Tohle je dalsi clanek, ktery je zhodnocenim startupu xyzbikes. Pro ty co zacali tento blog pozdeji upozornuji, ze si muzete precist jak tento kolovy startup vznikl. Popisoval jsem to krok za krokem. Byl to takovy muj experiment jestli dokazu rozjet uplne nove podnikani. Kazda myslenka, jak jsem k ni dosel a jeji realizace je popsana na tomto blogu.
Bylo to moje prvni podnikani, ktere se tykalo obchodu a prodeje zbozi pres Internet. Nasbiral jsem hodne zkusenosti. Jednou z nich je, ze je potreba byt pripraven na sezonni vykyvy (nebo treba na hospodarskou krizi, ktera prisla).
Vyborne jsem to popsal v tomto clanku (a pak se podle toho neridil):
Nevyhody startupu, ktere se daji obratit ve vyhody
Kdybych skutecne jen prodaval kola tak me vyse fixnich nakladu na muj vlastni sklad doslova zabije. Na kazdem kole se sice da dobre vydelat. Ale kdyz neni sezona nebo zrovna nejdou prodeje tak s tim clovek nic nenadela. Proste to nejde.
A resit situaci kdy mate velke fixni naklady a nedostatecne prodeje je hodne obtizne. Kdyz vracim hodne penez do marketingu tak se sice zvysi prodeje, ale take naklady. Stejne tak i kdyz slevnim tak mozna prodam vice, ale zisk bude jeste mensi. Cim ma podnikani mensi naklady tim je to lepsi.
Kdybych se podival na xyzbikes jako samostatne podnikani tak by bylo nejvice strategicke si udrzet tu flexibilitu kdy neni nutne platit fixni naklad a muze se platit jen za vyuzity prostor a zaslani zbozi . Proste pouzit klasickou fulfillment firmu. Sam jsem to vyzkousel. U kol jsem treba platil $2 za skladovani jednoho kola/mesic. Bohuzel fulfillment distribuce kol prinasi sve problemy. Je to prilis slozite zbozi. Napr. na zasilani nahradnich dilu nebo problemy s poskozenim. Takze fulfillment zas tak dobre nefungoval. Ale z hlediska preziti firmy prinasi fulfillment obrovskou vyhodu. Flexibilita ve fixnich nakladech. Mate malo zbozi tak platite malo. Mate hodne zbozi a platite hodne. Jen je to potreba vyuzit na zbozi, ktere je jednodussi nez kola. A najit lepsi fulfillment firmu nez kterou jsem pouzival ja.:-)
- Byl jsem moc velky optimista s predpoklady kolik se proda kol. Nepocital jsem s obrovskymi sezonnimi vykyvy nebo hospodarskou krizi.
- Je lepsi byt velmi opatrny, nez se clovek uvaze k placeni velkych fixnich naklady (pronajem nebo koupe vlastniho skladu).
- Kdybych nezacal ve skladu dalsi cinnost (Shipito) tak jsem dnes zkrachoval! Ne, to neni uplne pravda, mel bych stale penize z podnikani v Las Vegas. Ale kdybych mela firma v Kalifornii kompletne uzivit sklad tak fakt zkrachuji. Snazim se premyslet nad kazdym podnikanim kriticky jakoby to byla samostatna cinnost. To ze mam prijmu odjinud je jen rezerva. Jen prijmy z kol by sklad neuzivily.
- Byli totiz vyborne mesice, kdy se vydelalo hodne penez. Jak jsem psal kdyz je sezona tak se proda 300-500 kol. Kdyz nebyla sezona tak nejhorsi prodeje v roce 2008 bylo 150 kol za mesic. Jenze v roce 2009 (kvuli krizi) byli prodeje ve slabych mesicich 80-90 kol. To uz je bida, kdyz sklad stoji kolem 14 tisic dolaru mesicne.
Pouceni je byt opatrny s fixnimi naklady! Ono nakonec vsechno dobre dopadlo. Od zacatku jsem vedel, ze chci delat nejakou dalsi cinnost, abych lepe pokryl naklady, ale stejne to beru jako pouceni.
Fixne naklady treba udrzat na nizkej urovni. Obcas mam chut zvysit financie napriklad do marketingu, posilnit napriklad slabsie obdobie, no zvysia sa tym aj naklady a konecny efekt nemusi byt prilis pozitivny.
Myslím, že bys nezkrachoval, viděl bys, že se to blíží a začal něco dělat. V tomhle případě to bylo Shipito, kdyby nebylo Shipito, bylo by to něco jiného. V každém případě je to podstatná rada – fixní náklady jsou při rozjezdu podnikání velký problém, zvlášť když přeceníme dobu, po kterou bude trvat, než se byznys zavede.
Doporucuju kazdemu si v roce vybrat alespon jeden den, mozna i jednou za pul roku je dobre. A cely tento den venovat soupisu veskerych fixnich nakladu a postupne optimalizaci.
Napr. najem v kancelari, telefony, poplatky v bance, pojisteni auta, atd, atd…
No a potom udělat co je třeba… zmenit banku, tel. tarif, zrušit havarijní pojištění na ten starý vrak… 😉
Když to potom sečtete, tak to uděla třeba pěkných pár stotisícovek ročně.
rammi: souhlas, takhle na prvni pohled zbytecna vec (vsechno mam v hlave, tak proc to delat) odhali opravdu velke prekvapeni
Proste to o cem JOHN pise je nekdy jen teorie – to ze delate VSE DOBRE, jeste neznamena, ze se bude vse darit. K poctive praci je potreba mit i KLIKU a kecy, ze se da vsechno udelat jen mrketingem atd. jsou blbost. Zajimalo by mě JOHNE co zamyslis se SHIPITEM – fajn ze Ti to jede, ale co je TVUJ CIL? Chces vybudovat CESKOU NEBO 🙂 AMERICKOU POSTU s prepazkama atd. ???? Ten model neni uplne idealni, prinasi akorat STAROST S LIDMA, STAROST S PROSTORAMA, STAROST S TIM KDO NECO UKRADNE ATD. Ale drzim palce!
@Rammi: To co navrhujes by ale mel delat kazdy, kdo podnika nebo chce mit prijmy a vydaje pod kontrolou. Je pravdou, ze pro mnoho lidi je "zvyk zelezna kosile", ale zijeme ve svete, kde se vse meni neustale a kazdy den. Mel bych dve pripominky. Prvni: Jednou za rok je malo. Ja osobne toto delam jednou za tri mesice a kazdy mesic jenom prubezne kontroluji, jestli se vse vyviji podle planu – moc velky skok signalizuje problem vyzadujici okamzite reseni. Druhy: Na takovou kontrolu se hodi napriklad program Microsoft Money (samozrejme se jich da najit vic podle potreb), ktery treba u me ma propojeni na muj bankovni ucet, prubezne si stahuje data a je schopen mi ihned zobrazit na grafech, co pozaduji. Priklad: Jedna z dobrych vychytavek je napriklad to, ze si stanovis limit na nakup kravin (rad nakupuju na Amazon.com) a on ti to hlida. Kdyz "presvihnes", tak ti to zarve. A jak jsi psal, hodne casto se ukaze, kudy to "tece" a hlavne "kolik".
To jsem take uz davno objevil: dve veci, ktere se nevyplati delat samostatne se mohou ukazat velmi vynosne, pokud jsou delany spolecne… a o tom ten byznys je 🙂
Podle me přirozené, že se člověk snaží naplnit své kapacity. A navíc je to rozložení příjmů, jakmile něco nejede, jede to druhé. Sis opravdu musel ulevit, že Shipito zachránilo kola a hlavně sklad…
A čím teď zaplniš druhý sklad? Dáš tam přebytečná kola, pak plynule rostoucí shipito, ale určitě tak minimálně na půl roku tam bude ještě hodně prázdného místa (minimálně ze začátku dvě třetiny).
Pronajmeš kanceláře, ale co s tím míste. Bude XyzBikes + Shipito + CO? 🙂 Jistě máš už něco v hledáčku a jsem na to velmi zvědavý :).
Rammi: Moc čítaš Fandorovy vyprávěnky či ako sa to po česky píše a potom děláš machra 😀
Aby nebyl za chvilku třeba třetí sklad :-D. S tím Johnovým tempem bych se ani nedivil…:-)
Cílem je nakoupit mraky skladů, zaplatit a v důchodu si užívat z pronájmu skladů. 😀
To John: Stale uvazuji o expanzi na US trh, co se tyce me profesi by kazdy hadal ze sem se snad zblaznil. Ale postupne propracovavam jak na tenhle velky trh vstoupit. Co kdy by si treba pro europu udelal probalovaci stredisko. Zasle se tovar, u tebe se to prebali a da na us postu? Chtelo by to jeste jaksi doladit. Uz davno sem se na to ptal a odpoved nebyla z tve strany zaporni. Probleme je vzdy ve firme na cizim uzemi. Urcite nebude stacit ze tam mam postovni schranku. Nebyl by to mozny vklad do toho ako rozjet nakej startup? Podnikatelu v CZ a SK je hodne, musela by se vybrat komodita nebo okruh, kteryby byl zadani. Chapu ze na vsechno treba certifikaty ale na vsechno?
Johne, kdy si koupíš letadlo 🙂 ?
…..Cílem je nakoupit mraky skladů, zaplatit a v důchodu si užívat z pronájmu skladů. 😀
Tak to v podstate je. Idealni zpusob jak je splatit je v nich podnikat.
Laco: To co pises neni vubec problem a muzes to delat hned. V USA to bude urcite jednoddussi nez v CR/SK. Ale zalezi co to je za zbozi.
Johne, jak uz jsi nam ukazal, ze i "hospodarska krize" se da prekonat pri spravnem vedeni podnikani, by mohla byt ucebnicovym prikladem pro vsechny ty nenazrane radoby "manazery", kteri dovedli nejeden podnik ke krachu. Vsechna cest a minimalne muj obdiv. 😉
Ke 14: Krasny cil. 😀
Hmmm takže v podstate ak by si nemal iný biznis, len xyz bikes, tak by si skrachoval… No ono je vždy dobré mať v podnikaní rezervy
tak už som prečítal asi polovicu startupu a je to inak než som myslel :-))
Johne, 14 000 dollaru mesicne za pronajem skladu? Zil jsem asi v risi snu. Takovou sumu bych si nepredstavoval… 🙂