Chyby co jsem udelal pri budovani provozovny

To ze budovani provozovny pizzerie trva tak dlouho neni jen vinou byrokracie, ale je tam i hodne chyb z me strany. Strucne receno jsem nerozumel jsem jak funguje system.

Protoze jsem s budovanim restaurace nemel zadne zkusenosti tak jsem doufal, ze me treba architekt trosku povede za ruku a vysvetli co a jak. Ale asi kvuli tomu, ze ted je obrovska konjuktura tak jsme ho horko tezko zastihli na telefonu i pro absolutne nejnutnejsi veci. A nikdy nam nedal dostatek casu, abysme ruzne problemy probrali. Vetsinu dne nekde jezdi po zakazkach mimo kancelar. Telefon nebere. Pak treba posle jeden update, ze vse vyresil, plany poslal na mesto nebo jsou schvalene. Ale nemeli jsme sanci se na ty plany podivat nez je na to mesto poslal. Casto to reseni bylo neco co bylo treba uplne zbytecne drahe a slozite. On ukol splnil, ale ne idealne.  Tohle byla pro me obrovska frustrace. Pak cely nas vztah sel uplne do haje, kdyz jsme nechteli vyuzit jeho inzenyra co dela detailnejsi malovani planu za 10 tisic USD a nasli jsme si jineho za 5 tisic USD. Komunikace s architektem od tohoto okamziku sla uplne do haje. Navic inzenyrum dal plany, ktere pak ale nekolikrat updatoval a nikdy jim uz neposlal updaty. Dostali jsme se do situace, kdy existoval jeden set planu od architekta podle ktereho jsme meli schvalni od hygieny a druhy set planu od inzenyru, podle kterych jsme meli stavebni povoleni od mesta.  Proste binec.

Dalsi chyba je znovu moje neznalost. Co presne je potreba splnit nebo nesplnit. V jedne diskuzi to krasne popisuje jiny restaurater co resil instalaci pece:

... as the manager of a pizzeria that’s been around 19-20 years, the one thing to expect is that no inspector will probably be completely familiar with the code and how it relates to your wood fired oven.

We routinely have inspectors come in to compare our setup whenever a new business is installing something similar.

What this all means is, you need to know the rules better than anyone. Some cities may require a complete commercial vent hood with fire suppression system, possibly making a new oven a complete waste of money. The other part of that is that each inspector sees his/her own thing. Our place had one fire inspector completely focus on exit signs and emerg lights, and when the next one came in, all he saw was that we stored wood under a set of stairs near the front door and that was no longer kosher because combustibles by an exit.

You will save yourself alot of headaches and bashin your head against the wall if you know the rules better than them. Plus the benefit is that if they see you know the rules well, they may hassle you less.

Proste fakt clovek musi znat dokonale ty pravidla. Lepe nez ti inspektori. A pak to jde. Uplne jsme videli jak nektere nedostatky slo vyresit jen prostym vysvetlenim. Nasli jsme manual na internetu, ukazali jak co funguje a inspektor byl spokojeny. Oni v podstate taky nemaji cas nic moc zkoumat, a kdyz vidi, ze vite co delate, tak vam daji  pokoj.

Byrokracie na otevreni restaurace je velka. Ale taky jsme absolutne nevedeli co delame. A system funguje tak, ze nikdo moc nechce poradit. Je to soucast te americke kultury, kdy z pravnich duvodu jsou urcite veci pro nas nepochopitelne jak funguji.

Ukazu to na jinem prikladu. Kdyz poletite americkou aerolinkou, tak klidne na cely let rozsviti znameni, ze mate byt pripoutani. Chce se vam na zachod a letuskam je to uplne jedno. Porad bude svitit, ze mate byt pripoutani. Zeptate se letusky jestli muzete jit na zachod. Ukaze na znameni, ze mate byt pripoutani a rovnou rekne, ze prece ne. Sviti to. Muzete se rozcilovat jak chcete a tak to je. Jenze ten system funguje tak, ze se nesmite na nic ptat. V klidu se zvednete. Letusky se na nic neptate. Jdete na zachod. Kdyz zrovana doopravdy neni nejaka turbulence, tak vam letuska nic nerekne. Proc to tak zvlastne funguje? Aerolinka se boji pravniku a soudu, ze nahodou bude turbulence  a nejaky cestujici se zrani a pak je bude soudit o miliony. Kdyz zapnou svetlo, ze maji byt privazani, tak jsou z obliga. Kdyz cestujici neuposlechne, tak to neni na jejich odpovednost. Kdyz se zrani, tak reknou, ze prece ukazali cestujicim, ze maji byt pripoutani. A pro jistotu to nechaji rozsvicene skoro cely let. Ze stejneho duvodu nepomuze, kdyz se letusky zeptate na primo. Znovu by tak prenesla odpovednost na sebe. Ale pritom se ocekava, ze toto pravidlo muzete porusit. Kdyz to neznate, tak vas to rozciluje a stresuje. Jenze tohle je jak presne ten system funguje.

S tou budovani restaurace jsem prisel na podobne priklady. My jsme delali znovu chybu z nasi neznalosti, ze jsme se moc vyptavali jak co mame delat. Kdybysme znali ten system tak se na nic neptame a presne to udelame. Usetrili bysme si mraky problemu, penez a casu.

Spread the love

24 thoughts on “Chyby co jsem udelal pri budovani provozovny

  1. Tohle mi prijde trochu zvlastni, ze tady je spousta (velmi drahych, ale “nejlepsich”) profiku, kteri jsou vlastne k nicemu. Hlavne si kazdy kreje svou prdel, bez ohledu na to co potrebuje zakaznik. A ja pak mam problem, ze ani nevim komu verit, za ty tezky prachy. Neni zadna zaruka, zadna zodpovednost… Pravnici jsou perfektni priklad – ani nespocitam kolikrat jsme nutne nejakeho potrebovali a doposud bylo vzdy jednodussi tim painem projit samostatne. Kolikrat uz me to vubec nebavi studovat milion blbosti, ale jak zjistit komu verit, kdo fakt vi co dela?

    1. Ano mam stejnou zkusenost. Kdyz nekdy narazis na odbornika co tomu fakt rozumi, normalne si uctuje a dava dobre rady v tvuj prospech tak to je spise ZAZRAK. Kompetentnich lidi je strasne malo. Ti pravnici je dobry priklad. V CR jsem mel dobre pravniky na ruzne diskuze. V USA jsem zatim nemel stesti najit nekoho kdo by se mi fakt zalibil. Vetsinou je scenar, ze vsechno chteji strasne zdlouhave vysvetlit.. za tu si nauctuji $400 na hod. Pak jeste udelat par telefonatu a vysvetlovat ty stejne veci znovu a znovu. A pak na zaver zjistim, ze ty tisice co jim platim vubec neodpovidaji tomu vysledku co jsem chtel. S temi pravniky to taky jeste neumim:-)

      1. Nechci hazet do kupy cele USA, ale nemuzu si pomoct – je to tu jeden velky paradox…krasny priklad aerolinek, tak to tu proste chodi. Ve skole jsem se dostaval porad do nejakeho konfliktu (skoly z vas chteji vytahnout penize za cokoliv, ja jako Cech chci vsechno zadarmo, narozdil US student to zaplati aby to nemusel resit), ale diky tomu, ze jsem si vsechno predem nastudoval, zavrel jsem spoustu lidem pusu a usetril si penize. US student danou vec zaplati/provede a radsi si pak stezuje pri prednasce profesorovi jak moc musi pracovat a vydelavat penize aby zaplatil onen poplatky/skolne apod…Oni Amici jsou preci jenom jednodussi a ve spoustu vecech si skodi sami, viz. svoji vlastni neznalosti, ze si nepripusti, ze je nekdo proste chce ojebavat (at uz umyslne, nebo ne) a natahovat na vsem co jde…

        Priklad: Ve skole mi dala moje academic advisor do schedule nejaky zbytecny predmet (jsem Business Major a mel jsem mit predmet Hudebni vychovy?), ze je povinny abych graduoval…pritom potrebuju jen ten pocet kreditu hudebni vychovy (3), takze si misto toho muzu vzit treba Pokrocilou matematiku (3), ktera mi da stejne kreditu (3=3), sedi mi ale vic k oboru, a kde NEMUSIM PLATIT 150 DOLARU JAKO MUSIC INSTRUMENT FEE…Proste me chtela natahnout (chapu, je to cast jeji prace).

        Je sice hezky nekoho mit / nekoho si zaplatit (jak se rika, proste dam dalsimu praci a sam z toho ma radost ne?), ale ten kolobeh penez nebezi furt dokola. To spoustu Amiku nevidi. Aspon z me zkusenosti. Nepremysli co bude zitra, ale co je ted a mozna za 5 minut. Ze kdyz zaplati ted 20 dolaru ale zitra vydela jenom 10, asi je nekde pruser. Ze je to bude stat vic casu a treba i vic usili vydelat tech 10 dolaru, takze nakonec tech 20 dolaru je jak 40…

        O law ani nemluvim…viz laws nekterych statu…viz Idaho: Residents may not fish from a giraffe’s back. | Residents may not fish on a camel’s back. | Illegal for a man to give his sweetheart a box of candy weighing less than fifty pounds. Nekdo se asi ku*va nudil?

        JOHNE DRZIM PALCE, HLAVNE PEVNY NERVY, OBCAS MI TAKY DOCHAZI 🙂

        1. Ja myslim, ze je hlavni problem v tom, ze uz fakt nikdo poradne nevi jaka jsou ty pravidla. A pak ti nekdo neco rika co musis delat a neni to pravda. Ty ocekavas, ze lidi v pozici maji pravdu, protoze tomu asi rozumi a vi co delaji. Jenze oni sami nevi. Takze kdyz se ozves a fakt znas pravidla lepe nez oni tak vyhrajes. Coz je ale silene narocne na cas. Ale souhlasim s tebou. Jen mam pocit, ze toto “blbnuti” je vseobecny jev a bude toho cim dal vice.

          Gratuluji, ze jsi nebyl liny a vse jsi si nastudoval! A pak mel argumenty.

  2. Johne, a neušetřilo by úplně nejvíc času nechtít si dělat provoznu tam kde nikdy nebyla? Vzpomínám, že jsi psal, jak se Ti žádné nabídky k prodeji existující restaurace nelíbily, ale zase by si mohl dříve PRODÁVAT. Jasně, z dnešního pohledu je to jednoduché to takhle vidět, ale když už píšeš tenhle článek, tak tohle byla první věc co jsem čekal. Zkušenosti co máš teď jsou samozřejmě k nezaplacení ale nevím v kterém jiném oboru by si člověk mohl dovolit čekat rok a půl a neujel mu vlak. To zase dobrý výběr

    1. Ano urcite je nejrychlejsi jit tam kde je existujici provozovna (ktera uz prosla vsemi schvalenimi).

      Ale nejrychlejsi neznamena levne/idealni reseni. V podstate se da koupit restaurace od nekoho za odstupne. Zaplatit par set tisic dolaru. Prevzit najem. Ale ma to svoje uskali.

      Vybaveni muze byt zastarale nebo nevyhovujici. Neni tam svoboda si to upravit podle sebe (to by bylo zase to zdrzovani). Najem muze byt o dost drazsi. Me to moje reseni porad vychazi dobre ekonomicky a zaroven mam jasne moznosti exitu tim, ze vlastnim nemovitost. Takze me to vyhovuje delat radeji takto slozite. Aspon do toho prokouknu jak to funguje. Ale nekomu kdo nema finance & cas, tento pristup urcite nedoporucuji!

      Stejne dotaz by mohl byt proc programovat vlastni software. Vzdyt urcite musi uz byt nejake reseni co pro restaurace existuje. Ano je. Ale me se zadne nelibilo, tak jdu zase tou vlastni cestou. Me to smysl dava, ale chapu, ze to na prvni pohled davat smysl nemusi. U mych predchozich firem jsem v tom softu tak videl velkou vyhodu. Mit moznost si vse adaptovat presne na svuj business.

      1. Davide, jeste jeden pohled. Kdybych nekdy chtel prodavat fransizy a nevedel bych ani co obnasi vybudovat restauraci tak by to bylo taky spatne. To proste ani nejde.

  3. Možná že v USA je to ještě extrémnější, ale v zásadě ten systém funguje stejně i v Evropě. Příklad, malá vesnička v Rakousku, utopená mezi vinicemi. Na návsi krásný úplně nový bazén pro veřejnost, u něj obrovská cedule Zákaz koupání. Je tam proto, že kdyby se někdo utopil, tak je to na zodpovědnost starosty, takže by tady měl být full time plavčík, ale je to malá obec, už ten bazén byla velká investice a platit plavčíka si starosta nemůže dovolit. Tak se tam dá cedule, o které všichni ví, že to není myšleno vážně, a všichni se tam v klidu koupou, a všichni ví že kdyby se něco stalo, tak starosta má obhajobu, že tak byl zákaz koupání.
    Na druhou stranu jsem bohužel zažil i to, že někde nastoupí mladý iniciativní zaměstnanec, který ten systém nechápe, a začne na dodržování zákazů tohoto typu trvat. To pak teprve začne být nepříjemné.

    1. To samé u moře v Tel Avivu…zákaz koupání a všude plno cachtajicích se…asi to je důsledek toho, že se to právní kyvadlo moc naklonilo na stranu zodpovědnosti výrobce a provozovatele a uživatele považuje málem za nesvéprávného na úrovni 7.letého dítěte viz slavná paní, co dala do mikrovlnky sušit kočku a protože to v návodu nebylo výslovně uvedeno, že se to nesmí, tak výrobce cáloval odškodné…teda jestli to není jenom pohádka…

  4. Moc ocenuju ze sdilite vase konkretni zkusenosti z praxe, urcitě to mnoha lidem moc pomůze! Nebývalo by ale lepší hodit stavbu nejakemu zkusenemu GC at on resi mistni coding a obehavacky po uradech? Jinak metafora s pásy v letadle je perfektní 🙂

    PS proč proboha delat pizzu v klasicke peci a ne elektricke? tolik prace a efekt minimalni, a to pizzu vpodstate i snidam

    1. Tak ja mam pec na plyn. Ale treba elektricka ma dost velke provozni naklady. Je potreba hodne silna pripojka (coz by treba znamenalo upgrade panelu v me budove tak za $30k+). Zakladam si peceni na hodne vysoke teplote a ne kazda pec je toho schopna dosahnout, apod.

  5. Příklad s aerolinkami spíš něž na americkou kulturu ukazuje na rozklad moderní západní společnosti, způsobený mafiánskými vyderačskými “odškodňovacími” technikami právníků a neschopností/neochotou politiků tyto praktiky potlačit.

    Stačí mrknout na staré americké seriály z konce 80. a začátku 90. let, kdy se toto vydírání v USA naplno rozjelo. A sledovat tehdejší ještě celkem vtipné, dnes až smutně tragické parodování těchto praktik. Aneb “Varování výrobce motorové pily – neřežte větev, na které právě sedíte”.

    Ve finále se takto stupidními “upozorněními” z lidí dělají úplní blbci (přímo i nepřímo, hlavně z dětí) a zároveň jsou nuceni nedodržovat nařízení. Jako třeba v tom letadle. Čímž vzniká regulérní anarchie, protože – které nařízení budeme ještě dodržovat a které už ne?

    Johnovi držím palce s brzkým rozjetím pizzerie. Na úředníky s chytrostí, protože oni spoléhají jen na tvůj strach z jejich “authority” a na to, že nic nevíš. V drtivé většině se pak leknou, když vidí že nemáš strach a máš přehled, a stáhnou ocas.

  6. Btw, Johne, nepřemýšlel jsi k pizzerii do budoucna pořídit v (např.) Kalifornii i vlastní vinici? Jako správný Moravák a Weinherr? 🙂 Kdysi jsi psal, že těch regulí při prodeji vína je až moc… ale když člověk sleduje tu neskutečnou byrokracii okolo jedné malé lokální pizzerie, možná by produkce vlastního vína v USA nebyla z hlediska byrokratického kolečka o tolik psychicky náročnější 😉

      1. Domluvit se s nejakym diplomatem at vezme jednu dve sazenice jako diplomatickou postu 🙂 vim ze si takhle vozi i oblibene maso na steaky.

    1. No ja neznam general kontraktora, ktery by takto vsechno znal. Kontraktor je schopen postavit podle planu, ktere prave musi odpovidat vsem tem zakonum. To mesto i health deparment se nebudou bavit s nikym jinym nez s architektem. Kdyz jsem resil pristavek na popelnice tak mi rekli, ze mi nedaji ani kopii site planu nemovitosti (jako majiteli) z archivu ve meste.. jedine architek musel prijit. Takhle ten system chapu.

      1. Aha, tak to je zajímavé, ale pravda s novostavbou žádné zkusenosti nemam a mozna je to i v CA jinak, kazdopadne se to nam to bude hodit do budoucna :)) ale v tom coding maji bordel vsichni, a lidi z města jakbysmet, jen si to moc nedovedu si to vse “nastudovat” vzdyt ani nemaji zadny system online na vyhledaní (nebo mozna nejaky soukromy se da koupit)
        Pec- aha už jsem doma, myslel jsem že to má být pec na dřevo :D, plyn je nejlepší volba určitě, pizza musí být za 2-3m hotová

  7. V Kalifornii chodia kontroly na povolenia jedna za druhou? Kamoska na Slovensku zriadovala pekarensku dielnu a stavebny urad zabezpecil/skoordinoval k fyzickej kontroly vsetky relevantne strany (poziarnici, statik, hygiena atd), aby sa uradnici medzi sebou dohodli a dali finalne odporucanie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *