Graf z meho brokerskeho uctu za posledni tri roky. Zelena linka je S&P500. Fialova moje portfolio. Za tri roky narust 120% vs. S&P500 39%.
Centralni banky pumpuji penize do ekonomik a budou v tom pokracovat.
Super nizke uroky tlaci ceny aktiv nahoru.
Ja se citim jako konzervativni investor, ktery nerad riskuje. Misto technologickych akcii jsem kupoval REIT. V nemovitostech vidim vetsi fundament kdyz prijde korekce.
Tomu moc nerozumim, REITy a konzervativni firmy se povetsinou jeste nevratily tam kde byly pred krizi… Vyse vystrelily povetsinou hlavne TECH firmy.
U nemovitosti se hodnota pocita podle skutecneho vynosu (najem minus veskere naklady). Ne vsechny nemovitosti jsou zasazene Covidem a krizi. Jsou REIT co meli celou dobu rent collection 95%, 98%, 100% a presto jim vyrazne klesla cena na burze. Tzn. jejich prijem se nezmenil. Z meho pohledu, kdyz u nemovitosti neklesl prijem a da se koupit se slevou 30-50% tak je v tom obrovska hodnota.
Davam like
wow nadherny vynos, gratulujem
nechcel by si v nejakom dalsom clanku zverejnit ake konkretne akcie a drzis a dovod preco si ich kupoval?
Pre citatela by to mohla byt skvela value
Mna osobne by to velmy zaujimalo hlavne z edukativneho pohladu
Napr ten REIT STOR mi pride ako velmy dobry tym, sam investujem do akcii uz nejaku dobu ale napr o tejto akcii som doposial vobec nepocul ale paci sa mi velmy a uz som nieco malo investoval
Dakujem, pozdravujem a nech sa dari aj nadalej 🙂
To je pekny – ale nemuzes srovnavat tebe s celkem velkou pakou a navic velice aktivne vyhledavajici dobry deals s nekym kdo ty prachy pomalicku sype do nejakyho investicniho fondu a nema s tim zadnou praci.
Stejne na to jednou vsichni dojedeme – penize nemaji prakticky zadnou hodnotu (proto jsou reality tak napumpovane), nuzky mezi temi kdo si kazdy rok kupuji iPhone a nevedi co s penezi a temi co nemaji co do huby a resi, jak zaplatit najem pristi tyden jsou otevrene jako nikdy.
Akorat driv to bylo ze existuje promile bohatych, silna stredni trida a pak hromada chudych ted je to spis tak ze je 10% relativne bohatych, stredni trida zdecimovana a hromada chudaku je cim dal tim vetsi ;/
Nemyslím si že je pravda že se nůžky rozevírají.
Když se podíváš do historie, tak kdo byl bohatý před 100, 200 a více lety? V zásadě jen panovníci a šlechta, kolik těch bylo promile v populaci?
Nemluvě o tom že i dnešní chudina – prodavačka v Lidlu – má dnes daleko lepší život (životní podmínky, zdravotní péče, možnosti vzdělání…) než takový Karel IV.
Ještě před takovými 100+ lety člověk z dělnické třídy makal denně na poli nebo v továrně a ve 40+ letech byl vyřízený… Dneska 70-tníci jezdí lyžovat do Itálie.
Ještě v generaci našich babiček si děti v zimě museli půjčovat boty, aby mohli v zimě ven. Dneska má každý smrad iPhone a nevím co ještě…
Bohatí nemohou bez “chudých” existovat, protože komu by prodávali ty iPhony, auta, televize, módu, benzin a nevím co všechno…
To je fakt dobrá strategie. Klobouček 🙂
Problém REITů je v tom, že když ten trh roste, tak lidi investují do REIT fondů více, tudíž portfolio manažer je nucen nemovitosti za vysoké ceny nakupovat, když ten trh klesá a lidé prodávají REITy, tak je portfolio manažer nucen nemovitosti prodávat za nízké ceny (čímž vůbec nezpochybňuji validitu investování do nemovitostí, jenom rizika hromadného investování do nich).
Přestože si Johne myslím, že jsi finančně velmi úspěšný a něco jsi dokázal, je vždy dobré si dávat trošku bacha na růst ega, aby tě tvé předešlé úspěchy nezaslepili tvojí neomylností, jako se to bohatým lidem občas stává. Je dobré si říci, že jsi mohl mít klidně v tom investování nyní štěstí, čímž vůbec nezpochybňuji tvoje schopnosti, osobně tě považuji fakt za top člověka v byznysu.
Osobně bych zvážil jinou strategii, když je to teď tak navrcholu, uvažoval bych o rebalancování a naopak o částečný odprodej REIT a vyhledání investic, které jsou nyní podhodnocená a trh v ně nevěří, přišlo by mi to logičtější.
Mě nejvíc dává logiku v investování levně koupit a draze prodat, proto když je něco drahé uvažuji vždy o prodeji, když je něco levné, uvažuji o nákupu, ne naopak jak to dělá většina lidí.
Jinak rozhodně to byla dobrá investice, to bezpochyby :)) I kdyby to bylo jenom štěstí, tak jsi to trefil dobře a to se taky počítá :))
Levně koupit a draze prodat, to ví asi každý, ale jak toho dosáhnout už je horší 🙂
Ono jinak prodělat na akciích v posledních 10 letech snad ani nešlo, s tím jak tiskárny peněz jedou…
Všichni všechno ví, ale nikdo nic nedělá, to je známá pravda. Mám rád tento citát jedné firmy: “Jediný rozdíl mezi námi a naší konkurencí je v tom, že my děláme to, co každý ví, že by měl dělat, ale nikdo nedělá”.
Teď díky nízkým úrokům hodně spadly akcie bank a je tam poměrně zajímavé PE ratio (třeba Citigroup má 8, zatímco SP500 má 20 – čím menší tím lepší). Je tam jisté riziko, že začne být bankovní sektor nestabilní, ale všechny banky asi nezkrachují, zajímavé může být nějaké ETF na bankovní sektor, třeba iShares Global Financials ETF – IXG, to je tenhle rok skoro -20%.
Samozřejmě to může ještě klesnout, ale dlouhodobě se to určitě vrátí.
Já asi půjdu do iShares S&P 500 Financials Sector UCITS ETF,
ad1) UCITS (tudíž obchodovatelné v EU)
ad2) Akumulační (což asi není dobré pro Johna, ale já nejsem ve stádiu, že bych chtěl vyplácet dividendy).
Ale samozřejmě bych rebalancoval pomalu, třeba v řádu 2-3 let.
Martine, to s tim, ze REIT musi prodavat nemovitosti kdyz trh klesa neni pravda. Je to jak akcie. Kdyz akce stoupaji tak REIT z toho nema vice penez. Ani nema mene penez kdyz akcie klesaji. REIT ma penize z najmu. To co je cena za akcii na burze nema s jejich prijmy nic spolecneho (jen neprimo .. podle prijmu z najmu se odviji hodnota aktiv). Ale REIT nedostane vice penez od investoru, kdyz jde cena nahoru. Tohle je hodne mylny pohled na to jak funguje akciovy trh!!!!
Johne, to je docela zjednodušení. REITy se často (čím víc zaměřený na růst, tím víc musí) hodně financují z úpisu akcií (ať už jednorázovými nebo ATM) a vyšší cena rapidně snižuje náklady na kapitál – WACC (narozdíl od dluhového financování navždy, protože equity nemá maturity).
Čím nižší dividendový výnos, tím vyšší zisky pro akcionáře a tím větší nárůst dividendového výnosu lze prostřednictví akvizic docílit.
Ale Martin to evidentně zaměnil s fungováním otevřených podílových fondů (SICAV).
Me by zajimalo, z ceho opravdu vychazi to paradigma zapadni spolecnosti, ze vse musi rust. Myslim ze z nasi podstaty to nevychazi, je to neco nauceneho, nejaky derivat teorie, ktery jadro spolecnosti prevzalo a uz o nem vetsina dale nepremysli. Bez inflace a rustu by ten system zkolaboval, to je jasne, ale zajimave pozorovat jak to jadro bere proste jako neco svateho a zaklad existence… Ze se proste musi investovat, vse se hodnotit…. Je tu nekdo, kdo si proste vydelal penize, ma pocit jistoty a prestal to dal resit a zije pohodove bez aktivniho zajmo o investovani/podnikani? Otazka do plena, co zene zrovna tebe k tomu porad se zajimat kam dal a lepe investovat? Zastavi se to nekdy, nebo je to mise do konce aktivniho zivota nehlede na mnozstvi akumulovaneho majetku? Verim ze to mnoho lidi proste i bavi, a je to v poradku. Umeni vedomeho zivota….
Ja treba ani nechapu, proc se treba sportovci porad chteji v necem zlepsovat. Byt treba rychlejsi nebo mit lepsi vysledky. Proc se o to pokouset? Co kdyby si rekli, uz plavu dost rychle nebo beham dost rychle. Na co se zlepsovat? Cely system Olympiady a svetovych zavodu by se tak zhroutil, kdyby sportovci bludne nemysleli, ze musi mit cim dal lepsi vysledky.
Pisu to s nadsazkou. 🙂 Proste tohle je blog hlavne o podnikani. A je to tak jako kdybych psal blog o sportovani – napr. jak se snazim vylepsit v plavani. Filozoficky je to uplne jedno jestli se v plavani zlepsim nebo jestli neco udelam v podnikani. Podnikani nebo investovani je proste jedna z lidskych aktivit. Da se delat dobre nebo spatne. Kdyz neco jde dobre tak to je inspirativni. Ale filozoficky jak to beres Jardo je to fakt jedno.
Sportovci jsou limitne omezeni a vychazi to z realneho sveta. Muzeme nejak behat, mit nejakou silu atd. Ale ten clovekem vymysleny konstrukt – system – ve sve teorii nema limity. Jmeni muze rust i klesat neomezene… Samo ze to taky narazi na realne mantinely – protoze ten koncept je zasazen do realneho sveta…. Asi je to pohled ktery sem nepatri – etika, smysl zivota, vnimani reality – ale prijde mi to nesmirne zajimave zasadit tyto otazky presne do tohoto prostoru. Protoze vetsina system bere jako samozrejmost a proste nasleduje ta pravidla. Ja treba dosel k tomu, ze mi nevadi mit X krat nizsi prijem oproti vice casu a “pohode”. A i ve sportu je mi koncept souteze cizi – trenuju protoze me to bavi a citim se dobre – nechci byt profi kopacka s vidinou prijmu milionu – tak je bohuzel prpfi sport nastaven (system).No a vedle toho me nuti k premysleni kde se berou ty rozdily ve spolecnosti – a jakto ze virtualni spekulace prinasi odmeny radove jine nez realna prace… A samo ze tem, co v tom jedou to prijde OK – ale v realnem svete t
– prirode – to nema obdoby – jen to prinasi problemy do realneho sveta…. Ale asi je to diskuze nad sklenkou vina nez do komentu pod clanek o investicich – o tom zadna…
Járyne, je to imho lidská přirozenost. Navíc, i když máš nadprůměrné příjmy a nedokážeš je za běžný život utratit (pokud nežiješ vyloženě výstředně, je běžný život překvapivě levný), tak stále nechceš mít nižší příjmy než si měl, i když je to na první pohled iracionální. Pro mně osobně je snížení vlastních příjmů trochu fail, nezávisle na výši těch příjmů a životní situaci. Vnívám to tak, jak bych něco dělal špatně, málo se snažil, atd. Dále – zhodnocovat kapitál resp. vydělávat zrovna akciemi je imho o dost méně náročnější než se zabývat třeba realitním developmentem (zkurvená dřina!!!) nebo investovat do start-upů.
Jarda: S tebou bych sel na drink a byl by to nekonecny vecer. Moje rec, ale je to lidsky chtit vic, proto jsme trochu jinde nez zvirata, ty jsou happy od prosteho byti.
Kazdopadne se taky vzdycky ptam uspesnych, at je to v cemkoliv, proc po uspechu v jednom smeru zivota se nesnazi o podobny uspech v necem jinem(zabezpecil ses, zdokonal peci o deti nebo osobni zivot, pripadne rozvin nejake sve hobby a pak zas jine). Ja mam rad treba hodne vybalancovany zivot, jen clovek pak nesmi chtit v necem byt nejlepsi, ono je totiz lepsi byt ve vice vecech jako jeden z nejlepsich a je jedno, ze je nekdo uspesnejsi, to bude vzdy nekdo. Vetsinou ale je to jako droga, kdyz mi neco jde, tak tezko zacnu delat neco, co neumim. Zase je to o vystoupeni z komfortni zony a to neni typicke ani pro lidi, kteri jsou v necem fakt dobri.
Timhle ale hodne odbocujeme od clanku 😉
Jardo, před nějakým časem bych s tebou souhlasil. Taky jsem se o peníze moc nestaral. Ale pak jsem pochopil, ze to není ctnost, ale spis hloupost. Nechávat bankám peníze za úrok pod inflaci … jako by si ze mě dělali srandu
Wow, s těmi výsledky mohl bys rozjet další business – portfolio management
Na to bych si vubec netroufal. Investovat pro sebe je zabava. Dela to jako business je silena odpovednost.Navic to delam doopravdy velmi jednoduse jen s dodrzenim par zasad (investuji postupne, prikupuji casto, drzim a zbytecne neprodavam). Mam rad dollar cost averaging.
Dalo by se to nějak sdílet, jakým způsobem to svoje portfolio máš navržené, jak nad tím přemýšlíš?
Mám byznys a z toho volnou hotovost a pravidelný příjem. Poslední rok se dost intenzivně zajímám o to, jak to zhodnocovat, abych z toho mohl žít. Díval jsem se na různé placené poradenské služby (Motley Fool, Follow Me Trades, ..), ale moc se mi to nepozdává. Investoval bych jinak do indexu (S&P 500), ale docela mě děsí ty propady a taky na úroveň roku 2000 se to dostalo až 2013, což není ideální.
Tady píšeš, jak jsi index překonal s REITs – je nějaký relativně snadný způsob, jak se v tom vyznat pro mě, když nemám s realitami žádné zkušenosti?
Jde mi o to, že nad tím nechci každý den sedět, to bych mohl rovnou být zaměstnaný a chodit do práce 🙂
Pozri sllvensky finax
Dík za odpověď, ale mám účty přímo u Interactive Brokers v Londýně a TradeStation v US a určitě nebudu investovat přes slovenského prostředníka. Podle jejich webu vydělali za 10 let do konce 2019 10.56% ročně, což je o něco míň, než S&P 500, takže moc nechápu, co je jejich přidaná hodnota.
Kromě toho mají pojištění do 50k euro, což je jednak velice málo a taky nechápu, co by mělo být pojištěné, když akcie daných společností nebo indexů vlastním přímo já sám, aspoň když obchoduju přímo na burze.
Davide, zacinal jsem s par akciemi. Mel jsem treba portfoliu 5 titulu co se me nejak libili. Pak jsem pridaval.
Obecne investovani do akcii zas tak rad nemam:-). Ja vim, ze to zni divne, ale je to tak.
Ty propady jsou nejlepsi doba kdy zacit investovat. Ale s malymi castkami a delat pravidelne nakupy. Rozlozit si to na delsi obdobi a investovat jen penize co vim, ze nebudu potrebovat napr. 5+ let.
Nechci davat konktretni tipy co ted nakupovat.
Johne /i ostatní/, jaký je tvůj názor na akcie amerických leteckých společností, zejména těch, kterých se před pár měsíci Buffet zbavil, tedy America airlines, Delta atd. Vypadají podle předcovidové době silně podhodnocené…rozlítají se Američani, nebo svět v dohledné době už nebude, jak jsme ho znali ?
Mam strach, ze to bude jeste dlouho trvat nez se dostane letani do normalu.. mozna ani nedostane. A ty aerolinky me pripadali vzdy jako hodne riskantni investice.
Já koupil nějaký Boeing a Airbus. Tam je podle mě o dost menší pravděpodobnost že krachnou. Bariéry vstupu do odvětví jsou ohromné. Kdežto aerolinky vznikají a zanikají jak na běžícím pásu.
Jinak osobně moc nechápu proč jsou stále ty restrikce na cestování, vzhledem k tomu že virus už je rozšířen stejně všude tak nějak podobně, cesta autobusem do Havlíčkova Brodu je +- stejně nebezpečná jako cesta do Bostonu.
Já se nemůžu ubránit pocitu, že s příchodem Covidu mnoho lidí, kteří předtím neinvestovali zajásalo, že se jim otevírá podobná příležitost ke zbohatnutí, jaká tady byla naposledy když vypukla realitní krize. V důsledu toho se vrhli na akciový trh. Jelikož mu však příliš nerozumějí, rozhodli se investovat zejména do “slavných” akcií jako APPL, AMZN, TSLA. Tyhle a některé další firmy dnes dosahují absurdních valuací. Otázka je, jak dlouho investorům vydrží chuť je kupovat. Jinými slovy, sázka na “nudné” akcie asi není špatná strategie.
Už před covidem se odhadovalo, že v nejbližších letech se trh s cloudovými službami nejméně zdvojnásobí. Největší hráči jsou AMZN a MSFT, takže lidi spekulují, že byznys výrazně poroste.
stacilo pockat 2 tydny a bublina prave praska, TESLA dnes -17% a bude to ocividne dal pokracovat…
Už se zase nafukuje…TESLA + 10,8 %