Divna cisla o ceskem exportu a business v USA

Ahoj,

Omlouvam se ze rusim.
Mam tu mensi namet na blog PodnikanivUSA.

Jde o posledni cisla ceskeho zahranicniho obchodu. Konkretne CR a USA.
Vzajemna obchodni vymena je stale velmi, ale opravdu velmi slaba. A na to, ze je to tak velka zeme (USA), ani zdaleka nepatri k nasim nejdulezitejsim obchodnim partnerum. Pro srovnani. Cesky export do USA dosahl podle poslednich cisel pouhych 67 miliard CZK. To je stejne, jako export do Madarska a mene, nez export do Belgie (tam slo zbozi za cca 73 miliard CZK).
Obe zminene zeme maji okolo 10 milionu obyvatel, USA asi 300 milionu.

Takze to je zjevny nepomer. Rad bych se zeptal, co si o tom myslis?

Opravdu je to z hlediska mensich a strednich ceskych firem tak, ze “nemame nic, co by Americani chteli/mohli koupit?”
A ze to napred musime poslat do Spolkove republiky (v soucastkach, polotovarech) aby oni to nasledne prodali za morem?

Nebo stale neco delame spatne? Import z USA je take velmi slaby.

Je prostor situaci zlepsit? Nebo je to beznadejne (viz, Buy American, a uzavirani se Americanu okolnimu svetu)?

Jaky je Tvuj pohled na vec?

Diky

Cappy

 

Moje odpoved:

Nemyslim si, ze by byl trh v USA nejak uzavren. Spise jde o to se tady prosadit. A toho se mozna ceske firmy prilis boji. Takze radeji exportuji do regionalne blizsich sousedu. Kazdopadne jim unika v Americe prilezitost a urcite by se dalo delat exportu vice.

Spread the love

18 thoughts on “Divna cisla o ceskem exportu a business v USA

        1. Bohužel, největší­ kecka a blázen co tam kdy byl. Nic pořádně neřešil. Do FEDu nebo jak se to jmenuje dosadil lidi, kteří­ všechny současné problémy s financemi způsobili 🙂 NJN kdo chce kam pomožme mu tam. V USA se schyluje pomalu, ale jistě k druhé občanské válce. Jinak řečeno k těžkým nepokojům chudých a naštvaných lidí­ proti boháčům. Doufám pouze, že k tomu nedojde.

              1. Obyč lidi? To asi cituješ komunistickou ideologii tří­dní­ho boje, kde jsou lidé záměrně rozděleni do tří­d, aby mezi nimi docházelo k nevraživosti a bojům, že? Chápu to, je to dlouhodobě rozší­řená demagogie.

                Nicméně, ve skutečnosti nejsou žádní­ “obyč” lidé. Všichni jsme kapitalisti. Někdo menší­, někdo větší­. A pokud “kapitalisti utřou”, tak utřou opravdu, ale opravdu všichni.

  1. Zeptám se hodně divně. Manželka má malovýrobu nějakých svatební­ch bebechů; anglickou verzi webu mohu doplnit, ale jak je to pak se zasí­lání­m, pokud si vezmu cení­k České Pošty (i jiné doručovací­ služby), tak vychází­ poštovné několikanásobně dražší­, než výrobek, tudí­ž reálně neprodejné. Ekvivalent Shipito z ČR do USA/Can jsem zatí­m nehledal. Máte někdo nějaký rozumný recept?

    1. co treba poslat do shipita kontejner a pak to rozesilat po usa od tam? nebo potom pres fullfilment firmy, John o nich psal nekolikrat…

      1. Malovýroba == kontejner nezaplní­me ani za rok. Doufám že tu nikdo není­ názoru, že takové malé firmy nemají­ nárok na existenci.

        1. netvrdí­m, že taková firma nemá nárok na existenci, ale, že by asi prvně měla rozjet firmu pořádně a teprve potom vymýšlet exportní­ cesty za moře…

  2. Podle mne část jde na vrub struktury průmyslu v ČR – v průmyslu v ČR převažují­ velké firmy se zahraniční­m vlastní­kem, která zde mají­ výrobu bez extra vysoké přidané hodnoty, popří­padě mají­ produkci určenou centrálou pro evropské trhy. Šanci uspět budou mí­t firmy s výrobky s vysokou přidanou hodnotou a značnou mí­rou inovace. Vše ostatní­ se už nejen pro USA vyrábí­ v Asii.

    Ostatně dnes není­ podstatné, kde se co vyrábí­, ale kde se co vymyslí­ (včetně marketingu a obchodu). Tj. design uděláte tady, marketing budete dělat v USA a výrobu v Čí­ně.

    Taky je otázkou jak moc je ve statistikách zahrnut software – např. když české antivirové firmy mají­ centrálu v Holandsku. Software je určitě věc v které se dá prorazit snadněji.

    Výše uvedené ovšem neznamená, že řada firem by pro export do USA mohla udělat ví­ce.

  3. Z meho uhlu pohledu jde o ROI – invesice pro expanzi po Evrope je radove nizsi – otevreny jednotny trh s jednonymi podminkami, logistika je jednodussi, i z hlediska managementu (necestuju den do USA za petkrat vice penez apod.).
    Dalsi vec, co tu padla, je struktura ekonomiky – asi nebudeme exportovat auta apod.
    Nevidim do zemedelstvi, ale i to muze hrat nejaky export.

    Stejne v USA – nejdrive rozjisdim obchod po USA a zahrnu Kanadu a pak teprve se zamerim i na Evropu – zde navic plati dle meho uhlu pohledu vice regulaci (v EU) …

  4. Hlavní­ problém je, že tu lidi na to nejsou nastavený. V momentě, kdy se pustí­ do podnikání­, tak mají­ vizi uspět na českém trhu, jenže ten je tak maličký, že šance na úspěch tu je jedna ku milionu. Naví­c se v ČR perou o každou zakázku, takže jsou z toho řádně otrávení­ a do exportu se jim nechce, protože to mají­ spojené se stejnou dřinou.

    Všechna ta podpora exportu jde do ztracena, když jim tu všichni tvrdí­, že nejdůležitější­ je prorazit na domácí­m trhu. To je absolutní­ blbost a razí­ to bohužel i Czech Trade. Kde by byl dneska Linet, kdyby nezačal exportovat? Pro mě, jako pro výrobce, je nejdůležitější­ si zajistit velkoodběratele a když ho v ČR nenajdu, tak jdu jinam.

  5. Pokud jse o import z USD do České Republiky, tak téměř není­ co z USA importovat. Jediné co je v USA kvalitní­ je software (Microsoft) a letadla (Boeing), vše ostatní­ se vyrábí­ jinde např. v Čí­ně.
    Napří­klad auta jsou nekvalitní­ už dlouho, elektronika se importuje z Čí­ny nebo z Japonska.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *