Ahoj Johne,
hodně často čtu tvůj pěkný blog a mám na tebe takový dotaz (a možná do budoucna i menší kšeft v oblasti zakládání firem). Jak možná víš, tak provozuji v Čechách a na Slovensku reklamní systém Directo. Momentálně připravujeme jeho novou verzi, se kterou chceme jít do zahraničí (zatím Francie a VB) a řeším jeden zásadní problém, kterým je platba DPH.
Jak to funguje, pokud máš firmu v USA a poskytuješ služby firmám a soukromým osobám ze zahraničí (tedy ne přímo z USA, ale řekněme z Evropských zemí, konkrétně ze zemí, které jsou členy EU)?
Musíš v USA odvádět DPH z reklamních služeb nebo ne? Pokud ano, tak jaký je obratový limit pro to, abys byl plátcem DPH ze zákona. Jde mi o to, že pokud by v USA v nějakém státě, kde bys mi mohl založit firmu neexistoval institut DPH (daň z přidané hodnoty:), tak bych si tam založil firmu a všechny příjmy řešil přes tu firmu. Nejde mi o daň z příjmů, ale jenom o tu DPH.
Hodně by mi to zjednodušilo situaci, pokud bych nemusel platit DPH. V Čechách a na Slovensku musím bohužel plátcem DPH ze zákona být, takže hledám jiné cesty a řešení.
Moc díky za odpověď.
Ahoj
Michal Vilímovský
Jestlize jsem americka firma a poskytuji nektere sluzby pro zakazniky v Evrope tam se nemusim vubec zabyvat s DPH. V USA DPH neni. Je tady jiny system, tzv. sales tax a ta funguje jinak. Sales tax se pridava pouze k fyzickemu zbozi – treba kdyz prodavam kola (ne na sluzby) a pouze v pripade, ze prodavam v ramci stejneho statu jako mam provozovnu. Prodam-li kolo zakaznikovi v Kalifornii tak musim na kolo pridat 8.25% sales tax. Prodam-li stejne kolo zakaznikovi na Floride (objednavka pres internet a kolo poslu Fedexem) tak uz sales tax uctovat nemusim.
U sluzeb se sales tax vubec nemusim zabyvat.
Koukam,ze podnikat v Cesku se snad uz ani nevplati.Maly trh,vysoke dane a taxy,byrokracie,korupce -co vic si jen prat.
2Slash: Podnikat v Česku se nevyplatilo nikdy, o tom snad svědčí i úspěch Johna v USA ve srovnání s fazole.cz, kdy se přesně narazilo na malý trh a tupé zákazníky 😉
Ta sales tax se účtuje jenom konečnému spotřebiteli, nebo jakémukoliv kupujícímu? Když si od tebe koupí deset kol provozovatel kamenného obchodu, tak jemu to prodáš bez sales tax, tu vybere až on od konečného zákazníka a odvede ji rovnou státu? Nebo to funguje stejně jako DPH v Evropě, že ty jemu naúčtuješ taky sales tax, takže on vlastně vybere daň od konečného zákazníka, část ji odvede rovnou státu a část tobě, a ty ji odvedeš státu?
Jestli ty jemu daň neúčtuješ, tak jak se rozliší konečný spotřebitel od "nekonečného"? Jen podle toho jestli je to firma nebo smrtelník to asi nejde, protože když Google koupí 1000 kol pro svoje zaměstnance, tak by měl daň zaplatit, protože on je spotřebitel, ne?
Cayman: Já ale nechci prodávat služby z ČR do USA nebo do jiných zemí EU – to bych se placení DPH nevyhnul stejně (pokud bych poskytoval službu neplátci DPH, tak jsem povinen daň odvést v ČR). Já to chci dělat obráceně – prodávat z USA služby do Evropy. Potom mi v USA nevznikne povinnost platit DPH, protože taková daň tam není. Vznikne mi povinnost platit tam daně jiné a vzniknou mi jiné daňové dopady při potenciální výplatě dividend, ale s tím si umíme legálně poradit. Proto jsem se ptal Johna proto, že rozumí a zná americké i české prostředí a má zkušenosti s podnikáním v obou zemích. Ona ta situace kolem DPH a Directa není vůbec jednoduchá. Ale všem moc díky za podněty – a smát se mi můžete, stejně se nakonec budu smát já:).
Ještě mám jeden dotaz. Když budu z USA posyktovat služby zákazníkům v Evropě jak budu řešit konverzi měn (Euro – USD)? Mohu lidem vystavovat faktury v Eurech a stejně tak náklady uplatňovat v Eurech, a pak "výsledný zisk" převést jednou za rok na dolary pro účely podání daňového přiznání nebo se musí vše účtovat v dolarech?
Myslim, ze muzes vystavovat faktury jak chces (treba v Euro), ale pro IRS (financni urad) je pak dulezite kolik jsi dostal v dolarech. A rekl bych ze podle aktualniho kurzu kdy jsi penize dostal (ne kdyz je prevedes jednou za rok). Ale radeji bych se poradil s danovym poradcem (CPA).
Jinak zadna otazka neni hloupa.. kazdy nekdy zacina. I me nebylo spousta veci vubec jasnych kdyz jsem do USA prijel.. netusil jsem jak sales tax funguje, apod.
Sales tax se tyka jen koncovych uzivatelu. Kdyz prodavas firme, ktera to bude preprodavat tak ti musi dat tzv. reseller certificate.. a tim padem nemusis odvadet/uctovat sales tax. Kdyz ti prijde kontrola tak to musis mit v zaznamech.
Vždy mě pobaví, jak někdo chce expandovat do zahraničí a vůbec netuší, jak je to s daněmi, s DPH, se zákony dané země – nic ve zlém, ale fakt se někdy docela směju 😉
K tomu v dotazu citovanému, že “…chceme jít do zahraničí (zatím Francie a VB)…”, tak to snad je asi jasné každému, že s tím John v USA nemá nic moc společného a je na schopnostech každého si najít odpovídajícího daňového poradce na tyto země, příp. obecně na země v EU.
Co se týká USA, tak každé služby, které se poskytují zákazníkům v USA z ČR nepodléhají DPH, takže veškeré faktury z ČR jsou bez DPH, tj. sazba DPH = nula. Je to úplně to samé, jako když dostáváš příjem z Google Adsense, kdy Google ti příjem posílá z USA a tak mu nemusíš vystavovat fakturu s DPH a tu pak odvádět státu.
2Vembl: Ach tak, nepochopil jsem přímo, že chceš založit firmu v USA, když jsi psal o "zásadním problému" s DPH, která v US není, jak už tady zaznělo.
Jinak, já se nesměju, že se někdo na něco ptá, každý někdy začínal a neměl v něčem jasno. Já se jen podivuji nad tím, že se někdo ptá na takové důležité věci v diskuzích na webu a neobrátí se na právníka, který mu se založením pomůže a vysvětlí fundovaně výhody a nevýhody firem v různých státech od založení, provozu, až po daně 😉
John: Díky za info. Samozřejmě, že se obrátím na místního daňového poradce. Je mi jasné, že budu muset někoho v USA mít, aby mi spravoval daně. Tohle je zatím jenom první krok. Proberu to nyní s mým daňovým poradcem, a pak se ozvu zda do toho jdeme nebo ne a případně bys mi v Nevadě něco založil a doporučil nějakého místního CPA.
"ČR do USA nebo do jiných zemí EU – to bych se placení DPH nevyhnul stejně (pokud bych poskytoval službu neplátci DPH, tak jsem povinen daň odvést v ČR)."
Tak tohle nechápu.
Podle zákona č. 235/2004 o DPH (aktualizace byla myslím 2008)
paragrafu 10
bodu 6
b) reklamní služby
je místem plnění místo, kde má osoba, které je služba poskytnuta sídlo a nebo místo podnikání.
Takže nechápu co řešíš.
Pokud jsi v ČR plátce DPH, podnikáš v reklamě a tvůj zákazník je například v USA, tak jen na fakturu napíšeš:
"Reklama pro subjekty mimo ČR, místo plnění mimo ČR, bez DPH."
"Místo plnění mimo ČR! Zákon 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, § 10 odstavec 6 písmeno b). Místo plnění při poskytování služby ve zvláštních případech. Reklamní služby. „…, je místem plnění místo, kde má osoba, které je služba poskytnuta, sídlo, místo podnikání …“"
a na fakturu NEPÍŠEŠ žádnou DPH, ani ŽÁDNOU DPH NEODVÁDÍŠ. Na nové přiznání k DPH pro rok 2009 pak jen napíšeš tyto příjmy do přiznání k DPH do kolonky paragraf 24s (položka 25).
A je to, jsem si to ověřoval na místním FÚ.
Podle vyjádření FÚ by jsi tam ani neměl psát něco jako DPH 0, prostě tam nepíšeš žádnou DPH…
"paragraf 24s (položka 25)."
paragraf 24A (položka 25).
Vembl: presunem do USA si sice ty vyresis DPH (ktera ale rozhodne zase takovy problem neni, specialne u reklamnich sluzeb do zahranici), ale pridelas problemy vsem lidem v CR, kteri jsou platci DPH.
Zeptej se sveho DP, co vsechno pro platce DPH obnasi spravne zauctovavat napriklad platbu za Adwords…
Pokud se chces zamerit na EU trh, tak nema smysl podnikat z USA. Bez treba do Irska, Holandska nebo nekam tam…
Toto je zaujimavy clanok, ak by si mohol Johne napsat nejake zajimave linky ohledem sales tax, taky uvazuji o Nevade:), Podnikam v UK ale tam to je jednoduchy mam ucetniho ktery sa stara vo vsechno. Ale neco podrobnyho by se o sales tax zislo
Jaromír Adámek: Díky za pomoc. Dobře, místo plnění je vždy země do které to prodávám (pokud tam má ten klient sídlo), takže tím jsem se zbavil DPH pro "zahraniční" klientelu. Ale co Češi – plátci DPH? Tam DPH budu muset odvádět a do systému Directa zařadit šílené přepočty, apod. Tomu jsem se právě chtěl vyhnout. Jedině spoléhat na to, že za rok neudělám 1 mio Kč v ČR. Taky jsem to konzultoval s DP, ale on si s tím prostě nevěděl rady, protože je to hodně komplikované (jsou tam ještě partneři, kterým vyplácíš peníze, apod.). Prostě v globálu jde o to abych nemusel partnerům snížit provizi o 19% nebo zvyšovat cenu reklamy pro některé subjekty o 19%. Fakt nevím jak to vyřešit. Nechci naštvat mé české zákazníky, ani ojebat stát o daně a současně chci mít celý systém co nejjednodušší, aby do toho to DPH pokud možno nevstupovalo. Rozhodně jsou to podněty k zamyšlení a všem moc děkuju.
Já bych se chtěl zeptat jak to je s tím AdSense. Když mi chodí příjmy od nich. Tak jim vlastně neposílám ani žádné faktury chodí to samo z USA.
1. Mám to teda dát do účetnictví a jak uvedu odkud mi to přišlo. a jak to zaeviduju když fakturu nevystavím leda tak fiktivní.
2. Když bych to měl v účetnictví jaký je k tomu potřeba živnostenský list? jestli je potřeba
3. Je vůbec třeba to dát do účetnictví? ale co když pak přijde daňová kontrola a budou se ptát co jsou to za peníze odkud přišly a proč neodvádíte za ně daně. Jak jim mám pak vysvětlit že přišly za reklamy na mým webu z USA od google?
Docela by mně to zajímalo. Dejte mi prosím vědět když se už tak bavíme o podnikání v zahraničí. Ono to není podnikání v zahraničí ale týká se to subjektu který je v zahraničí a platí za služby.
Děkuji za odpovědi můžete i na meil.
Cirda: Adsense není tak velký problém. V účtu máš historii plateb, tam najdeš vyúčtování. To si vytiskneš. Do účetnictví vystavíš fakturu v CZK (na vyúčtování je uvedeno, kolik ti Google poslal v CZK). Pokud jsi plátce DPH tak fakturu uděláš bez DPH a uvedeš na ní číslo DPH Googlu (EU….) kvůli reverse charge systému, protože jsi ze zákona povinen ověřit zda je subjekt (Google) plátcem DPH. A je to. Já to dělám takto a kontrola ani DP zatím nic neříkali, že by to bylo špatně. Ale ty příjmy přiznávej. Rozhodně ano, pokud je to nad 20 000 Kč ročně!
ah díky… a ještě jedna věc je na to třeba nějaký živnosťák?
Vembl: popřípadě co mám u toho napsat na fakturu když ji budu vystavovat.
Vím že to tu možná nepatří ale díky za každou radu.
Živnostenský list bys asi měl mít. Založi sei nějakou živnost na marketing nebo reklamní služby, apod. Na fakturu napiš třeba – provize za zobrazování reklamy Google na www stránkách za měsíc. Fakturu vystavíš na Google a uložíš si ji do účetnictví (nic víc k tomu nepotřebuješ).
Bacha na to. pokud dodavate zbozi a sluzby v ramci evropske unie jsou zde urcite limity na platby po prekroceni daneho limitu musite si v danem state registrovat DIC. je to pomerne slozite. nejhrosi je to vuci slovensku
ok Díky
no DPH tu sice neni ale co income tax? pokud mas v USA firmu tak z prijmu musis platit income tax, take musis mit corporate insurance atd. Co jsem slysel tak nejlepsi danove podminky jsou na Caymanskych ostrovech ne ? 🙂 (to: Cayman)
2David: Mnohem lepší jsou Britské panenské, je tam zaregistrováno víc jak 600 tisíc firem. V US bych preferoval Delaware, neboť reputace americké firmy je určitě lepší jak nějaký Kypr nebo Panama 😉
Dovolím si link na jednu firmu, co se tim zabývá, kdyby měl někdo zájem http://www.haglley.com/zakladni-info-offshoring.p…
Každopádně, je to zajímavá diskuze tady – od dotazu, zda je nutno mít ŽL se to dostalo až k offshore firmám. Myslím, že odbočky už stačily 🙂
Vembl: z příjmových faktur z ČR, pokud jsi plátce DPH samozřejmě odvádět DPH musíš.
Tato "vychytávka" je právě dobrá pro lidi, co dělají v reklamě a mají všechny příjmy mimo ČR. Ideálně v USA, jako já. Pak nejenže neplatíš DPH, ale stát ti i vrátí veškeré DPH, které jsi tady zaplatil na nákladech…
Jinak se myslím na to špatně díváš. Pokud máš firmu v ČR a rovněž i příjmy v ČR, tak tu daň budeš muset platit, se z toho nevykroutíš.
Leda mít firmu v nějakém daňovém ráji, ale to já neprovozuji, tak ti neporadím.
Já jsem zrovna ten ideální případ, že nic nemusím podle zákona platit a všechno mi vracejí (moc rádi nejsou, ale kontrola prošla na korunu…).
cirda:
udělej si fakturu jen pro sebe s těmi texty, které jsem tu už napsal, do přiznání k DPH, kde se to dává jsem to taky napsal, a hlavně si na tu fakturu napiš jejich celou adresu, ať JE JASNÉ, ŽE JE MÍSTO PLNÄšNÍ MIMO ČR.
Je to reklama.
Právě že tohle funguje jen u reklamy a u dalších pár věcí vyjmenovaných v zákoně o DPH paragrafu 10, bodu 6, reklama je tam za b :).
Do účetnictví se samozřejmě dává vše. Pokud ti nepošlou přímo koruny, ale například dolary, či jakoukoli jinou měnu, tak použije pro přepočet kurz ČNB
http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/k…
pokud ti platba příjde v sobotu, můžeš použít páteční. Ten kurz se mění i přes den několikrát, takže můžeš použít i kurz z předchozího dne, a nebo pokud to účtuješ zpětně kurz z daného dne (když už ho víš), ale nemůžeš to míchat.
Mě všichni posílají peníze, aniž bych jim poslal faktury, takže si tyhle "faktury" tisknu, jen právě pro účely toho aby bylo jasné, že plnění DPH je mimo ČR a nemám z toho odvádět DPH, jinak to totiž nemám jak dokázat a za 8 let už nemusí někdo existovat (papíry o DPH si musíš nechávat 10 let).
Jinak, pokud tě někdo platí šekem, nebo na tvé zahraniční konto, tak nedáváš do příjmů až proplacené koruny, ale přímo tu částku, která ti přišla.
Jednoduše řečeno, jakmile se k tobě dostanou jakékoliv peníze (ať na účet na paypalu, to je jedno, či šekem, či na eurovém, čínském či jakém kontě, které máš), hned je musíš dát do účetnictví právě s tím přepočtem kurzu od ČNB.
Například, někdo ti pošle 100 franků na švýcarské konto (tak vezmeš kurz ČNB pro frank za daný den, vynásobíš, a dáš do příjmů), hodně lidí dělá chybu, že ty peníze převede někam do ČR na korunový účet a až to dá do příjmů. Musíš je dát do příjmů jakmile nad nimi máš kontrolu, je jedno v jaké jsou měně.
“by do toho to DPH pokud možno nevstupovalo.”
To je krásná věta, tesat do kamene by se měla :), jo kdyby to tak vždy v ČR šlo…
Jaromír Adámek: Tohle mi říkal daňový poradce taky. Mám v Čechách s.r.o., které musí být ze zákona plátcem DPH (bohužel), ale to se zabývá překladatelskými službami. Na fyzickou osobu, která není plátcem DPH pak provozuji reklamní činnost (Google, apod. a zatím i Directo). Jenomže FÚ mě bude s DPH otravovat stejně i když budu mít všechno venku, protože mám v Čechách daňový domicil (tedy stálý byt a zdržuji se zde více než půl roku z roku). A ten zrušit nejde – jedině tak, že bych zde všechno prodal a odstěhoval se. Vůči FÚ se právě musí prokazovat, že všechny příjmy realizuji mimo ČR – pokud ne, tak mi DPH stejně napaří, pokud překročím zákonem předepsaný obrat (1 mio za rok). Myslím si ale, že od českých subjektů za rok milión neudělám, takže DPH mě mine. A FÚ mě nemůže jako zahraniční právnickou osobu nutit platit DPH. Mohou mě donutit mít zde organizační složku (což je stejné jako kdybych zde měl místní s.r.o.), ale myslím, že jim to vadit nebude, protože na DPH jim ročně dávám kolem 800 tisíc z překladatelské činnosti, takže pokud budu mít nějakou další firmu v zahraničí (USA), která v ČR bude dělat obrat do 1 miliónu korun, měli by mě nechat na pokoji. Horší to bude s výplatou případných dividend, ale to mě tak netíží. Nejvíce mi jde o to, abych nemusel do Directa vpravovat šílenosti v podobě účtování DPH. Ale moc díky za info.
nj, to je fajn, že v USA DPH není
V USA je udajne (vedle sales tax) i nejaka federalni dan.
A udajne tato vybirana federalni dan nema oporu v zakone a jsou lide, co ji odmitli zaplatit a nikdo na ne nemuze, udajne…
Vite o tom neco blizsiho?
Federalni dan je dan z prijmu v USA. Je docela mozne ze je vyssi. Pro firmy co vydelavaji do 50 tis. dolaru zisku to je 15%, ale taky to muze vylezt az na 39%…
Taxable income over Not over Tax rate
$ 0 $ 50,000 15%
50,000 75,000 25%
75,000 100,000 34%
100,000 335,000 39%
335,000 10,000,000 34%
10,000,000 15,000,000 35%
15,000,000 18,333,333 38%
18,333,333 ………. 35%
Jak je to s legalitou te federalni dane?
————–
premisy a závěry filmu
Federální rezervní bankovní systém (někdy zkracováno na „Fed“) je neústavní, neboť nebyl schválen dostatečným počtem členských států.
Daň z příjmu fyzických osob je neústavní, neboť:
nebyla schválena dostatečným počtem členských států
je přímá a přitom není rovnocenně rozdělována do členských států USA (jak to vyžaduje ústava)
Daň z příjmu fyzických osob a vynucování jejího výběru je nelegální, neboť:
soudní precendens z roku 1916 (Brushaber versus Union Pacific Railroad, 240 U.S. 1) stejně jako několik následujících vyústil v jednotnou rezoluci Nejvyššího soudu Spojených států v tom, že začleněním 16. dodatku (který daň z příjmu definoval) do americké ústavy nevznikla žádná změna v daňovém systému.
Nejvyšší soud Spojených států stanovil, že práce fyzických osob nemá podobu příjmu ve smyslu příjmu z 16. dodatku ústavy (pro právnické osoby toto neplatí).
IRS vede ve svých interních materiálech daň z příjmu fyzických osob jako „dobrovolnou“.
Neexistuje platný a řádně schválený zákon, který by stanovoval, že občan Spojených států amerických coby fyzická osoba je povinen platit daň z příjmu.
http://cs.wikipedia.org/wiki/America:_From_Freedo…
ika: a jsi si jisty, ze danove zatizeni v USA je nizsi, jak v CR? :-))
treba dan z prijmu je letos v CR 12,5% pro vsechny, v USA to bude klidne az 3 nasobek… (progresivni dan), ale takto jednoduche to neni, jen srovnavam tu “DAN Z PRIJMÅ®”
nevim, jestli tam maji obdobu spotrebni dane (na cigarety, alkohol)…?
V ČR je daň v roce 2008 i 2009 15%, snížení na 12,5 procenta v roce 2009 neprošlo. Jen se snížilo sociální o pár desetin.
Dobrý den, měla bych dotaz. Jsem studentka gymnázia, máme takový projekt. Založit firmu a představit ji publiku. A já mám představu takovou, že bych podnikala a to v tom, že bych dovážela dopravní prostředky (auta, motorky, čtyřkolky) z Ameriky do České republiky. Potřebovala bych poradit jak je to s dopravou, DPH a clem. Děkuji Draškovičová Nikola.
——————————————————————————–