Dotaz od ctenare: USA (Kalifornie) Nakup nemovitosti a nasledny prodej

Ahoj Johne,

pred casem jsem narazil na tvuj web a musim se priznat, ze jsem si ho s velkym zajmem precetl.

Ctel jsem se zetat:
– jak moc je administrativne narocne pro obcana z Cech koupit nemovitost v USA?
– je nejaky rozdil (napr. vyse poplatku) pokud nemovitost kupuje obcan USA nebo cizinec?
– je mozne nemovitost koupit bez fyzicke pritomnosti kupujiciho napr. otec kupuje nemovitost a chce byt majitel, ale syn uziva.
– jak je to pak administrativne narocne nemovitost prodat.
– je mozne nemovitost prodat bez fyzicke pritomnosti

Pokud mas pocit, ze by se hodilo zavesit dotaz na tvuj blog i pro ostatni, tak klidne muzes.

Diky moc predem za info a drzim ti v podnikani palce.

Lubos

Ahoj Lubosi,

Dotazy primo blogu odpovidam rad, protoze je nadeje, ze si to precte jeste nekdo dalsi koho zajima stejna problematika.

S koupi nebo prodejem nemovitosti pomuze realitni agent. Pomuze najit co koupit. Pripravi nabidku (smlouvu na koupi), ktere je vzdy standardni (stejny formular pro vsechny agenty). Pomuze vyjednat kupni cenu.

To papirovani (prevod nemovitosti) delaji tzv. Title & Escrow (neco jako notari v CR). Ti se postaraji o to, ze na title nemovitosti nejsou nejake zastavy (ze je zaplaceno za popelnice, dane, voda, topeni, remeslniky co na nemovitosti delali upravy, apod.). Title & Escrow pripravi vsechny papiry, posbira podpisy od prodavajiciho a kupujiciho, prevezme penize a az kdyz je vse v poradku tak udela recording (zapise do katastru a preda penize prodavajicimu). Tohle funguje velmi dobre a sam jsem vicekrat tento proces delal na dalku. Jen je potreba pocitat s tim, ze jsou nutne notarsky overene podpisy. Kdyz je clovekv zahranici tak asi nejjednodussi je jit na Americkou ambasadu, kde maji americkeho notare a bezproblemu to pak bude platit. Pouzit treba ceskeho notare by asi vyzadovalo nejake dalsi dokazovani.

Pro cizince je ten proces uplne stejny jako pro americana. Administrativni narocnost se mi tezko posuzuje. Title & Escrow vsechno pripavi, takze clovek jen podepisuje. Ale je to dost papiru (a tech kazdy rok pribyva). Prodej je to stejne. Papiry se daji poslat kamkoliv a znovu u notare podepsat. Prodaval jsem ted jeden dum, kdy kupujici byl z Irska, ale pracuje v Cine. Title & Escrow poslala papiry do Irska Fedexem. Tam je podepsal u notare na ambasade, poslal zpet a vsechno probehlo. V tomto neni urcite problem.

Kdyz jsem prodaval nemovitosti v jinych statech tak se mi tam uz taky nechtelo jezdit a delal jsem vse na dalku. Jen ta vyhoda byla, ze v USA jsem mohl jit k jakemukoliv notari v jakemkoliv state.

USA ma vyhodu, ze ten system je tady velmi zavedeny a rozvinuty. Jediny rozdil oproti rezidentum USA bude pri prodeji. Title & Escrow budou muset rovnou strhnout nejakou zalohu na placeni dani, kdyz uvidi, ze prodavajici je cizinec.

Spread the love

10 thoughts on “Dotaz od ctenare: USA (Kalifornie) Nakup nemovitosti a nasledny prodej

  1. U Lubosova dotazu mi jeste chybi podotazka “Co kdyz si v USA koupim nemovitost a na hranicich me pak z nejakeho duvodu nepusti do zeme.” Pred davnou dobou jsem cetl neco ve smyslu, ze vlastnictvi nemovitosti neopravnuje ke vstupu do zeme, coz je vicemene logicke. Jde mi o dost nevyvazeny pomer hodne penez za nemovitost x libovule uredniku. Kdo zazil, tak vi, ze pohovory s imigracnimi uredniky jsou casto o nervy – vysvetlujte holohlavemu INS troubovi, ze nejste nacista, kdyz vam v batohu najde casopis TYDEN, ktery ma zrovna na obalce Hitlera. Nebo kdyz vas po celodenni ceste vyslycha a v kufru se vam hrabe uz treti grupa “uredniku”. Oboji jsem zazil na vlastni kuzi. Podotykam, ze nevypadam zrovna jako vrah, finance a adresa prokazany 🙂 Jirka

    1. Tak koupe nemovitosti k nicemu nejak neopravnuje.. ono by to bylo strasne jednoduche.. kdyby kazdy kdo si koupil dum mel nejak garantovano, ze do zeme mu bude vzdy poskytnut pristup. Takze skutecne se na to neda nejak spolehat. Na prokazani financi je asi lepsi bankovni ucet a ukazat kolik ma clovek penez. To hrabani v kufru je spise kvuli pasovani nebo terorismu. Nesouhlasim s tim taky, ale jsou nezavisle problemy. Ono se treba na hranicich hrabe v kufru i americanum (nahodne nebo s podezrenim). To neni nejak zamereno na cizince. Ja jsem s tim mel jednu dobu taky spoustu problemu.

  2. este len dodam, ze ak budete chciet kupit dom s pozickou, tak ako cudzinec vam pozicku nedaju aj keby ste mali miliony v majetkoch v CZ. Proste pokial nemate credit history nemate sancu na hypoteku. Credit history sa da, ale behom roku vytvorit…

      1. A jeste se da delat Owner Carry.. pujcku da prodejce.. takto se da taky koupit. Urok je treba o 1-2% vyssi nez u banky, ale usetri se dost na jinych poplatcich. Napr. urok 7% misto 5% u banky

  3. Podnetny clanek. Taky jsem na podobne otazky myslel. Staci se podivat na nabidku nemovitosti pres internet. Proc si kupovat v CR dalsi byt na sidlisti v panelaku, nebo domek kdesi v polich za mestem bez infrastruktury, kdyz si muzu za stejne penize koupit krasny dum v Kalifornii. Nebo jinde v USA. Bez plotu, ktery bych musel natirat, s palmou na zahrade….

  4. Na Kalifornii bych se vykašlal. Sledujete, jak krásně roste HDP Severní­ Dakoty a konkrétně města Fargo? Jen škoda, že člověk nedostane tu hypotéku, pokud začí­ná úplně od nuly a pracuje v Česku.

    1. Je mi z toho zima, jen si to přečtu 🙂 A na to, jaká je tam zima, jsou tam moc vysoké státní­ daně. Kdyby mi nevadila zima, tak to už můžu jí­t do Wyomingu. Pořád vidí­m jako nejlepší­ volbu Nevadu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *