Uz roky co jezdivam do Japonska se mi libi jak ve spouste rychlych restauraci maji jen takovy automat na vyber jidla a placeni.
Kliknete na tlacitka co chcete za jidlo. Vlozite penize. Vrati vam to drobne. S listeckem dojdete dovnitr za kucharem. Ten vam uvari jidlo.
Ta krasa je v tom, ze to muze byt uplne miniaturni restaurace, kde je jediny kuchar. Nikdo se nemusi zdrzovat s obsluhou. Pro majitele je vyhoda, ze je hotovost pod kontrolou (v tom automatu). Z pohledu majitele se mi to hodne libi. Mohl bych nechat uplne noveho zamestnance pracovat klidne samotneho v provozovne a nemusel bych mit strach, ze se treba hotovost nekam ztrati.
Zkousime hledat co je za ruzne kiosky k dispozici v USA. Dela to nekolik firem. Kiosek je modernejsi. Stoji treba 20 tisic USD. Dokaze zachazet s hotovosti i s platebnimi kartami. Problem je, ze firmy co je nabizeji jsou asi zvykle na obrovske zakazniky jako je McDonalds. A nase objednavka na 1-2 kiosky neni zajimava. Takze domluva docela vazne.
Kdyby vsichni platili jen platebnimi kartami, tak si myslim, ze cely takovy kiosek si muzeme udelat sami. Ale s tou hotovosti uz to neni tak jednoduche. Nevim kolik lidi u nas bude platit hotove. Jsou nejake statistiky, ze ve fast foodech 30% lidi plati hotove. Takze i u nas to mue byt porad dost. Jsem ted v takovem stadiu, ze poradne nevim jak vlastne ten konkretni provoz bude fungovat. Vim, ze by se mi libilo mit o jednu starost mene. Vedet, ze novy zamestnanec muze byt v provozovne sam a neukradne (nebo spatne nevrati omylem, protoze neumi pocitat) hotovost. Taky by se mi libilo usetrit pracovni silu. Ale realita muze byt jina. Treba zakaznici ty kiosky ani nebudou chtit pouzivat a tu pokladnu tam budu muset mit i tak. Ale zatim nad tim premyslim jestli by to mohla byt cesta jak si tu organizaci zjednodusit a klasickou pokladnu vubec nemit.
Existuje v Kalifornii povinnost přijímat platby v hotovosti? Pokud ne, vykašlal bych se na to. Zákazníci, kteří budou kupovat dražší organickou pizzu, nejspíš kreditky mít budou.
Case v hodnotě 4000 euro, jak od McKinsey zdarma, neuvěřitelné!
Povinnost to neni.
Johne, zkus kontaktovat nekoho z Alzy, tam si pokud vim platebni kiosky vyvijeli sami. Treba by ti neco vyrobili 🙂
V NYC jsem v pár bistrech / kavránách prostě nemohl zaplatit cash.. jen kartou. Na tip tam byla sklenička, ale počítal s tím už i ten platební terminál. Pokud zákony v kalifornii nejsou jiné, myslím že to je cesta.
John, ak chces byt pokrokovy, musis prijimat kryptomeny. Najma tie, okolo ktorych je vybudovana dobra komunita, napr. Stellar Lumens. (Pred par tyzdnami sa zdielaly fotky z prvej restauracie, ktora tuto kryptomenu zacala prijimat — poplatky takmer nula, rychlost potvrdenia transakcie 2-4 sek.) Budes nielen o krok vpred, ale ziskas zdarma promo napr. na Reddite alebo aj v roznych katalogoch. Mozem ti pomoct urobit maly prieskum.
Ak pockas 2-5 rokov, navratnost tejto investicie moze byt 1000%. Ja som takto zavadzal platbu v BTC na konci roku 2014 pre jeden web. Dnes mozem povedat, ze tie iste produkty za $15 “sa predali” za $500 / kus (dnesna hodnota BTC).
Popremyslaj.
Nemyslím že John je ten typ človeka, ktorý si pridával prácu navyše a to len za cenu toho že mí´že (ale aj nemusí) ešte viac zbohatnúť. Vidím to tak že z toho chce mať pasívny príjem, ak by mal záujem investovať do kryptomien, spravil by to neskí´r zo zisku. Pri takomto podnikaní, kde idú hneď na začiatok mraky peňazí do vybavenia a pod. by pre mňa bolo hlavne aby sa investícia vrátila a neriešil by som lotériu typu kryptomeny.
lol 😀 to si muze hracickovat nakonec, ale ted potrebuje prijimat platidlo od majority.
Nezapominejte na hygienickou stranku, ja jako zakaznik to ocenuji, obsluha totiz vubec nesaha na penize. Tady v CZ to pouziva napr. Globus ve svych bistrech, obsluha namarkuje, zakaznik vhodi mince/bankovky.
Osobně bych hotovost už neřešil,ale pokud chceš,tak zkušenosti s Asijskými výrobci máš.To co píšeš 20tis USD je hodně předražená cena asi tím,že se toho moc neprodává.
Bankomat se dá sehnat do cca 5tis USD,takže předpokládám,že velký panel co už mají asi všude v MC,tak by měl odhadem vyjít cca 2-4tis USD 🙂
Tohle má Alza.cz na pobočkách už docela dlouho 🙂
A když člověk vyzvedává objednávku zadanou online, napíše do automatu číslo objednávky a zaplatí. Personálu pobočky to asi vyjede někde vzadu ve skladu, co mají vydat.
Ahoj Johne,
už jsme dál. Máme dodavatele pro obchodní kiosek, který umí i provést platbu reklamačně. Kiosek bude stát max 10.000 USD. Pokud budeš mít chvilku napiš, pošlu link.
Ahoj
Personál za barem/kasou je achillova pata rychlého občerstvení. Takže určitě bych šel cestou buď sehnat ten kiosek (klidně i z té Číny) nebo se vyprdnout na hotovost. Jak se ti to rozjede, tak za jeden den budeš mít velkou hotovost a podle mě je jen otázkou času kdy se stane nějaký problém.. Pohybuji se v této oblasti 15 let a vždy se to stávalo a stávat se to bude.. A věřím, že i v USA se to děje. A jakmile nemůžeš tu obsluhu hned vyhodit (bo prostě nemáš hned druhý den někoho jiného), tak to nejsou dobré chvíle pro ten business. Věřím, že ty to zase vymyslíš na 1 * 🙂
Johne a co to zkusit vyresit takto : S tou japonskou firmou uzavrit dohodu ze do tri let koupis prevezmes napr 100 kusu masiny, ale ze chces cenu napr o 35 procent levnejsi Vsak kdyz to budes mit tak i ostatni provozovny to mohou chtit a hledat a budes mit prostor mit najednou jeste extra business a kdyz se to rozjede mohou tito masiny byt vetsi aktiva a zisk jak i cela pizza. Nemluve na to jestli planujes expanzi tak je mozne ze do roka budes chtit mit svych 10 provozoven. Zkusenosti pri stavbe tady ziskas a pak muzez klidne stavet rovnou vice pobocek naraz najmout na to cloveka co bude zodpovidat za expanzy napriklad. Tu hotovost bych uplne nerusil, za A muzez prijit o nejakou klientelu, a za B v pripade vypadky proudu ci poruch ci buhvico i klient co ma kartu muze mit problem
Ja mam tusenie ze ze uz si rozhodnuty 🙂 Buducnost je jasna..
Sprav to najednoduchsie ako sa da – bez hotovosti, cisto nejake lightweight riesenie (square.com).
2.75%
PER SWIPE, DIP, OR TAP
3.5% + 15¢
PER KEYED-IN TRANSACTION
RIADNE AGRESIVNE poplatky za transakciu. 3,5% z miliona. Extrémne ľahký zisk. Chcelo by skí´r niečo lacnejšie.
Chapu to tak ze prijimat cash je slozite a pristroj co umi karty+cash drahy, co treba:
1) pouzit repasovany nebo vyrazeny (tj.bude umet prijimat a pracovat s USD) a k nemu pridat screen, software a ctecku karet
2) oddelit zarizeni na cash a karty – objendat pujde jen kartou, ale zakaznik co ma jen cash si muze ten cash na jine masince nabit na bianco kartu a tou pak zaplatit za samotnou pizzu; neco podobneho pouziva The Sampler v UK, nabijes penize na jejich kartu a pak uz jen zkousis vina s tou kartou
V prvním obchodě je potřeba mít víc lidí navíc, takže bych na nich ze startu nešetřil.
Lepší mít na hotovost normální kasu, a bezhotovostně se soustředit na placení mobilem.
20000 USD bych rozhodně za to nedával hned k prvnímu dnu provozu, když tak až za pár měsíců provozu.
Jinak mám pocit, že v Japonsku co popisuješ je hlavně u rodinných firem, že na place skoro nikdo není, a vzadu je kuchař otec s 200% výkonnem a pomáhá manželka a po škole s úklidem děti.
Já nevím jak v USA, ale u nás ty automaty stojí většinou ladem. Zrovna minulý týden, u kasy fronta jako kráva a u automatů nikdo. Ono taky než jsem tam našel co chci, to nějaká chvíle byla. Pro normálního člověka je prostě jednodušší přijít k pokladně a říct: Jednoho číze s hranolkama, než to tak složitě honit přes automat. Toť můj postřeh z návštěvy Mekáče.
mironet, all4wifi, evbike tohle používají vsechno kusove aplikace
Resim ted ten samy problem,bohuzel obsluha si rada prilepsuje,neumi pocitat a vydavat.Takze urcite doporucuji a jak rika muj otec…Lidi te okradli o pekneho noveho mercedesa..Po 20letych zkusenostech mohu napsat,obsluze hotove penize nepatri do ruk,laka to a pokousi je to delat nepravosti…
Take je potreba si uvedomit vec, ve ktere jsou severoamericani o dost jini, nez my v CR. Oni radi poklabosi s obsluhou a radi hovori s lidmi, o mnoho vice nez my cesi. Pro me je nejidealnejsi ta dotykova obrazovka v MCDonalds nebo kdyz si vse objednam na mobilu a jen vyzvednu. Jenomze oni si mnohem radsi vystoji frontu aby zazili ten kontakt s obsluhou, potrpi si zkratka na te customer care mnohem vice.