Dotaz do poradny ohledne DPH pri mezinarodnim obchodu

Dobry den,

rad bych znal nazor ctenaru, jestli to jde dat na web.

Diky,

Martin

Resime ruzne problemy s DPH pri mezinarodnim obchodu. Tematicky tato otazka opravdu velmi dobre pasuje k postu “Kde podnikat” :-). Pro neznale, pokud situaci zjednodusim, existuje nekolik scenaru:

– prodej po CR: vzdy se prodava s DPH
– prodej v EU, neplatci DPH (obcan, apod): prodava se s DPH
– prodej v EU platci DPH (ma DIC): prodava se bez DPH
– prodej mimo EU: zbozi se musi proclit a prodava se bez DPH

V nasem objednavkovem systemu mame vyreseno pocitani DPH podle zadane zeme a pripadne vyplneneho DIC. Najde se spousta uzivatelu, kteri prijdou na to, ze kdyz vyplni “USA”, tak DPH se jim nikdy nezapocte. Takze tam nastavi USA, a do zbytku adresy 5x zopakuji svoji zemi, typicky “POLAND” :-). No a po odeslani objednavky jim ji musime stornovat, pricemz rekneme polovina lidi objedna znovu, vetsinou uz dobre. Jeden expert takhle zadal asi 5 objednavek, nez pochopil, ze DPH musi zaplatit… Jak se tomuto problemu vyhybaji ctenari?

Pred nedavnem jsme spise z donuceni udelali www.patscode.com – je to online sluzba, ktera umoznuje ziskavat kody k immobilizerum u aut znacky Ford, Mazda, Mercury a Lincoln. Problematiku DPH k elektronickym sluzbam slusne popisuje http://interval.cz/clanky/elektronicka-sluzba-a-dan-z-pridane-hodnoty-dph/ – pro mnoho ctenaru by mohlo byt prospesne si to nastudovat, protoze mozna zjisti, ze jsou uz nejakou dobu platci DPH a ani o tom nevi. Nyni ale k nasemu problemu. Zde funguje objednavani naprosto identicky, ovsem neposila se fyzicky zadny balicek a nemame prilis mnoho moznosti jak overit, ze prijemce sluzby se nevyhyba placeni DPH tim, ze zadal spatnou zemi. Samozrejme jistou indicii je IP adresa apod. Zakladni problem je totiz v tom, ze dukazni bremeno pri dohadovani se s financnim uradem je na nas, tedy my musime prokazat, ze prijemce je skutecne z USA nebo jine zeme mimo EU. Tato problematika se zda byt jeste v plenkach, protoze odbornici na dane z ruznych pozic vetsinou jen konstatuji tento stav. Jak prokazuji ctenari, kteri poskytuji online sluzby za hranice EU, ze skutecne doslo k plneni mimo EU? Ma nekdo nejakou praktickou zkusenost z kontroly na fin. urade v takovem pripade? Nebo rovnou rozsudek spravniho soudu? Ja jsem bohuzel nic a nikoho doposud nenasel.

Spread the love

46 thoughts on “Dotaz do poradny ohledne DPH pri mezinarodnim obchodu

  1. "- prodej v EU, neplatci DPH (obcan, apod): prodava se s DPH"

    Trochu zavadzajuce delenie v clanku :). Neplatic nakupuje s DPH (od platica), ale predava bez DPH. DPH by totiz nemal komu odviest.

    Co sa tyka DPH zo sluzieb, tak tam by som sa sustredil na to, odkial bude identifikovana platba nez na to, co kto vyplnil do objednavky. Teda ak pride platba z PayPalu s odhalenou delivery address, tak podstatne bude to. Rovnako tak platba bankovym prevodom, pripadne inak…

  2. Nevztahuje se na sluzby nahodou jako misto plneni sidlo firmy? Tzn end useri by imho meli platit DPH vzdy, at jsou odkudkoliv.

  3. Na prichozi platbu lze taky hledet, ale z praxe vim, ze napr. Svycari bezne plati v EUR, platba prijde k nam do Nemecka jako "Inland" a neni tam ani jmeno. Nebo nejaky Japonec mel skutecne doruceni do JP a platil v EUR prevodem, opet banka v DE, ucet na jeho jmeno. HSBC tusim poskytuje ucty v mnoha zemich, muze to byt docela prakticke pro snizeni transakcnich nakladu.

  4. Nestacilo by jako dukazni bremeno, kdyz by vznikl jeden radio button, ktery by se zobrazil v pripade, ze uzivatel je "z USA"? V nem by odsouhlasil, ze je z jine zeme a je povinen uhradit DPH. Oni si to stejne neprectou, ale mohlo by to ochranit Tebe.

    Upozorneni o Reverse charge apod. a ze je povinen odvest dan ve svem statu? Vidis, taky to obcas resim, ale takovehle koumaky jsem jeste nemel 🙂

    Zajimalo by me, kdo na to ma nejakou fintu.

    Jinak dik za tip…

  5. Na iStock.com mne charguji takto a asi to taky nejak museli vyresit:

    vyplnuji VAT Nr. a oni si jej online kontroluji. Nevim, co na to maji za nastroj, ale mozna maji nejakou databazi DIC, nebo jejich tvaru. Kdyz jej doplnim, blikne na me zelena fajfka, ze je spravne.

    V konecne fakture je potom jen zminka o Reverse Charge:

    Value Added Tax (VAT) – The above amounts do not include VAT. You may be required to account for VAT under the reverse charge procedure according to local VAT rules in your country. iStockphoto's VAT number, UStID: EU826013185

    DPH nakonec musim zaplatit zde v CR v pravidelnem priznani DPH.

    Takze by me z toho vyplynulo najit si tvary EU DIC a v programu udelat podminku.

  6. Z moji zkusenosti – na FU plati, ze co si obhajite, to budete v nakladech a odpoctu DPH mit. Nikde presne stanoveny postup neni. Kdyz tam bude na bankovnim uctu uvedeno ze platce je z Brna a v objednavce budete mit ze je z Kypru, nemate sanci. Kdyz na BU nebude nic a ukazes jim "pohled" od zakaznika z Malediv nemaji sanci oni.

    Se statem se da i soudit a vetsinu techto sporu stat prohrava. To ale nedoporucuji.

    Spis pokud mas vic takovych zakazniku napr. v USA, muzes si tady u Johna zalozit firmu, poskytovat jim stejnou sluzbu z USA a problem s DPH mas vyreseny.

    Ten problem s danovou administraci zakazniku z celeho sveta vidim spise jako vyhodu, rozvazuje Ti totiz ruce pri vyberu mista odkud podnikat.

  7. To je dost neobvyklá situace, finanční úřad má ovšem informační povinnost, t.j. můžeš jim položit takovýto dotaz a oni mají povinnost ti odpovědět, to bych asi udělal já.

  8. Obecně řečeno uplatňování DPH u elektronických služeb DPH se řídí podle toho kde má příjemce služby sídlo, místo podnikání, popř. provozovnu. Koukněte sem http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/dan-z-pridan

    Otázkou je jaké důkazní prostředky vezme v potaz FÚ při případné daňové kontrole. Osobně bych v takovém případě použil účetnickou zásadu opatrnosti. Takže vše bych implicitně účtoval vždy s DPH. U plátců s DIČ z EU bych účtoval bez DPH pouze po předložení kopie osvědčení o daňové registraci a ne pouze DIČ. Systém VIES totiž ukazuje jen to, zda je DIČ platné nebo ne, ale komu skutečně patří už ne. Co se týka zákazníků mimo EU tak bez DPH bych dal jen tehdy, pokud bych měl dostatek důkazních prostředků k prokázání toho, že kupující byl opravdu mimo EU. Otázkou je, jestli adresa v objednávce mimo EU by byla pro FÚ dostatečným důkazem. To fakt nevím.

  9. to Tomas: Seš si skutečně jist s tou variantou úhrady platcem z Brna? Dnes můžeš mít účet v každé zemi EU a platit odkudkoliv přes e-banking z účtu který tě přijde transakčně nejvýhodnější. V tomto případě by se dalo snadno prokázat kam byla zásilka odesílána vs. uvedená země společnosti.

  10. to Jan Dvořák: účetnická zásada opatrnosti je určitě tobrý nástroj účetních, ale zase si myslím, že jak tady padlo výše není uplně špatný nápad odsouhlasení nějakého prohlášení pravdivosti a o vědomosti následků s uvedením nepravdivých údajů. Protože podvodu se v tomto případě lze těžko bránit a důkazní břemeno házet na odesílatele je rovno presumpci viny.

  11. to Dali: Problém je, že FÚ nějaké riziko podvodu absolutně nezajímá (minimálně v ČR), takže nějaké prohlášení může být tak akorát bubu na kupujícího, ale to je tak všecko. Stát zkrátka chce svůj desátek a je na Tobě prokázat opak. V daňovém řízení je důkazní břemeno na plátci daně vždy, bohužel. Nicméně i v ČR se už dá s úřady občas domluvit.

  12. VIES i zakon o DPH samozrejme znam :-).

    Mozna to trochu uniklo, ale ten zakladni problem neni v uvedeni spatneho DIC (VIES umi u nekterych zemi ukazat i jmeno firmy a nejaka smernice urcuje, ze v budoucnu to bude tak vsude) – to uz pouzivame. Problem je v tom, ze prijemce rekne: "Jsem z USA, VAT nebudu platit". A pritom to je obcan EU. Na toto je VIES kratky. U odeslani zbozi musi uvest fyzickou adresu, ale online sluzba? Pche…

    Dame asi do obch. podminek, ze ucty nejsou kvuli danim prenositelne mezi staty a budeme potom vsechny mimo-EU ucty, kde budou pristupy z EU IP prostoru rusit. Jen si nejsem jist tim, zda FU bude stacit dolozeni IP adresami, protoze takovy dukaz nebude rozhodne prukazny (seznam IPcek jsme si taky mohli sami vymyslet). Navic kdo to ma kontrolovat …

  13. To MartinHinner: Osobne bych to asi řešil tak, že základní cena by byla s VAT a pokud kupující doloží DIČ dostane bez VAT. Tím bych to měl pokryté jak před úřady, tak před různými spekulanty.

  14. To Jan Dvořák: A kupujici, kdyz by nedolozil, ze je platce DPH, muze si presto ve svem state ve svem priznani narokovat DPH? Pokud ano, asi to tak udelam taky uz jen kvuli cashflow…

  15. Nepatří to sem sice ale možná by někoho zajímalo na jaké novince ohledně DPH se pracuje a zcela vážně se o ni uvažuje.

    Z zaplacení DPH bude do budoucna odpovědný jak kupující tak prodávající (to není ftip!!) – fungovat by to mělo takto. Prodávající něco prodá – kupující zaplatí vč. DPH (potud je to stejné). Když FU zjistí že prodávající neodvedl daň tak bude moci chtít tuto daň zaplatit po kupujícím – momentálně se jenom ladí jak to celé pojmout – zda stanovit hranici odpovědnosti, zda podmínit požadavek platby DPH po odběrateli jeho znalostí úmyslu daňového úniku u dodavatele (jak by to asi kdo prokazoval)

    Pokud v nějaké formě tato absurdita projde tak potěš. Člověk by se utěšoval tím že to je tak absurdní že to prostě neprojde ale to jsem si u "výpalného" za prázdná média, kopírky, tiskárny říkal před deseti lety také a už tu je takovou dobu a nic se vlastně neděje.

  16. To Ondrej Krabs: Pokud plátce DPH nakoupí s DPH v nějaké zemi EU, tak může udělat reverse charge ve své zemi, ale základem daně pro reverse charge je cena s DPH, kterou zaplatil v cizině. O vrácení DPH zaplacené v cizině, lze potom za zákonem daných podmínek dotyčné země (pro každou zemi EU jiné) dodatečně požádat. Od 1.1.2010 myslím, že i prostřednictvím FÚ v ČR. Toto se netýká nejen elektronických služeb ale v podstatě jakéhokoliv nákupu do firmy v cizině. Příklad: Pojedu-li do Rakouska a tam si koupím v obchodě tonér do tiskárny za 100,- EUR (zboží 80,- EUR + DPH AT 20,- EUR), tak v ČR si udělám reverse charge na 120,- EUR ( základ daně 100,- EUR + DPH CZ 20,- EUR ). A o těch 20,- EUR co jsem zaplatil DPH v Rakousku si požádám FÚ v Grazu, který to vyřizuje pokud splním ty podmínky. Důvodem je, že rakouský plátce daně (ten obchod s tonéry) nemůže doložit, že zboží opustilo území Rakouska a proto účtuje s DPH. Kdyby ten tonér poslal do ČR poštou tak může účtovat bez DPH protože je schopen doložit, že zboží opustilo Rakouské území (podací lístek z pošty).

  17. To Vratislav Boch: Nezdá se mi, že by to měla být obecná podmínka, ale řešení třeba právě toho případu, kdy prodávající plátce DPH prodá bez DPH kupujícímu plátci DPH do jiné země EU a ten ve své zemi neudělá reverse charge. Takže by se DPH vymáhalo na něm.

    Nedovedu si představit, že by někdo vymáhal na mě DPH z 10 rohlíků, pokud z nich pekař, kde jsem je koupil nedovedl DPH. No necháme se překvapit.

  18. zitra se spustí služba z donucení – zaplať 40 Eur plus DPH a pošlem ti pin k kreditce dle čísla, pokud sis ho změnil, musíš poslat hash z proužku (příplatek 10) a jeslti jsi v EU, tak ještě 20% DPH, pokud ovšem nenafiunguješ VAT nějakého plátce, to nám stačí, protože my si to už zařidíme, jen nám zatrhni, že nejsio v EU rezidentem 🙂

  19. "Jak prokazuji ctenari, kteri poskytuji online sluzby za hranice EU, ze skutecne doslo k plneni mimo EU?"

    Jsem plátce DPH, živnost "Reklamní činnost". Prakticky polovinu své činnosti dělám pro subjekty v USA.

    Prokazuji to nijak. Ono vlastně mi chodí peníze jen tak na účet a ani na ně nemusím vydávat faktury, takže abych vyřešil nějak ten konflikt s DPH, tak si sám pro sebe dělám faktury na příjmy, kde do políčka odběratel napíšu WWW adresu, pošovní adresu, jméno firmy z USA, a přípíšu text:

    "Reklama pro subjekty mimo Českou Republiku, místo plnění mimo Českou Republiku, bez DPH."

    Aby to bylo jasné i při kontrole, ono jde hlavně o to, že je místo plnění mimo ČR.

    A jak opravdu dokázat, že je člověk mimo? To opravdu nejde :), navíc u těchto virtuálních služeb. Ono ten člověk může jít třeba přes proxy, a že je ta Proxy v ČR, a má tak českou IP adresu, tak to ještě neznamená, že je fyzicky v ČR.

    Takže já věřím tomu, co mi poskytnou lidé, případně si typicky vystavuji faktury sám podle WhoIs, ono už to, že se někoho ptáte na adresu, tak to není na webu běžné. Tam je zvykem, že vám zaplatí, vy mu něco dáte, a to je vše, žádné kontakty se nevyměnují, žádná byrokracie, účet (invoice), chce tak jeden z 50ti (i když já si je interně dělám pro každého).

    A co kontrola DPH? Prošla a na korunu správně, ale měl jsem ji tuším v roce 2008.

    Je pravda, že teď se stali plátci DPH všichni, kdo dělají export už do EU, takže chudáci, to zjistí až při kontrole, to zas bude pokutiček :).

    A jak řešit tuhle byrokracii do budoucna? Offshore, a účty mimo, stejně mi chodí peníze na PayPal, Epassporte a tuny dalších, daním to poctivě, každou platbu i na PayPal, na vše (přepočítávám cizí měny přes kurzy ČNB) ale tahle byrokracie mě už štve.

  20. Ještě k článku:

    =====

    – prodej po CR: vzdy se prodava s DPH

    – prodej v EU, neplatci DPH (obcan, apod): prodava se s DPH

    – prodej v EU platci DPH (ma DIC): prodava se bez DPH

    – prodej mimo EU: zbozi se musi proclit a prodava se bez DPH

    =====

    tohle platí JEN PRO PLÁTCE DPH!!!

    Neplátce dokud neprodá do EU, či mimo, tak může prodávat bez DPH jen v rámci ČR.

    Vždy je třeba na začátku napsat, CO JE TO ZA SUBJEKT A JESTLI JE, ČI NENÍ PLÁTCE DPH!!!

    Tady z toho jasně vyplývá, pro znalé, že subjekt je plátce DPH, ale neznalí to nemusí vědět, ale i tak je to nutné uvést, aby bylo vždy jasno…

  21. Jinak DPH není celosvětový pojem, je to zkratka Daň z Přidané Hodnoty.

    Jaký je vlastné anglický ekvivalent této zkratky.

    Přece musíte mít na webu formulář, kde se ptáte

    "Jste plátcem DPH?"

    a druhá otázka je:

    "Napišté své DIČ"

    ale to je zase Daňové Identifikační Číslo.

    Jaký je anglický překlad pojmů pro "plátce DPH", "Neplátce DPH" a "DIČ"?

    Jak se dívám na fakturu od GoDaddy za registraci domén, tak mají jako DIČ napsáno "VAT", ale co plátce a neplátce DPH?

  22. "základní cena by byla s VAT a pokud kupující doloží DIČ dostane bez VAT"

    To je ok jen pro EU, jakmile bych osobně tuto politiku aplikoval pro celý světl, znamenalo by to jent o, že bych odváděl na finančák víc, a lidi mimo EU by byli naštvaní, protože nějaké vracení DPH za pár stovek USD, na to se mohou vykašlat a vnímali by to tedy jen jako zdražení.

    Osobně prodávám čistě virtuální zboží, a identifikuji podle zěme (mimo EU neplatí DPH u mě), pokud je někdo v EU, tak podle DIČ (u plátce neplatí DPH, ostatní platí) a v ČR platí DPH u mě všichni.

    Rozhodně nezavedu implicitní placení DPH pro celý svět (mimo EU) jen proto, abych byl krytý, mí zákazníci by to vnímali jako zdražení o 20% a okamžitě by požadovali slevu. To si to 100* raději obhájím na finančím úřadě (což jsem už několikrát dělal) a nebo v případě zvětšených obratů a šikany z hlediska FU založím společnost mimo.

    A podle IP opravdu nejde identifikovat, jsou tu proxy servery, jsou tu nadnárodní firmy a poskytovatelé připojení, kteří mají přípojné body například v USA, i když je člověk fyzicky v Číně a pod. Tedy vycházím z formuláře, kde člověk zadá svou zemi, nemám důvod mu nevěřit.

    A ten kdo dodává fyzicky zboží má pak opravdu problém, že někdo vyplní jinak zemi a pak ji cpe zase jinou jinou třeba do adresy města, takové objednávky je třeba jednoduše zamítat.

    Ale účtovat všem s DPH, či zaznamenávat IP nic nedokazuje, i když to samozřejmě můžete dělat. Ale sami se u IP vypečete, protože někdy (podle mě tak v 5-10%) bude mít člověk IP z jiné země, než kde skutečně je. A to stejné je s evidencí odkud přišly peníze, taky to někdy nebude sedět a tak vlastně poskytnete tím, že si schraňujete extra důkazy, důkazy sami proti sobě.

    Prostě co vyplní zákazník do formuláře, to dávám do faktury a je to.

  23. Když jsme u té "presumpce viny" – zajímalo by mě, když kupující zfalšuje Osvědčení o registraci k DPH, jestli pak na nás bude český FÚ požadovat doplacení DPH, protože úředníky nebude zajímat, že jsme se stali obětí podvodu.

    Protože u online služeb, eshopů apod. si nedokážu představit tu obrovskou administrativu na naší straně, kdybychom měli požadovat po kupujících, aby Osvědčení posílali 1) poštou, 2) ve formě notářsky ověřené kopie, 3) opatřené apostilační doložkou, 4) úředně přeložené do češtiny (navíc někde v Litvě nebo na Maltě možná ani překladatele do češtiny nemají).

    To se na mě každý odběratel vykašle. Takže jedině posílat oskenované e-mailem, ale pak asi každý víme, že není problém s obrázkem manipulovat…

    A teď si představte, že máte desítky/stovky klientů měsíčně ze zahraničí, ale zisk prostě není tak vysoký, abyste mohli zaměstnat další 2-3 pracovníky, kteří se těma lejstrama budou prohrabávat a ukládat je do šanonů pro případnou budoucí kontrolu z FÚ (a to tyhle papíry musíte archivovat 10 let!!!).

    Vůbec mě celá EU-byrokracie začíná štvát, zejména povinnosti okolo DPH je to od státu náramná sprosťárna. To aby v každé firmě pracovala armáda účetních, která tuhle státem nařízenou administrativu bude zpracovávat. Myslím, že je na čase se vzbouřit proti tyranii státu a jeho úředníků.

  24. Dříve jsem chtěl od zákazníků, aby mi posílali ŽL, nebo osvědčení o registraci. Toto vůbec nefunguje a zrušil jsem to. Je to tak, jak píše Standa.

  25. pro Jaromíra:

    daň z přidané hodnoty – Value Added Tax

    DPH – VAT

    DIČ – VAT No.

    daňové identifikační číslo – VAT Registration Number

    daňový doklad – VAT Invoice (občas se používá Tax Invoice)

    plátce DPH – VAT registered

    neplátce DPH – not registered for VAT

    Poznámka: jde o britskou angličtinu a termíny užívané v Británii. Možná, že EU-angličtina to bude mít jinak.

  26. To Standa: Neviděl bych to tak dramaticky. Myslím, že scan kopie osvědčení je dostačující. Ono je to hlavně proto, aby bylo doloženo, že uvedené DIČ patří správnému plátci, jelikož přes VIES se to zjistit nedá. Od 1.1.2010 se podává hlášení INTRASTAT i u služeb, takže odvedenou DPH daň by si měl hlídat zejména stát příjemce. Na Tobě je akorát doložit. že zboží bylo dodáno nebo služba byla poskytnuta do země EU.

  27. Registrace k DPH u online služeb:

    Povinnost stát se plátcem DPH od 1.1.2010 u přeshraničních služeb je výmysl české vlády a týká se jen českých podnikatelů.

    Slovensko – stačí požádat o číslo IČ DPH a to uvádět na fakturách, podává jen souhrnné hlášení, ale nestává se plátce DPH!

    Francie – platí to samé, stačí na fakturách pro klienty z EU uvádět N° TVA, podává jen souhrnné hlášení, ale nestává se plátce DPH dokud nedosáhnete obratu (je vyjmut z DPH)! Na fakturách pro klienty z Francie naopak nesmí uvádět N° TVA.

    Británie – hlídá se jen povinný obrat, povinnost registrovat se k VAT nastává až po dosažení obratu (i u přeshraničních služeb) – 68.000 liber. Když tedy malá britská firma dodává služby třeba do Německa, není povinna se registrovat k DPH, dokud obrat je pod prahem. Nemusí tedy ani podávat souhrnné hlášení! (Problém by jen nastal, pokud by britská firma měla v Německu provozovnu, pak by se musela registrovat k německé DPH) Ale stále platí, že klient v místě dodání je pak odpovědný za vyúčtování DPH (dle lokální legislativy). Občas se může stát, že účetní německého odběratele odmítá proplatit fakturu, protože na ní není uvedeno VAT No., je pak ale třeba zdůrazňovat, že prostě britské předpisy nic takového nepožadují, že všechny britské požadované předpisy jste jako dodavatel splnil. Alternativou je přestat pro Němce pracovat.

    Dávám jen k úvaze, jak nevstřícně se k podnikatelům chová český stát… Zejména britský přístup je vstřícný a zamlouvá se mi. Je krajně nepravděpodobné, že by Británie přijala zákon, který by diskriminoval malé firmy a OSVČ. Naopak české vládě je jedno, jestli zlikviduje pár drobných podnikatelů…

  28. Díky Stando :), hned si to copy & pastnu.

    Jinak intervenovat myslím nemá smysl, to je spíš jednodušší, když začne člověka štvát administrace, buzerace od kontrol a daně, tak může jít s firmou zase o dům dál.

    Navíc v dnešním decentralizovaném světě, kdy jeden příjem je z USA a druhý z Egypta, to fakt nemá nikdo šanci pohlídat.

    Navíc mě tu štve i ovzduší v ČR (aspoň na Ostravsku), takže plánuji přesun se vším všudy :).

    I když některé daňové ráje mají podmínku, že tam člověk nesmi fyzický být, takže budu asi na kanárech a registrovaný třeba na Kypru 🙂 LOL.

    V ČR skisnu ještě aspoň 5 let, ale stejně, aspoň kdyby neměnili zákony každé tři měsíce, vždyť jen co jsem se stal plátcem DPH, tak ten zákon novelizovali minimálně 8*, ať jdou někam, jim platím daně, tak mi mají dát pokoj a nezaměstnávat mě blbostmi, mají mi udělat ideální podmínky k podnikání, a ne abychom se tadi upapírovali k smrti a ještě se třepali hrůzou :(.

    A to už ani nemluvím, jak to tu čtu, že chcete tuhle administrativní hrůzu přenášet i na své chudáky odběratele (ať vám posílají papíry, či oskenované dokumenty), to zase bude zákazníků, kteří se na to vykašlou…

  29. Tak jsem si hned upravil své faktury pro zahraniční subjekty, ještě jednou díky Stando.

    Ale buzerovat lidi, ať mi posílají dokumenty nebudu, nestojí mi to za ušlé zakázky (a to se vsadím, že by jich byla většina, protože já fakturuju hodně, často a malé částky…, takže na tuhle byrokracii bych dojel, kdybych ji aplikoval tvrdě, je třeba na to jít s rozumem)

  30. Jarku, jsem vůbec nevěděl, že podnikáš s USA. B y ses moh někdy rozepsat, co tam teda děláš… 😉 Snad nás John nevypíská, že Tě ještě nabádám k dalšímu zaplňování fóra 🙂

  31. Takový dopis s aktivačním kódem přímo na adresu by asi byl nákladný co? Holt tady je velká díra, je to nová věc a úřady by na to měly brát ohled. Tohle pokutovat, pokud tomu nejde zabránit je podle mě no sense.

  32. "Takový dopis s aktivačním kódem přímo na adresu by asi byl nákladný co?"

    A než takový dopis příjde do USA, fo Afriky a nebo na Nový Zéland, tak si holt zákazník počká, co :)? Haha, v dnešní době, kdy každý platí kartou a chce virtuální zboží zaplatit hned a mít ho během minuty, si holt počká ty dva, tři týdny, než mu dopis dojde, a nebo mu to budeme posílat "expres" za pár desítek dolarů a počká si "jen" den, či dva.

    Tohle se dá skousnout u zakázek za pár stovek tisíc, a když zákazník nechce čekat, což je u mě přesně nula procent.

  33. Tady vetšina úřednic žije ještě mentálně v komunismu s tím, že máme na hranicích elektrické dráty a podnikat se zahraničím je podle nich nenormální. Takže chtějí na všechno smlouvy, účty, faktury a nejlépe vytištěné na papíře, poslané kurýrem na koni, třikrát orazítkované, podepsané vlastní krví, dvakrát ověřené notářem a s velkou pečetí Karla IV. Je to tu jak za opicemi, a když se to nezměnilo za 21 let, tak to chce dalších 50 let, než se obmění celý finančák novou generací.

  34. A vůbec, škoda to řešit, stejně jsme to rozebrali, a každý to budeme dělat jinak :).

    Všem přeju pěkný víkend, a doufám, že se vyčasí, ať můžeme všichni vyrazit ven.

    Kašlat na účetnictví a účetní.

  35. Jar: "Z donucení prachy za to, že někomu velmi pravděpodobně umožní krást auta :…"

    Toto jsem uz probiral s vysetrovatelem PCR ktery resi jen vozidla. Stejne tak s mnoha dalsimi lidmi, dospeli jsme k zaveru, ze jedine co se pro to da udelat je prijemce alespon trosku identifikovat a nutit je vyplnovat VINy. Jsou zde znacky aut, ktere umozni KAZDEMU ANONYMNE ziskat i konfiguraci mechanickeho klice. Zlodej nepouzije nasi sluzbu, kdyz ma jinou – pro nej vyhodnejsi. Ostatne, takovou sluzbu ani nepotrebuje, protoze zlodeji maji "specialni" krabicky, ktere to resi vsechno za ne a nejake kody je vubec nezajimaji.

    Travis: "A co SMS?" -> Mame zakazniky ze zemi, kde nemaji mobil (servis), apod. Stejne tak na dopis nikdo nebude cekat. To opravdu musi byt temer online, vetsina lidi, kteri to plati, maji uz auto na dilne a potrebuji OKAMZITE kod. Nikdo si neobjednava kody jen tak "do zasoby".

  36. Travis: ta nic nedokazuje, a navíc všichni lidé na světě mobil nemají, to je spíš specialita EU a speciálně ČR. Mimo je situace naprosto jiná, všichni mají pevné linky.

  37. Dobry den,

    chtel bych se zeptat zdali nstejny postup plati i pri prodeji a nakupu sluzeb: konkretne – moje cestovni agentura koupi hotelove kapacity v CR od hotelu vcetne DPH – narazi si svoji provizi a proda do zahranici v ramci EU bez DPH…. Je to tak spravne?Diky moc

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *