Někdy si říkám, že jsme ve špatném byznysu. Sítě na battery storage se staví podobně jako sítě na bitcoin (baterie jsou také v kontejnerech, že to vypadá skoro identicky).
Ale rozdíl:
- Banky financují bateriové projekty a rády. Oproti bitcoinu, kvůli kterému vám klidně zavřou účet.
- Před 2 roky byl v USA schválen zákon Inflation Reduction Act (s inflací to nemá nic společného – v podstatě je to gold rush na “green deal” projekty). Různé dotace, velké daňové kredity na soláry a baterie.
- V reálu to znamená, že při využití financování od banky, investor investuje třeba $1M a hned první rok dostane $1.5M zpět prostřednictvím daňových kreditů.
Elektrická síť také výrazně podporuje. V Ercotu (TX) se údajně platí $125k ročně na každý 1 MW baterie (jen za to, že stojí v pohotovosti, kdyby je síť potřebovala, a ve většině případů je ani nepotřebuje). Navíc majitelé baterií prováděli arbitrážní obchody… a to kolikrát tak nezodpovědně, že si baterii kompletně vybili a nemohli pak ani síť udržet, když k tomu byli vyzváni. To se již zpřísnilo novými pravidly viz článek.
Prostě brutální GOLD RUSH versus bitcoin těžení, kde neustále čelíme zvyšování obtížnosti sítě, řešíme různé technické problémy, řešíme nekvalitní hardware, který je za chvíli potřeba upgradovat. Nemožností cokoliv financovat a žádnými daňovými kredity (i když té síti pomáháme regulovat úplně stejně jako více jak ty baterie). Můžeme vypnout na dlouhou dobu (baterie takovou kapacitu nemají).
Do toho těžení se asi fakt pouští hlavně idealisté. Ale finančně je na tom mnohem lépe, kdo jede podle mainstream proudu, využije všechny ty výhody politického klimatu na podporu soláru a baterií. Mě tohle vůbec nedošlo, když ten zákon schválili, protože ty různé dotace nemám moc rád. Ale někdy říkám jestli si to nedělám moc těžké. A přemýšlím, jak to pojmut do budoucnosti. Jestli někde taky nějakou baterii přidáme do mixu minimálně na to si v tom omýt nohy a získat tu praktickou zkušenost. Je to stejná arbitráž s energií, jak vlastně děláme v miningu.
Batériový biznis je tiež hodne komplexný systém na biznis. Dôležitá je tam delta ceny energie – rozdiel medzi najnižšou a najvyššou cenou.
Pokiaľ je menšia ako cca. 100 €/MWh (10 centov na kWh), tak sa ťažko urobí profit.
Ale potom je tam celá škála služieb od podporných služieb, cez obchodovanie odchýľky.
Hodne záleží na tom čo je Ercot aj schopný “kúpiť” a aká je saturácia trhu a koľko do biznisu chce ísť investorovo.
Ale cca. 1 MW/1,5 MWh môže dávať zmysel – nie je to až tak veľká investícia a dovolí získať dodatočné skúsenosti a súčasne znížiť náklady na mining…
Ty data cen elektriny jsou verejna a k dispozici za poslednich 10 let treba… ale samozrejme minlulost nepredpovida budoucnost.. takze v tom to je porad loterie. Ted to vypada na zlatou horecku.. a taky je otazka co se stane kdyz spousta lidi baterie postavi.
Johne, a nejde to to udelat tak, ze v jedne casti prostoru, kde tezite bitcoiny udelate prostor pro baterie a ten druhy nechate na tezeni? Jestli je to de facto hodne podobna az stejna technologie – chlazeni apod. tak by to nic nestalo, a ty danove ulegy ´kredity´ na baterky by pak mohly pomoci i ´dodotovat´ ty bitcoiny. Osobne nenavidim dotace, ale pokud je trh takto pokriveny, a jde apriori predevsim o danovou vyhodu ci lepsi moznost investice u bank, tak by se to mohlo zkusit, ne?
Jo takto jsem nad tim premyslel
Tak kazdopadne drzim palce!
Ale vzdyt jde o zachranu planety:-):-) Nebo snad ze by opet lobby prosadilo nejake business zajmy a zabalilo to do patricneho PR a marketingu?
Businessove to chapeme. Ale jak dlouho jeste muzeme jet v soucasnych kolejich, nez dostaneme od prirody patricne na usta? Jsem jediny komu nechutna ten vsudypritomny bullshit? Proc si proste neprizname ze tu jde opet jen a jen o $$$?
Kazdopadne tyto decentralizovane energeticke modely jedou snad globalne – zalozni zdroje vseho druhu co jsou vetsinou jen v pohotovosti… Pripadne jedou primarne, treba v Africe ci jinych rozvojovych zemich…
Je ale proste uchylne jak se to tlaci establishmentem a mainstreamem, pozitivni vliv na prostredi zadny, ba naopak (plejada zastupnych negativcnich extrernalit – zadny cajicek jako pro prirodni regulacni mechanismy znamy CO2), a zaplati to ve finale masa…
Za business je to genialni!
