Firmy se buduji na mleko a na maso

  • Na mleko je cash flow a zisk.
  • Na maso je co dostanete kdyz firmu prodate.

I kdyz mate firmu co ma velky zisk, tak je to velmi omezene. Vlady po celem svete velmi radi dani zisk. Nebo na nej nasazuji dalsi dane jako zdravotni a socialni. Takze i ten velky prijem po zdaneni nakonec zas tak velky neni. A to je hodne demotivujici. Podnikani (nebo i zamestnani) kdyz ho delate na vysoke urovni je obrovska drina. A za tu drinu chcete byt dostatecne odmeneni.

Kdyz prodate firmu (nebo nejake akcie co ziskate v ramci zamestnani), tak to je to maso. Je to takova zkratka. Najednou si usetrite treba deset let zivota. Deset let, ktere byste obetovali tvrde praci. A mate stejnou odmenu. To je obrovske urychleni. Stejnou castku nasetrit z normalni prace je strasne tezke. Takze ja osobne se priklanim mit ten fokus na oboji. Jak mleko tak maso.

Dnes jsem se potkal s clovekem puvodem z Beloruska. Ma sen delat pizzerii, ale nema dostatek kapitalu. Takze se rozhodl utratit 100 tisic USD, ze svych uspor a nechava si postavit food truck. Ma vidinu, ze na tom krasne vydela. Bude jezdit po meste a prodavat pizzu. Puvodne jezdil s limuzinou, ale ten business sel kvuli Uberu do haje.

Byl se za mnou podivat do pizzerie. Ukazoval jsem mu nas software na management kuchyne. Strasne se mu to libilo jak to pocita food cost a dalsi funkce. Ale pak rikal, ze uz si tak strasne vysnil ten food truck, ze nedokaze z te vize uhnout. Rikam mu, ze jediny zpusob jak na tomto businessu zbohatnout je mit tech pobocek vice. Jinak je to proste zivnostnicina. Jedna provozovna se da prodat za par set tisic USD. Ale sit provozoven narusta na hodnote temer exponencialne.

Je tady obrovsky pretlak penez od private equity a investoru. A ti hledaji koncepty, ktere dokazou dosahnout urcite velikosti. Jedna provozovna je malo. Minimum je potreba deset nebo dvacet provozoven. Valuace pak leti nahoru. Nebo sto provozoven a valuace znovu leti nahoru. Investori si nemuzou dovolit investovat do malickych firem. Kdyz jsem vyjednaval s investory v dobach Shipito, tak kazdy chtel videt, ze mame alespon jeden milion dolaru zisk a aspon deset milionu obrat. Jinak se s vami ani nechteji bavit.  To jsou na Ameriku uplne ty min. cisla, ale kdyz se pres ne prehoupnete, tak vytvarite neuveritelnou hodnotu. Cim vetsi cisla tim lepe. Pak tak hodnota roste tak rychle jak by nikdy nebylo mozne vydelat normalni praci za svuj zivot. Neresim jestli je to dobre nebo spatne. Proste takto ten system funguje. Na svete je obrovsky pretlak penez, ktere hledaji uplatneni.

Spread the love

9 thoughts on “Firmy se buduji na mleko a na maso

  1. Pokud člověk dělá v IT a je k něčemu, i z poměrně běžného zaměstnání (tj. software engineer, ne CTO, ani lead) se dá nasyslit za 10-15 let dost, že už člověk nemusí nikdy dělat, tj. kolem $1-2M. Akorát musí jít za praci – v některých částech US jsou momentálně platy vývojářů i přes $350k. https://medium.com/s/powertrip/i-know-the-salaries-of-thousands-of-tech-employees-4841bc26d753
    Další možnost je vybudovat malý business kolem prodejů aplikací na AppStore. Vydělat tím za pár let několik set tisíc až $1M je celkem reálné. Jen lidí, co mají iPhone nebo iPad je k jedné miliardě, a člověk tak má obrovský trh i s distribucí přímo u nosu. Osobně znám dva lidi z mého okolí, kterým se to podařilo a přes ten $1M se dostali, prací víceméně po večerech a bez investorů.

    1. Tak vydělat třeba nějaké peníze na mobilních aplikacích se určitě dá. Jen si tedy myslím, že $1-2M není dost peněz k tomu, aby už člověk nemusel nikdy dělat. Myslím si, že to je někde zhruba o řád výš.

      1. Tak John zmiňoval ve své knížce $2M a v nedávné diskusi tady psal $5M. $2M je průměrně kolem 6.5k za měsíc hrubého nad inflací, ale záleží na nárocích každého soudruha. Víc se dá utratit vždycky, když se zeptáme Billa Gatese nebo někoho podobného, samozřejmě mu člověk s $100M bude připadat jako nuzák, který nemá ani na vlastní bis jet.

      2. Tak záleží kde člověk žije.

        V ČR koupit nemovitosti za 1-2M USD, tak z nájmů se vyžije velmi nadprůměrně na pohodu, byť na placatou káru, kokain a voňavý holky to asi nebude… 😀

        1. Já jsem konzervativní a líný aktivně investovat, takže kupuju velké indexové fondy s malým poplatkem za správu, např. VTI, VOO, tj. Vanguard fondy sledující US market, SP500, a pod. Dlouhodobě to nese kolem 7% ročně, takže zhruba 4% se z toho dá vybírat, aby neubýval kapitál, i po započtení inflace.
          Z každého investovaného 1M je tak ročně kolem 40k. To je nějakých 75kKč měsíčně hrubého. Sice to není žádná hitparáda, ale pokud k tomu má člověk vlastní nemovitost, která moc extra nestojí, dá se z toho žít. Ze 2M i s placatým autem z druhé ruky 🙂
          Navíc v US se tuším neplatí capital gain tax, pokud člověk nemá příjem ročně přes $70k, takže je to pak čistého přes $3000 za měsíc.

  2. “Na svete je obrovsky pretlak penez, ktere hledaji uplatneni.” Plati na vrchole ekonomickeho cyklu, ked su nizke urokove sadzy a banky uveruju (aj tieto dealy). Po najblizsej recesii budu valuacie vyrazne nizsie, na nieco ani nebudu kupcovia, banky nebudu fondom poziciavat a uroky budu vysoke.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *