Charitable remainder trust

Pro ty co ziji v USA existuje velmi zajimava moznost jak danove naplanovat. Popisu to jen strucne, protoze vetsiny ctenaru se to netyka. Ale pro ty co v USA investuji a ziji to je zajimava moznost.

Dejme tomu, ze mate nejake investice nebo podil ve firme, ktery chcete dat nejake charite. Mate jen dilema jak to udelat.Kdyz to te charite date hned tak dostanete danove odecitatelny naklad, ale treba mate zaroven strach, ze vam ty penize muzou jednou v budoucnu chybet. Ono se nikdy nemusi porad dobre darit. Prijde nejaka krize a penize vam budou chybet.

Tohle krasne resi Charitable Remainder Trust – CRT. Je to specialni typ trustu, ktery je osvobozen od placeni dani. Ty investiceco chcete dat na charitu vlozite do CRT. Muzete tam treba vlozit akcie, penize, nemovitosti nebo i podily v soukromych firmach. Kdyz CRT aktiva proda tak z nej neplati dane (usetri capital gain tax). CRT muze investovat v podstate do cehokoliv a z vynosu zase neplati dane. Tohle je obrovska vyhoda a za ty roky se ta castka co date do CRT zvysuje mnohem rychleji, nez kdybyste investovali sami a platili dane. Co do trustu date uz vam nepatri. Neda se to vzit zpet. Takze ten majetek nevratne davate pryc.

CRT funguje tak, ze ty penize nakonec pujdou nejake charite, ale nez se to stane tak se pravidelne vyplaci urcite procento nejakemu beneficiary. Na toto existuje vice variant jak se to da udelat. Uplne nejjednodussi je, ze treba trust vyplaci rocne treba 5-7% ze svych aktiv tomu beneficary. Dejme tomu, ze beneficiary jste vy tak vite, ze i kdyz prevedete vsechen majek na trust tak nemusite mit strach, ze by vam na stari dosly penize. Trust vam kazdy rok vyplati treba tech 5% a v okamziku kdy zemrete tak vse co ve trustu zbylo jde na vami urcenou charitu.

Hlavni vyhoda je, ze hned muzete naplanovat co se bude dit s vasim majetkem po vasi smrti. Ten majetek za ty roky (nez zemrete) naroste mnohem vice kvuli tomu, ze trust neplati dane. Zkuste si toto dat nekdy do Excel tabulky. V horizontu treba 20-30 let to, ze se neplati dane dela obrovsky rozdil v tom jak ty investice narostou na hodnote.

Dalsi vyhoda je, ze v okamziku prevodu majetku do trustu dostavate okamzite danove odecitatelny naklad. Neni to ale v plne vysi toho daru co do trustu prevedete. IRS na to ma formuli podle ktere vam to vypocita. Napr. podle vaseho veku nejak odhadnou kolik penez po vas asi v trustu zustane a podle toho vam udelaji vypocet kolik si muzete odecist hned.

A pritom mate porad jistotu, ze az budete stari a nebudete vydelavat tak vam trust bude vyplacet pravidelne penize (tyto vyplacene penize uz musite danit).

Jestli vas to zajima vice tak googlujte Charitable Remainder Trust.

Spread the love

4 thoughts on “Charitable remainder trust

  1. Tohle přesně udělal zakladatel a majitel CDbaby.com Derek Sivers, před prodejem firmy převedl obchodní­ podí­l do charitable trustu, pak prodal firmu za 22 milionů dolarů a z trustu si vybí­rá zákonné minimum 5 procent ročně. Až umře, tak z trust bude podporovat mladé studenty hudby. Popsal to zde: https://sivers.org/trust

    Jinak kromě daňových a bohulibých účelů je potřeba zdůraznit taky bezpečnost, člověk může mí­t tí­mto způsobem velmi malé osobní­ net worth, nikdo si na něm nic nevezme (lawsuits, …) a zároveň může být do konce života zabezpečen. Paul Bilzerian by o tom mohl napsat knihu 😀

  2. Daňová úľava je možno výhoda ,ale nemal by som z toho dobrý pocit ,lebo nevieš či sa v budúcnosti nemí´žu zmeniť podmienky a proste v živote nikdy nevieš čo sa mí´že stať a na peniaze už nebudeš mať dosah.Ja by som do toho všetky peniaze nedal istoty proste neexistujú:)

    1. Podmienky sa mozu zmenit aj ina a stratime dosah na svoj majetok… napr. nedavno, par desiatok rokov doazdu tu bolo vyvlastnovanie majetku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *