Jak to funguje? – Direct Deposit

Ahoj Johne,

mel bych na Tebe konkretni otazku ohledne Direct Depositu. Znas to, prvni job v USA a dostanes nabidku namisto papirovych seku dostavat kazdy mesic Direct Deposit na svuj bankovni ucet.

Na prvni pohled je toto idealni moznost a pohodli. Ale na druhy pohled najdete na internetu par prispevku, kdy zamestnavatel (Employer) vzal z uctu svych, treba uz i propustenych, zamestnancu penize, ktere si z nejakeho duvodu chtel narokovat. Bez souhlasu, bez povoleni, bez oznameni.

Udajne, pokud podepisete “ACH Authorization Form for Direct Deposit” davate tim nejen souhlas s vkladem na ucet, ale i souhlas s creditem (vyberem) penez.

Muzes, prosim, objasnit jak toto funguje? Maji zamestnavatele v USA pravo pak (dluzne) penize sebrat jentak? Klidne tuto otazku zverejni na blogu, mozna by to zajimalo vic lidi.

Diky moc! Vojtech

Vojto, treba u me je direct deposit podminka a zadneho zamestnance neplatime jinak. V USA jsou dost prisne zakony, aby zamestnavatel zaplatil zamestnancum za odvedenou praci. Technicky pres ACH jdou penize jak odebrirat tak pridavat na ucet. Ale ve skutecnosti zamestnavatel nesmi penize zamestnanci odebrat aniz by dostal pisemnou autorizaci od zamestnance. Takze kdyz jsem omylem zaplatil zamestnanci navic tak jsem si od neho musel nechat podepsat, ze mu penize vezmu zpet.

Uprimne si myslim, ze nemusis mit obavu. Jestli je to aspon trosku slusna nebo vetsi firma tak si nedovoli delat zadne nelegalni divociny.
Spread the love

6 thoughts on “Jak to funguje? – Direct Deposit

  1. Oni vůbec ve světě nějak nefungují­ ty převody na účet tak levně a snadno jako v ČR mi přijde. Ale zase na západě frčí­ kreditky, které tu moc lidí­ nemá…

  2. ACH je kompletne zdarma narozdil od beznych prevodu, ale kazde pohodli neco stoji. V tomto pripade je to fakt, ze pokud nekdo zna routing number a account number, muze si penize proste z uctu “sebrat”.
    Kdyz je to neopravnene, banka vam samozrejme penize vrati, ale muze to trvat klidne dva tydny a behem te doby nezaplatite ucty a vrati se vam i s poplatkem vsechny seky, ktere diky tomu nemohly byt proplaceny.

    V USA je spousta veci o duvere. Proto se treba ani nezadava PIN kdyz platite kreditkou/debitkou.

    1. Spousta věcí­ o důvěře… No, spí­š bejvávalo. Možná ještě někde na venkově na středozápadě. Momentálně mi připadá, že je to tu horší­ než v ČR. Na vše potřebujete spoustu papí­rů a potvrzení­.
      Mimochodem, pokud platí­te s debitní­ kartou a transakce je prováděna jako debitní­ (tj. nikoliv přes karetní­ asociaci), tak samozřejmě PIN zadáváte i v USA.

      1. Jak to myslis z tou debitni kartou? Jakoze kdyz platis debitkou a nikdo se Te nezepta na PIN, tak to neprobiha pres karetni (Master nebo Visa) asociaci, ale pres Account Number a Routing number?

        1. Když se tě nikdo nezeptá na PIN, tak to probí­há přes VISA/Mastercard. Pokud se tě na PIN zeptá, tak to jde pří­mo přes banku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *