Libi se mi kdyz se velke firmy neboji udelat neco trosku jinak a vtipne. Kouknete na krabici ve ktere se posila Amazon Kindle… zacina to jako pohadka. Odtrhnete tento cip papiru a dostanete se dovnitr.
Nebo carovy kod na krabici. Kdo rika, ze to musi byt obdelnik? Co treba pridat obrazek stromu pod kterym nekdo sedi a cte si?
Pro jistotu je na obalu i razitko, ze nebudete frustrovani z toho rozbalovani.
Odklopite viko krabice a uvidite Kindle. Rovnou na displeji je ukazano co udelat (bez zapinani). Neni to zadny papir. Displej ma e-ink technologii, ktera potrebuje minimum energie, takze se Kindle v podstate posila zapnuta. Ona eletrina neni vubec potreba dokud se zobrazeni na displeji nezmeni. Jakmile zapojite Kindle do zasuvky tak se displej zmeni na zakladni informace a navod (to je prvni knizka, ktera se vam tam automaticky nahraje).
Ten displej je fakt bomba. Jsem velky ctenar knizek. Ne odbornych, ale normalnich knizek (beletrie, sci-fi, apod.). Za rok jich urcite kolem 50 prectu. Takze se tesim na ten displej. Zatim to vypada velmi dobre.
Navod a kabel na dobijeni.
Mate moznost dobijet ze site nebo z pocitace pres USB.
Zadni strana. Kindle je lehci a tenci nez iPad.
Asi si reknete, ze jsem blazen. Proc si koupit Kindle kdyz za podobne penize muzu mit iPad. Na to cteni je, ale Kindle idealni. Skutecne rad ctu. Dokonce radeji nez divani se na filmy nebo televizi. I po hodinach cteni jsem prijemne unaven. Po hodinach cteni koukani na televizi nebo u pocitace to je uplne jinaci pocit (neprijmena unava).
Kindle jsem koupil nejdrive manzelce k narozeninam. Pak jsem neodolal a musel jsem si koupit jeste jednu pro sebe. Na Amazonu muzete mit az sest registrovanych Kindle pod jednim uctem a knizku co koupite si nahrajete do vsech. S manzelkou cteme podobne knihy a ted je muzeme cist naraz.
V USA se vam knihy nahraji automaticky. Mate k dispozici posledni hity i spoustu knih zdarma. Nemusite nic nastavovat. Jeden klik mysi. Nebo platit nejake mesicni poplatky za internet. Ma to v sobe 3G wireless a ted to uz funguje i mezinarodne.
Uff, netusil jsem, ze presne toto, co zde popisujete, nekdo vubec nekdy muze chtit, jaky je toho duvod. Nedavno jsem videl v letadle s necim jako toto a bylo to az strasidelne odpudive, ten chudak si ani nemohl v klidu cist jak to bylo velke. Ale jak videt, kazdy clovek na svete mysli jinak, nekomu tat forma vylozene vyhovuje, a je to tak dobre.
To je presne ono, taky si myslim ze iPad neni vhodny primo pro cteni, protoze precejen je to obycejny LCD displej. Kindle jsem chvili videl a na tom uz umim predstavit plnohodnotne cteni. Asi si jeden koupim, az budu v USA (Shipito vyuziju az budu zase odlitat a nebudu to moct vsechno nabalit do kufru). 😀
Pokud rád čteš, tak nepochopím jak si můžeš koupit tohle. Když si čtu knížku, tak zkrátka chci papír – obyčejná knížka je skladnější, líp použitelná, nemusíš se starat o baterii,… a prostě se to z toho papíru líp čte 🙂
Nevím, já bych si z podobnýho přístroje nepřečetl ani řádek, jelikož by mě to uplně odpudilo 🙂
Tak to by ma zaujímalo, aké má John (alebo niekto iný) pocity (alebo bolesti) pri čítaní na Kindle v porovnaní s iPadom (napr. v aplikácii Kindle)…
koukal jsem na Amazon a mel jsem dojem, ze paperback je obecne levnejsi nez Kindle verze. Pravda, dodani je pro Kindle o nekolik radu rychlejsi
Petr2: Z Tveho komentare soudim ze jsi jeste v ruce nedrzel zarizeni s e-ink displejem. Sice to neni uplne papir, ale je torozhodne lepsi nez LCD. Je fakt, ze to jako papir nevoni (taky si k novym knizkam cucham), ale bez toho se osobne dokazu velmi dobre obejit 😀
Myslim ze by mi tohle vyresilo jeden z "velkych" problemu papirovych knizek. Po te co vystridam polohy na brichu a na zadech, skoncim na jednom z boku. A prave tady prichazi problem, na pravem boku se ctou vyborne leve stranky, no a ty na prave strane se ctou blbe, protoze je treba knizku podlozit, nebo nejak pridrzovat. Proste se ztraci trosku toho komfortu. V tomto pripade bych mel asi po problemu ne?
TheSin: tak v tomto mas uplnu pravdu, tento problem riesim aj ja odmalicka :))
Kusi: preboha, naco knihu v cestine alebo v slovencine? 🙂
Kindle, ale i ostatní e-ink čtečky jsou opravdu prima věc, čtení je o mnoho příjemější… Je pravda že se nejedná většinou o nejlvnější zařízení, ale už jsem viděl i několik laciných (a samozřejmě čínských) modelů. Doporučuji navštíit příští CPress show, kluci tam vždy mají nějaké čtečky ssebou…
Tak mě napadá: Johne, co takhle začít importovat místo čínských kol čínské e-ink čtečky?
iPad mně nenadchnul. Připadá mi jako k ničemu, když to řeknu rovnou. Je z něj dýchat ze všech pórů, že iPad je dělán hlavně pro prachy výrobci za každou cenu, pak dlouho nic, a wow efekt už udělá marketink.
Ale Kindle se mi líbí. Nikdy jsem ho neměl v ruce, ale už když jsem viděl ty obrázky a něco málo si o něm našel, nadchnul mně. O Kindle jsem začal uvažovat.
Zkuste jet treba na dovolenou a vzit si sebou knizky… Kolik jich prectete.. 4-8? A kolik mista v kufru to zabere. A Kindle je jak cteni z papiru.
Jinak Kindle verze je vetsinou levnejsi nez realna kniha.
M. Staci si to potrit tiskovou barvou a bude vonet 😀 horsi ze to nebude vonet papirem.
To John to je fakt pravda. Kdyz clovek cestuje tak mnoho knih si vzit nemuze a tohle je dobre reseni. Normalne budu nad tym uvazovat
ked toto bude u nas, tak sa asi opijem od radosti, lebo knihu v cestine alebo v slovencine asi nenajdem 🙁
to Clayton: Ale vždyť to je bílý obdélník s kvalitním kódem. Akorát je tam ještě "bonus" navíc. 🙂
Zdržování u pokladen většinou způsobuje zboží zabalené do pytlíků a při přepravě/manipulaci se zbožím se kód naruší (pomačká a pod.).
Johne, převod textu na "mluvené slovo" je u všech titulů nebo jen u vybraných? Jak je to kvalitní?
Dle mne by to mohlo byt dobré při zdokonalování angličtiny.
Zajímavé zkušenosti se čtečkami jsou sepsány třeba zde: http://met.blog.root.cz/2010/04/21/jak-evoluuje-e…
zaujala me moznost ziskat 1. kapitolu jako preview, pred objednavkou.
Zrovna vcera jsem se dival na Alzu, jake tam maji ctecky knih s technologii e-ink. Kindle jsem tam nevidel, byly tam nejake modely od Sony, celkem pekne – a pak nejaka Cina. Tak netusim, co si vybrat. Chystam se na dovolenou, a tohle mi prijde idealni. Na posledni dovolene jsem mel sebou 2 knizky a kazdou precetl 2x 🙂
Jinak na netu je zdarma plno knih – takove ty klasiky, na ktere uz neni copyright.
Knizky maji oproti filmu jednu obrovskou vyhodu a tou je moznost vlastni ztvarneni hlavnich postav a exterieru , ktere si diky fantazii kazdeho z nas muze vytvorit sam ve vlastni mysli . Film je uz hotova fikce , tak jak ji vidi reziser a vsichni vidi to , co chce reziser aby videli .
Jak John píše, Kindle je praktickým společníkem pro cestování, už bych se nechtěl tahat se spoustou knih v kufru. Pro čtení mi připadá lepší než iPad (ten jsem ale měl půjčený jen několik hodin).
Bohužel displej Kindlu vydržel jen pár týdnů a pak se odporoučel do věčných lovišť. Nicméně od Amazonu mi do 24 hodin od ohlášení problému přišel nový přístroj, takže v tomto ohledu se nedá moc kritizovat.
Velmi oceňuji politiku Amazonu pokud jde o obaly. Naprosto nesnáším takové ty zatavené průhledné plastové šílenosti, takže snad se už ledy trochu pohnuly a v budoucnu nás čekají jen hezké krabice jako od Kindlu.
Naopak graficky modifikovaný čárový kí³d mě nijak nadšením nenaplňuje. Na Johnovu otázku: “Kdo říká, že to musí být obdélník?” bych si dovolil odpovědět – příslušné standardy. Když vidím některé čarové kí³dy, které díky špatné čitelnosti neustále zdržují u pokladen, tak si říkám, jestli je opravdu takový problém udělat bílý obdélník s kvalitně natisknutým čarovým kí³dem…
deezy: Knížky pro mně osobně mají tu výhodu, že mně nenutí koukat 30 minut na video, abych přišel na to co chtěl autor říci. Stejnou informaci jsem schopen v psané podobě přelouskat za výrazně kratší čas.
U nás řada webů se rozhodla některé informace dávat ve formě videí. Pokud to tak dělají pravidelně, tak jsem si našel jiné weby.
Pavel: To zase papírová knížka má spousty výhod. Čtení ve vaně, čtení na pískové pláži, … jak dlouho by tohle elektronika čtečky vydržela?
Další skvělá věc je, že máte paralelně třeba 4 knížky otevřené, když potřebujete při práci sosat informace z více zdrojů najednou.
Nicméně dobré čtečce se nebráním. Kindle mně zaujal, ale iPad vidím jako ptákovinu. Jsem si jist, že časem až vyprší marketinkové opojení vyvolané Apple, že iPad na čtení knížek až zase tak praktický není. Vždyť iPad na čtení knížek dělán není! Je to tablet, nikoli čtečka.
Ale možná John bude mít na svědomí, že si Kindle pořídím.
2kubaCZ / jeste jsem ten prevod na mluvene slovo nezkousel, ale rikal jsem si, ze to je naprosto idealni na nauceni se jazyka. Anglictinu jsem se hodne naucil diky cteni, ale casto jsem nevedel jak nejake slovicko vyslovit. Takhle muzes cist a jeste poslouchat.
Precetl jsem asi 15-20 knizek anglicky z mp3/video prehravace:)) (mely nekolik set stran kazda, jedna byla treba “IT” od Kinga coz je opravdu bichle). Oci me nebolely, mozna oslepnu ve stari ale prijde mi ze me spis oci boli vic od compu kdyz jsem na nem dlouho. Naprosto mi pak vadila kazda papirova knizka, ze tam musim hybat ocima z leve stranky na pravou a otacet strankama vubec 😀 Je to zvlastni jak si clovek rychle zvykne. Mam strasne rad moderni technologii takze to je jedno vysvetleni proc mi to nevadi. Argument od petr2 o skladnosti me rozesmal, to snad nemyslis vazne?:-) Takze 100 knizek je skladnejsich nez 1 kindle? V te mp3 mam zminenich 15-20 knizek…je to neuveritelne, krabicka mensi nez mobil. No nic, az nebudu mit co delat s penezma, Kindle si taky poridim.
z tohodle by se mohlo poučit spoustu českých firem které svoje produkty balí do hnusných hnědých lepenkových krabic a tím veškerá jejich snaha končí..
Super Johne, doufám, že další svou knihu vydáš už i v elektronické verzi…
Elektronický papír je fajn, můžete číst i přes týden a je to kontrastní jako normální papír.
Navíc ten způsob doručení, si něco vyberete a HNED to máte. Nemusíte chodit do knihovny, nemusíte to vracet, nemusíte kupovat a pak vyhazovat či prodávat knihu.
A těm, co mají rádi knihu v té fyzické podobě právě pro její barevnost, vůni, tvar atd. můžu říct jen jedno… pomyslete na lesy…
Mimochodem teď bydlím v bytě, kde můj strýc (umřel) měl odhadem takových 10-15k knih (taková obstojná menší městská knihovna), ZLATÝ KINDLE.
Vše máte sebou, vše je zálohováno, vše je hned doručeno (už jste někdy kupovali na Amazonu, pak čekali x týdnů na doručení a platili za doručení více, než cenu samotných knih, či zjistili, že se čeká na dotisk knihy? já ano), a ten (váhový) rozdíl mezi 10000 knihami a Kindle snad pochopí každý, kdo se někdy stěhoval…
"Vůni" (smrad z lepidla) vzal čert.
Taky si časem eink koupím, momentálně čtu z malého notebooku.
Ať jdou klasické knihy někam.
Mimochodem těch 15k knih mám pořád na půdě. Poku to někdo chce, dejte vědět, je to většinou detektivní brak a nějaká historie.
Vynášel jsem to na půdu osobně a sám, pokud ještě někdo stále nevidi ty výhody Kindle, tak mu ukousnu hlavičku :).
Řekněte mi, co s těmi pěti tunami braku mám teď dělat, dát to do sběru, a nebo si udělat vatru jak ve středověku?
Ať žijí eknihy v HTML a TXT!
Chtel jsem si poridit Kindle uz davno, ale zarazilo me, ze cena knizek ktere kupuji na Amazonu je v Kindle vetsinou vyssi nez paperback nebo i hardcover! Nutno dodat, ze me zajimaji knihy o investovani a obchodovani na burzach a programatorske manualy.
Cekal bych Kindle verzi tak za polovinu ceny bezne knizky.
Napr.: "Professional C# 2008 by Jay Glynn" … Kindle Book $41 a hardcover jen $37 nebo pouzita kniha $24
"Trading for a Living by Dr. Alexander Elder"… Kindle verze $54 naprotitomu hardcover stoji jen $50 nebo nova kniha od ne-amazon prodejce $27 nebo pouzita $19
Takze na cteni beznych knizek muze byt Kindle dobry, ale na odbornou literaturu to asi moc neni. (Jen tak mimochodem, vetsina techto odbornych knih a manualu se vyskytuje na warez forech ve formatu pdf.)
No nech ide Kindle s tymi cenami kniziek niekam. Samozrejme, ze by mali byt nizsie, ved do "vyroby" e-booku nespada ziadna tlac, lepenie, ziadny material, nic… som tymto krokom prekvapeny, lebo ked vysiel Kindle, vsetky knizky, ktore som na Amazone prezrel, boli pre Kindle lacnejsie – co by bol aj logicky krok. Tak som bud pozeral zle tituly alebo to potom zdrazili.
BTW Som zastancom klasickych knih a milujem ich. Ale suhlasim, ze je to plytvanie stromami. Beletriu poziciavam alebo citam z e-booku, ale odbornu literaturu si vzdy kupim a zalozim do mojej kniznice (aj ked sa mi to na disku uz povaluje v PDF).
Mali by vydavatelstva byt prisnejsie pri vydavani knih, aby nevydavali kazdu picovinu a hned by sa usetrilo 75% lesov. 🙂
Petr Repta: Jako člověk, který napsal avydal knihu, stejně tak jako pomohl jiným se sazbou, grafikou, či korekturou říkám, že cena tisku není až tak podstatná, je to menší část nákladů.
Neporovnavas ale pouzite knihy s novymi? Protoze ja vetsinou vidim Kindle knihy levnejsi.
Jinak Amazon Kindle knizky dotuje. Prodava je levneji nez musi platit vydavatelum. Treba za knihu zaplati $12-$15 a proda ji za $9.99. Vydavatelum se to nelibi.
taky jsem tady psal, ze jsem se dival po nekolika knihach a paperback byval levnejsi. Navic nerozumim tomu, proc by dotoval Kindle? Kvuli rozsireni? A proc to prodavaji vydavatele draz? Rozdil mezi tistenou knihou a Kindle je imho prave v tom, ze u Kindle usetri za tisk. Ostatni naklady jsou stejne.
no a samozrejme usetri i za dopravu
Veverka: Kvůli snadnosti kopírování? V zásadě stačí jeden prodaný kus e-knihy na celou planetu. 🙂
2 Miloslav Ponkrac: to je jasny, ale pak by ta e-kniha musela byt o nekolik radu drazsi.
A nascanovat tistenou knihu taky zas takovy probem neni. Pravda, da to vic prace, ale ne zas tolik, jako ji napsat.
Veverka: Nascanovat tištěnou knihu je docela dost práce. A pokud to má ještě nějak hezky vypadat tak ještě víc.
Myslím, že knihy jako odvětví budou brzy řešit to co řeší třeba hudební průmysl, nebo folmový – snadnost kopírování. Právě tím, že jsou knihy papírové a dá dost práce je zkopírovat, tak je to přirozená ochrana proti kopírování. Navíc papírová kniha se čte výrazně lépe, než elektronická pro spoustu lidí.
Právě eknihy to posouvají a možná časem dosáhnout toho, že bude problém a bude třeba řešit kopírování.
A jak říkám, je hodně práce s vytvářením knihy. Nahrát jednu písničku, nebo udělat blbý film na základě kamery je mnohonásobně jednodušší a rychlejší.
Jestli se knihy budou dát snadno kopírovat, tak se možná udělá velká revoluce v celém obchodním modelu. Jako vedlejší důsledek přestanu číst, protože kvalitní autoři fakticky nebudou. Vykašlou se na to.
to Miloslav Ponkrac: pokud mas automaticky podavac, staci knihu sikovne "rozesit" a scanovani jde uz pak uplne samo.
Kdysi jsem mel pujcenou zahranicni odbornou knihu a pres noc jsem ji celou nascanoval (cca 600 stranek). Na univerzitach existuje spousta knih, ktere nejsou koupene, ale zkopirovane. Rozdil mezi kopirovanim a scanovanim neni temer zadny (z hlediska obtiznosti).
BTW: Ottuv slovnik naucny byl pro nove vydani taky scanovan.
Veverka: Ale pořád je to dlouhý proces. To nascanování trvá dlouho. Za stejnou dobu, co se nascanuje knížka bez problémů ripneš a převedeš do mp3 třeba i stovky písniček. Prostě je to pracné.
Navíc digitální prohlížení není stále nic moc z hlediska komfortu. Přes veškerý pokrok v e-knihách. Apple iPad zde revoluci neudělal, ba právě to jen zdržel a posunul do menšího komfortu – zkuste si držet v ruce hodiny držet skoro kilo vážící desku, která navíc po Vás chce jemné pohyby po ní, protože se ovládá pouze dotykem! Podle mně bych to za večer vzteky rozmlátil. IMHO dosud nebyla uvedená technologie příjemného prohlížení a čtení knih, časem na to někdo přijde – a pak to pojede.
Nascanovat knížku je možné, ale je to pracné a kvalita a komfort používání nic moc oproti běžné knize. Je to stále dost vysoká laťka, aby se papírové knihy používaly.
V takové hudbě, nebo filmu je digitální technika rovná nejvyššímu možnému komfortu.
A jak říkám, napsat kvalitní knížku je mnohonásobně pracnější, než nahrát písničku, nebo udělat běžný film. Tudíž jakmile dojde k prolomení bariéry a obchodnímu úpadku papírových knih, tak nás možná čeká největší revoluce a největšími dopady na vše. Já osobně bych knížku v pdf či jiném elektronickém formátu nepustil do světa poté co jsem jí třeba přes rok psal mnoho hodin denně. Jasně, běžnou nekvalitní věc typu automatický text záznamu svých myšlenek pustím klidně, tam moc práce nebylo.
"A jak říkám, napsat kvalitní knížku je mnohonásobně pracnější, než nahrát písničku, nebo udělat běžný film. "
Pokud hodnotíš podobné kategorie, tedy třeba jak dlouho trvá Fredericku Forsythovi jeden thriller, Mettalice natočit jedno CD a něbo udělat film typu Avatar, tak to co říkáš prostě není pravda… Hodně lidí přemýšlí a píše knihu od měsíce po rok, muzika se natáčí klidně čtvrt roku (u profi produkce, ne u garážové skupiny) a film se dělá rok a víc.
Jen chci poznamenat, že dnes většina lidí píše na PC, tak proč to pak tisknout, nákladně dopravovat a nosit sebou ty "brikety"? Je to prostě nový trh, který udělá časem pravděpodobně o něco menší revoluci, než mp3…
Podle mě je důležité, aby se dílo, ať je to kniha, hudba a nebo fotka dostala jednoduše k uživateli. A u fyzických médií je s tímhle strašný problém. Kdysi jsem kupoval CD různě kde se dalo, DVD a knihy třeba až z Amazonu a čekal na ně jak blbec. Podle mě je lepší, než nasírat lidi tím, že musí čekat na knihu, či na reedici jim to přes GPRS uploadnout za minutu do PC a můžou číst, to je přece bomba ne? Revoluce. Která musí přivést knihy do úplně nového segmentu trhu.
Bude jednoduché koupit knihu, a navíc ode VŠECH (nejen od Johna) čtu, že pak přečtou VÍC knih, protože je jednodušší je sehnat/koupit, takže se vydělá víc…
Mimochodem jednou jsem se seznámil s člověkem, co píše odborné knihy o rozsahu 400-500 stran za měsíc, tohle je brutus. Prostě kvalita se prosadí vždy (a knihy se v ničem neliší od jiných médií)…
Jaromír Adámek: Já se rovnou zeptám, napsal jste nějakou knihu? Sám jste si jí upravil, vysázel, a vůbec všechny ty ptákoviny kolem toho? Myslím knihu, která nevypadá jako slohová práce žáka 4. třídy vytisknutá ve Wordu.
Mluvím o průměru – ne o vituózních dílech v knihách, filmech, či hudbě. Ani o podřadných věcech v tomtéž.
Ne trh knih, pokud se stane většinovým bude daleko větší revoluce, než mp3. Hudba je počítačová tak nějak odjakživa – hudebníci hráli na syntezátory a osmibitové počítače daleko dříve, než jsem se narodil. Navíc nepotřebuje žádné ovládání, vezmete sluchátka, zapnete a ono to hraje – většině lidí to stačí.
Já samozřejmě vím, že e-knihy je správný směr. Nicméně bude se daleko více psát na kvantitu. Řeknu to upřímně, John sice píše, že přečte více knih, ale sám svou knihu v elektronické formě nedal. Když už napsal knihu, chce z ní něco mít. Ani John to nedělá.
Sám jsem napsal velmi úspěšnou knihu o programování pro začátečníky – dost jsem nad ní přemýšlel. Je to kniha o PHP a databázích, která má člověka s nulovými znalostmi o programování naučit toto. Vůbec jenom, než jsem vymyslel směr, jak člověka vést bylo mnoho dní. Soudě podle všeho se mi to podařilo, kniha je jednoznačně doporučována jako ideální a nejlepší pokud někdo začíná. Nemá konkurenci. Kdybych jí měl vydat jako e-knihu, vykašlu se na to. I tak jsem jí dělal z nadšení a v přepočtu na hodinovou mzdu se mi navyplatila – ale jsem rád, že jsem to dokázal.
Buďme v reále – e-knihy se budou krást, jako se kradou dnes. Bude to znamenat, že se objeví autoři, kteří píší na kvantitu. Většina lidí se na to vykašle zcela. Je to nutný jev, a bude chvíli trvat, než se najde funkční model. Já se ho nedožiju.
Hudba a filmy dnes hodně bulvarizovaly – a také hodně zamořili zákony, viz OSA, autorské poplatky, odsuzování na $150000 dolarů za jednu pirátskou skladbu není zcela u soudu nereálné. Různé RIAA útoky až za hranice zdravého rozumu, ACTA úmluvy na cenzurování a omezení internetu. To bude i s knihami.
Knizky maji oproti filmu jednu obrovskou vyhodu a tou je moznost vlastni ztvarneni hlavnich postav a exterieru , ktere si diky fantazii kazdeho z nas muze vytvorit sam ve vlastni mysli . Film je uz hotova fikce , tak jak ji vidi reziser a vsichni vidi to , co chce reziser aby videli .
John pise: "Na Amazonu muzete mit az sest registrovanych Kindle pod jednim uctem a knizku co koupite si nahrajete do vsech."
Mam pocit, ze koupena kindle kniha neni v pdf a neda se zkopirovat kamkoliv jako normalni pdf soubor. Je to takto chraneno proti kopirovani.
A jak pisu vyse, technicka literatura je pro kindle stejne draha nebo drazsi nez normalni kniha (paperback/hardcover). U bezne literatury je to naopak (tak jak to ma byt).
Miloslav Ponkrác: a ty jsi někdy natočil profesionální CD a plnohodnotný film do kina. Nejsem to já, který tu vykřikuje, jak se tvůrci knih oproti tvůrcům CD a filmů nadřou… Každý přemýšlí nad svým výtvorem, ty si myslíš asi, že ten kdo píše písničky nad nimi nepřemýšlí?
Nerad se obhajuji. To největší, co jsem napsal byla má bakalářka. Námět jsem nosil v hlavě asi čtvrt roku, a pak to napsal celé za dva dny najednou.
Ono je pokrytecké říkat, že napsaní knihy trvá dlouho a tvorba hudby, či filmu naopak krátko, to je prostě nezkonalá kravina.
Mimochodem já jsem ještě knihu od Johna nečetl, a to právě proto, že si ji nechci kupovat ve fyzické podobě. Takže když ji nemám možnost koupit jako ebook (mimochodem nějaký DRM paskvil kupovat nebudu, ten nemohu editovat, vkládat do něj své obrázky, poznámky, či čmárat do obrázku, pro mě nejlepší forma je klasická HTML+JPG+GIF), jsem ji nekoupil a John přišel o čtenáře.
Osobně si myslím, že se časem prosadí to, co je uživatelsky přívětivé pro čtenáře. A nakupování fyzických knih přívětivé vůbec není (pokud se tím odstraní část problémů pro autory spojená se sazbou atd. je jen dobře).
A taky nevím, co si mám myslet o lidech, kteří čtou knihy v el. podobě ale sami vydají knihu JEN v papírové. To je to, že to píšou JEN pro peníze.
Pro mě jsou fyzické knihy už prostě mrtvé a zastaralé a mým životním cílem není si doma budovat stěnu knih, která mě pak omezí ve stěhování.
"Já se ho nedožiju."
To co chceš se stane.
A sám k tomu přispíváš, ty tomu dokonce bráníš. Možná, kdybys tu knihu vydal v angličtině a elektronicky, tak by se prodávala víc a ty bys nezaplakal nad výsledkem, že jsi na tom jednom nákladu nevydělal…
Hele, ať si dělá každý co chce, píše co chce, vydává jak chce. Já se podle toho zařídím. Jen co se mi nelíbilo, to byly tvé řeči, jak je tvorba filmu a hudby oproti knihám jednoduchá. Uvědom si, že jestli ty jsi pracant a nosíš námět v hlavě půl roku, pak to píšeš a pak se pipláš se sazbou, tak stejně tak je řada hudebníků, kteří nad písničkama opravdu přemýšlí a pak je někde doma dávají do hromady strašně dlouho. Tohle se mi nelíbilo.
Podle mě mezi JAKOUKOLIV tvorbou umění není v čase rozdíl. Dobrá kniha, film, hudba, socha, obraz můžou být hotovy za dvě hodiny, ale taky se nad nimi může člověk potit dva roky a o tom to je.
Jinak chci vidět sochy v HTML a s DRM. Podle mě mají autoři děl, která jdou digitalizovat právě obrovskou šanci v tom, že můžou vydělat pěkné peníze tím, že prodají svůj výtvor statisícům lidí…