Uz chapu proc americka vlada tak rada odposlouchava telefony. Ono to je neuveritelne lakave vedet informace ke kterym by se clovek normalne nedostal.
Prave jsem to vzruseni zazil na vlastni kuzi. Byl jsem na konferencnim hovoru, kde se projednavalo Shipito a krome jednoho cloveka nikdo nevedel, ze posloucham.
Naprosto mi to otevrelo oci. Citil jsem se teda docela “evil”. Nic skandalniho jsem se nedozvedel. Jen bylo velmi zajimave slyset ruzne uvahy ohledne me firmy. Ale melo to jinaci stavu, nez kdybych u toho telefonatu byl.
Uplne jsem mel pocit, ze najednou vse chapu. To co bylo obestreno nejakymi zahadami se najednou ukazalo v plne nahote. A stacilo tak malo. Poslouchat na telefonnim hovoru, kde jsem normalne nemel byt.
Ale taky to je tím, že ty jsi poslouchal vlastně o sobě, či o tvé firmě. O firmě kterou vlastníš a přímo se tě týká. Myslím, že takové nadšení by jsi nesdílel, kdyby jsi zjistil, že ti například někdo poslouchá hovor s tvou manželkou.
Co ma fakt, ze nechci byt odposlouchavan, spolecnyho s tim, ze nekoho odposlouchavat je kurevska vyhoda?
Kde se mluvi o nadseni?
Ten, že každá mince má dvě strany
určitě existují soukromé zpravodajské agentury v usa a ty by ti třeba pomohly s odposlechem všeho možného. A v usa prý existovalo před druhou světovou válkou rčení že gentleman nečte cizý poštu, proto jsi se možná cítil v rozpacích takhle poslouchat.
Záleží na množství.
Znáte přece ten příklad, jak se jistý zaměstnanecký dříč Snowden v práci pro USA odposlechů přežral, a tak se mu to zprotivilo, že to má dnes celosvětové následky, zvláště mezi dosud nevědomými vládci nevědomých USA neokolonií.
Tak kazdej vi, co to znamena mit informace. Tezko se dohadovat, co se stane, pokud se nekdo nepovolany dostane (a v tomto pripade v podstate legalne) k ekonomicky citlivym informacim.
Nemusite pak byt extra evil, a jste milionarem prakticky pres noc.
Nebezpečné je odposlouchávat někoho, kdo o tom ví a umí toho využívat. Přišel jsem na to, že tři firmy se kterými spolupracujeme nás odposlouchávají před, po a mezi jednáními. Mají pocit, že mají vše pod kontrolou a že nám vidí do karet, ale to se pletou 🙂 Stačí pár promyšlených vět, když “nikdo neposlouchá” a daří se dostat podmínky úplně někam jinam.
A teď jsi to prásknul, takže už ví, že vy víte 🙂
🙂 To není druh lidí, kteří čtou blogy. A už vůbec ne v češtině.
Třeba ne, ale například Johnova konkurence tento blog čte a nechává si ho překládat. Trošku jak z knihy 50 odstínů šedi 🙂
Mnoho lidí si neuvědomuje, že z telefonních hovorů(resp. obecně z řečových nahrávek) se dá získat spoustu zajímavých informací a dokonce automatizovaně!
Naše firma konkrétně poskytuje řešení pro call centra, které umožňuje automatizovanou analýzu telefonních hovorů pomocí řečových technologií. Nutno podotknout, že v tomto případě účastníci hovoru vědí, že je hovor nahráván (vyžaduje zákon o ochraně osobních údajů).
Pro zajímavost typické příklady použití:
– kontrola, zda opravdu bylo řečeno, že hovor je monitorovaný (příp. další slova, která měla zaznít nebo naopak nesmí zaznít). Pokud je systém najde, je možné místo výskytu dále analyzovat.
– reakční doby, skoky do řeči, srozumitelnost projevu, atd.
– identifikace osoby
– identifikace věkové kategorie
– identifikace jazyka
Kdyby to někoho zajímalo více, mrkněte sem: http://www.phonexia.com/solutions/spas
“I know. You know I know. I know you know I know. We know Henry knows, and Henry knows we know it. We’re a knowledgeable family.” ‘“ Prince Geoffrey, “The Lion In Winter”