Delegovani a budovani firmy ke svemu obrazu

Kdyz jsem prijel do USA tak jsem zacal podnikat v Las Vegas v Nevade.

PICT0039

Stale to povazuji za jedno z nejlepsich mist kde zacit (mala byrokracie). Nejdrive jsem podnikal z domu a pozdeji mel vlastni kancelar. Krok za krokem jsem vse budoval a mel cely vyvoj pod totalni kontrolou. Nejdrive jsem uplne vse delal sam. Vyzkousel jsem si osobne kazdou cinnost ve firme. Zamestnal jsem prvni zamestnance. Kazdy den jsem se naplno venoval fungovani firmy.

Pak jsem zkousel delat experimenty jestli firma bude schopna fungovat bez toho, abych na vse porad dohlizel. Zacal jsem jezdit casto pryc na kratke dovolene. Nejdrive prodlouzene vikendy. Ve stredu nebo ctvrtek jsem zmizel z kancelare a vratil se do prace v pondeli. Delal jsem to tak, ze jsem nikomu v kancelari nic nerekl. A cekal jsem jestli me budou potrebovat a telefonovat. Nebo jestli se v pondeli vratim do prace a bude to jako, ze se nic nestalo. Casem to zacalo fungovat tak, ze jsem odjel a nebyl jsem potreba. Nikdo mne nevolal a vse fungovalo jak ma. Najednou jsem nebyl potreba nezbytne k tomu, aby firma fungovala. V tomto pristupu byl docela minimalni risk. Kdyby se nahodou neco nestihlo udelat na konci tydne, tak jsem v pondeli byl vzdy zpet a mohl to doresit. Ale zaroven jsem dal zamestnancum prilezitost resit samostatne problemy.

Dalsi experiment byl jak bude kancelar fungovat kdyz se uplne odstehuji do jineho mesta. Chtel jsem jit bydlet nekam k mori a planoval jsem se prestehovat.

PICT0050

To byl muj dalsi velky experiment, ktery jsem zrealizoval v roce 2005. Nejdrive jsem mel naplanovano, ze budu kazdy tyden nebo ctrnact dnu letat do kancelare v Las Vegas a vse kontrolovat. To jsem chvili delal. Pozdeji jsem zjistil, ze to neni potreba a firma funguje i bez me ucasti. Vzal jsem to do extremu a treba rok jsem se v kancelari neukazal. Nic se nestalo. Krome toho, ze jsem treba neznal nektere zamestnance, kteri pro me pracovali:-). Ale vse fungovalo dal. Tohle nevypada nejak zavratne kdyz to popisuji, ale verte mi, ze me to stalo spoustu sebeovladani. Mam takovy ten pud majitelu, kteri chteji vsechno kontrolovat. Ale zaroven jsem i trosku liny a nerad travim cas cestovanim v aute nebo letadle (krome dovolenych). Byl jsem mile prekvapen jak lidi, kteri pro me pracuji jsou schopni samostatne pracovat a resit problemy, kdyz dostanou prilezitost. A ta prilezitost byla ta situace, ze jsem nebyl k dispozici. Kdybych totiz v kancelari byl a nejaky problem by se objevil, tak bych byl prvni co by ho resil. Kdyz v kancelari nejsem tak se objevi nekdo jiny, kdo problem vyresi.

Takto i vidim z koho muzu udelat manazera. Kdyz jsem se totiz odstehoval tak jsem zadneho nemel. Nevedel jsem totiz komu to delegovat a nikdo nemel sanci se projevit dokud jsem v kancelari byl. Jenze jak jsem se odstehoval tak jsem najednou jasne videl na koho se muzu 100% spolehnout. Je to neobvykly pristup, ale me fungoval.

