Co je drahy a co je levny

Kazdy clovek to ma jinak. Nekdo je ochoten strasne skudlit na urcitych vecech a pritom utracet na necem uplne jinem. Asi to kazdy znate. Jak u sebe tak u jinych lidi.

Ja treba rad piju vino, ale nekupuji si nic co by stalo v obchode vice nez $10-$25 dolaru. To je moje komfortni hranice. Drive jsem pil vino za $5 a taky me chutnalo:-). Takze ted si uz vyskakuji. Ale normalne bych nesel do obchodu, koupil flasku za $100-$300 a vypil ji k veceri. I kdyz na to mam finance tak se mi vice utracet nechce. Mel bych pocit, ze to je plytvani na takove kazdodenni piti. Takoveto vina piju kdyz letim nejakou hodne dobrou aerolinkou first class, ale i tak me to tak nenadchlo, ze bych si stejna vina musel kupovat i doma. Nekdo jiny by utracel mnohem vice.

V poslednich letech jsem cim dal vice ochoten platit za nejaky zazitek. Nevadilo mi si koupit za cash letenku first class kolem celeho sveta. To ale melo za dusledek, ze uz jsem jinak letat nechtel. A prisel jsem na to, ze vlastne ty strasne drahe letenky nemusim kupovat kdyz to budu delat trosku chytre a vyuziji me firmy k placeni nakladu kreditkami, kde ziskam mile zadarmo. Mohl jsem si takto letat first class uz hodne davno, ale nikdy jsem nechapal v cem je to vlastne tak dobre a vyjimecne. Pak jsem to zkusil a vim, ze jinak uz letat nemuzu. Proste radeji budu sedet doma. Ale tady to dobre dopadlo. Nasel jsem zpusob jak zbytecne neutracet. Ten zazitek me dokopal k tomu najit cestu abych tak mohl letat porad. Ale spousta lidi toto vubec nechape a v zivote by za to ty penize nedali. Dokonce lidi co ridi velke firmy leti economy. Bud jako priklad dalsim zamestnancum, ale ja zase nechapu ze jim stoji za to byt uplne zbiti z te cesty. Ja naopak priletim a jsem relativne odpocinuty. A to ma nesmirnou hodnotu. Asi kdyz to nekdo nezkusi tak to nepochopi.

Ted premyslim nad tim jestli to je vyhazovani penez, kdyz poletim zkontrolovat sklad do Oregonu privatnim letadlem. Nikdo tomu moc neveri, ale ja jsem tak strasne lenosny, ze jsem do toho Oregonu jeste nikdy neletel. Koupil jsem tam sklad na dalku pred par lety a nikdy jsem ho nevidel. Rikal jsem si, ze je to pekna nova budova, takze neni ani potreba abych letel osobne. Poslal jsem sveho zamestnance. Dnes tam mame asi 30 zamestnancu a je to par let co ten sklad funguje. A ja jsem tam porad jeste nejel. Nejak se nemuzu dokopat k tomu letet normalnim letadlem. Travit cas na letisti. Proste se mi nechce. Ted premyslim jestli mame koupit dalsi sklad. Rikam si, ze uz bych tam proste mel jet at to vidim na vlastni oci. A s private jetem bych asi klidne jel. Cena 14 tisic dolaru za let ktery trva neco pres dve hodiny jednim smerem. Vyhoda je, ze to leta na mala letiste. Neztraci se nikde cas. Pilot ceka na me. A kdyz budu hotovy tak mu reknu at letime zpet. Zda se mi to strasne drahy. Ale na druhou stranu to rozhodnuti co budu delat je v rozsahu milionu dolaru, takze v tom meritku se to docela ztraci.

image003

Takze bukuji trip a uvidime jestli to stoji za to:-).

Spread the love

31 thoughts on “Co je drahy a co je levny

  1. Jsem rád, že jste Johne začal také využí­vat plodů své práce. Znám člověka, který vydělává milií³ny, a ani se není­ schopný umýt a vyprat si oblečení­, protože žije jak poustevní­k. Takový život je k ničemu. Tí­m neří­kám utrácet, to ne, ale také si trochu něco dopřát. No a jak pí­šete, u kšeftu za milií³n se 14 tisí­covek schová raz dva. Těší­m se trip report 🙂

  2. niektore tvoje clanky sa mi pacia velmi, ale priznam sa ze tento ani trochu . ked vidim ako sa snazis odovodnit naklad 14k USD za cestu co trva 2 hodiny. pride mi to skratka trochu iracionalne.
    a zdovodnenie ze ide o milionovy deal 🙂 🙂 🙂

    1. Já naopak Johna naprosto chápu. Bez soukromého letadla se to za den téměř nedá zvládnout (jak jsem pochopil, ten sklad není­ někde u důležitého letiště), takže to zabere spí­še dva dny. A dva dny jeho času bude při velikosti firmy už docela dost peněz. Je třeba si uvědomit, že čas je to nejdražší­ co máš. Předpokládám, že John zjistí­, že takhle létat už měl dávno a že by to pro jeho firmu byl pří­nos.
      A také si myslí­m, že se v tom John časem zorientuje a najde způsob jak trochu ušetřit a poradí­ nám ostatní­m, jak podobnou cestu zvládnout třeba za $10k 🙂

      1. Přesně tak. Snaží­m se uvažovat identicky. Čas je to nejdražší­. Nejlepší­ na tom je, že se to dá aplikovat na libovolné cifry (nemusí­te být milionářem a řešit PrivateJet). Je to jen o mindsetu, který hledá cesty jak to či to udělat jinak – ne jako stádo zmasí­rované reklamou.

        1. no po prve musim povedat ze rozhodne nepatrim k stadu ktore je masirovane reklamou, ale neznamena to ze musim suhlasit zo vsetkym co Jhon napise. Uvediem len priklad. Rugham Rajan napisal jednu studiu o tom , ako zvysuje produktivitu manazerov struktura ich bonusov, jednou castou boli prave privete jety. A vysledkom bolo ze prave tato kategoria nezvysuje ich produktivitu vobec.
          Co sa tyka velkost biznisu, mohlo by sa zdat ze pri velkych firmach to ma urcity impact. Je to sice len teoreticky priklad ale podla mna by sa Johnova schopnost urobit shipito vacsim a uspesnejsim nezmenila , ak by stratil povedzme 10 dni v roku pri 10 letoch, jeho naklad by sa ale zvysil o 140k USD oproti predpokladanym cca 2-4k USD keby letel beznym lietadlom.

          1. Nemyslel jsem to nijak ofenzivne. Omlouvam se. Rozdavani bonusu managerum je neco jineho, nez kdyz majitel firmy ziska den nebo vice k dobru. Nemusi to nutne znamenat vetsi business, ale je to nejlepsi cesta jak to zjistit.

            Jinymy slovy, pokud mas volne prostredky, zacne i vyrazne zvyseni ceny letu za relativne maly prinos pro firmu/tebe byt smysluplne. Protoze jedine o co hrajes je cas. Konkurence nespi a pokud je tvym cilem zmenit svet, tak $14k nic neznamena.

            1. mal som rozpisany druhy post, len pre doplnenie mojho uvazovania. Je to trosku moja deformacia, John urcite vie co robi a chapem jeho pohnutky, len som chcel napisat ze je mi to proti srsti ked si to prehodim na cisla 🙂

              1. Ja taky nejsem v situaci, kdy objednavam PrivateJet 🙂 Jen hraju podobnou hru “se svymi ciframi”.

          2. Co sa tyka potencialu rastu majetku tak by som to dal do dalsieho pomeru.

            John pise o investiciach do startupov. keby si tento naklad 135k USD napriklad zainvestoval do 10 startupov. tak by sa jeho potencialny vynos mohol zmenit vyraznejsie ako keby si kupil 10 letov sukromnym lietadlom. podla vzorca by teda mohlo platit :

            (income shipito T1 – income shipito T0) – naklad 10 privatnych letov < (income shipito T1 – income shipito T0) – naklad standardnych letov + potencial 10 startupov.

            prelozene do ludskej reci. je otazne ci je John za 10 dni schopny vygenerovat taky prijem ako mu dokaze zabespecit vynos jeho investicii do startupov , ktore neriadi. takze risk v tomto modele je 10 dni zivota cloveka.

            1. Zajimava uvaha! Diky za ni 🙂 Ted jen sehnat startupy, ktere maji alespon trosku “zaruceny” potencial. Sic tech je jako safranu.

      2. No prave jsem zvedavy.. bud vyzkousim a reknu si, ze to nestoji za to.. nebo to dopadne jako s letanim first class, kdy budu mit pocit, ze to nejde letat jinak (z toho mam trosku strach):-))) Ale aspon se do toho Oregonu konecne podivam.. ono porad delegovat a na vlastni oci ani nevidet zamestnance a sklad, ktery tam bezi par let je taky ostuda.. a takto jsem si nasel motivaci jak tam letet.

