Kdyz jsem byl dite tak se mi casto zdaly velmi realisticke sny ve kterych jsem si uvedomil, ze jsem ve snu a dokazu delat veci co v normalne realite mozne nejsou. Treba letat po okoli. Bydleli jsme ve tretim patre. Ve snu jsem premyslel jestli je to doopravdy sen nebo realita, abych nevyskocil z balkonu a nezabil se. A kdyz jsem zjistil, ze to je sen tak jsem si krasne takto zaletal. Ty sny me strasne bavily a do dnes si je pamatuji.
Na to aby clovek poznal jestli je vse snu nebo v realite jsou ruzne testy. Treba si zacpat nos a kdyz muzete dal dychat tak vite, ze to je sen. Nebo si treba poskocite a kdyz vidite, ze se da vyskocit hodne vysoko nebo i letat tak je to sen.
Co v posledni dobe zazivam v realite tak mam pocit, ze si musim zacit delat ty reality checks, protoze se mi uz nechce nekterym vecem ani verit.
Na nejakem jednani v roce 2018 se to zminilo jako jedna z podminek developmentu, ze mame postavit poulicni lampy co osvetluji silnici. Plus chteji at u toho zeleneho pasu vedle silnice udelame novou zelen (chteji at tam udelame i zavlazovani – ted tam je jen trava).
Architekt to mel zapracovat do projektu. General contractor to mel postavit. Architekt to pominul. Mesto si na to taky nevzpomnelo. Na vsech schvalenych planech to neni. Prochazeli jsme ruznymi inspekcemi a fazemi a nikdo si na nic nevzpomnel. Az ted, kdyz je vse hotove, potrebujeme posledni inspekci. A ted se na to prislo. Mesto nechce vydat finalni povoleni na pouzivani skladu. Nikdo se tam nemuze nastehovat.
Architekt ma uz zaplaceno a ma minimalni motivaci to resit. General contractor udelal vse co bylo navrzeno architektem (taky zaplaceno). Jeho pochybeni to neni.
General contractor nam rekl, ze postavit lampy je proces minimalne na devet mesicu. Jen zapojeni elektriny pro nase sklady zabralo pres sest mesicu (pred Covidem to trvalo 2-3 tydny). A to bylo neuveritelne usili. Neustale telefonovani a doprosovani se.
To jsme zapojovali elektrinu pro nas sklad a ne pro verejna svetla, kde nemame tuseni jak to funguje. Netusime s kym jednat. Sli jsme na mesto a rikame jim jestli jim nemuzeme zaplatit, ze prece na tu musi mit nejake lidi co buduji a spravuji ty verejna svetla. Urednik na nas jen koukal, ze si to mame nejak vymyslet sami. Zeptal jsem se jestli kdyz ten proces zabere 9 mesicu jestli nebudeme moci pouzivat sklad a bude tam sedet prazdny. Na to jen zopakoval, ze ty pozavky jsou zadane a at to vyresime.
Tenhle cerny scenar se nakonec nevyplnil. Jeho sef pro nas mel pochopeni a dal nam povoleni sklad pouzivat, ale vzdy je platne jen na 60 dnu. Takze kazdych 60 dnu musime jit na mesto, pozadat o prodlouzeni a ukazat jak pokracujeme ve staveni poulicnich lamp.
Pro me je nejvice odrazujici ten “proces”. Resit plany, povoleni, vse bude trvat a stat dalsi penize jen za to schvalovani. Je to takove skryte tajemstvi jak ted pres ty procesy mesta vse financuji. Treba jen povoleni na postaveni plotu (ktery je zhruba 100 metru) stalo 17 tisic dolaru (a asi 4-5 oddeleni co se k tomu vyjadrovalo). Kalifornie je v tom extremni.
Me to fakt desi, kdyz vidim jak je to silene komplikovane. Jak spolecnost muze takto dlohodobe fungovat? Kdyz jste normalni zamestnanec, ktery dostava pravidelne vyplatu a pak si nakoupi online zbozi nebo takeout tak porad zijete v domeni, ze vse na svete porad vse relativne dobre funguje.
Ja mam pocit, ze svymi rozsahlymi aktivitami vidim veci , kteri si bezni obcane neuvedomi, ze takto spolecnost funguje. A nektere ty situace jsou tezko uveritelne. Lidi co jsou insideri to vi. A rikali me, ze mame stesti, ze jsem treba nemuseli opravovat silnici kolem meho skladu. Jsme na rohu, takze te silnice tam je hodne kolem nas. A to by byly stovky tisic dolaru navic. Tohle je taky povinost mesta, aby se staralo o silnice, ale evidentne na to nemaji penize, takze tu povinnost takto hazou na koho se da.
Nedávno jsem četl příspěvek na blogu českého podnikatele (pan Grill, Wedos), který přes dvě stránky brečel, a v posledním odstavci napsal “s ČR končím, hodlám se odstěhovat”.
Má otázka je kam? 🙂
Ale já v ČR jsem docela úspěšný, nedávno mi nějaká úřednice říkala, že mi něco nepošle datovkou, ale dopisem, a když jsem jí řekl, že na datovce trvám, tak říkala, že nemá čas a pošle to až se jí zachce.
Zachtělo se jí poměrně brzy, protože mi ChatGPT vytvořil dopis, který jsem datovkou poslal na ministerstvo a obratem to co datovkou nešlo, najednou šlo. V ČR se mi několikrát osvědčilo v případě problémů psát rovnou na ministerstvo nebo ředitelství, pak se většinou ledy pohnou.
A paním z berňáku automaticky říkám, že vše musím probrat s daňovým poradcem, toho oni se bojí, a velmi zkrotnou.
Na dopisy s úřady velmi používám ChatGPT, které má velkou výhodu v tom, že píše bez emocí a věcně, typické zádání “napiš na úřad dopis…přihoď k tomu několik paragrafů a výpisů ze zákonů”. Ono si to často i zákony vymyslí, ale to líný úředník ani neví, oni zpravidla mají našprtaný jeden paragraf a tím se vozí po každém, úředník zpravidla velmi zkrotne, když vidí někoho věcného, oni se nebojí nadávek a hádek, ale paragrafů, stížností a soudů.
To je naprosto šílený… V rozvojových zemích, jako je třeba Indie, funguje aspoň korupce. Ty víš, komu máš kolik zaplatit, aby tě neotravovali a posunulo se to dopředu. Tady mají úředníci tak vysoké platy, že se bojí a tak vše stojí. Řešení není. Tohle se prostě sesype jako domeček z karet.
zajimave, tak si to prelozme do jedne vety – Kalifornie te de facto vydira, ze ti nepovoli postavit na tvem vlastnim pozem to, co chces, pokud jim (dobrovolne :D) k tomu nepostavis osvetleni, verejnou zelen nebo neopravis silnici?
proc neutecou prumerni lide, to je pochopitelne
proc neutece nekdo, kdo muze jit doslova kamkoliv, uz tak zjevne neni, ale abych byl fair, mam uplne stejny problem, setrvacnost je svine, aktivni clovek vytvori spoustu vazeb vseho druhu, ktere neni snadne nechat rozpadnout, a jeste ma treba rad to misto, kde zije… az se ucho utrhne
Já se bojím, že hlavní problém je v tom, že Kalifornie je krásné místo k životu. Svítí tam sluníčko skoro pořád, jsou tam u oceánu krásné pláže a také lesy a hory… Z Kalifornie je díky velkým letištím snadný přístup do celého světa. Jak zpíval Pavel Dobeš: “Kalifornie, z tý země nelze odejít, to po mně nemůžete chtít, to přece nejde.”Přes to všechno vidíme v posledních letech úprk vzdělanějších a bohatších lidí a také firem do Texasu, Arizony nebo Nevady. Protože už to prostě tak dál nejde. Naopak, ti nejchudší se do Kalifornie stěhují z celých USA.
Já sám už před deseti lety vypadnul pár mil za hranici Kalifornie, do oblasti u Lake Tahoe, na tu svobodnější stranu. A ani tady to není dlouhodobé řešení. Stěhují se sem ve velkém utečenci z Kalifornie a sebou přináší mor, před kterým utíkají. Tedy, zvyk volit ty samé lidi, které volili v Kalifornii a snahu zavádět stejný životní styl. A ani hesla “I don’t care how they do it in California) nalepená na náraznících domorodých Nevaďanů to tady nezachrání. Za pár let budu muset jít zase někam dál. Je otázka kam. V Severní Dakotě je strašná zima…
Tak tohle je bezne i v CR. Stavis bytovy dum a prispivas na infrastrukturu v okoli. Jestli chces stavet co chces na svem, tak se postaras i o verejne. Je to takovy legalni uplatek.
Je smutny, ze ac byly svetla zmineny na zacatku, tak nikdo cele roky nerozporoval, ze chybi v projektu. USA je zeme zalob. Az se to dokonci, zaloval bych architekta i mesto, o nahradu skody.
Az se ucho utrhne, tak prezijou ti, co prave ted, kdyz jste mohli, tak se proste vykaslali na to, co meli radi.
Vazby jsou iluze. To, ze ma clovek rad nejaky misto a mysli si ze jiny neni, je taky iluze, ale v narode Viktora Dyka (Opustíš-li mne, nezahynu. Opustíš-li mne, zahyneš) je to tezky si pripustit. Pokud nejaky vazby existujou, pokud je tam skutecne provazanost, tak ty lidi s tebou pujdou. Pokud nepujdou, nebyla to vazba, ale socialni iluze za ucelem vzajemneho konformismu nebo parasitismu.
Chapu tu unavu lidi, co uz jednou emigrovali, zvlast do ty “svobodny” ameriky. Ale zivot si na dojmy nehraje. Prednedavnem jsem emigroval podruhy. Tam, kde zadny lidi nejsou. Kdyz pisu zadny, myslim tim opravdu zadny. Ten pruser prijde a dosud jsou moznosti na to zde tvorit neco jako civilizaci z niceho (ony budou porad, technologickej pokrok se v kolapsu civilizace nezastavi). Samozrejme ze v miste, kde je naprosto vyjebana logistika, je kazdy ten kokotizmus o mnoho radu vetsi pruser. Chodit nekam na urad porad dokola je blby, ale pokud tam jedete den nebo nekolik dnu a idealni dopravni prostredek je obojzivelne pasove vozidlo, tak je problem o dost horsi. Jedina vyhoda je, ze tch cest na urad zas tolik neni. Prave proto si myslim, ze se lidi priblizili inflexnimu bodu, odkdy jiz vynosy z energetickyho rozsahu ziti v civilizaci nevyvazi ty naklady. Jsou challenge porad jako doktori a doprava. Verim, ze se to vyresi. Pred par lety byl funkcni energeticky ostrov nebo 250mbit satelitni internet taky totalni scifi.
Tak to je takova odbocka pro fnukaly, co rikaji, ze cesta neni. Je. Nekde asi je a holt uz to neni tak easy jako driv, kdy stacilo vypadnout tam kde to zilo a makat (a pozdeji stacilo zacit cokoliv delat na netu a nebyt uplny debil). Urcite je ta cesta dnes mnohem obtiznejsi nez vydelat jakkoliv velky balik (penezma si odvahu nekoupite a nekoupite si ani to misto). Red queen effect.
Kazdy si ale nevydelava miliardy porusovanim IP jako ty, takze dobry leda tak knizeci rady …
O víkendu náš český premiér (z kdysi pravicové ODS) prohlásil, že pokud má podnikatel zisky, měl by se o ně obratem dělit s celou společností, ještě nad rámec odváděných daní. Není to tedy jen Kalifornie, kde svou neschopnost udržet vyrovnaný rozpočet řeší nadstandardním vydíráním úspěšných lidí. Když pak takový člověk chce politiku obratem řešit, označí ho za hrozbu společnosti a zakážou mu to 🙂
Liberální demokrat je dnes všude na Západě synonymem pro kovaného bolševika 50. let. Podle toho to taky vypadá, Kocourkov. Řeší se jen ideologie, tedy gender, klima, a boj s kapitalistickými nepřátely z Wall Streetu nahradil boj s Kremlem. Praktické řízení společnosti nezvládá díky nulovému rozumu, nulové zodpovědnosti a nulové invenci nikdo z nich. Kam to celé jde, vidí každý normální všímavý člověk.
Doporučuju přečíst Tacita a jeho Letopisy (nejlépe starší vydání). On barvitě popisoval dějiny a rozklad Říma ve kterém aktuálně žil (1.stol. po Kr.), ale jako by člověk živě viděl dnešní těžce nemocný Západ se všemi jeho neduhy, které tu John pravidelně popisuje a které zažíváme i tady v Evropě.
PS: Šoporův otec jako elektrikář prý při návštěvě LA prohlásil, že elektrická infrastruktura je tam jako ve 30. letech v Evropě. Už jen ta představa, jestli a jak se tohle v Kocourkově bude řešit a kolik to bude stát… a kolik podnikatelů se na tom bude nedobrovolně podílet… a jaký bude konečný výsledek…
Kdysi byl na zemi jeden obrovský národ Římané.
A jejich pád celé civilizace začínal podobně. Stali se moc byrokratickým a zkostnatělým národem. Toto se nyní děje na západě. Bohužel to povede k válkám.
Kdysi jsem slyšel že jsou 3druhy lidí
1. Lidé Co jsou schopní budovat a stavět klidně i celé narody nebo místní celky. Myslím tim i obchodovat nebo nejakym zpusobem něco tvořit. Těchto je velmi málo ale naštěstí jejich dost.
2. Skupina Ti co se vezou s první nebo 3.skupinou a nějak se na těchto lidech živí a obcas se i snaží pomáhat jim. Těchto lidí je většina.
3. Skupina jsou Ti co se snaží ničit bořit a ovládat druhé, když nic jiného jim nejde těch je taky málo. A čím méně jich je tím lepe se žije 1. A 2. Skupině
Potom záleží jak moc je schopná ovladat 3. Skupina lidí tu 1. a z toho vznikaji jen problémy a třenice.
To je dost pofiderni. TLDR 1=3. Ze jsou lidi bez kouli, co se vezou a ze je jich vetsina, to je jasny. Ale ti, co neco delaji, jsou ti sami, co samozrejme i bori. Aby clovk neco mohl delat, musi jit po zdrojich a to je vzdy na ukor nkoho jineho. Ano kooperace a synergie existuji, ale i to musi na necem stat. A stoji to vzdy na tom, co nekdo jiny nema.
Je to medialni obraz a sebeprezentace schopnych lidi, ze oni jsou ti, co prinaseji JEN dobro. A je to nutna zkratka loseru, z chteji videt svet rozdleny na 1.2.3. Stejne jsou to jen povrchni nicneresici kecy pro to, aby zde clovek zabil cas mu vymezeny do smrti misto toho, aby neco skutecne delal (me nevyjimaje).
Souhlas 1=3
To je blbosť. Obchodovanie a budovanie nie je hra s nulovým súčtom. Ak by to tak bolo, potom by sme nemohli uživiť 8 mld. ľudí a ešte pritom váčšine zvyšovať životnú úroveň.
Nas navoneny system toho skryva spoustu za oponou. A otazka byrokracie je jen to umele co se mavnutim proutku objevi nebo zmizi. Ale ten obtisk naseho systemu a ekonomicke cinnosti do prostredi a fungovani prirody, procesu co se formovaly dost dlouho a jsou behem 100 let v posledni fazi… A to ani pro vedu neni videt, neni to az tak meritelne ani uchopitelne…A nasledky budou realne. To jestli nekdo vydela min ci vic, pro realitu zivota kolem nas to neni extra dulezite. Super paralela s temi sny, coz je jediny pozmeneny stav vedomi, ktery je obecne spolecnosti prijman. Je realne neco, cemu veri jen jediny druh organismu na planete?;-)
Někde jsem nedávno četl, že většina mostů v US je v posledním stádiu před zřícením, protože do nich obce nechtějí sypat peníze.Teď už se tomu ani nedivím. Asi se vedle nich staví málo skladů. 😀
Desivé to i len čítať.
Ale aby som bol konštruktívny: nerozmýšľal si o solárnych lampách s baterkou priamo na stĺpe?
Nepotrebuješ extra elektrinu, nepotrebuješ káble… A Slnka by ste mali mať dosť na celonočnú prevádzku.
P.S.: tie svetlá budú po spustení tvoje, alebo ich musíš dať mestu?
@Pavel. Svetla patri mestu a musi byt presne jak to maji asi jinde. Me se treba nechce delat ani zavlazovani toho zeleneho pruhu. Ted tam roste trava. Chteji to hezci a pozadavek je, ze tam budeme delat nejake zavlazovani (coz je taky dost draha vec)
Hmm, ale tohle už není moc daleko od ČR. 10 let jsem pracoval jako projektant a dnes už neprojektuji právě kvůli těmto situacím a jednáním s úředníky na které jsem neměl sílu. Obrovská nejistota je to, že rozhodovací pravomoc má v podstatě několik málo jednotlivců kvůli kterým se celý projekt obrovsky prodraží nebo nabere zpoždění.
Nedávno jsem kamarádovi pomáhal s kolaudací jednoho podniku a v zásadě museli začít provoz na černo s riskováním pokuty. Úřednice trvala na wc pro invalidy a to i přes to, že za 8 měsíců provozu tam nebyl ani jeden. Pamatuji si i případ kdy jsme jednali o přípojce, zákonná lhůta na vyjádření vypršela – poměrně velký provoz spustil kvůli přesunu na další sezónu až o půl roku později a byly tam obrovské ušlé zisky. Soudit se s úřadem nemá smysl a když si u nich kdokoliv ze stavební branže udělá špatné jméno, může se spolehnout na to, že si na vyjádření k dalším projektům zase počká.
@ Lukas je to jak pises. Ten urednik ma obrovskou moc to prodrazit a zkomplikovat (“a vse je s dobrym umyslem”). Soudit nema smysl. Vykrvacis drive. Mestu je jedno kolik utrati. Kdyz dojdou penize tak zvednou dane nebo nejake poplatky. Me to odradilo tak, ze uz nic stavet nechci. I kdyz uz ted aspon vim co cekat. Ale nechystam se ty znalosti znovu zuzitkovat:-)
nedava smysl zalovat architekta?
Soudit se asi nema smysl je to tak nastavene ze to bud trva roky nebo se nedobere niceho.
Mam znameho co resi soudne jednu pojistnou udalost z roku 2004 před dvema týdny měl zase soud a k ničemu to zas nevedlo. Soudkyne to predala k prošetření nejakemu smírčímu člověku nebo co toje. Přitom je paradox že ten samý případ už řeší dcera soudkyně ktera to řešila před 15 lety a nic nevyřešila. Nyní v tom pokračuje jeji dcera. Je to jen ztrata času. Peněz a demotivace k tvoření něčeho dalšího.
V tomhle kontextu je sranda číst, jak se stavělo 2-3 generace zpět.
Většinou od myšlenky něco postavit a hotovou stavbou proběhlo pár měsíců, půl roku.. a to i u velkých projektů typu škola.. 🙂
Třeba Eiffelova věž se stavěla 2 roky.
Průmyslový palác v Praze postavili v roce 1891 holýma rukama za 10 měsíců.
V roce 2008 vyhořel a travlo !pouhých 13 let! než se začal opravovat a se všemi těmi technologiemi co máme dnes a co neměli před 130 lety oprava bude trvat několik let.
Pripomina to 12 ukolu pro Asterixe, kdy jeden z ukolu je ziskani dokumentu v ramci rimske byrokracie – https://m.youtube.com/watch?v=xk2keN8JmeA
Kdyz si vezmu poslednich 20 let v CR, tak mam pocit, ze to jde podobnym smerem (v oblasti byrokracie).
Naopak jine oblasti (infrastruktura – dalnice, vlaky, skolstvi, …) zacinaji vice upadat/nerozviji se, mozna prave z tohoto duvodu nebo i z chybejici vuli se rychle a plynule prizpusobovat…
Who is John Galt?
Presne tak
Muj soused,immigrant s Hondurasu ten se s nejakyma stavebnimi povolenimi vubec nesral,on ma dum a vzadu,kde nejde videt z ulice si nacerno bez povoleni pristavil jednu mistnost,zachod a koupelnu a ted to za penize pronajima a nejaci urednici ze stavebniho uradu jsou mu totalne u prdele!!!
Ja mam vyhlednuty komercni pozemek ktery si chci koupit a udelat z toho parkoviste pro kamiony nebo pro vsechny mozne stroje a kontejnery a docela me to desi,kdyz si ctu Johna co me bude cekat na meste za urednicke smejdy aby jsem tady na floride dostal to povoleni na parkovani tak jsem s byrokracie tak trochu rozhozeny….
P.S.Johne,jestli jsem tomu dobre rozumel,tak ten projekt zmrsil architekt,nechces ho zazalovat u soudu a nechat mu zaplatit vsechny vice naklady ktere jsi musel zaplatit diky jeho NESCHOPNOSTI!!!Na takove veci,co se stali tobe by mel mit pojistku,teda alespon si to myslim!
Martine, soudit se muzu, ale je to proces co trva roky a obrovske penize (stovky tisic USD min.) a cas. A pak je otazka jestli ten clovek ma nejaky majetek, abych ty penize dostal (v pripade, ze vyhraju). Pravni poplatky taky neni v USA jistota, ze zaplati strana co prohraje. Soud muze rozhodnout ruzne.
Tak to me hodne prekvapuje,ja jsem myslel,ze takove veci,kdyz se neco udela spatne nebo posere ve stavebnictvi tak jsou ze zakona pojisteny!Soudit se muzes,ale i kdyz ten soud vyhrajes tak typek vyhlasi bankrot a ty si potom muzes jit stezovat maximalne nekam na “lamparnu,,
Jestli me vyjde ten byznys s tim parkovanim tak by jsem to chtel udelat tak,ze me na mem pozemku zaparkoval kamion a zaplatil me za mesic treba 120-130 dolaru,to je vse a uz se o nic nebudu starat,ale obavam se,ze me mesto treba naridi,ze tam musim postavit plot,osvetleni,wc,security,kvuli unikajicimu oleji z kamionu budu muset pozemek vybetonovat nebo vyasfaltovat a udelat si vsechny mozne pojistky a to me uprimne desi!!!
Jojo trucky nemaji kde parkovat. USD 120-130 za jeden truck, to je za pusu. Chicago min. USD 250/truck. Kdyz je kde. New Jersey dle mych zprav i klidne USD 700/truck. Pokud mas na to pozemek, rozhodne bych do toho sel. Minimalne tam musis dat nejaky WC a dumster. Takze platby za servis k tomu. Jinak tam bude neporadek vseho druhu. Od veci nebude i nocni osvetleni, pripadne kamery.
Jn, tady v ČR mi přijde že taky imigranti (Vietnamci, Rusové, Ukrajinci…) stáví/přestavují baráky na ubytovny a dělají byznysy, které už od pohledu nejsou legální. Prostě nic nikam nehlásit a není problém.. 😀
nj, jeste aby si tak lidi chteli delat se svym majetkem, co chteji, to by tak hralo… proto budme se ve strehu sousede a vsechno hlasme vrchnosti
Tak zas některá pravidla jsou pochopitelná.
Např. když nad vaším pozemkem soused staví dům, tak asi nechcete aby jeho splašky tekly na váš pozemek/k vašemu domu…
Aneb moje svoboda končí tam kde začíná svoboda někoho jiného…
Pracuji 20 let pro velké korporace (telco/finance). Mám zkušenosti z desítek zemí od Asie,Afriky po USA. A posledních cca 5 let pozoruji že cokoliv dodat mě stojí 10x víc úsilí než předtím.
Myslel jsem si ze to bude věkem ale asi se posouvá někam nastavení celé společnosti.
Předtím jsme měl pocit že na prvním místě a především je udělat zisk, to že se udělal nějaká trochu více partizánská akce a obešli procesy nikdy nebyl problém – kraviny se dořešili pak, hlavní bylo, že jsou projekty za 10ky-100vky milionů dolarů dodané a konkurence poražena. Co je doma to se počítá.
Dnes je to boj kazdej jeden den, něco posunout dopředu. Je až bizarní jaká podružní věc (typicky člověk nebo oddělení o kterém jsem ani neměl tušení že existuje) dokáže zaseknout věc na kt. pracují 10ky lidí třeba rok.
Vždycky jsem si myslel že mojí devízou je najít alternativy, cestičky kolem , neortodoxní řešení, vyhozen dverma vracím se oknem atd.. Smál jsem se kolegům kt. plakali na tím že měli variantu B a ta taky nevyšla.
Já jsem byl schopen vždycky udělat alespoň 5-6 alternativnych řešení.
Dnes to nestačí a začínám mít pochybnosti jestli je chyba na mojí straně.
Myslím, že to co byla vždycky základní mantra kapitalistických společností (generovat zisk) už pomalu prestava platit.
No country for old men… (je mi 44).
Diky za komentar. A slysim podobny feedback hodne.
John, poocuj. Potrebujes stale podnikar a zarabat peniaze? Nemusis nic riesit. Su ine aktivity ako podnikanie. Napriklad sport ako kiteboarding, potapanie, surfovanie, lyzovanie, atd. Alebo napriklad cestovanie a spoznavanie ludi a krajin. Je tolko nadhernych miest na svete. Nechces si ich konecne uzivat? Zivot je kratky.
Tak ja se snazim delat content na blog o podnikani (a nepsat tady o kiteboardingu, potapeni, lyzovani…) 🙂
Ja jenom zasnu, jaka budoucnost nas v USA ceka az to jednoho dne zase dems podelaji nekde v dalsim state…