Prave sedim na letisti a cekam na letadlo zpet domu. Je to posledni den vyletu po Asii soukromym letadlem a ubytovanim pouze v Aman hotelech.
I kdyz cestuji hodne casto, tak je porad spousta zemi, ktere jsem nikdy nenastivil. Ono to je hlavne kvuli tomu, ze kdyz se mi nekde zalibi tak mam chut se do te zeme opakovane vratit. Davam tomu prednost nez poznani nove zeme. Tak jak rekla moje neter kdyz ji bylo asi 12 let a mermomoci chtela porad to stejne jidlo: “Mam jist neco co vim, ze mi chutna, nebo mam zkouset neco noveho co si nejsem jista, ze mi chutna?” No ten argument ma neco do sebe. Takze v mem cestovani to vidim podobne. Kdyz se mi v nejake zemi velmi libi tak tam jedu znovu i za cenu, ze nepoznam nejakou jinou zemi.
Leteli jsme dvemi letadly. V kazdem melo byt osm lidi. Nakonec v nasem letadle bylo sest, protoze jeden par to na zacatku z duvodu urazu vzdal. Plan cesty byla nasteva Ciny, Bhutanu, Indie a Sri Lanky. V zadne z tech zemi jsem nikdy nebyl, takze jsem byl rady, ze to bude takova ochutnavka. Kdyz se mi nejaka zeme bude libit, tak se tam vratime na delsi dobu. Ale takto uvidime za relativne kratkou dobu (21 dnu) vice mist a muzeme si udelat obrazek. Tim, ze se letelo privatnim letadlem tak odpadali slozite transfery. Bylo mene cekani na letistich a proste cely ten zazitek je pak z cestovani lepsi.
Prijez na soukromy terminal v Beijingu.
Jak jsem zminil tak jsme spali pouze v Aman hotelech. Kazdy Aman je kompletne jinaci. A jsou to hotely, ktere skutecne patri k totalni spicce v super luxusnich hotelech. Jsou to miniaturni hotely, kdy mate pocit, ze tam jste sami. Ten Aman koncept byl myslen, ze se mate citit jako u nejakeho bohateho cloveka na nasteve, ktery vas necha u sebe spat, dela vam zabavu, hosti vas a kochate se jeho krasnym domem. Rekl bych, ze to velmi dobre odpovida. Amany jsou silene drahe (kolem $2,000 na noc), ale je to doopravdy spicka. Alespon z nekolika napisu detailnejsi reportaz, abych priblizil proc si myslim, ze to tu hodnotu ma. Jen nevim jestli mam psat ze vsech, protoze toho je opravdu moc. Nastivili jsme jich osm.
Kazdy Aman je velmi unikatni. Bud je na nejakem historicky vyznamnem miste nebo uprostred nadherne prirody. Aman se neboji udelat luxusni hotel na uplne odlehlem miste a pak nabidne autenticky kulturni zazitek pres jejich tzv. experiences (treba navsteva mistni vesnice kde vas mistni pozvou na caj v Indii). O tom se rozepisu detailneji pozdeji.
Ted jen rychla prehlidka, ktere Amany jsem nastivil.,
Aman at Summer Palace, ktery je primo soucasti letniho palace v Beijing
AmanFayun v Huag-zou, ktery je zrekonstruovana historicka vesnice.
Aman-I-Khas luxusni stany v Indii.
Amangalla v Sri Lance s nadhernou holandskou kolonialni architekturou a tradicnim nabytkem.
Amanwella v Sri Lance v nadhernem prostredi a plazi, kde nebylo ani zivacka.
Kazdy z Amanu nabidl obrovske skoukromi. Tim ze jsme jeli v rijnu (mimo sezonu) tak to bylo obzvlast videt. V kazdem bylo minimum hostu. To je asi nejvetsi lakadlo, protoze se nikdy s nikym nemusite cpat. Amany maji vetsinou kolem 30 pokoju. Aman-I-Khas me napr. jen 10 stanu, coz znamena maximalni pocet 20 hostu a na to tam meli 90 zamestnancu. Neni to tak, ze ty zamestnance porad vidite. Spise jde o to, ze jsou k dispozici kdyz je potrebujete a ty sluzby jsou doopravdy na spickove urovni. Aman je top kvalita, kdyz chcete luxusni ubytovani a o detailech se rozepisu na trip reportu u vybranych hotelu. Pro me krome toho luxusniho ubytovani maji vesti hodnotu ty jejich experiences. Jde o ruzne zazitky, ktere vam maji co nelepe predstavit tu zemi nebo misto. Kdyz jsme treba sli na Velkou cinskou zed tak nas pruvodce byl autor trech knih o Velke cinske zdi, ktery ji jako prvni zapadni clovek celou sam prosel a zaslouzil se o objeveni novych useku.
William ukazuje funkcnost kazdeho detailu na Velke cinske zdi pro jeji obranu.
Ono pak je to cestovani a poznavani uplne na jine urovni, kdyz vam k tomu neco rekne takto zapaleny clovek a vysvetli vam kazdy detail a souvislost (nez kdybyste tam prijeli sami a jen si udelali fotku).
Jiny takovy zazitek byla treba nasteva astrologa v Bhutanu nebo ritual mnichu na prodlouzeni zivota.
Jestli vas nejaky hotel zajima vice nez jiny tak mi napiste a napisu o nem drive. Ted jsem samozrejme do Amanu nadseny tak jak jsem byl ze zacatku nadseny do cestovani prvni tridou. Na to jsem si zvykl, takze proto uz trip reporty nepisu. Ale ty Aman hotely byl pro me novy zajimavy zazitek, takze nejaky ten detailnejsi report urcite napisu.
Johne, v clanku pises, ze jsi byl v kazde zemi poprve… Ty jsi vazne nebyl nikdy predtim v Cine?? To me celkem prekvapuje, myslel jsem, ze jsem uz i cetl trip report o navsteve Ciny kvuli businessu. Mej se…
Byl jsem vicekrat v Hong Kongu. Nastivil jsem Taiwan. Business jsem delal v Singapuru. Ale v Cine jsem byl ted poprve.
Doufam, ze napises neco vic o Bhutanu. Dostat se tam je dost slozite a vyhnout se predem pripravenemu iterenari jeste vic.
On ten Bhutan ani neda viza dokud nemas vse zajistene dopredu (ubytovani, jidlo) s tim, ze tam musis utratit min. $250 na den. Maji zajem jen o tzv. high-value turisty. Coz je i duvod proc to tam vypada tak nadherne.. Skoro jako v muzeu.. totalni klid, zadna prehlcenost turisty.. ma to svuj smysl.
super report, dik! Tak ted jsem jen zvedava, kdy si oblibis cestovani treba do vesmiru a budem cist reporty jeste o nekolik levelu vys 🙂
Ahoj Johne,
vždycky mě zajímalo, jak drahé je pronajmout si soukromé letadlo. V jakých řádech se pohybovalo jedno místo na takovém 21-denním výletu?
Ahoj Leoši,
lze lítat i “low-costově” private jetem 🙂 Nemusí to být statisíce. Teď jsem třeba letěl k moři do Splitu za $650… 🙂
jestli to neni sluzebni tajemstvi, tak by me zajimalo, kudy na to 😉
neni 🙂 Ty private jety mám k dispozici přímo já 🙂 Dělám v nich firemní akce pro ostatní společnosti. Stačí mi napsat mail a řeknu Ti co a jak [email protected]
Zboznujem tvoje postrehy a zapisky (nech uz su z cestovania alebo podnikania).
Co ocenujem asi najviac su vsak “informacie zo sveta bohatych”. Toto je vzdy zahalene ruskom tajomstva, lebo vo svete (alebo aspon na SK / CZ) panuje nazor, ze bohatstvo je zlo a rozpravat o nom je zle. Tak toto je extra value tvojich clankov (okrem teda samotneho obsahu, co je tiez zaujimavy a putavo pisany)…
Vdaka a pis dalej a vela 🙂 🙂
Zatím tu nikdo nezareagoval na výzvu Johna, tak tedy jako první požádám o trip report z Amanwella v Srí Lance. To prostředí vypadá vážně úžasně… Díky, autore 😉
anoo!