Nejde o nic jineho nez vydelani penez (a prerozdelovani), a masam se to prodava jako zachrana planety.
Ja bych si nekdy pral byt uplne hloupej. Delal bych nejakou jednoduchou praci a vubec bych nevedel o tehle pokrivenosti sveta. Starosti nula. Jeste delaj tu lobotomii? D
Taky si to nekdy rikam
Já si někdy říkám s geniálním textařem Kabátů Milanem Špalkem: “nejsem tolik chytrej jak všichni poslední dobou jsou, někdy si to zkusím”. Patřit k té společnosti vzdělaných a chytrých lidí je dnes tak jednoduché, jak to nikdy nebylo. Stačí moc nepřemýšlet a přijmout ty správné názory 🙂
Otázkou je, jak dlouho se tohle nekoncepční dotování všeho ještě udrží, s ohledem na aktuálně obludný americký veřejný dluh. John jednou psal, že v USA neexistuje korupce. Podle mého názoru je zrovna tohle čerpání všech možných dotací příkladem přítomnosti hodně rozsáhlé korupce, kdy jsou veřejné peníze (a veřejné půjčky, za které ručí lidé a nikoliv politici) rozkrádány doslova za denního světla, a v obřích objemech. A fakt, že US už desítky let jen hromadí dluh a nedokážou mít vyrovnaný rozpočet, je důkazem, že ta korupce je dlouhodobá a prolezlá americkou lobbystickou politikou skrz naskrz. V Evropě je to samozřejmě to samé, bohužel.
Ted si představme, kdyby ty každoročně rozkradené stovky miliard dolarů/eur šly do oprav a rozvoje stávající veřejné infrastruktury, a výkonnějšího chodu veřejných institucí.
O ekonomice nemainstreamově povídá dědeček jménem Oldřich Rejnuš (viz Youtube)
Uplatky nejsou obvykle. Ale korupce presne je v takovych to vecech, nebo jeste lepe, ze podporis spravne politiky, a ti udelaji zakony v tvuj prospech… Je obrovska motivace treba aby byly valky, protoze zbrojarsky prumysl je v USA mocny. A je v tom mraky penez.
Covid byl money maker pro farmaceuticke firmy.
Ty renewables je dalsi money maker. Asi tak svet fungoval vzdycky.. co ja vim.
Podle mě je úplatkem třeba sponzorování volebních kampaní, protože si podnikatel tím sponzoringem politika kupuje. Ale je to jak píšeš. I green deal projekty jsou dělané na zakázku pro daný segment lobbystů.
Propojení byznysu a politiky existuje odjakživa, to je pravda. U nás to byl třeba Baťa. Ale mám dojem, že se to z nějakého funkčního win-win vztahu zvrtlo v nekontrolované rozkrádání veřejných financí až v posledních desetiletích. Kdy se otevřeně přešlo na ekonomiku tzv. nekonečného zadlužování, dluhové spirály. Přičemž do veřejné infrastruktury a zkvalitnování veřejných služeb a institucí jde z těch obřích tištěných částek (našich peněz, veřejných dluhů) jen zanedbatelný zlomek. Drtivá většina skončí u lobbystických zájmových skupin.
No vsechny “problemy” ktery svet a leaderi resi ma tlacene a marketovane reseni skrze investice, technologie nebo proste nejakou vyrobu… Odbornik strasi a uz predstavuje reseni… Vsichni to vedi, a hrajou tu hru na volby a hajeni zajmu vetsiny/vsech a tak dale… Ale proste drive ci pozdeji bouchne do stolu priroda – na urovni jedince, spolecnosti ci cele planety a proste prijde korekce… Proste z rovnovahy se nelze vzdalovat donekonecna… Ale tak verime a vybrali jsme si ekonomickou teorii a hrajeme podle toho nase zivotni hry, tak uvidime na jak jeste dlouho;-)
Je otazka pohledu, co je korupce.
Pokud vezmes Weberovu definici statu jako monopolu na nasili, tak pak stat ma proste privilegovany postaveni. Muze lidem brat penize, aniz by to byla kradez. Muze lidem rikat, co je pravda, a nutit je to papouskovat, aniz by to byla realita. A muze rozdavat dotace a smerovat si skrz ne lidi a ekonomiku tam, kam chce, aniz by to formalne byly uplatky.
Zrovna nedávno jsem přemýšlel o tom, že je to kolikrát jako surfování (které ty Johne máš rád), prostě svést se na správné vlně.
Někdy je fajn si život nekomplikovat, často je to v technologiích o tom, nasednout na vlnu ve správnou chvíli (klasická poučka marketingu, stav “dojná kráva”) a svést se s davem.
Já se v životě už naučil, že ty cestičky nemusím prokopávat sám, a že často být druhý není vlastně vůbec ostuda, je to jak cyklistický závod, kde jet v zápřahu za vítězem je skvělá strategie.
Ostatně jak říká Waren Buffet, často je to jen o tom, sedět ve správném vlaku.