U JB na blogu se rozvirila trosku debata o tom co je jaka ztracena generace. Pro me to je spise otazka toho jak kdo definuje uspech. Nevidim v tom nic dramatickeho. Kazdy z nas mame nejake svoje hodnoty. Pro kazdeho je dulezite uplne neco jineho. Nemuzeme byt vsichni stejni. A taky nemuzeme vnucovat svoje hodnoty nekomu jinemu bez toho aby nas zajimalo jestli ty hodnoty ma stejne.
Naprosto fandim nekomu kdo je na volne noze. Nebo zije jako rentier z nejakych webu nebo pronajmu garazi. Nevidim v tom naprosto nic spatneho. Kdyz se uskromni tak muze mit fantasticky zivot s volnosti is relativne malo penezmi. Pocka si na slevy na letenky. Zbytecne nepreplaci. Muze cestovat kolem sveta. Ma svobodu.
Nekdo je rad jako zamestnanec. Ma relativne klid. Kdyz dela pro slusnou firmu tak i treba trosku volnost. Nemusi riskovat jako podnikatel co rozjizdi vlastni firmu a casto v ramci te organizace ma sanci vydelavat mnohem vice, nez kdyby byl na volne noze.
Nekdo chce svobodu. Nekdo chce mit volny cas. Nekdo chce penize. Nekdo chce mit moc nad lidmi. Kazdy to mame uplne jinak.
Kdyz si ty hodnoty zacneme porovnavat tak zjistime, ze byste vlastne ani nechteli co ma ten druhy clovek, kdyz zjistite co to treba skutecne obnasi. A ten druhy clovek zase by vybec nechtel co mate vy. Nekomu na volne noze muze pripadat fantasticke, ze je sam a nechtel by mit starosti s firmou a zamestnanci. Ja zase v tom mit zamestnance problem nevidim a jsem , ze je mam.
Podobne to je i s definici uspechu. Ja treba nemam rad moc jako definici uspechu, ze nekde startup ziska od investoru penize. Mam pocit, ze to je jen zacatek cesty. Prostredek k tomu abysme videli co teprve dokaze. Ale kdyz se podivate na media tak asi pro vetsinu lidi je to raisovani penez ta definice toho uspechu. Ale zase, je to fak osobni vec. Nekomu jinemu zase nesedi, kdyz se rekne, ze firma ma zisk. A vidi uspech v necem jinem. Treba v tom, ze roste. A firmu co ma zisk a neroste by nechtel.
Myslim, ze si kazdy tu definici uspechu asi musime hodne uvolnit z toho sveho uzkeho pohledu (vcetne me). Uspech je, kdyz se lidi o sebe umi postarat a necekaji, ze se treba o ne bude starat stat. Jestli vydelavaji malo nebo hodne, maji velkou firmu nebo jsou na volne noze je irelevantni. Uspech je kdyz jsou lidi spokojeni. Kdyz se o neco pokouseji. A v tomto nam vsem internet neuveritelne pomohl a pomaha. Dava nammoznosti a prilezitosti se rozhodnout jak chceme zit.
Takze kluci JB i Fandore jste oba uspesni! I kdyz kazdy jinak.
Jak krásně napsáno. Souhlasím.
Já definuju úspěch jako: “Být v daném oboru v TOP 1 %”. íšspěšný investor má zhodnocení lepší, než 99 % jiných investorů. íšspěšný sprinter zaběhne čas, který 99 % sprinterů neuběhne. íšspěšný nájemný vrah zneškodní cíle, které by 99 % nájemných vrahů nezneškodnílo. íšspěšný vychovatel v ZOO dokáže vypiplat mládě, které by v 99 % zoologických zemřelo. íšspěšný rodič dítěte s downovým syndromem dokáže dítě dostat skrz školu, což se 99 % nepovede.
Takže pokud je cílem cestovat a pracovat relativně málo, je úspěšný ten, kdo při splnění svých cílů a snů pracuje méně, než 99 % ostatních.
Pokud je cílem vydělat co nejvíc, je úspěšný ten, kdo se dostane do 1 % příjmu na světě.
Mezi cílem cestovat a vydělávat je obrovský rozdíl, ale pochybuju, že JB nebo Fandor patří patří do světového TOP 1 % ve svých kategoricíh, takže bych se je zdráhal považovat za úspěšné. (možná se mýlím, ale přinejměnším bohatých dědiců bude tolik, že si ani garáž kupovat nemusí a peněz mají taky plno)
to je prave ten uhel pohledu, podle tvych meritek se nevejdou do skatulky “uspesny”, ale podle pohledu jinych se tam klidne vejit muzou…
Naštěstí jsou pro mě měřítka jiných důležitá asi stejně málo, jako má měřítka pro jiné.
Článek je o tom, jak definovat úspěch. Já napsal svou definici. Napiš svou a vše bude ok.
Tvou definici beru, spis mi tam nesedel ten zaver.
Moje definice uspechu je vydelat dostatek penez pro potreby moji rodiny praci, ktera jinym prinasi urcite hodnoty, meni jejich zivoty k lepsimu, bavi me a zaroven poskytuje svobodu si ty penize uzivat, tj. moznost pracovat odkudkoliv, moznost si napracovat neco dopredu nebo delegovat spolehlivym zamestnancum, nemuset ve firme travit sto procent casu… Za uspech povazuju i to, ze jde clovek po malych kruccich dopredu, hlavni je kdyz nestagnuje, ale priblizuje se ke svym cilum. Tohle je tedy spis definice ciste osobniho uspechu, ke kterymu se snazim smerovat ja. Nicmene za uspesne povazuju i lidi, kteri napr. vybudovali velke firmy, ale travi v nich prilis mnoho casu – jsou v mych ocich uspesni, ale je to uspech, ktery uz bych ja sama ani nechtela.
Zkratka uspesny je podle myho nazoru clovek, ktery dosahuje svych cilu a dokaze neco co prumerny clovek nedokaze.
To je dost smutná definice úspěchu… Na jednoho úspěšného 99 loserů, to neberu 😉
Tak to není. Věřím, že každý může být nejlepší v něčem. Ne 1 úspěch a 99 loserů. Spíš 100 různých úspěchů v odlišných disciplínách. Neúspěšný je pouze ten, kdo se snaží být jako ostatní a je horší. Ten, kdo je svůj, prošlapává si svou cestu a je v ní fakt talentovaný, ten má šanci být v 1 %. A navíc – i v horních 5 % se určitě dá dobře vyžít 😉
Jak to definuješ v oboru, kde se nemůžeš z nějakého důvodu měřit s ostatními? Cítil by ses úspěšný, kdyby se ti třeba po X letech podařilo přestat “ráčkovat”? Podle mě je to úspěch i v případě, že netuším, kolika lidem se to podařilo.
No kdyz to nejde nejak jednoduse merit, tak si vzdycky muzes pomerit kdo ho ma delsiho:-)))) Tak mi to nekdy teda pripada to pomerovani:-)
Top 1procento je relativni pojem,protoze casto je lepsi v podnikani nebyt spicka,protoze na ty se kazdy zameruje,srovnava,urady slapou po takovych firmach apod. Jak se rika,je lepsi projet teren,ktery nekdo pred Vami projizdi a vy se muzete “vest ” 😀 Samozrejme je to i o EGO 🙂 Kdo ma jake naroky’¦
“Ale kdyz se podivate na media tak asi pro vetsinu lidi je to raisovani penez ta definice toho uspechu.”
Tady bych si dovolil nesouhlasit. Kazdy, kdo nekdy ziskal nebo muze ziskat investici to samozrejme chce prodat v mediich jako PR, ale verim, ze vetsina se tresou jako ratlici, protoze vse co je ceka je mnohem vice prace a odpovednosti.
“íšspešný mí´že byť každý, kto sa o tejto možnosti byť úspešný dozvie,” Jaroslav Dodok
Moje osobní definice úspěchu je být na tom lépe, než jsem byl před rokem. Každý rok si sestavuji cíle, kterých chci dosáhnout z různých oblastí (vzdělání, majetek, příjem z investic, fyzická zdatnost, rodina) a vždy na konci roku vyhodnocuji úspěchy a neúspěchy (ze kterých se snažím poučit).
Ta úzká specializace (1% v oboru) bude vždy na úkor všeho ostatního. Lidé, kteří jsou v nějakém oboru top, tak mají většinou k tomu nějaký důvod a ne vždy to je pozitivní motivace. Mnohdy jsou prostě ochotni zajít dál, na úkor zdraví, rodiny nebo morálního rozměru, čemuž se snažím vyhnout. Je dobré dívat se na konkurenci a občas se od ní i něčemu přiučit, ale stavět osobní úspěch na porovnání s ostatními mi nepřijde rozumné, protože jsme na to příliš komplexní stvoření.
Amen!
Okolo 40ky se pohled na svět definitivně láme filozofickým směrem.
Navíc budoucnost nepatří lidem, ale robotům.
Zato v minulosti bylo všechno lepší. Třeba před vznikem prvních států, byli všichni lidé úspěšní 🙂
To jednoznacne.. Co se stane se svetem, kde vetsinu obycejne prace bude vykovanat stroj?
Také občas přemýšlím nad definicí úspěchu a domnívám se, že kromě
dalších ingrediencí musí být člověk také vnitřně spokojený, alespoň já
to tak mám. Pokud se cítím vnitřně spokojený, beru to jako úspěch a je
celkem podružný, jestli mám na kontě právě milion nebo deset. Nebo
jestli zrovna rostu či stagnuji. Ta vnitřní spokojenost tam musí být i
když je asi pravda, že se snáze dostaví, když člověk právě prosperuje a
dává to smysl….
Hezky den,jsem tu zavital po delsi dobe a mrkl jsem knihu a zajimalo by me jake jsou marze v realitach v US ? To co je napsano v knize je preci nesmysl – pokud by hruby profit 30procent z obratu,to znamena cca 42procent marze.
V CZ se marze u realit pohybuji priblizne 5-10procent zalezi jak velka zakazka.
U velkych je to 2-3procenta. Tak se mi nechce verit,ze by v US byly tak vysoke marze’¦ ?
————–
TakzÌŒe naprÌŒ. IRS viÌ, zÌŒe jako realitniÌ firma byste meÌŒli miÌt pruÌŠmeÌŒrneÌŒ trÌŒeba
30% hrubyÌ profit z celkoveÌho obratu. KdyzÌŒ se podiÌvajiÌ na vasÌŒi firmu a vy bu-
dete miÌt jen 5% zisk, je to podezrÌŒeleÌ. KdyzÌŒ budete miÌt 40% zisk, jsou asi vsÌŒichni
spokojeni. Jak vy, tak IRS.
No realitka nema moc velke naklady. Ten obrat jsou prijate provize. A naklad? Podil agentovi.. a pak kancelar, telefony…