V tom okamziku jsem si rikal, jak je to fantasticke, kdyz firma dokaze fungovat, aniz by majitel porad na vse dohlizel a byl osobne v kancelari. Samozrejme vzdycky se daji najit nejake mouchy, ale celkove to beru za velky uspech, ze to tak jde skutecne zaridit. Tohle je presne neco co vas v nejake business skole nenauci. Dokonce to je proti proudu mysleni spolecnosti. Podnikatel, ktery ma firmu a zamestnance ma prece byt ten upoceny a uhoneny clovek co je v kancelari mezi prvnimi a odchazi posledni. Takto si mysli naprosta vetsina spolecnosti, ze to tak funguje. Kdyz v kancelari neni tak hned musi najmout nejakeho manazera, aby na dohlizel na zamestnance. A cim vice zamestnancu tim vice starosti. Ja to vidim presne obracene.

Ale i v Americe znam lidi co podnikaji a treba 7 let nebyli na zadne dovolene. Maji pocit, ze musi byt kazdy den v praci a nad vsim porad dohlizet. Myslim si, ze to je na kazdem podnikateli jak si to zaridi. Nerikam, ze to je jednoduche. Ale jde to. Kazdou firmu si muzete vytvorit ke svemu obrazu. Proste tak jak vam to vyhovuje. Cim vetsi naroky mate tim to asi bude vice prace (a vice kreativniho mysleni). Ale jde to. Tezke je prekonat ten svuj vnitrni strach a pochybnosti.

Ale to me nezastavilo v experimentovani. Vyzkousel jsem si jestli dokazu rozjet nejake podnikani v uplne jinem meste, aniz bych tam nejdrive osobne byl a sam to rozjizdel. To bylo moje podnikani v Memphisu – Ofiplex.

New Office Picture 002

Ze zacatku to byly trosku nervy, ale dnes uz taky vse dobre funguje. Chtel jsem videt jestli nekdy budu chtit rozjizdet ruzne pobocky v ruznych mestech USA jak se to dela. Byla to zajimava zkusenost. Resit vse na dalku neni jednoduche. Obzvlast kdyz poradne neznate lidi, ktere tam najmete. Ale jde to.

Zasluhu na tom uspechu ma i americke prostredi. Zakony a pravidla jsou v ruznych statech Ameriky velmi podobne. Takze jakmile se clovek nauci podnikat v jednom state tak dokaze podnikat i v nejakem jinem. K tomu se prida pozitivni pristup americanu ve smyslu, ze vsechno jde (pro reseni problemu). A take loajalita zamestnancu. Za ty roky se mi nestalo, ze by se nekdo snazil zalozit vlastni firmu a konkurovat mne. Nebo me nejak okradl. Mozna mam strasne stesti na vyber zamestnancu. Musim to zaklepat. Zatim me zadny zavazny problem nepotkal.

Tak a ted premyslim jestli treba nekdy nastane doba budu delat dalsi pobocky treba v uplne jinych zemich. Zrovna na Shipito by to k tomu jednou mohlo prijit, ze by stalo za to udelat pobocky mimo USA. Zatim to na me pusobi docela hrozive. Treba Kanada, Australie by asi byly relativne jednoduche. Ale nejake asijske zeme jako Cina nebo Japonsko si moc nedovedu predstavit. To muze byt docela slozite. Pochopit zakony a zpusob jak podnikat. Amerika mi ted pripada strasne jednoducha. Mnohem jednodussi nez podnikani a pochopeni zakonu v CR. Premyslim jake to asi je podnikat nekde jinde a jestli k tomu nekdy dojde, ze si to vyzkousim.

Spread the love

54 thoughts on “Delegovani a budovani firmy ke svemu obrazu

  1. Perfektni clanek! Johnuv blog ctu od zacatku a mel jsem cest se s Johnem i parkrat setkat a tohle je pekne shrnuti toho co v USA dokazal.

    Diky tomuhle blogu jsem se rozhodl minuly rok poprve podivat do USA a podivat se na vlastni oci, jestli to tu je vse takove jako John popisuje. A je to tak.

    Vim ze je to trochu offtopic protoze clanek je o pristupu k podnikani, ale ja musim proste pochvalit USA. I kdyz tu neni vse dokonale (to ale neni nikde!) tak me neprestava udivovat, jak tu vse skvele funguje..

    Verim ale, ze jsou i dalsi zeme, kde to muze byt super a jsem zvedavy kde a do ceho se John priste pusti!

  2. Vyborny clanok , zhrnutie podstatnych veci. Vzdy je to o moznostiach ktore si clovek vytvori.

    Mam vsak strach ze takych zamestnancov u nas len tazko najdes , ludia maju stale v hlave este komunizmus. A povedia si sak za 500 eur co mam robit…

  3. Myslím, že pro Shipito by mohla být super lokace Hong Kong (případně Singapur). Mají tam perfektně rychlou dopravu do zbytku světa a velmi levné poštovné.

  4. Opet vyborny clanek. Tento a predchozi jsou ty nejlepsi, co jsem tady cetl… vedle toho byla jeste vyborna serie o zakladani xyzBikes (snad jsem nepopletl obchodni nazev) to me tenkrat hodne inspirovalo

  5. Michal Mitrega: To by bylo super, jeste v LA nakladat prazne kontejnery na ceste do honkongu a odtud to rozesilat:)

  6. Jinak k tomu vzdálenému řízení firem, to udělal známej, prostě měl pobočku v jiném městě. Jednoho rána ho napadlo, což takhle sednout do auta a přijet do práce v 8:30 (v 9:00 byla otvíračka).

    Tak tam tak seděl, schoval se do skladu s notebookem a wifi a čekal. Manažer jeho pobočky dorazil jako první zaměstnanec v 9:20 😀 Tak tam sedí ve skladu a píše přes icq manažerovi v kolik, že dorazil. Manažer "no dneska v 9:00". Tak se sebral a vylezl z toho skladu, manažer málem dostal infarkt.

    Rada pro Johna: v ČR by tvoje kancelář po odjezdu byla opravdu jenom virtuální 😉

  7. Martin: Musím říct, že se mi to stalo též podobně – zaměstnanec si nastavil online status skype nastálo, i když tam nebyl.

    Ale vinu jsem si dával sobě a třeba dnes vím, kde jsem dělal chybu. Nakonec jsem vzdáleného pracovníka začal motivovat úkolově.

  8. Martin: Stejne, jak tohle pak resit, kdyz se Ti to stane? Co bys delal? Jsou to strasne neprijemny chvile nejen pro toho manazera skladu, ale i preci pro toho majitele. A konci to vetsinou dobrovolnym odchodem nebo zhroucenim toho zamestnance. To je pak uplne naprd a rict to verejne znamym mi prijde hrozny. Myslim, ze kdyz by se spolu domluvili mezi ctyrma ocima, tak manazer bude vedet, ze jeho sef to s nim mysli uprimne a dosahne vic.

  9. Ondrej: Zajímavé téma. 🙂 Já si myslím, že se takové situace musí řešit individuálně. S manažerem pobočky bych si vážně ale v klidu pohovořil o jeho přístupu k práci. U něj je totiž takovýhle prohřešek horší, než u jeho podřízených (má jim jít příkladem).

    Naštěstí takovou zkušenost nemám a pokud jsem narazil na nějakého problémového člověka, tak byl vždy po nějaké době odejit. Nikdy to ale nebyla manažerská funkce nebo nějaký těžko nahraditelný člověk.

    Pokud ti takhle začne blbnout člověk, který je pro firmu velmi důležitý a těžko nahraditelný (např. nějaký expert ve svém oboru), pak je to řešení mnohem složitější.

  10. Aplikovatelné i na Čechy ale…

    Dodo B: Ano správně zaměstnanec má být za 500 euro minimálně 12 hodin denně v práci a makat, aby ho na vše ostatní přešli myšlenky. Prostě nesmí mít čas na soukromé blbosti a ani peníze, ať ten mizerný slovenský národ nevymírá dnešní rychlostí 300 let, ale přestane znečištovat tvář naší planety už do konce století.

  11. Jo Johne mohl by jsi napsat roční nebo měsíční plat tvého nejdražšího manažera i s bonusy a pak skladníka na 8 hodin denně.

  12. Momo: moc nerozumim, jak clovek jako ty, muze cist o podnikani v USA, kde kazdy obcan (vyjma snad americkych indianu) je puvodem z jineho statu sveta. Jinak snad bez komentare. Myslim, ze ho doplni nekdo jiny…

  13. Ondrej Krabs: Moc nerozumím, v čem to mám v konfliktu.

    Pokud jde o rasový nacionalismus, tak USA brzo po své samostatnosti zakázala dovážet černochy z Afriky, a mohli se množit jen otroci narození v Americe. Svobodní černoši samozřejmě na lístek na rozdíl od Evropanů či Číňanů neměli. Pokud jse o Asiaty, tak hned po té co dosáhli Číňani v Californii pár procent, tak jim bylo jako jediné národnosti zakázáno úplně přistěhovalectví. Maximálně byl podporován dovoz bílého obyvatelstva z Evropy, až do první světové války, kdy s krizí byla imigrace maximálně omezena.

    Pokud jde o patriotizmus. Tak po druhé světové byl růst počtu obyvatel USA urychlen opět obnoveným dovozem. Převážně bohatších občanů, nebo lidí co po dlouhých létech nelegální práce dokázali, že jsou zdraví, nepotřebují pomoc státu a vydělávají.

    Češi o něco méně Slováci patří mezi nejrychleji vymírající národy světa, předstihovaní jen tak zkorumpovanými a uchlastanými jako Bulhaři, Ukrajinci a Rusové. V Česku to není ani nejextrémnější korupcí na světě i když je velká, ani opilstvím, za to je ze světových statistik zajímavé, že tráví po Jižních Korejcích (ti po populační eplozi teď stagnují) skoro nejvíc hodin na světě v práci (skoro všechny ženy také plný úvazek), i víc než Američané.

  14. Růst a udržení národa.

    Pokud jde o USA tak počet obyvatel stoupal od roku 1850 30 milionů na r.2000 300 milionů.

    Česko v stálých hranicích 1850 – 2000 stále 10 milonů což vypadá na udržitelnou stagnaci, ale je v tom nárůst Čechů o třetinu vůči Němcům vyhnaným za vyvraždění Židů a Romů.

    Ovšem dnes již dochází po stagnaci Čechů k pomalému ubývání, kderé se nezadržitelně zrychluje a v příštích 20ti letech je nezlomitelné, protože mladých je málo a po úmrtí silných poválečných ročníků se to nedá vykompenzovat. Ovšem pokud se nezačne teď tak se to nezačne spravovat ani po těch 20 letech a je to nezvratný ústup.

    Zatím je obyvatelstvo Česka doplňováno Slováky, Ukrajinci a Vietnamci, ale dlouhodobě samozřejmě jsou udržitelní jen Vietnamci ti jeniní z těchto nevymírají.

    Podle hustoty obyvatelstva má Česko možnost mít jako Německo 2x víc nebo jako Nizoremsko 3x víc obyvatel. V tomto záměru by mi nevadilo, ani kdyby mělo za 200 let Česko 5milonů obyvatel původu od jinud, kdyby Češi udržovali svou existenci, a počet obyvatel České národnosti by vzrostl na 15milionů s celkovým počtem 20milionu občanů Česka.

  15. Johne, je pravda, ze USA banky nejak sleduji limity obratu a pro vyssi mezinarodni transakce zdrzuji prevody treba 5 dnu/tyden?

    Ja se nestacim divit, tady se rozplyvate, ze v USA neco funguje?

    Co se tyka lidi, tady je to trochu socansky zamerene mi prijde, ale nektere veci funguji lepe jak v Usa (jine hure, prave ta pracovni moralka lidi)

  16. Dokončení.

    Čína r.1900 200 milionů r.2000 1.300 milionů obyvatel, a Indie v podstatě stejně.

    Aby se neřeklo, že počítám jen USA vyprázdněné po genocidě 95% původních obyvatel.

  17. Záleží na tom jaké je kdo národnosti? Mně tedy ne. Pro jistotu se nepovažuju ani za Čecha i když jím podle zavedených kritérií jsem. Nejsem hrdý na češství, nejsem hrdý na české hokejisty protože jsou čeští, nejsem hrdý na národní buditele protože snad zachránili český jazyk – je mi jedno jakým mluvím jazykem. Kdyby byl můj rodný jazyk bulharský budu mluvit bulharsky ale cítit se bulharem nebudu. Nepodporuji jakoukoliv národnostní nesnášenlivost a proto se necítím být součástí jakékoliv národnosti. Jsem prostě člověk a tím to končí.

  18. Tak se skus odstěhovat do etnicky procentuálně nejčistších zemí jako je Japonsko nebo Čína, a uvidíš, jak dlouho ti to vydrží, že jsi prostě člověk stejný jako všichni okolo.

    I když je pravda, že pokud jde o nejvyšší pravděpodobnot zavraždění, tak by jsi měl spíše skusit Jihoafrickou republiku.

  19. John: jak kontroluješ produktivitu jednotlivých lidí, nebo i celé pobočky atd?

    Jistě ty jsi jim dal důvěru, ale přece to není tak, že by ti jednou za rok poslali zisk a to je vše.

    Jistě musíš mít propojené minimálně účetnictví a krom toho jak jinak kontroluješ produktivitu, můžes se trochu rozepsat o svém systému vnitřní kontroly? Možná by to bylo dobré napsat do zvláštního článku, protože tyhle všechny informace jsou hodně obecné a mě osobně to moc nedá, to chce nějaká přesnější data :), či konkrétní případy 🙂 LOL, manuál…

  20. Super článek. Navíc velmi pravdivý. Já jsem se o podobné věci zrovna včera bavil s jedním klientem, když jsme jeli do Polska na jednání s jeho zákazníkem. Za 4 hodinovou cestu měl snad 50 hovorů se zákazníky, kteří si u něj objednávali jeho produkty. Všem trpělivě vysvětloval rozměry, dělal jim během jízdy zpaměti ceny a zařizoval obratem nakládku zboží ve své firmě. Pak si mi postěžoval, že je večer úplně totálně odvařenej z těch neustálých hovorů a že už bere mobil v okamžiku, kdy se rozsvítí displej, ještě předtím než zazvoní. Tak jsem mu říkal co by dělal, kdyby zničehonic onemocněl a nebyl v kanceláři 2 měsíce. Prý by to musel zvládnout někdo jiný, ale kdo to nevěděl. Přitom v kanceláři má další 2 lidi a ve výrobě dalších 5, firma šlape jako blázen, ale on si pořád obchod řeší sám po telefonu.

    Já sám mám podobný syndrom neustálého kontrolování zaměstnanců. Navíc jsem teď po tom průšvihu s DG ještě více paranoidní a pořád mám tendenci lidi kontrolovat. Jenomže někdy mi přijde, že v Čechách to prostě jinak nejde, jakmile člověk povolí, lidi toho hned zneužijí.

    Stalo se mi 2x, že mi zaměstnanec buď ukradl peníze (nakoupil si věci osobní potřeby na firmu) nebo si zkopíroval software za 80 tisíc a začal podnikat sám s našimi zákazníky. A když jsem se dovolil ozvat, tak mi na to odpověděl, že prý stejně ty zákazníky sehnal on, takže má právo si je vzít sebou (to, že to udělal za mé peníze a s využitím mého know-how už ale jaksi zapomněl dodat). Je to samozřejmě vždycky chyba manažera (tedy moje). Člověk na to musí mít povahu apoužívat metodu cukru a biče. Prostě nebát se blbě pracujícího zaměstnance seřvat a dobře pracujícího člověka pochválit. V Čechách jsou podle mě největší brzdou rozvoje "socialistické zákony", kdy zaměstnanec je pán a zaměstnavatel nemá moc prostoru jak se s ním vypořádat pokud nedělá dobře. Zatímco v USA řekneš – tady máš výplatu za posledních 14 dní a zítra nechoď, tak v ČR řekneš, tady máš tříměsíční výpověď, budeš dál 3 měsíce pobírat plat, pak ti dám 2 měsíce odstupné a ještě každý týden smíš jeden den jezdit shánět nové místo a máš to ode mě placené. V oblasti pracovního práva bychom totiž potřebovali zákony jako v USA jako sůl. Pak by lidi dělali jako diví. Jenomže ten náš socialistický systém je moc nemotivuje a je velmi těžké najít někoho spolehlivého a ještě těžší si pak takového člověka dlouhodobě udržet.

