prepravce prebiral reklamovane masiny a veze to dneska do Frakfurtu a potom to leti zpatky do ShenZhenu.

    Nejvetsi prde* je, ze za importovane zbozi u nas zaplatite clo (i z ceny dopravy tusim). Potom zjistite, ze dodavatel na Vas cosi zkousel a poslal vam totalni smejdy, ktery neproda ani v cinskym venkove. Potom to zabalite a chcete poslat zpet a zase to musi jit pres celni rizeni (limit je tusim 33 CZK). Takze totalne vyhozene penize. Samozrejme i dodavatel v CN z toho zase bude platit clo, takze jsem drsne podsekl cenu faktury a zbozi terminoval na letiste, kde uz pak nese naklady on a jsou "cinske" a ne "ceske". Navic nemaji importni licenci, takze dalsi prachy budou muset vysolit.

    Zasilanim zbozi zpet jsem zjistil ze opravdova adresa firmy je az ta treti zjistena. Tak si rikam ze to stoji na hodne tenkym vlasku a cekam co dal me jeste potka….

  7. Pokud se jedna o reklamaci, tak na nasi strane lze clo refundovat. Teoreticky to lze i na cinske strane, ale vzhledem k tomu, ze se jedna primo o vyrobce tak to pravdepodobne zaplati "i s chlupama" – vyse je ruzna dle komodit, ale např. na komoditu kterou jsem vozil do ciny bylo importni clo 33%!!!

    My jsme obchodovali přes cinskou obdobu našich drivejsich PZO (podnik zahranicniho obchodu) a ti reklamace bezne vyrizovali.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *