Kdyz mate v USA firmu typu C Corp, tak byste na ni nemeli zbytecne hromadit penize. Existuje dan, ktera se jmenuje Accumulated Earning Tax. Predstavte si, ze vase korporace vydela kazdy rok penize. Vy je zdanite (max. federalni dan je 35% + statni dane, napr. Kalifornie ma statni korporatni dan 8.84%). Myslite si, ze jste teda zaplatili vsechny dane. Vse je v poradku. Nechavate penize rust na firemnim ucte.
Pak prijde audit od IRS (americky financak). A napari vam dalisch 20% dan na tyto jiz zdanene penize. Co IRS povazuje za zbytecne hromadeni penez? Muze to byt jiz 250 tisic dolaru a pak zalezi na vas jak dokazete vysvetlit a dokazat, ze penize nehromadite jen tak zbytecne. Musite dokazat, ze existuji nejake plany na expanzi, kde ty penize budou vyuzity, apod. Jen je problem, ze to neni naprosto jasne co a jak vam uznaji.
IRS nechce aby C Corporation nechavala penize na ucte bez nejake vazneho duvodu a chteji vydet, ze se penize vyplati na dividendach (ktere jsou znovu daneny nyni 20%).
Ucetni me s timto strasi temer porad, protoze penize na firmach nechavam. Paradoxne casto jsem pod dvojim tlakem. Mam schuzku s bankou o pujcce a tam mi rikaji, ze bych nemel vyplacet zadne dividendy a vsechny penize nechat na ucte. Pak jdu na shuzku s ucetnimi a ti mi rikaji at vyplatim dividendy, protoze jinak zaplatim tuto dan navic.
OMG ako mozes pondikat v takej krajine.
Daně v USA jsou jedna věc, podmínky na podnikání ale něco úplně jiného.
Noooo, že zrovna Opičí republika Tšecha je v tomto lepší …… 😀
Hm. Tak to nevim. V Cesku financak ani nema povinnost informovat danove subjekty o jejich nedoplatcich na danich. Rovnou zabavuji majetek.
Takze napriklad v zacatku podnikani udelas nechtene chybu a nezaplatis 20 tisic na danich, ta castka se ti uroci tzv. uroky z prodleni, a po par letech za tebou prijdou, ze ti na zaklade toho nedoplatku zabavili firemni auta za 5 mega.
Je to “legalni” a nemas sanci se odvolat.
A to se opravdu stalo?
Proto si každej rok společně po potvrzení o zaplacení daně s příjmů stačí zažádat výpis o bezdlužnosti, případné chyby doplatit. U nás je to dost o osobním přístupu řekl bych, pokud třeba člověk není ještě k tomu ve velkým městě, ale v menším, tak se dá krásně domluvit, ženská sama zavolá když je problém atp. To by asi jinde bylo jen těžko možný.
Tohle je ale totální hovadina co píšeš, promiň.
Jo hovadina, hmm 🙂
Tvoji bohorovnost bych chtel mit.
Ze sve zkusenosti mi rekni; mel by podnikatel urednikum nosit kafe nebo radeji vetsi uplatky?
Ale zpet k veci, aneb, Co na to pravnik?
Nově není dle daňového řádu povinností správce daně upozorňovat daňového dlužníka na splatný daňový nedoplatek. Správce daně na základě § 153 odst. 3 daňového řádu může daňový subjekt vhodným způsobem vyrozumět o výši jeho nedoplatků a upozornit jej na následky spojené s jejich neuhrazením (vyrozumění proběhne neformální upomínkou, která představuje novou formu komunikace mezi správcem daně a daňovým subjektem). Bude tedy záležet na správci daně, zda tak učiní či nikoliv a zašle dlužníkovi neformální upomínku, proti které se nebude moci odvolat.
Exekuční řízení je zahájeno podle § 178 odst. 1 daňového řádu vydáním exekučního příkazu. Není tedy rozhodné, kdy bude exekuční příkaz dlužníkovi doručen, ale kdy jej správce daně vydá. Oproti dosavadní úpravě v ZSDP nově daňový řád stanovuje formální podmínku pro zahájení výkonu rozhodnutí, tj. vydání exekučního příkazu, bez toho, aniž by měl správce daně povinnost daňového dlužníka informovat o výši jeho nedoplatků.
To ale nesouvisí s tím, že je to dle zákona odjakživa tvoje starost si vše zjistit, stejně jako nahlašovat a že žádný z těchto orgánů není povinen ti nic posílat ani oznamovat.
Podle zákona ti pak navíc nemůžou při dluhu 20 tis. + penále a úroky za několik let zabavit firemní auta za 5M, protože je využíváš k práci a dopustili by se tak sami přestupku při kterém můžeš požadovat náhradu ušlého zisku. To jsou prostě všechno jen takový řeči jako jedna bába někde slyšela, že někdo něco…
Nesouvisí? Odjakživa? Není povinnen?
Nemůžou? Vážně ne? VíŽNÄš NEMŮŽOU?
Tak jo.
Ostatně, proč platit daně, když teda nic nemůžou. Že jo?
Pro nezúčastněné čtenáře: 5M je hodnota dvou firemních automobilů, a bavíme se o firmě, která stejnou částku odvede na daních měšíčně. Daňový únik je klasifikován jako trestný čin s trestní sazbou 1-8 let nebo 5-12 let při škodě většího rozsahu.
Já se příjemně bavím, toť vše. Pokud se to opravdu stalo, jako že asi jo, tak je ten majitel firmy idiot, s prominutím. Tím bych to ukončil a nedohadoval bych se tu o ničem. Povinnost to úradu prostě není, stejně jako to není povinnost sociálky, zdrav. pojišťovny z pohledu zákona. Firmy mají mít šikovný účetní a po uzavření každýho daňovýho období si udělat revizi, zda je vše v pořádku, případně zda mají vše na všech úřadech zaevidované a zaplacené.
Prave proto jsem to sem napsal, aby si podnikatele davali pozor. Ze mit uzavrene ucetnictvi nic neznamena. Ze pri slozitosti danovych zakonu i v jejich ucetnictvi muze tikat casovana bomba. Obzvlaste pokud maji hodne faktur, delaji hodne transakci, maji firmy dlouhodobe ve ztrate nebo na “nule”, chteji hodne vratit na DPH, a podobne.
Benevolence neexistuje a ten kontext je proste takovy, ze staty jsou zadluzene, a je politicky korektni vysavat podnikatele, protoze za a) predstavuji mensinovou skupinu obyvatel, za b) je u nich co sebrat.
mozes podnikat v krajine s nizkymi korp. danami: napriklad v Rusku, na Cypre, v Irsku a pod. Ale nikdy tam nepredas tolko ako v USA. Budes mat nizku sadzu dane, ale niekolkonasobne nizsie trzby aj zisk 🙂
je to tak.. vsude je neco
A proc jsi tedy davno neoddelil logistiku od IT a sales? Tedy sklady a lidi v nich tam, kde jsou. A sluzby ve svete, provoz IT a vlastni smluvni protistrana zakaznikum a tedy ten zisk nekde v danove mnohem rozumnejsi jurisdikci. No a zakaznicky support nekam uplne jinam, kde budou levni lidickove.
Proste tak, abys vydelaval ve vsech tech lokacich, ale v rozumne a riditelne mire, tak jak to ma Microsoft, Goggle, Apple atd. Apple prestoze ma neuveritelnou zasobu hotovosti, tak si na vyplaceni dividend bral pujcku pres obligace, protoze pri stazeni toho zisku do USA by mu to americti komunisti zdanili tak neuveritelnym zpusobem, ze je lepsi si v USA pujcit a penize nechat tam, kde jsou…
Právě jsem se vyděsil při představě, že napíšu na shipito support kvůli zaseklýmu balíku a odepíše mi někdo z Bangladéše, že mam zkusit restartovat počítač…
neboj:-)
Jednoducha odpoved je – transfer pricing. Je to slozitejsi nez se zda kdyz se to dela spravne. Ona ta problematika je slozitejsi nez se clovek docte v nejakych novinovych clancich jak to dela Apple nebo Google.
Transfer pricing v podobe vypalneho primo IRS, nebo prime naklady bez zapocteni takoveto dohody, co trebas delal google pri presunu do Irska? 🙂 Jinak nemyslim si, ze je to easy a je jasne, ze mensi dane stoji spoustu penez pravnikum a danarum, nez se vubec zacne.
On i trebas Karel Janecek ma sve fondy na Mauriciu pres dcerinou firmu Deloitte a ti stoji rozhodne vic penez, nez lokalni auditor nekde od Plzne. 🙂 🙂 🙂
Ja si myslim, ze je EU docela pozadu za USA s tim jak je tady vse pod drobnohledem. Treba Google i Apple tezi z dohod, ktere udelali s IRS pred mnoha lety a pak se jim mnohonasobne zvedli zisky i obraty s cimz se zas tak nepocitalo. JInak je to neskutecne nakladna vec udelat s IRS advanced transfer pricing agreement… ono spousta veci jde, ale je otazka jestli clovek neudela silene komplikovane struktury a pak zjisti, ze prestal vydelavat, protoze se prestal zamerovat na business
Jasne a diky za odpoved. A je fajn vedet, ze se i IRS umi poucit.
A i souhlas s tim, ze to neni jednoduche, protoze ze zacatku je proste nutne soustredit se na business a nenastavovat naklady na vysokou uroven behu struktury na optimalizace dani a tim si komplikovat cestu k zisku. Ono deleni kuze medveda, co jeste beha v lese, je nesmysl.
No a kdyz se to zas nenastavi od zacatku, tak uz se to nasledne hodne hodne komplikuje.
Kazdopadne at se dari, at uz budes IRS zivit vice ci mene 🙂 🙂
dik
ČR je koukám daňový ráj 🙂
Je sobota. To nemůžeš napsat něco jako “je hezké počasí, svítí sluníčko…”)? 🙂
Americkej financak je jedno velky gestapo.
skoro 50% Dane, ked sa to zrata… no a my na SR nadavame ked nam zvysia o 1%…
Nie je to az taky hrozny problem, ak sa hybe rozumne s vyskou dani. Problem je s tym, ze sa zavadza xy roznych dani a vynimiek (obrovska byrokraticka zataz, hlavne pre malych zivnostnikov) a nasledne co sa s takymito danami robi. Nasa ekonomika je s prepacenim v prdeli a co spravi vlada? Zavedie vyssie dane (dokonca aj stratovi podnikatelia musia teraz platit zhruba 1000 EUR rocne za tzv. licenciu! Zivnostnik na odvodoch 190 EUR mesacne, ci zarobi alebo nie). Vyborna vec na podporu podnikania. No a co potom uz uplne naserie, ked clovek otvori noviny a kazdym dnom vacsia a vacsia kauza a napakovane kapsy urcitych skupin ludi…
Hej hej, to su novinky nasej ,,skvelej” vlady 🙂
Zasa netreba si robit velke iluzie, problemy su po celej EU. Napriklad ak by som chcel poskytovat webovu sluzbu na globalnej urovni a zasiahnut malych zivnostnikov, tak mam problem. Ak je totiz cielovy subjekt neplatca DPH, nemoze odo mna odoberat tieto sluzby. Bud by som musel mat firmu v krajine odberatela alebo by sa odberatel musel registrovat na financnom urade bud ako platca DPH alebo len podstupit akusi registraciu, nieco ako polovicny platca DPH a vykazovat formulare, dodrzovat terminy a samoplatit DPH z takychto prijatych sluzieb. To nikto z tychto drobnych podnikatelov robit nebude, radsej zoberie konkurencnu sluzbu v jeho krajine. Toto je treba daleko vacsi problem, ako nejake vyssie dane. Prakticky tym EU zablokovala poskytovanie malych sluzieb (tyka sa to kazdej sluzby, napr. prekladatelstvo, vyroba webov, programovanie, webove aplikacie, webhosting, akekolvek poradenstvo, …).
Stačí, když se stanete identifikovanou osobou a myslím, že hlášení DPH jsou 1x za 3 měsíce. Jinak dneska už třeba každý v IT podniká de fakto globálně a tohle řeší.
Hezký přehled je zde – http://www.fakturoid.cz/blog/2013/07/01/faktury-do-zahranici
No a na SK je to o kolko lepsie? 23% zdanenie zisku, vyplatenie divident 14%. Do toho ten nas chaos s odvadzanim zdravotneho poistenia, socialneho poistenia. A aby som nezabudol na horucu novinku, danove licencie.
A ake su moznosti trhu na SK a v US?
Komu bys měl vlastně vyplatit dividendy? Sobě jako fyzické osobě?
Tomu kdo je akcionar.
Jasne, ale ctu blog uz dlouho a nevim, ze bys mel akcionare, nebo fakt mas?
no chtel jsem tim rict, ze je jedno kdo je akcionarem.. fyzicka osoba nebo pravnicka.. a ze ten akcionar je komu s vyplaci dividendy
Aha, uz jsem se potesil, ze jsem odhalil, ze nekdo vlastni Shipito pres akcie jeho C Corp a ty ses nam tim nepochlubil 🙂
To mi přijde ujetý, jedou jsi ty peníze vydělal, zdanil tak jsou tvoje ne ? Navíc přeci je prokazatelné, že firma ti roste tak co ještě chtěj ? Dokonce i když si vyplatíš dividendy tak je musíš zdanit. Je to skoro začarovanej kruh. Copak není možnost si ty peníze nechat na firemním účtě na “horší časy” ?
LOL. Chteji aby lidi platili co nejvice dani;-) Neco na horsi casy muzes nechat, ale musi to byt odpovidajici castka.