Úvodem
Určitě mně někteří ze čtenářů blogu znají jako spoluzakladatele DeliBarry.com. Nicméně v online e-commerce businessu se pohybuji již od roku 2007 a více jak 10 let jezdím do Číny řešit a kontrolovat výrobu našeho zboží. Za tu dobu jsme se vybudovali skvělé kontakty v Číně a aktuálně kromě kanceláří skladů v ČR a USA máme i sklad a vlastní lidi v Shenzhenu v Číně. Nyní zatím pro úzkou skupinu několika firem řešíme full-service dovoz zboží z Číny na klíč, když by měl někdo ze čtenářů blogu zájem, ať se mi klidně ozve na martin@delibarry.com. Za tu dobu jsem toho v Číně a v obchodu s ní zažil opravdu spoustu a bylo by to spíš na knihu než na článek, ale rozhodně jsem nezažil nic takového, co by se dalo srovnat se situací posledních dvou měsíců. Níže jsou rychlé zápisky z “fronty”.
Situace k 22.1.:
Většina továren v Číně zavírá kvůli oslavám Čínského nového roku. Veškeré vyrobené zboží se nám úspěšně daří poslat pryč. Covid-19 už se v Číně aktivně řeší, ale výrobu dole na pobřeží kolem Shenzhenu postihnout nestihne, továrny už ale informují o přicházejících problémech a očekávaných zpožděních (ale nic v takovém rozsahu, co se stane následně), objevují se první problémy s nedostatkem nákladních řidičů pro vnitrozemské svozy do přístavů (v menší míře se to ale děje každý rok).
Situace 19.2.2019
V Číně to je opravdu zajímavé. Ale situace je tedy výrazně horší než se obecně píše (část našich lidí posílám mimo pevninskou Čínu na Hainan, kde je situace lepší), ono tím, jak je tam ta výroba extrémně propojená, že každý dělá nějaký díl, tak když chybí víc jak půlka dílů, tak se prostě nevyrobí nic. Nás to tedy tak nepostihuje, protože jsme raději vyřešili co šlo před čínským novým rokem, ale věřím, že pro spoustu businessů, co věci řešení just-in-time to může poškodit velmi výrazně. Vlastně teď je úplný kolaps výroby, továrny mají zpět ani ne třetinu lidí, ale chybí většina součástek. Většina vládních úřadů skoro nefunguje (celnice), vlaky z Číny byly zastaveny do konce února (což se ukáže později jen jako zbožné přání), cargo nelze posílat v civilních letadlech (nelétají), jen v cargo letech (a těch je velmi málo) a většina rejdařů svoje kontejnerové lodní cesty zrušila (není moc co posílat), spousta lodí dokonce stojí v přístavech, což narušuje lodní cesty po celém světě. I již vyrobené zboží z Číny skoro nejde dostat. Podle mého odhadu a odhadu mých lidí v Číně to vypadá, že minimálně do půlky března se výroba na plno nerozjede. A těch 4-6 týdnů výpadku už nikdo nenahradí, dodatečné kapacity moc nejsou. Je to fakt docela zajímavá situace, jak virus dokáže paralyzovat tak velkou ekonomiku. Situace se dá nazvat kritickou hraničící s kolapsem ekonomiky. Z čínských velkoměst jsou města duchů.
Update 1.3.2019
Situace je pořád velmi špatná až extrémní. Nikdo skoro nic nevyrábí (pro zahájení výroby je nutné žádat speciální vládní povolení a je nutné dodržovat velmi přísné hygienické podmínky s kontrolou zaměstnanců několikrát denně), obchodní týmy továren jsou naprosto paralyzované, takže čas nejde moc využít ani pro nacenění výroby nového zboží do budoucna. První zboží (které se nemuselo vyrábět) se nám podařilo po velkém úsilí z Číny odeslat. Jsou již zavedeny masové restrikce pro pohyb kdekoliv v Číně (každý dostává svou barvičku, která říká, jak hodně se může pohybovat). Většina čínských továren avizuje naprosto apokalyptické scénáře a odhaduje, že se do dubna nic nevyrobí (to se naštěstí ukáže jako špatný odhad), obecně panuje velmi negativní nálada (horší v Číně nebyla nikdy) a denně mi chodí spousty zpráv z Číny, jestli jsem v pořádku.
Update 12.3.2019
Zdá se to být neuvěřitelné (obzvláště retrospektivně pár týdnů zpět), ale počátkem tohoto týdne se vše v Číně dává do pohybu. První vlaky s naším zbožím opustili bez problému Čínu a jedou do ČR. Vnitrostátní přeprava po Číně je pořád docela špatná, ale vše jde nějak zařídit (i když za výrazně vyšší ceny), letecké cargo je pořád velmi drahé (ale spolehlivé), i když postupně zlevňuje. Námořní kontejnery už jdou bookovat úplně bez problémů a za relativně normální ceny. Většina továren normálně funguje a to včetně obchodních oddělení, i když v omezeném měřítku, zpět mají cca 60% zaměstnanců (nicméně určitý úpadek je vždy po návratu z Čínského nového roku). Některé malé továrny zkrachovaly, ale nic dramatického to není, zaměstnanců je nedostatek, takže se jen přemístí do jiné továrny.
Stále platí masové restrikce pro pohyb osob (postupně se ale uvolňují), stále se pomalu na každém rohu měří teplota ( hlavně pak v továrnách). Stále část lidí máme pryč z pevninské Číny. Situace se ale postupně stabilizuje a velmi rychle zlepšuje
Během cca 2 měsíců jsme tedy prošli všemi “fázemi” tohoto pandemického ekonomického kolapsu (nebo jak to nazvat), od tutlání jakýchkoliv (i když evidentních) problémů, přes katastrofické scénáře ekonomického kolapsu Číny spojené s razatním zásahem vlády až po relativní uklidnění celé situace a nastartování výroby. Samozřejmě situace v Číně stále není perfektní a dlouho nebude, ale s ohledem na to, co se teď v děje u nás na Západě, je situace v Číně (alespoň co se businessu týká) zpět v “relativním normálu” a znovu otevřena pro business.
Martin
Podle článku v New England Journal of Medicine se zdá, že se někdo trochu seknul:
On the basis of a case definition requiring a diagnosis of pneumonia, the currently reported case fatality rate is approximately 2%.4 In another article in the Journal, Guan et al.5 report mortality of 1.4% among 1099 patients with laboratory-confirmed Covid-19; these patients had a wide spectrum of disease severity. If one assumes that the number of asymptomatic or minimally symptomatic cases is several times as high as the number of reported cases, the case fatality rate may be considerably less than 1%.
This suggests that the overall clinical consequences of Covid-19 may ultimately be more akin to those of a severe seasonal influenza (which has a case fatality rate of approximately 0.1%) or a pandemic influenza (similar to those in 1957 and 1968) rather than a disease similar to SARS or MERS, which have had case fatality rates of 9 to 10% and 36%, respectively.2
zdroj: nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMe2002387
New England Journal of Medicine (en.wikipedia.org/wiki/The_New_England_Journal_of_Medicine )
To jsou strašné kecy.
Žádná sezónní chřipka nevyčerpá kapacity zdravotnictví. Covid-19 to spolehlivě předvedl v Číně (lokálně) a předvádí v Itálii.
Takže i když nakrásně to je “jen” 10x více než chřipka, tak na rozdíl od v čase naprosto pohodlně rozložené zátěže zdravotnického systému u chřipky, u Covid-19 dojde při ponechání volného průchodu či opožděné reakci k naprostému kolapsu a vyčerpání kapacity zdravotnictví během měsíce.
Každému, kdo má pocit, že o nic nejde, doporučuji zopakovat středoškolskou matematiku a aproximací exponenciály si spočítat, kdy v dané zemi dojdou plicní ventilace pro rodiče a prarodiče.
Opak “pindají” jen naprostí ****** (dosaďte si sami).
poznámka k Itálii:
We estimated excess deaths of 7,027, 20,259, 15,801 and 24,981 attributable to influenza epidemics in the 2013/14, 2014/15, 2015/16 and 2016/17, respectively, using the Goldstein index. The average annual mortality excess rate per 100,000 ranged from 11.6 to 41.2 with most of the influenza-associated deaths per year registered among the elderly. However children less than 5 years old also reported a relevant influenza attributable excess death rate in the 2014/15 and 2016/17 seasons (1.05/100,000 and 1.54/100,000 respectively).
zdroj: https://www.ijidonline.com/article/S1201-9712(19)30328-5/fulltext
Opakuji, chřipka je sice srovnatelná počtem mrtvých, ale platí, že “zatím”.
A kvůli chřipce se fakt nestalo, aby na vás nezbylo místo na lůžku s respirační podporou a umřel jste jen z tohoto důvodu. A toto je realitou v Itálii v tuto chvíli, kdy staré nemá kdo, co a s čím léčit.
Pindáte pí***oviny. Problém není v počtech, ale v rozložení v čase, nastudujte si to prosím a nedělejte závěry ze statistik, kterým nerozumíte. A přestože je v tuto chvíli méně nemocných, než je bežně nemocných s chřipkou v sezóně, tak je zdravotnictví out of scape.
Nechci Covid příliš zlehčovat, přece jenom je nový, ale myslím, že mít i nějaký kontext , mimo titulní stránky medií, neuškodí. Žádné závěry nedělám…
v poznámce k Itálii byla čísla jen za Itálii
We estimated an average of 389 000 (uncertainty range 294 000-518 000) respiratory deaths were associated with influenza globally each year during the study period, corresponding to ~ 2% of all annual respiratory deaths. Of these, 67% were among people 65 years and older
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6815659/
pár nadpisů PŘED Covidem
https://www.theguardian.com/society/2018/jan/25/nhs-hospitals-serious-shortages-vital-equipment
https://www.theguardian.com/society/2018/mar/07/patients-turned-away-intensive-care-lack-beds-shortage-hospitals
https://www.reuters.com/article/us-icu-beds/too-few-icu-beds-may-up-patient-deaths-idUSTRE82203P20120303
Overcrowding in emergency department: an international issue https://link.springer.com/article/10.1007/s11739-014-1154-8
Hospitals Overwhelmed by Flu Patients Are Treating Them in Tents https://time.com/5107984/hospitals-handling-burden-flu-patients/
Nearly 4 million people in Italy sought treatment for the flu in recent weeks, the highest number of cases since 2004.
https://www.thelocal.it/20180119/italy-worst-flu-season-in-14-years
The Global status report on road safety 2018, launched by WHO in December 2018, highlights that the number of annual road traffic deaths has reached 1.35 million
https://www.who.int/publications-detail/global-status-report-on-road-safety-2018
něco mimo titulní stránky:
https://ustecky.denik.cz/zpravy_region/koronavirus-epidemiolozka-polackova-20200311.html
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3058882-panika-v-obchodech-na-internetu-v-mediich-muze-za-ni-jen-koronavirus-nebo-ji-pomohli
Jsem rád, že píšete, že to nechcete zlehčovat. Super. To totiž fakt není na místě.
Díky za linky, že i před Covid-19 a s obyčejnou chřipkou dovede být problém s kapacitou zdravotnictví, to jsem nesledoval.
No a představte si, co provede nemoc cca 3x nakažlivější (tedy šířící se rychleji a zasahující větší počet lidí najednou) než chřipka, vyžadující násobně více lůžek s ventilační podporou při stejném počtu nemocných a s 10x – 50x nebezpečnější smrtností.
To je totiž to co vidíme a co bychom měli přestat zlehčovat, není to fatální průser, ale pokud nechceme pohřbít jednorázově několik procent lidí nad 65 let (což jsou statisíce i v CZ), musí se konat.
Můžete prosím čísla podložit nějakým odkazem, nejlépe na článek v recenzovaném časopise ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Recenzovan%C3%BD_%C4%8Dasopis ), tak jako já ?
Ach jo… Přesná čísla nejsou a v revidovaných studiích budou až bude po všem. S tou nakažlivostí jsem četl odhady 2-3x a se smrtností je to 10x-50x násobek podle situace. Níže máte zdroje k 2x nakažlivosti a 30x smrtnosti.
Ro 2,2 Covid-19 Počet nakažených jednou osobou
viz https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.04.20031104v1
CFR – Mortality rate estimation WHO 3 March 2020 3.4%
viz https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-death-rate/
Ro sezónní chřipky – medián 1.28
viz https://bmcinfectdis.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2334-14-480
CFR seasonal flu in US – less than 0.1%
O přetíženosti italského nebo čínského zdravotnitcví snad pochybnost není, informací je všude v médiích dost a dost.
Dovolím si tvrdit, že každému, kdo to neustále shazuje slovy “pch, chřipka” by mělo okolí nafackovat. Je to strašně nebezpečné, každý den, kdy o tom lidé pochybují a nejsou opatrní zhoršuje vyhlídky všech o 1/3 (exponenciální průběhy počtu nakažených i mrtvých z mnoha zemí). Je nutné se probrat a brát to vážně.
Tady je zpráva WHO, kde je z číny Ro 2-2.5
page 10
At some point early in the outbreak, some cases generated human-to-human transmission
chains that seeded the subsequent community outbreak prior to the implementation of the
comprehensive control measures that were rolled out in Wuhan. The dynamics likely
approximated mass action and radiated from Wuhan to other parts of Hubei province and
China, which explains a relatively high R0 of 2-2.5.
https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/who-china-joint-mission-on-covid-19-final-report.pdf
nic jsem netvrdil, pouze dávám odkazy a cituji, a když někdo něco tvrdí, ptám se po zdroji a kontextu
This virus is not SARS, it’s not MERS, and it’s not influenza. It is a unique virus with unique characteristics
…
First, COVID-19 does not transmit as efficiently as influenza, from the data we have so far.
…
Globally, about 3.4% of reported COVID-19 cases have died. By comparison, seasonal flu generally kills far fewer than 1% of those infected..
https://www.who.int/dg/speeches/detail/who-director-general-s-opening-remarks-at-the-media-briefing-on-covid-19—3-march-2020
poznámky ke smrtnosti ->
nic jsem netvrdil pouze dávám odkazy a cituji a když někdo něco tvrdí ptám se po zdroji a kontextu
This virus is not SARS, it’s not MERS, and it’s not influenza. It is a unique virus with unique characteristics
…
First, COVID-19 does not transmit as efficiently as influenza, from the data we have so far.
…
Globally, about 3.4% of reported COVID-19 cases have died. By comparison, seasonal flu generally kills far fewer than 1% of those infected..
https://www.who.int/dg/speeches/detail/who-director-general-s-opening-remarks-at-the-media-briefing-on-covid-19—3-march-2020
—-
R0 is not a measure of the severity of an infectious disease or the rapidity of a pathogen’s spread through a population. R0 values are nearly always estimated from mathematical models, and the estimated values are dependent on numerous decisions made in the modeling process.
zdroj:https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/25/1/17-1901_article
dá se taky najít:
R0 values estimated for seasonal strains of influenza (mean R0 1.3: range 0.9 to 2.1).
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19545404
Human-to-human transmission is occurring and a preliminary R0 estimate of 1.4-2.5 was presented.
https://www.who.int/news-room/detail/23-01-2020-statement-on-the-meeting-of-the-international-health-regulations-(2005)-emergency-committee-regarding-the-outbreak-of-novel-coronavirus-(2019-ncov)
Nevím, školy nemám (ne v lékařském oboru), ale opravdu vám připadá, že 10 stránek nekrologů v novinách v Bergamu ukazuje na obyčejnou chřipku?
https://news.sky.com/video/obituaries-one-month-apart-show-the-drastic-rise-in-coronavirus-deaths-in-bergamo-11957768
Abych to napsal nějak napřímo – jak psal můj kolega Ital u toho linku, když někdo pochyboval o přísnější karanténě: “What’s wrong with you, people?”
a hlavne dobre dodat, ze toto nie je “namiesto normalnej sezonnej chripky”, ale navyse… to znamena, ze tie porovnania “pokulhavaju”… lebo teda standardne ludia umru na tu obycajnu chripku a toto je “bonus”…
To samé co proběhlo v Číně nyní čeká nás a nejspíš zbytek světa. Ve Španělsku už zavedli i zákaz vycházení kromě nákupu potravin a cesty do práce. Před týdnem v Evropě ještě nepředstavitelná věc. Přesto se obávám, že následky u nás budou ještě větší než v Číně a hlavně s infekcí budeme bojovat déle. V ČR například nemáme roušky, které jsou v Číně při pohybu na veřejnosti povinné (omezují šíření infekce od nakažených) a pokud ji nemáte, tak vás zavřou.
Jinak s Čínou obchodujeme také a zkušenosti máme podobné. Zajímavé, že naši menší dodavatelé (řádově desítky zaměstnanců) fungují lépe než ty větší (stovky zaměstnanců). Průser je ovšem servis, který u žádného z našich dodavatelů nefunguje, takže tečeme v reklamacích. Letecká přeprava přes DHL funguje bez problémů.
Spousta lidí roušky nebo respirátory má.
Spíš je nenosí, aby nepoutali pozornost, protože je nenosí skoro nikdo.
IMHO hlavní problém koronaviru je, že je nový.
S virem chřipky se všichni během života setkali, takže když už chřipku senior dostane, nepředstavuje tak velké riziko, protože už v životě pár chřipek měl…
jen doplnění (jen pro ČR, článek z 2019):
Podle informací Státního zdravotního ústavu do konce února lékaři nahlásili 449 případů, kdy pacienti s chřipkou skončili v nemocnici na jednotkách intenzivní péče nebo anestaziologicko-resuscitačních odděleních. Z nich 118 nemoci podlehlo. Loni to za stejnou dobu bylo 353 nemocných a 98 úmrtí, za březen ale počty stouply na 600 hospitalizovaných a 202 úmrtí.
Lékaři odhadují, že každoročně s chřipkou souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí. „Ve vyspělé zemi je chřipka jediným infekčním onemocněním, které se projeví na datech celkové úmrtnosti. Jde rozhodně o předčasná úmrtí,“ řekl k tomu před začátkem letošní chřipkové sezony vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.
https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/chripka-epidemie-ministerstvo-zdravotnictvi_1903081607_nkr
Nikdo nevi jak to “doopravdy” je. Jen smes strachu a opakovani “overenych” clanku. Ze by prvni podrbani zableseneho psa? Snad svet namiri nanovo udrzitelnym smerem, nejsme a nebudeme panem situace a jak se chovame k planete, tak se bude planeta chovat k nam….
Starost o planetu má přece zpachtovanou Gréta…kde vůbec je a proč ten svůj zlej kukuč nenasměruje na coronavirus…snad lidé a zejména Němci dostanou konečně rozum a vyhazování peněz na nesmyslný boj proti změnám klimatu /emisní povolenky, uhlíkové stopy apod/ předisponují na sanaci ekonomických škod způsobených touto událostí…
Penize – kapitalismus – problem s klimatem nevyresi- takze zadne povolenky ani solar ci vitr.. prijde zmena mysleni, uvedomeni si ze papirek nema hodnotu tak jako strom ci cista voda. Priroda jen potrebuje prostor – obnovi se sama -cloveka nepotrebuje ba naopak. Greta jen upozornuje na problemy – reseni businessove prinasi dalsi business sraci kterym jde jen o dalsi profit… Vidim to trochi na nepochopeni situace a myslenku, ze co trh zpusobil dokaze i napravit. To je utopie…
A na kdy to tak vidíte, že přijde změna v myšlení?
Komunisticka nebo zelena mladez bloguje nekde jinde…
Jardu by som rad opravil, ze kapitalizmus a povolenky solar ci vitr nemaju spolu nic spolocne. Kapitalizmus je volny trh a toto co sa deje v boji proti klimatickym zmenam je klasicky komunizmus. Ten samozrejme zlyha, tak ako zlyhal vzdy predtym.
No kapitalismus je jen idea, ale treba takove znecisteni a odpad je realny. Takze az se budou lidi dusit ve mestech, pocitovat absenci zelene, “trh” zafunguje a zacne se zvysovat tlak na zmenu. A v systemu zafunguje vlada a udela treba opatreni… Soucasti kapitalismu jak ho zname ,jsou i vlady. Kazdy ismus je jen idea, nedosazitelna. Ale jestli si jeste nekdo mysli, ze soucasny system byl a je udrzitelny, brzo se ukaze se tomu tak neni. Preci jen, drive nebo pozdeji svetu dojde, ze bez fungujici prirody, zelene, vzduchu, ciste vody, ac s hrstemi plnych papirku, je zivot jen utrpenim. Prirodni zakony maji proste neoddiskutovatelne navrch nad nasimi myslenovymi abstrakty….
Vpodstate ste si to dobre v komentároch rozobrali a vyriešili, ale tu je k vašim záverom aj par grafov a čísiel, odporúčam ako výborné čítanie za súčasných podmienok: https://medium.com/@tomaspueyo/coronavirus-act-today-or-people-will-die-f4d3d9cd99ca
Kazdy ma ten prah jinde. Nejkovanejsi budou cekat az na globalni kolaps a zjisteni, ze papirky nic neznamenaji pro podstatu zivota, prirodu a jeji zakony. Vidim ve svem okoli, ze lide jsou ze soucasneho vyvoje vykolejeni a rozhodne neresi karieru ci dosazeni nejakych cisel… Muze to prijit do roka, muze to prijit za 20 let – kazdopadne mirne cesty zpet uz asi neni – svet je nastaveny na rust a to neni udrzitelne a skok dolu prijde…
Celkem by mě zajímalo, co se teď stane – jak zajistí, že se to nezačne šířit stejně, jako předtím.
Ono karantena sama o sobe nepomuze, musi probehnout dalsi kroky. Karantena zpomali rozsireni, proto je tak dulezita, protoze ty dalsi kroky zaberou cas (testovani, izolovani jedincu s nakazou, leceni tech nejvice postizenych v nemocnicich)
To je mi jasné, ale pár lidí vždycky proklouzne – a když se to uvolní, začne se to šířit stejně, jako předtím, pokud nepočkají, až bude nakažených 0. I tak budou nějací nedetekovaní. Karanténa je jen o statistice, jak snížit přenos, aby to stíhaly nemocnice.
Aspoň tak to vidím svým selským rozumem, nejsem epidemiolog.
(sedím doma se zásobami a s bednou vína 🙂
Napodobne:-)
Ono to bude presne jak pises, oddalit a udrzet to v rovine, kdy je dostatek volnych jednotek umeleho dychani. Tim se daji v pohode udrzovat cisla umrtnosti na minimech.
U koronaviru existují dva názory na jeho potlačení. Buďto karanténa a pak strach, kdy a v jakých vlnách se opět objeví (s opakováním všech drastických omezení). Nebo druhá verze, ochránit nejzranitelnější jedince (staří, nemocní) a nechat ho působit na zbytek populace, která si projde nákazou a získá imunitu – vir pak sám vymizí. Zbytek populace se následně naočkuje. Ostatně, Británie je první zemí, která se touto cestou údajně vydává (pokud Johnson udrží nervy a nepovolí):
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/komentar-nemravna-matematika-koronaviru-jak-dopadne-risk-borise-johnsona-93206
Už kdysi při panice a hysterii ze SARS si čeští doktoři klepali na čelo a divili se šílenství kolem pár úmrtí (jednotky), zatímco v ČR dle douhodobých statistik na obyčejnou “českou” chřipku ročně zemře až 2,000 lidí a desítky tisíc se jí nakazí. Ale ta samozřejmě není tak mediálně zajímavá a kvůli ní by nikdo panice a hysterii nepropadal, ani by si nevzpomněl na nějaké vyjímečné stavy…. Navíc statistiky potvrzují, že průběh nakažení u koronaviru je z 80% velmi lehké (max obyčejná rýma), tedy lehčí než u naší chřipky. Zdroj: včerejší večerní speciál ČT24.
A protože se i u nás politici (Babiš, Hamáček) rádi ohánějí Itálií, tak bych dodal, že v Itálii ty statistiky nelze brát vážně. Tam to zdravotnictví je(bylo) v takovém kolapsu, že sami doktoři a sestry otevřeně přiznávají, že starší lidi nechávají na chodbách nemocnic umírat jen tak, bez pomoci, bez léčení. Takže ti ubožáci neumírají ani tak na koronavirus, jako zejména na katastrofální selhání italského zdravotnictví (příkl: na severu Itálie prý nejsou kapacity/lůžka a lidi tam umírají jak na běžícím páse, přitom hned ve vedlejším regionu mají v nemocnicích 500 volných míst a dloubou se v nose…). Zdroj: ČT24.
80% má lehký průběh, ale smrtnost je pořád 0.4%, tj. při nakažení půlky populace to bude v ČR 20k mrtvých, což je o řád více, než u chřipky, a to pokud budou nemocnice stíhat, jinak to může být 10x víc, jako v Itálii, tj. 200k. Vám možná na rodičích nezáleží, ale já jsem za obezřetnost vděčný.
Nevím, kdo si při SARS klepal na čelo, ale tam byla smrtnost 9.6%, celkem jsem i uvítal, že se to nedostalo k nám.
Tu demagogii s rodiči jste si mohl odpustit. Čemu nerozumíte ve větě “ochránit nejzranitelnější jedince (staří, nemocní)” ?
Nikoliv SARS, ale H1N1. Moje chyba. Dlouho se mluvilo o osmi obětech v ČR.
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/virus-h1n1-zabil-za-deset-dnu-v-evrope-300-lidi-19303
Nakonec oficiální čísla v ČR: cca 2500 nakažených, 100 mrtvých. Chřipka nakonec sama vymizela, lidi se dokonce odmítali očkovat.
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/vakciny-za-110-milionu-proti-praseci-chripce-se-vyhodi-36396
Hlavně ve svém dlouhém příspěvku ignorujete, že bez karentény prostě bude několik desítek až stovek tisíc mrtvých v ČR. Pokud si to neumíte představit, takhle to momentálně vypadá v Itálii:
https://www.liveleak.com/view?t=NQmn_1584330901
Takhle vypadá deník v Bergamu – 10 stránek nekrologů:
https://www.washingtonpost.com/world/europe/coronavirus-obituaries-bergamo-italy/2020/03/16/6c342f02-66c7-11ea-b199-3a9799c54512_story.html
“Čemu nerozumíte ve větě “ochránit nejzranitelnější jedince (staří, nemocní)” ?” – to mi připadá podobně uskutečnitelná strategie, jako “izolujeme všechny nakažené” – z kategorie scifi.
V pořádku. Vy jste vyděšený. Chápu to. Já naopak zůstávám klidný. Takže se neshodneme. Upozornil jsem, že statistiky z Itálie nelze v žádném případě brát vážně. V Německu žádná celostátní karanténa zatím není, přitom nyní (16.3., 10.00) na ČT24 hlásili, že je tam 7,000 nakažených a 17 mrtvých (0,24%). V Itálii, kde už mají více jak týden celostátní karanténu, bylo před pár dny 15,000 nakažených a přes 1,000 mrtvých (6,67%). 27x více. Takže? Tam snad řádí úplně jiný, 27x nebezpečnější vir? Nebo prostě udělali soudruzi z Itálie chybu a jejich už dříve katastrofální zdravotnictví se při téměř obyčejné chřipce zcela zhroutilo, jako se při prvních potížích zcela zhroutila řecká ekonomika? Mimochodem, Roman Šmucler o víkendu na ČT24 upozornil, že jen v posledních týdnech v ČR zemřelo na “českou” chřipku už 50 lidí.
Kdo chce panikařit nebo se děsit, jeho věc. Já dávám přednost realismu a chladné hlavě.
Vybrat si statistiky z Nemecka jako bernou minci, nevim, jestli je dobry napad. Nemci maji naprosto vyjimecne nizky CFR, coz muze mit dve priciny
A – lepe testuji a na rozdil od vsech maji dobre dohledane nemocne (coz je nepravdepodobne, nebot by to vedlo i v zastaveni rustu exponencialne)
B – maji lepe vybavene a lepsi zdravotnictvi (ale nejen, nez Italie a Cina, ale i nez Francie, Spanelsko, Svycarsko, UK, USA)
B je spravne.
Nemyslim, ze je dobry napad vsadit zivot potencionalne nekolika tisic senioru na strategii, je to v pohode, mame zdravotnictvi nejlepsi na svete, jako Nemci.
Jinak psal jsem a opakuji, neni to ebola, neni to SARS ci MERS, takze nasledky na zivotech nejsou fatalni, ale je to problem, co je nutne nepodcenovat a vsechna karantenni opatreni ke zpomaleni vyvoje poctu nemocnych proste brat vazne a tedy nesvejkovat.
Naočkovat čím? Vývoj vakciny trvá roky a virus za sebou nemá ani základní výzkum, protože se to nikomu nechtělo zadotovat. Nenechte se zmást co píšou Vůdcovi plátky, to jsou bláboly.
Navíc, až to odezní, tak každý nový nakažený znamená novou karanténu. Tenhle virus změnil dějiny.
Už jsou nějaké zprávy, že vakcínu na koronavirus mají (v Izraeli nebo kde) a začínají testovat. Pochopitelně s testováním to bude trvat min. tak rok/dva, než bude dostupná, v best case scenario.
Vakcinu vyvji v Americe, Israeli, Cine, Nemecku… nezavisle teamy, kazdy trosku jinak. To testovani treba v Cine uz zacinaji tento nebo pristi mesic. Ono se to velmi zrychli a to verim, ze nas zachrani.
Čím delší dobu tu virus bude, tím víc lidí na něj bude mít imunitu a tím menší je potence šíření.
Aby nakonec neumřelo víc lidí, tím že nejde business 🙂 v čr se nejeden takový zastřelil
To je silene riziko, ty ekonomicke dusledky. Ono se zavrit fabriku nebo business neda na moc dlouho. Za chvili dojdou penize a co pak.
Právě. No uvidíme, jak co bude dál.
Do čeho teď investovat – uložit přebytečné peníze, co koupit ? Kupuje někdo zlato ? Věříte v této době penězům a jejích hodnotě ?
Mit hotovost je ted velmi cenne