  21. Vembl:

    a uz ti to teraz funguje, ked mas toho manazera? Inak Cesko a socialisticke zakony su podla mna vyhovorka. Vo firme kde robim, je majitel, ktory vzdy najde sposob ako sa zbavit ludi, ktori mu nevyhovuju. Dokonca im dava aj odstupne. So vsetkymi sa chce rozist v dobrom. A je uspesny. Jeho firma je najvacsia vo svojom obore na Slovensku.

  22. Ahoj Johne,

    tohle byl naprosto úžasný článek, sám teď řešim zajímavou situaci, a byl bych velice rád, pakliže bys ty nebo někdo z Vás měl nějaké levné ale praktické řešení.

    Podnikám ve fitness a momentálně plánujeme celkem velký rozjezd na Září, kdy budeme přidávat fitness classes do dalších osmi měst. Doteď jsme to s mým společníkem zvládali sami ale je jasné že dál už to nejde. Není problém sehnat kvalitní trenéry s dobrým přístupem a tady v Irsku jsou většinou i velmi poctiví pakliže dostanou dobře zaplaceno. Navíc každý job je tu teď velmi ceněný.

    Problém který řešíme je, že 99 procent lidí platí cash in hand přímo na místě. Jak tedy zajistit, aby se knám všechny peníze dostali? Myslím že nelze jen spoléhat na poctivost. Mít tam tedy nějaké "vybírače peněz" – rodina a pod, mystery shopper? Kdybyste měl někdo nějaký nápad, budu vděčný.

    Předem díky

  23. Veverka: kamera neni reseni, dam ti slevu v hospode a muzes chodit kolik sces, ze? Ale kdyby Jakub udelal dobrej system pernamentek, ktere budu atraktivne financne, a mely by sve cisla, pak by uz 90% trzby uhlidal.

    Jinak tot je dobrej clanek.

  24. John, pekny clanok, presne si tu popisal system budovania firmy. Dobra firma je len taka, ktora funguje bez toho aby tam bol pritomny majitel. Preto aby firma fungovala bez majitela je potrebne dobre nadstavit cely system fungovania, aj s kontrolou a financnym hodnotenim zamestnacov. Ak sa dobre nadstavi odmenovanie a mzdy, tak urcite nepridu manazeri neskoro, lebo vedia, ze stracaju peniaze. Dobre je zainteresovat vrcholovych manazerov na zisku, aby pochopili, ze ked nebudu mat vysledky, tak nebudu mat paniaze. Zakladom vsak je , aby sa majitel firmy nebal delegovat pravomoci na dalsich ludi.

    Co sa tyka otvorenia pobociek Shipito v inych krajinach, dolezite je pochopit mentalitu ludi a chovanie trhu a najst vhodneho cloveka, ktory bude za obchod v danej krajine zodpovedat.

  25. Nejjednodussi (nejmene casove narocna) kontrola firmy na dalku je nasledovna… kdyz ses ve firme, tak si zvyknes, ze kazdy mesic ti prijde treba nejaky zisk… Kdyz tam nejses tak by ten zisk mel podobny.. takze se kazdy mesic podivas jestli penize jsou nebo ne.. Kdyz je zisk trosku nizsi tak je to treba kvuli trochu nizsi produktivite coz je cena za tu tvoji svobodu, ze v kanclu nemusis byt.

    Kdyz se nevyznas v ucetnictvi tak si treba kazdy mesic preved urcitou castku (treba ten zisk) na zvlastni bankovni ucet. Kdyz to kazdy mesic jde tak vis, ze se firme dari dobre. Kdyz to nejde a penize chybi tak je nekde problem a muzes zacit kontrolovat a zjistovat co se deje. Tohle je fakt muj realny navod:-).

    Co se tyka hotovosti.. to muze byt problem, ale je potreba mit neco co umozni kontrolu. Treba hned kdyz pracovnice v Memphisu prijme hotovost za najem tak musi nechat jak zakaznika tak sama podepsat papir, ze prevzala hotovost. Kopii da zakaznikovi a okamzite ji musi naskenovat a uploadovat do basecampu. Tohle je dulezite (ze to udela hned).. ne vecer, na konci tydne nebo konci mesice. Tim padem se to da mnohem lepe prubezne kontrolovat. Da se zavolat najemnikum, zjistit jestli zaplatili, proc neni potvrzeni o prijmu penez uploadovane, apod. Je tam nejaka kontrola. Staci se divat, ze prumerne kazdy mesic se prijme xxx penez v hotovosti.. a podle toho to hlidat.

  26. John: Haha, díky. To tvoje zaměření na zisk fakt vyřeší všechno :). Holt prachy, prachy a zase prachy ukážou, jestli to jede a nebo ne. Dík za odpověď, máš pravdu.

  27. Veverka: Kamery sou fajn, ale porizovaci naklady vysoky, navic prostory kde se classes provadi nevlastnime ale pronajimame jen na hodinu a pod, takze to nelze.

    Laco

    Zajimavy napad, ale jak by jsi zaridil ty permanentky? Jakou mam jistotu ze zakaznik permanentku obdrzi?

    Mate jeste nekdo nejaky napad? Budu vdecny, diky

  28. Jakub: Dat jim premii za to, kdyz ti penize dodaji vcas, nebo kdyz vse odeslou drive apod., nebo aspon premii za to, kdyz hotovostni operace pujdou dle planu. Jinak s Basecampem by me to nenapadlo. Ale urcite bych jim nedaval sankce, kamery, apod. Je to jako kdyz jim reknes: hlidam te! Dej si pozor, jinak budes platit…

  29. Ondrej: To je celkem dobry napad, urcite nema smysl davat dopredu velkeho strasak. Asi jsem jen zapomel dodat ze plat ktery od nas dostavaji je €25 za hodinu, coz je bezmala trojnasobek normalniho hodinoveho platu, a je to na ruku, pro priklad, kdyz nekdo dela 4 classes tydne, dostane 100 € za 4 hodiny prace, coz si myslim ze je dost penez.

  30. Jakub: co jim takhle dávat bonusy za zaplnění semináře doplna (pří 75% třeba 5% a nad 90% provize 10% z obratu).

    Jednak tím vyřešíš problém, že by tam pouštěli někoho zadarmo (nebude na něho místo) a jednak více při plném zaplnění vyděláš.

    A pak samozřejmě ihned posílat peníze, aby je nepovažovali za své. Ideálně je hned vkládat do banky ještě týž den, pokud to jde časově.

    Můžeš ještě dělat namátkové kontroly, třeba jednou za kvartál.

    A nebo fakt ty permanentky a hodit na ně 30-50% slevu a donutit lidé si je koupit.

    Rozhodně bych je spíše motivoval, protože když je budeš buzerovat, tak budou naštvaní a přenese se to na zákazníka.

  31. Jaromír: Velmi zajímavý přístup, musím nějak promyslet ty permanentky, je to clekem zajímavé dilema že? Jde jen o to vždy jednou za 6 týdnů vybrat peníze a někdy v průběhu když přijde někdo nový. Ale možná že ty bonusy jsou velmi dobrý nápad aby ti trenéři byli stále motivovaní podávat co nejlepší výkony.

  32. Ještě něco do diskuze spíš asi pro Johna a napadá mne to z Jaromírova comentu: Jak motivuješ svoje managery a atd aby se k tvé firmě chovali jako ke své vlastní. A předpokládám že tak se k ní chovat musí, protože jinak by tam nebyli. Ale jak tohle zařídíš, když se tam třeba rok či dva neukážeš….finanční odměnou? A vůbec, lze finanční odměnou zaručit naprostou loajalitu zaměstnance_?

  33. Financni odmenou nic nezarucis. Je to o lidech. Ti musi pracovat dobre bez toho aby si mysleli, ze to delaji jen kvuli nejakym odmenam. U me kazdy zacina od spodu. Nikdy jsem neprijmul nejakeho manazera. Najmu lidi na normalni praci. Vsechno se nauci. Z nejlepsich lidi se stanou manazeri. V tom to je.

  34. Jakub: John to dobre rekl vychova si sve menezry sam, a proc to nemuzes udelat i ty? Mas svy zamestance znas je, veris jim a ty vysles na novootevrene pobocky aby v prubehu pul roku udelali totez. Das jim motivaci, budu dulezity. Tym padem si vlastne vychovas lidi ktery budu otevirat novy a novy busines, kde budes potrebovat. Nastavis si na permanentky objem lidi, ktery by nemel nak zavratne kolisat a mas taky kontrolu. A ty kluky, ktery to rozbehli, motivejes jeste lepe kdyz z nich udelas taky kontrolory aby se starali vo to co otevreli. A dat jim zodpovednost a % ze zisku aby si to uhlidali. A ty se muzes skutecne venovat tomu comu potrebujes. Nemuzes vybirat raz za 6 tydnu penize musi jit hned do pokladny v centrale. At plati treba Paypalem maji to levnejsi, vytisknou si vstupenku a hajde nakonec nemusis delat vsechno kes. Treba to omezit na mininum. At se dari.

  35. Jo a jeste pro zamestnance musis byt autorita. Kdyz neco zeknes ze se ma neco udelat tak se to musi udelat na 100%. Nemuzes po zamestnancovi dodelavat kde jaku prkotinu protoze on to nestihnul, treba jen to ze treba list odneses na postu, kdyz to ma v naplni. Kdyz budes vyzadovat vse na 100% budes mit autoritu to si pis. Pak budes mit cas na vsechny sve potreby, ktere ve firme musis udelat a ne strachovat se co jeste po nekem budes muset dokoncit. zustat pres cas a nedej buh jeste na vanoce a 1a 2 svatek budes dodelavat v praci. 🙂

  36. Laco: to je napád, nechat lidi platit přes platební karty (třeba přes PayPal). Je to jednoduché, ušetří to administrativní náklady, dá se to zautomatizovat a ještě tak půjde tok peněz mimo zaměstnance (omezení krádeží na minimum).

    Navíc v Anglii má platební kartu určitě každý…

  37. Laco, Jaromír: Sou to úžasné nápady ale jak říkám vše je o financích navíc terminál na karty vám dají jen když máte určitý objem, navíc ty mobilní jsou celkem drahé.

    John má určitě pravdu že nejlepší si zaměstnance vychovat od začátku, když cítí že jsou součástí firmy, že vpodstatě "část vlastní" ať už je to skrz procenta z profitu či jinak, pracuje se jim lépe a podstivěji. Alespoň u mne by to tak bylo:-)

  38. Ahoj John ako vidis buducnost Shipita v suvislosti s pokracujucim oslabovanim eura vs. dolar ?

    Premyslas niekedy nad tymito a podobnymi externymi faktormi ktore ovplyvnuju tvoj biznis alebo nie ?

  39. John:

    Cituji "Nikdy jsem neprijmul nejakeho manazera. Najmu lidi na normalni praci. Vsechno se nauci. Z nejlepsich lidi se stanou manazeri. V tom to je."

    Naprostý souhlas. Největší tragédií pro firmu jsou "exceloví" manageři, kteří absolutně neví nic o firmě nebo alespoň o oboru, přijdou do firmy a rozhodují akorát podle reportů v Excelu a mají plnou hubu manažerských keců.

  40. Jakub: Jak píše Laco, měl jsem na myslení placení kartou přes Internet. Variantu, že budeš mít platební bránu přímo na webu, třeba od PayPalu podnikatelské konto si bere jen pár procent z obratu, a takových procesingů na platební karty je spousta…

  41. Ten model fitka je zajímavý, myslím že pasuje na spoustu živností s tokem cash. A co udělat z trenérů "hospodářské jednotky": za lekci chci od tebe průměrný výnos (nájem ti zaplatím). Pokud jej naplníš nad kvótu, je to tvoje, pokud ne, doplatíš…POkud bude slabý, sám se vyčerpá.

    Naopak dobré to možná naláká se trhnout…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *