Divoký západ na čínský způsob

Úvodem

Minulý článek (Guest post: Covid-19 a business v Číně) se setkal s nečekaně velkým ohlasem a po diskuzi s Johnem je zde jeho volné pokračování reflektující aktuální situaci na trhu se zdravotnickými pomůckami.

Zhruba měsíc a půl zpátky za mnou přišel stálý klient s požadavkem na dovoz velkého množství respirátorů (nebo tehdy mně množství desítek tisíc kusů připadalo velké a moc jsem si nedovedl představit komu to chce prodávat), kdy celkové číslo se neustále rapidně zvyšuje. Na tom by normálně nebylo nic divného, prostě se klientovi podařilo zachytit trh, ale situace má k normálu tak daleko jako nikdy. Tento článek nebude o samotném prodeji tohoto zboží, ale o jeho “získávání” v Číně.

V současné chvíli jsme zařídili výrobu/nákup a přepravu necelého půl milionu respirátorů, z čehož zhruba polovina již dorazila do ČR. Těžko odhadovat, zda je toto číslo konečné.

První postřeh: Zažitá pravidla neplatí 

V běžné čínské obchodní transakci si vyberete zboží, zkontrolujete továrnu, pošlete si pár vzorků, objednáte zboží a platbu pošlete po částech, jak se zboží vyrábí a připravuje na odeslání. Tento nebo obdobný postup můžete hned zahodit. Všechno je zkrátka jinak, pravidla se mění z minuty na minutu a připadáte si, že se prodíráte džunglí. Nezbývá než se přizpůsobit nebo z této “hry” vystoupit.

Druhý postřeh: Cash is king

Jednak se dost nakupuje skladové zboží (což je na Čínu nezvyklé) a hlavně na to nikdo nemá čas, poptávka velmi převyšuje nabídku. Zkrátka se vymění pár zpráv a ihned se nakupuje a to dost často za cash (a tím myslím reálnou hotovost, zástupci nakupujících často vozí s sebou miliony dolarů v hotovosti a snaží se vzájemně přeplatit).

Před továrnami a sklady stojí zástupy aut a lidí, kteří se snaží toto zboží nakoupit a je potřeba mít hodně ostré lokty (doslova) a okamžitý dostatek hotovosti. Zboží je nutné si taky okamžitě odvézt (ideálně v době nákupu, pokud je to možné), protože jinak reálně hrozí, že za hodinu už nebude existovat. Zkrátka se objeví kupující, který je ochoten zaplatí o desítky procent více, aby zboží získal ihned. Sice moc nehrozí, že by jste přišli o peníze, ale zboží budete muset získávat velmi složitě znovu (a pravděpodobně dráž). Nějaké splatnosti faktur neexistují, buď platíte hned nebo vůbec. Zkrátka aktuálně je tento trh “sellers market” a pokud podmínky neakceptujete, za pár minut je akceptuje někdo jiný.

Třetí postřeh: Burza respirátorů

Trh se dělí v zásadě na dvě roviny, na čínské respirátory od různých lokálních značek, kterých je relativní dostatek, problémem je rychlost výroby, kdy každý toto zboží chce ihned (a ne za týden nebo 14 dní, ale opravdu ASAP). Myslíte si, že když dáte továrně zakázku za 100tis USD, že je skoro jisté, že ji vyrobí v domluveném (a těžce vybojovaném) termínu (třeba 3 dny)? Ano, pokud nepřijde někdo s objednávkou za 10mil USD, což se skoro jistě stane. Tohle se normálně skoro vůbec nestává, dohody o rychlosti výroby se běžně respektují. Nyní to v Číně vypadá tak, že spousta továren včera vyráběla kabelky a zítra bude vyrábět roušky a respirátory (dochází k transformaci továren prakticky přes noc).

Druhá rovina je zajímavější – nákup skladových zásob zahraničních respirátorů. Ano čtete správně, v Číně můžete nakoupit spousty respirátorů vyrobených po celém světě jak v supermarketu jen s drobnou chybou na kráse – za 5 – 20x běžné ceny. A právě o tyto respirátory se svádí největší bitva. Naprosto fascinující je fakt, že pořád ještě ke dni psaní tohoto článku (9.4.) jsou v Číně spousty (a tím myslím miliony kusů) 3M respirátorů okamžitě k dispozici i když nyní již za naprosto extrémní ceny, určitě ale není pravda, že tyto respirátory není možné sehnat (lze koupit i nejvyšší kategorii FFP3). Produkty, které měsíc zpět stály kolem 4 dolarů (což už i tak byl třeba 8x normální ceny) nyní stojí kolem 10 dolarů a cenu má každý “prodejce” jinou, vyvíjí se jako na burze (i když burza někdy i klesá), pokud bude situace pokračovat, tak určitě ceny dosáhnout ještě nových výšin. Kolik tohoto zboží v Číně ještě je, nikdo neví, ale zásoba určitě nebude neomezená, už teď ale velmi překračuje jakákoliv moje očekávání. Zkrátka jako lusknutím proutku se vždycky někde objeví pár set tisíc kusů.

Čtvrtý postřeh: Drogový dealer

Pokud máte dobré kontakty v Číně, dostatek hotovosti na okamžitý nákup a podaří se vám zboží koupit v požadované kvalitě a množství, tak stále nemáte ještě ani zdaleka vyhráno. Zboží v Číně je vám poněkud k ničemu, je třeba jej dopravit do ČR co možná nejrychleji a o to se teď snaží celý svět. Přeprava lodí je pomalá, přeprava vlakem je taky relativně pomalá (navíc hrozí reálné riziko konfiskace zboží při průchodu mnoha zeměmi) a tak se celý svět snaží poslat toto zboží letecky. A aby to nebylo tak jednoduché, tak letadla s pasažéry (která většinou vozí spoustu leteckého carga) jsou většinou na zemi. Celý svět se tak bije o relativně omezenou kapacitu nákladních letadel a ceny také vyletěli na 10x násobek (a opět se platí dopředu přímo aerolinkám), i zde také hrozí zabavení zboží, pokud letadlo zrovna přistane někde, kde toto zboží potřebují. Nejbezpečnější je použít expresní kurýrní služby, jenže tady je přetlak podobý.

Aktuálně například do DHL hubu v Hong Kongu proudí 7x násobek kapacity, které jsou každý den schopni odbavit. A to je DHL na tom ze všech expresních přepravců zdaleka nejlépe. Zboží se zkrátka zasekává při každém přeložení na dlouhé dny a zdržení často dosahují až týdne. Musíte tedy být extrémně kreativní (a člověk si u toho připadá jak pašerák drog), zboží tříštit do spousty malých kartonů posílaných z různých adres, různých letišť a různými dopravci. Pak už jen doufáte, že přijde co nejdříve.

Na DeliBarry.com nám neustále chodí specifické poptávky na přepravu respirátorů a dalšího zdravotnického materiálu od pár kartonů zboží až po poptávky najmutí celého letadla na přepravu stovek m3 zboží. Přetlak poptávky nad dostupnou kapacitou je zkrátka extrémní a nelze ho vůbec přirovnat třeba k vánoční špičce. Je však otázkou, kdy se celý tento trh přehřeje, protože nelze zapomínat na fakt, že nakupujete zboží za násobky jeho reálné ceny.

Nakonec se to vždycky nějak zařídí, ale každá zásilka je jedna malá bitva a dokud zboží reálně nemáte ve skladu (ačkoliv pro to uděláte maximum), tak vždy hrozí, že se někde zasekne.

Závěrem

Celý tento “business” se nepodobá ničemu, co jsme do této doby zažili a je těžké předvídat budoucí vývoj a to ani ne tak na dny, v zásadě ani na hodiny. Situace se mění každou minutou, co platilo ráno, už odpoledne neplatí. Navíc se člověk pohybuje na tenké hraně, kdy se jednak snaží pomoct sehnat potřebné zboží (drtivá většina tohoto zboží v konečném důsledku putuje do prvních linií boje s touto pandemií), které se snaží koupit celý svět a relativně se nám to stále daří, na druhou stranu vás určitá skupina lidí může nařknout z profitování na této velmi specifické “situaci”. Kde většina zisku skončí, není těžké odhadnout. Na otázku zda je lepší získat zdravotnické pomůcky za přemrštěné ceny nebo je zkrátka nemít k dispozici vůbec si musí každý zodpovědět sám.

Jak už jsem psal v minulém článku, pokud bude někdo potřebovat vyřešit nějakou komplikovanou dopravu nebo full-service výrobu zboží v Číně (ideálně tedy něčeho jiného než respirátorů :), ale i to ještě zvládneme), klidně mi napište na mail martin@delibarry.com

Spread the love

27 thoughts on “Divoký západ na čínský způsob

  1. Fedex aktualne zpozdeni pres 2 tydny (nekolik mensich baleni), odeslane 24.03. a cast teprve vcera odletela z Guangzhou. Urgovane denne jak odesilatelem tak prijemcem. Asi tak, co bych dal za tydenni zpozdeni 🙂

  2. 28. března tu vyšel guest post, ve kterém tvůj kolega/konkurent tvrdil, že narozdíl od trojkoalice Kellner-Tvrdík-Hamáček dokáže v Číně bez problémů nakupovat roušky a respirátory za čtvrtinové ceny a v pohodě je dopravovat do ČR. Přitom já tu 20. března upozornil na aktuální divokou situaci v Číně, kterou popisuješ i ty. Kdy se dokonce vlády různých západních států u Číňanů přeplácejí, kdo získá a odveze materiál dřív.

    Být konspirační theoretik a sledovat aktuální situaci, asi bych se na Čínu díval s přimhouřením oka.

  3. Jasne, ono to z pohledu byznusu dava smysl to co Cina dela. Ale ma to hacek… Cina nakazila zbytek sveta a ted by ty levne vykoupeny respiratory z celyho sveta mela davat zadarmo, nebo macimalne za bezny ceny. Tohle by se Cine nemelo odpustit.

      1. Hlavně že od kapitalistů ano 🙂 Zotročit, uvázat si svoje lidi hypotékama na celý život a tak jde pokračovat… vše má své. Pro x lidí za komunistů bylo daleko líp. Běžný člověk potřebuje nějakou rozumnou kačku, zajít na pivo a každé ráno do práce, ve tři hodiny domů z práce a čistá hlava. Dnešní doba taková nebyla a proto to dopadlo jak to dopadlo 🙂 Zrovna teď se to hodí.. Auta, majetky, dovolený taky není vše – je to něco za něco. Smutný je, že většina lidí si toho volného kapitalismu tímto ani neužila, když jsou otroci… a někteří to ani neví, že pro ně tato doba není nejvhodnější. Par vyjímek je, co to pochopilo víc jak dobře – to jsou ti “lepší”. Ale většiny se to netýká – zlatí komunisti.

        1. Má to jen maličkou nevýhodu v tom, že miliony milovníku zlatých komunistů a zlatých nacistů skončilo v hromadných hrobech…viz. 20. století

        2. X lidí se mělo za komunistů lépe.
          Y lidí se má lípe za kapitalistů.

          Vždy společnost byla založena na nerovnosti. Pokud bychom měli sjednotit podmínky všem lidem na zemi, měli bychom se všichni stejně blbě. A to ani ti komunisti nechtějí, ti jen umí kázat vodu, ale sami pijí víno.

          Raději chci systém, kde lidé se mohou vypracovat díky své píli a ne díky podrazům a vlezdoprdelectví ve straně.

          1. Je to tak, ale myslel jsem to obecně, prostě je tu pořád víc lidí, pro které je vhodný komunismus a někteří to ani dodnes neví 🙂 proto na něj nadávat je blbost. Vše má svoje. Ně každý umí chodit v této poměrně složité době pro naprostou většinu dnešních lidí.

              1. Je, ale nadávat na ně je zbytečné. Je potřeba myslet i na jiné lidi, myšlenkově slabší atd.. pro ně tato doba výhra není.

                1. super, to iste mozme napisat o fasizme… tiez niektorym vyhovuje…
                  popripade nejaka taka genocidka vybraneho obivatelstva…

    1. Proc “by mela” delat neco takovyho? Svet byl odjakziva clovek cloveku vlkem a je jedno za jakyho rezimu. Cine muzes neco neodpustit, pokud na ni mas paku.

      Ma 1st world nejakou takovou paku? Kratkodobe nikoliv, protoze i cesnek, co jsem ted koupil, byl z ciny a 1st world potrebuje Cinu o trosku vic nez Cina 1st world a presne to rozhodne.

      Dlouhodobe je to o tom, jestli hipsteri, absolventi sociologie, programatori a podobna chatra bude vubec schopna jit delat to, co je potreba, kdyz uz konecne pochopi, ze prace skutecne neni to, co cloveka bavi. Potazmo, zda budou schopny jit do valky. Pak teprv se muzem bavit o tom, co se komu nemuze odpoustet.

        1. Tak kdokoliv si stale muze zkusit udelat startup na vyrobu respiratoru skrz SEO; a podporit ho teambuildingem. Jen se obavam, ze ted do ty briliantni idee nikdo love nenaleje.

      1. Mam tady cesnek ze Spanelska a Rakouska takze to asi jde. Zacnu u sebe. V mym vlastnim podnikani projdu muj dodavatelsky retezec a budu si vybirat pouze evropske dodavatele. Jde to, nekdy je to malinko drazsi, ale zase casto byva svoboda vetsi flexibility a rychlosti v dodavkach. Ja byl vzdy proti nakupovani pres pul sveta z duvodu sustainability takze proc ne…

        1. Otázka je, jak moc si pomůžete. Někdy to jde, někdy ne. Sám bych si přál, aby se výroba vrátila do národních států.

          Já jsem musel před nějakým časem třeba stopnout všechny dodávky z Německa. Němci stále žijí z pověsti dobré kvality. Přitom kvalita Němců šla příšerně dolů. Nemluvě o jejich aroganci, zvláště když jedná s východnější firmou. V podstatě jsem často dostal šunt hotší než z Číny, ale za mnohonásobně vyšší cenu s vysokohorskou přirážkou.

          Ale možná to jenom neumím a něco dělám špatně. Nechám si poradit.

          1. Nekdy to je slozity. Konkretne mam problem napriklad s dodavately silikonovych textilii. Italove se zasekli u PVC a PU a neinvestovali do novych technologii tak jako Cina. Ale snad i tohle vyresim. U Nemcu nemam ani tak problem s kvalitou jako spis designem. Americani maji skvelou kvalitu i design, ale vse si nechavaji vyrabet v Cine. A Britove to vse tak nejak vzdali uz nejaky ten rok zpatky.

        2. Jednak zbytek sveta na cteni cedulek “made in…” bude nadale kalet a pujde po cene. Takze se k tobe to zbozi ani nedostane. Druhak je to i o tom, zda je nekdo schopen a ochoten ty kramy (znovu)vyrabet. Jedina sance na omezeni ciny jsou statni restrikce, ktery vyvolaji dalsi kola obchodnich valek a dalsi chudnuti namlsanyho zapadniho sveta. Coz znamena vzestup extremismu a konspiracnich picovin.

  4. Co kryptoměny? Nemůžou při těchto operacích nahradit cash? U drog se to často děje (monero) zde by klasický bitcoin mohl ukázat svojí sílu.

    1. Kupoval jsi nekdy vubec drogy online? Monero je hipsterina, kterou ani na DNM nebere zdaleka kazdej. BTC+mix je standard. Jinak si teda nedokazu predstavit jak dnes nekdo vozi miliony USD v kufru. Nedavno me zastavili v Amstru s 30k, obvineni z moneylaunderingu, 10% pokuta a uletelo mi letadlo. Pokud nekdo dneska nosi miliony v kufru, tak musi mit nejaky vladni kryti, coz zde asi ma.

      1. Ne fakt nekupoval. Jen mi to jedna paní kupovala.
        No a právě protože si nedokážu představit to chození s takovým množství pěněz tak mi to krypto přijde pro tento případ jako ideální prostředek směny.
        Historka s 10% ztrátou je zajímavá. Na letištích mají na toto dost spadeno no. A proto crypto vede!

    1. Tohle je cele na zajimavou diskuzi. Ono to zacalo s praseci chripkou pred 10 lety, kdy vakcinu vyrabeli australani a nechteli ji prodavat americanum. A to americany strasne vydesilo. Proto se ted snazili tu nemeckou firmu koupit. Ale uplne jinou firmu v nemecku co taky dela na vakcine se zase snazili koupit cinani. Tak ted zalezi co komu pripada jako horsi/lepsi alternativa.

  5. Ahoj,
    mám dotaz a nechci Johna obtěžovat mailem, když mi můžete poradit i vy. Chystáme eshop s předplatným na webovou službu a váhám nad platební metodou.

    Podrobnosti:
    – zaměření na společnosti (právnické osoby)
    – celosvětový záběr, z ČR nikdo

    Pro retail bych zvolil platební karty, ale jakou metodu preferuje pro zahraniční platby Japonsko, USA či Malajsie netuším.

    Díky všem za zkušenosti.

      1. Myslím, Holdere, že lenost se nevyplácí a ani jako platební metoda se moc nepoužívá. Přesto děkuji za relevantní odpověď na otázku o mezinárodních B2B platbách.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *