Protoze prodeje jsou porad o dost slabsi nez bych chtel, tak jsme zapojeni do vsech tech delivery sluzeb i za cenu toho, ze musime platit 30% provize.
Ekonomicky je to silene. Ale proste potrebujeme nabudovat objem.
Vypada to tak, ze na front counteru ted mame od kazde delivery sluzby jejich tablet. Ani jedna z nich nenabizi API (tak abysme mohli napojit na nas system)! Chapete to? Prosili jsme je, at nam ho daji k dispozici. Ne! Poslou vam tablet . Tam vam naskoci objednavka s nejakym notifikacnim zvukem. Kdyz nereagujete, tak vam zacne volat automat na telefon a upozorni vas, ze mate objednavku.
Takze si predstavte stul. Na nem jsou ctyri tablety. Na kazdem muze bezet jen ta jejich aplikace. Zamestnanec musi z kazdeho naklikat manualne objednavku do naseho systemu. Ted kazda z tech delivery sluzeb to dela trosku jinak (jak je nastaveno menu, nebo jak pridavaji nebo odebiraji suroviny z pizz). Zakon schvalnosti funguje tak, ze vzdy zacne pipat nekolik tabletu najednou zrovna kdyz prijde zakaznik osobne. No je to silene zdrzovani a jednoduche udelat chybu ve spechu. Kdyz neco menime v menu, tak manualne znovu na vsech tech sluzbach separatne.
Pro me je naprosto nepochopitelne ta absence API. UberEats, Grubhub, Postmates, Doordash jsou obrovske firmy. Maji svoje teamy programatoru. A tohle nejsou schopni udelat. Duvod je, ze to asi fakt vubec nikdo nechce. Klasicke restaurace jsou asi spokojene s tim systemem co maji. Me to pripada strasny bottleneck.
Zkousel jsem delat i ruzne experimenty jak dostat vice objednavek. Treba na Grubhub muzete zadat slevy a specialni akce. Mame treba hodne mrtvo v odpolednich hodinach. Zadal jsem na Grubhubu nejvetsi slevu co tam slo 40% od 1pm do 4pm. Bezelo to ctyri dny. A neprisla v te dobe ani jedna objednavka! A staci ze je 4 hodina odpoledne a treba hned par objednavek prijde, kdyz lidi jedou z prace. Uplne jsem mel pocit, ze proste ta sleva nehraje absolutne roli a docela me to prekvapilo. Ze nikdo nesleduje, ze staci objednat o trosku drive a mohli to mit o moc levnejsi. Tohle jsou pro me hodne zajimava zjisteni a chtel bych tech experimentu udelat co nejvice at vim co a jak funguje.
Ale uplne obracene to fungovalo kdyz jsme slevu dali primo my. Dali jsme treba radikalni slevu na Election Day special, kdy byla pizza za $1. Nebo na Veteran’s Day byla dokonce zadarmo pro veterany. Co je hrozne zajimave, ze nikdo ty specials nezneuzival. Ve vetsine pripadu si treba prisli pro tu vyhodnou pizzu a zaroven si koupili treba jednu nebo dve dalsi. To jsem doopravdy necekal. Takze i velmi agresivni promotion vychazela financne velmi dobre. Byly to dny kdy jsme trhaly rekordy.
Ono tohle je neco co bych chtel venovat vice casu. Chci jeste vice zkouset a testovat co nejlepe funguje. Jak nastavit menu. Jak udelat ruzne balicky. Kdy dat jake akce. Jak nastavit ceny. Jestlize nekdo ma cas a chtel by toto s nami delat tak se mi ozvete. Hledam fakt nekoho pro koho je takoveto experimentovani vasen. Je hodne kreativni. Neboji se vse pripravit (treba i napsat text nebo udelat jednoduchou grafiku), upravit napisy, ceny, podivat se do analytiky, vyznat se v tom, proste takto spekulovat nez se k necemu dobereme … Takova volna spoluprace vetsinou ve vercernich hodinach CR casu (a komunikace pres Whatsapp). A nabizim i stock options (budou mit ale nejakou cenu jen kdyz se to fakt podari nekam dotahnout). Kontakt [email protected]
Tohle jsem vzdy delaval sam a hrozne me to bavilo. Ale mam tech aktivit vice a nevenuji 100% casu jen pizza businessu. V mem pripade to ani nejde. Musim venovat dost casu tem mym nemovitostem a deloper projektu kvuli vetsimu financnimu dopadu.
Jinak porad hledam nejakeho pomocnika primo na miste v USA. Strasne tady potrebuji pravou ruku. Vzdy jsem nekoho najmul a rikal jsem si s nadeji, ze to bude presne clovek co mi to pomuze budovat, ale pak se zasekneme na uplnych malickostech co se musi resit na miste (treba neco nefunguje z techniky a nikdo to nedokaze resit). Tak snad uz brzy:-).
Potřebuješ člověka ze zahraničí, protože s Američany to nejde. Jenže vzhledem k současné imigrační politice ho tam skoro nemůžeš dostat. Tohle USA moc nepomáhá.
Tyhle delivery služby asi cílí spíš na menší restaurace, kde asi API většinou nevyužijí no…
Disclaimer: pracuju v Delivery Hero, ktera provozuje jak marketplace, tak vlastni flotily po svete (skoro vsude krome US :))
Ze zacatku vsech delivery firem prenos objednavek do restaurace byl pres SMS/Fax/E-mail. Bylo to nejlevnejsi na implementaci a dovolilo to firmam skalovat rust aniz by museli rozdavat tablety nebo vyvijet ruzne aplikace pro ruzne platformy. Vetsina podobnych firem behem prvni dvou let spusti tabletove reseni, kde dve nejdulezitejsi metriky jsou fail rate a time to accept. Fail rate je decline/total orders.
Behem kratke doby se pomoci vlastnich tabletovych reseni dostanou obe metriky hodne nizko a nikomu se nechce riskovat vracet se k nespolehlivym metodam prenosu. POS integrace delaji vsichni, ale prioritu maji prirozene velke chainy (McD, KFC, Vapiano etc), ty delaji v nekterych oblastech desitky procent objednavek.
Ted jsme napriklad spustili API from male restaurace https://developers.deliveryhero.com/, ale trva nez tymy pripravi integraci tak, aby umela vsechno s cim system pocita: je restaurace online/offline? reaguje vcas? vraci potrebne informace pro live tracking? Pravdepodobne porad bude chodit robocall pokud nedochazi k akceptaci vcas 🙂
Problém těchto delivery služeb, že jejich standardní zákazník je analfabet, který umí uvařit jídlo. Spíše se divím, že neexistuje nějaká global služba, co by toto agregovala.
Ano to je presne duvod. To co chci ja nikdo jiny nepotrebuje.
ohledně těch slev, co je propagovat jinde? třeba skrze google adwords a facebook? a dávat zákazníkům poukázky při nákupu na slevu na ty časy kdy se ti to hodí?
Chybějící API do webových služeb se řeší pomocí web scraping. Treba Apify. Web scraping hodně jede ve všech oborech. Jestli některá služba bude přinášet dost objednávek, třeba by se to vyplatilo.
Sytý hladovému nevěří. Lidi prostě chtěj jíst jen když mají hlad a jedí většinou ve stejnou hodinu.
Nedala by se nabídnout objednávka na večeři, když mají hlad v době oběda nebo pravidelné obědy?
Jsou např. výzkumy, že hladoví v supermarketu nakupují víc..
Hlad je klíč:)
Nevim o tomhle typu businessu nic, ale neverim, ze nekam dlouhodobe vede prevychova pomoci slev, prime reklamy a podobnych nastroju. Ty totiz potrebujes, aby lidi idealne objednavali, kdy se to hodi tobe a tady sleva nepomuze, protoze ten potencialni zakaznik musi sam neco udelat – tj. prerusit svoji aktualni cinnost a udelat tu objednavku. A tam je spousta prekazek. Az treba velky hlad prebije to ostatni.
Kdybys naopak dokazal zakazniky zbavit nutnosti “myslet na svoje jidlo” a udelal jim to “na klik”, verim, ze uz s nimi pohnes.
Asi to neni jedina moznost, ale nejprimocarejsi by treba byla vlastni aplikace do mobilu, kterou si (treba za nejakou motivacni odmenu) nainstaloval vas spokojeny zakaznik, kteremu chutna. No a pak v dobe, kdy se to hodi tobe, dostane dotycny notifikaci – prave ted nabizime za tuto vyhodnou cenu tuto pizzu, tenhle set pizza napoj nebo nebo tri pizzy za cenu dvou. Zakaznik zacne slinta a i kdyby nebyl hlad jeste dost velky, je to pro nej hrozne jednoduchy zrealizovat objednavku. Muze v tom procesu byt pasivni stranou a nikoliv iniciatorem – tohle verim plati a bude platit pro budouci retail obecne.
Na tohle by možná šlo použít chatbota.
Chatbot nebo onesignal
Spokojenemu zakaznikovi zavolat za tyden ve stejnou dobu a nabidnout pizzu. Mozna poslat nabidku textovkou prave v poledne, zda na 4pm nechteji pizzu… Lide casto kupuji jidlo ve vybrane dny, pac maji podobny program ten samy den v týdnu (napriklad berou děti ze skoly rovnou na fotbal)
Možná že v případě pizzy lidi nejsou tak citlivý na slevu/cenu.
Přeci jen pizza je podle mě poněkud impulzivní typ nákupu – mám zrovna hlad a chuť na pizzu, tak si ji koupím a je mi skoro jedno kolik to stojí…
Pořád je to taky jen pizza business, za oběd to až tak neberu a každý druhý den to jíst taky ne… není nad klasické menu, pizzu sem tam jako chuťovku. Ty časy objednávek to dávají najevo.
To chce nabídnout slevu správnému publiku, třeba někde kde je hodně studentů a bude to mizet jedna radost 😀 vidím to, jak to šumí na studentských skupinách, když je nějaká sleva na jídlo. 😀
Pizzu si dám jednou, vyjímečně dvakrát za měsíc, nevnímám ji jako plnohodnotné jídlo, které bych mohl jíst každý den, slevy u mě příliš nehrají roli, když už si dám pizzu, měla by být kvalitní a v takovém případě rád za kvalitu zaplatím.
Obsluhovat a kontrolovat 4 až 5 tabletů s různými objednávkovými aplikacemi a při tom zároveň obsluhovat a vařit pro hosty v restauraci by většina mých zaměstnanců při špičkách časově nezvládala v přijatelné odezvě. Kromě servírky a kuchaře (při minimální stavu) bych potřeboval při vytížení ještě dalšího zaměstnance, který by kontroloval objednávky online, a to už se finančně nevyplatí.
Pokud ve vaší lokalitě neexistuje od pondělí do pátku poptávka po pizze mezi jednou a čtvrtou odpoledne, určitě bych uvažoval o rozšíření sortimentu o jedno nebo dvě klasičtější jídla (třeba něco s těstovinama, zeleninou, masem a se sýrem, ať můžete použít ty stejné ingredience), větší marketingové úsilí mi v tomto ohledu příliš nepomohlo, reputaci trochu spravila polední meníčka, z nichž se zaplatily náklady, ale nezůstalo už nic navíc. Když ani to nepomůže, omezil bych provozní dobu (klidně bych otevíral třeba až od tří nebo čtyř odpoledne), kdyby ani to nepomohlo, pronajal bych pizzerii včetně vybavení někomu jinému (třeba to bude dělat líp) nebo zcela ukončil činnost a pronajal nevyužité prostory k čemukoliv jinému s tím, že to byla zajímavá zkušenost, ale znovu do toho nejdu.
Ovšem vycházím z hodně negativní zkušenosti, z pohostinství v ČR jsem znechucen, po patnácti letech jsem zavíral restauraci (s pizzerií, včetně rozvozu), kterou úplně zlikvidovalo kontrolní hlášení, EET a zákaz kouření (prvních deset let byla zisková, nakonec po patnácti letech výsledek velká kulatá nula a jsem rád, že jsem podnik více nezadlužil). V obci z osmi restaurací zůstala jediná a i ta bude příští rok zavírat, ale to je trochu jiná cílovka a situace než v Torrance nebo krajských městech v ČR. Bez dostatečných tržeb může být marže sebelepší (u pizzy byla nejvyšší ze všech jídel, v posledním roce jsme měli výrobní náklady na průměrnou pizzu cca 20 až 25 CZK, její prodejní cena byla 120 až 150 CZK), ale pokud nejsou zákazníci alespoň trochu rovnovměrně po celý den a ve chvíli večerního vytížení zase zaměstnanci nestíhají, je celý provoz ztrátový, fixní náklady letí ven, v podstatě se prostory restaurace používají jen čtvrtinu dne a zaměstnanci si na sebe nemají šanci vydělat.
Problém ČR je to, že těch restaurací je zkrátka moc na to kolik lidí do nich chodí jíst. A většina z nich je kvalitou na úrovni závodky. Člověk nemá žádný důvod se tam vracet.
A hlavně mnoho jich provozují amatéři/zlatokopové, kteří si myslí, že si dnes někdo sedne na prdel z pizzy hawai, špaget carbonara a osmaženém kuřecím prsu, když takových “restaurací” je X stejných jako přes kopírák v každém městě. Není rok 1995!
Stačí se podívat na pořad “Ano, šéfe!” jaká individua provozují některé restaurace. I díky němu a dalším faktorům už ta úroveň restaurací je trochu výše než před 10 lety.
Poctivá restaurace je prostě dřina a musí to v ní frčet. Kvalitní restaurace si hosty vždy najde ať je skoro kdekoli. Byť se její koncept musí trochu přizpůsobit místu. V okresním městě lidi nebudou chodit na steaky za 500,- nebo humra.
Když jdu do pizzerie na Margheritu za 150,-, tak očekávám kvalitu na úrovni Itálie a ne že to bude někde “trochu lepší než mražená”…
A u jiného jídla očekávám že to bude něco zajímavého, s čím si dal kuchař práci, a ne že někdo hodil kus masa na pánev a uvařil brambory nebo rýži. To umím doma taky.
Ta potreba se musi vyvolat, kdyz neni organicky. Slevy tam podle me tolik nepomuzou.
Posilat sms s klikem chci za hodinu pizzu / nechci.
Zajimalo by me, jaka by byla uspesnost neobjednane dovazky. Treba zatukat za tyden ve dobe minule obhednavky se stejnou pizzou, ze jsem jel kolem, tak jestli nechce, kdyz ji vzal minule. Nebo netukat, ale volat apod.
Pripadne mit nejaky tracking kuryra, ktery bude vozit pizzy navic a po ceste se nekde muze zastavit a prodat adhoc. Kdyz jako zakaznik dostanu hlad a uvidim, ze kuryr je 10 min ode me, vezmu to, kdyz to zrovna nebude nejneoblibenejsi pizza.
Ale to jsou spis marketingove napady, ktere narazi na realitu – zchladnuti pizzy apod.
Tohle nemůže fungovat, navíc tak otravovat lidi ani nejde….
nejde
Ohledně toho neexistujícího API. Každá z těch appek v tabletu přistupuje k internímu API, který schopnější programátor s disassemblerem a proxy dokáže napíchnout a může ho integrovat do vlastní aplikace.
Záleží, jak moc to člověk potřebuje.
Nejsem právník a mohu se mýlit, ale domnívám se, že cracknutí je ilegální.
Jednak to nejspíš nelegální a druhak to naráží na problém, když se to interní API změní při upgradu/fixu něčeho.
A co prozkoumat, jak vypadá API mezi tabletem a serverem? Šlo by buď udělat reverse engineering aplikace nebo sniffovat komunikaci na síti.
Ale proč dávají ty společnosti tablet? To znamená udržovat aplikaci, dodat hardware a oboje updatovat, spravovat…proč nemají stránku, kde člověk zadá jméno a heslo a hotovo? Notifikace přes prohlížeč taky dnes není problém. Zajímal by mě jejich důvod.
Pak samozřejmě by se to dalo scrapnout (keywords: parse, scrape, fetch), využít např. Apify, jak již bylo psáno, ale musí se počítat s aktualizací, protože s každou změnou jejich webu musíš ty updatovat parser. Častost záleží na progresivnosti firmy. Ale počítal bych aspoň jednou ročně, že to bude.
Ale co s apkama na tabletu? To je teda otrava. Po stránce SW i HW. Tam skutečně jen sledovat komunikaci apky a serveru.
Každopádně, kdyby ten Johnův custom soft uměl komunikovat s těma firmama, to by bylo super a vytvořilo by to značnou přidanou hodnotu. Ale pokud je tu plán B v budoucnosti soft prodávat, nemůže to asi fungovat “pirátsky” ale je potřeba za těma firmama jít a dohodnout, že “jim uděláme API” neboli spíše že “náš soft se naučí mluvit s jejich servery napřímo”.
Ale ovšem, z nadhledu jde o to, jestli vůbec má spolupráce s těmi firmami smysl.
Tipuju že kvůli tomu, že nemusíš řešit kompatibilitu a to, a jestli vůbec provozovna má PC s internetem (a jaký).
Protoze tablet pipa!!! Nahlas. Tak pak to asi donuti obsluhu objednavku zadat.
Pokud nemají API a snaží se jej nemít, potom může dávat smysl neparsovat, nesimulovat jejich sw, ale prostě pomocí počítačového vidění a robota tablety ovládat. Vidění je celkem snadné zvlášť pokud se ti podaří dostat z tabletu digitální výstup a ovládat jej elektronicky. Do začátku se tak dá zautomatizovat příjem obj. a jejich potvrzování + ostatní zobrazovat/umožnit ovládat vzdáleně. Pro šikovného IT studenta je to práce na měsíc + stálý update bugů a změn, odhadem MD měsíčně.
Michal
Johne, pizza zdarma je kravina. Ked niekoho nasytis, nestane sa v ten den tvojim zakaznikom. Prejdi na iny system – susto zdarma. Natlac si miniaturne krabicky , aby to nevyzeralo lacno, vloz do nich kusky pizze a rozdavaj ich na ulici. Vizitka je samozrejmostou.
Ak su v blizkosti aj obytne domy , obchadzal by som ich a rozdaval susta zadarmo.
Keby to fungovalo, upgradol by som to a do krabiciek rovno daval aj vernostne karty trebars na 10% zlavu. Spociatku jednorazove, neskor by mohli byt aj elektronicke.
Zacal by som s kmenovymi zamestnancami. Keby sa to rozbehlo, tak najimat studentov.
Pre novodobych modernejsich geekov by som rozdaval bitcoiny alebo inu kryptomenu. “Objednajte si u nas pizzu a ziskate 0,03 Monera”. Musis vyvolavat dojem, ze si ultramoderny aj ked si len obycajny pizzoun 🙂