  3. Ja myslí­m že John (v TOMTO) pří­padě nepočí­tá tak exatně náklady a výnosy
    pro firmu jako diskututéři. Ale hlavní­ o co jde je nový zážitek 🙂 a ten poslední­ odstavec jsou jenom malé pochybnosti jestli to není­ moc peněz za “pouhý” zážitek:)

  4. Jako zážitek super a pro jednou bych si ho taky dopřál. Ale pokud bys za to měl platit tuhle dardu běžně, tak myslí­m,že Shipito na tom pořád ještě takhle dobře není­ 😉

  5. No jako zábavný zážitek bych osobně tuhle přepravu nebral.

    Spí­š by to chtělo spočí­tat na každo půl či roční­ kontrolu pobočky.
    Když se to naplánuje dobře, tak za den jde stihnout skoro vše.
    Vstaneš v 5am, doprava jde automaticky, jseš ve skladu se zaměstnancema od 9-5pm kde obejdeš všechny. Oběd se druhým a třetí­m nejdůležitější­m manažerem.
    Nakonec poctí­t u rodinné večeře a hloubkově poznat nejvyšší­ho mí­stní­mo manažera, od 7-10pm. Do dvou ráno jseš doma.

    Ovšem osobně bych se v tomto pří­padě nechal ve spánku převézt obytným karavanem, a pak tam zůstal dva tři dny a s mí­stní­mi užil i nějakou zábavu.

  6. Keby na to nemal tak o tom neuvazuje. 14tis nie je vobec vela. Johny urcite nepojde sam. Pocitam ze poletia minimalne styria. To jest 3500$ na osobu. A mozno vezme aj Brutusa 😉 Cas je to najcennejsie co mame, ten sa neda kupit. Raz sa akysi milionar vyjadril ze “chvila” moze niekedy trvat celu vecnost. Tu ihned jeden mudrlant chcel od neho pozicat na “chvilu” milion dolarov. Viete co mu odpovedal? Ze ano, za “chvilu”. Tolko k tomu casu 😉

  7. Ty jsi to pořešil jak úplný pán Johne! Jsi pro mě velká inspirace…já teď řeší­m, kde ušetří­m 1000,- korun a ty přijdeš s tí­mto…..jsi borec

  8. Bezva článek. Hodně lidí­ se podivuje nad tou sumou, problém je, že od určité cifry se běžný člověk přestane orientovat. pro někoho to jsou obrovské pení­ze, které dá dohromady párkrát za život. Chápou že někdo má tolik a tolik skladů, tolik a tolik zaměstnanců, takový a takový růst, to je normální­. 15k za dvou hodinový let, to už nechápou. To je už mimo realitu ve které žijí­.

  9. někdo ří­kal, že jak výhodné je mí­t vlastní­ letadlo poznáš teprve až ho budeš mí­t. Johne, Tobě to upří­mně přeji!

  10. Na začátku John jasně psal, že je ochoten utrácet za zážitky a tohle i když je to spojené s pracovní­m, rozhodně zážitek je. Naví­c to jde prostě zkusit a zkusit se má vše, pokud na to je. Přeci nejde o to, zdali by někdo letěl nebo neletěl za $14k. John je průkopní­k tak nám řekne zdali to za to stálo a my ostatní­ si pak můžeme vybrat čí­m poletí­me na další­ cestu 🙂

  11. než dát 560tis za službu, radši bych si koupil ojetý Ferrari F430 za 2M a za 4 cesty ho mám zaplacený a zůstane moje, kdežto služba je fuč, takhle přemýšlí­m já 🙂 naví­c spanilá lifestylová projí­žďka ve Ferrari je pro mě daleko zážitkovější­ :))

    1. Drive jsem tak premyslel.. ted mam pocit, ze jakakoliv vec nebo majetek te zaroven svazuje… kdyz neco zazijes bez te zateze neco vlastnit tak nadherne.. i kdyz chapu, ze se tento postoj da tezko pochopit.

      1. nedávno jsem se skamarádil s miliardářem, který mi po pár sklenkách ří­kal, jak mi strašně závidí­, že oproti němu nic nemám :)) a jak jsem volný :)) uplně to chápu… jen mi ta služba prostě pří­jde drahá, to už bych radši domluvil ví­c lidí­ aby se to rozložilo, nebo se nechal pozvat, až tam tryskáčem poletí­ někdo jinej 😀 čí­m ví­c je člověk bohatej, tí­m ví­c věcí­ dostane zdarma :))

      2. Přesně, také to tak vidí­m. Ale byl jsem na tom stejně. Jenže dnes si řeknu, že s F430 se tady stejně nedá nikde pořádně jezdit, tak leda na nákupy jako někteří­ a to pro mě postrádá smysl. Jezdit někam na okruh nemám čas. Ještě tak třeba STI nebo si postavit lepší­ho Jeepa, to bych se nad tí­m možná zamyslel… 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *