Cetl jsem si clanek o tom jak do StartupYardu nekteri ucastnici pravidelne nechodili.
Jen na zacatek chci upresnit. StartupYardu, Petrovi i Lukasovi fandim.
Ale nejak mi ten pristup nesedi k tomu co si predstavuji pod podnikanim. Tu motivaci pracovat a neco budovat si musi kazdy clovek najit sam. Kdyz ji nema tak ho asi nedonutime zadnymi pravidly k tomu, aby byl uspesny. I to ze nekomu date pevnou dochazku nebude znamenat, ze pak vybuduje uspesny startup.
Sam taky nemam rad nejakou presnou a pravidelnou dochazku. Ale motivace mam spoustu. Budu klidne delat 14 hodin v kuse. Dlouho do noci. A nebude mi to vubec vadit. Proste kdyz je ta spravna nalada tak udela strasne moc prace. Obzvlast u tech startupu to je o techto okamzicich. Kdy vas to nadchle a makate jak blazni bez ohledu na pracovni dobu.
Proste mi k tomuto nesedi ten pozadavek na dochazku. Pripada mi to takovy urednicky pristup k budovani startupu.
“Podmínkou účasti v dalším běhu tříměsíčního akcelerátoru StartupYard bude povinnost docházet do kanceláře každý pracovní den.”
LOL
Neni to kazdy pracovni den, ale kazdy den od pondeli do patku (tedy vcetne svatku 🙂 A vyjimky (napr. pri studiu nebo ceste za klienty atp) jsou mozne, viz nize. Neni to tedy rigidni pravidlo..
lol ;*)
Petr se v tom clanku nevyjadril moc stastne. Nekdo si mysli, ze pracovat na firme znamena jet na pul plynu. Definice “podminky” nam pri trose stesti odfiltruje alespon ty nejnaivnejsi. V praxi to bude fungovat jako u Little Monsters, se kterymi jsme se museli rozloucit.
Podmínkou docházky v nikom nenadšení neprobudíte. Buď tam je, nebo není. Vyvoláváte představu, že “pracovat” znamená “odsedět si to”. Jako na státních úřadech. A nakonec tím ztratíte jenom vy. Minimálně jedno z vodítek, jak rozpoznat nadšený startup od pasivního.
Mimochodem, má někdo z vás rodinu?
IMO akcelerator nema v nikom budit nadseni. To ma prichazet zevnitr tymu.
Presne. My jen davame najevo, ze chceme 100% focus jen na ten startup.
Podmínkou docházky dáváte najevo, že chcete aby tam lidi docházeli. Nic víc.
Berte to s rezevou. Presne podminky by se do clanku nevesly 🙂
Ok, první větu jsem napsal naopak. Ale píšu o tom samém. Lidi, kteří mají chuť a nadšení, takovéto podmínky nepotřebují. Tyto podmínky otevírají možnost maskovat nižší motivaci docházkou. Bude větší problém rozpoznat dobrovolnost od povinnosti.
Moje nadšení by jakékoliv podobná (nesmyslná) pravidla tlumila. To je důvod proč jsem ty komentáře vůbec psal. Nadšení a chuť pracovat musí vycházet ze mně a musí být mým rozhodnutím.
Vaclave, rodinu mam, byt nevim jak to souvisi s tematem 🙂
Z toho rozhovoru to opravdu vyplyva zjednodusene.
Kontext je takovy, ze to co je nejlepsi pro kazdy konkretni startup je nejlepsi i pro nas. A pro vetsinu startupu to mimojine znamena “pracovat soustredene na jednom ukolu a jako tym” a “byt v intenzivnim kontaktu s manazeri akceleratoru a s mentory, kteri dam dochazi prakticky kazdy den”.
Ale pokud je pro nejakeho cloveka ci nejaky tym lepsi tam nebyt, ale treba behat po zakaznicich, tak ho v tom jen podporime a budou u nas treba jen dva dny v tydnu.
Máte podmínku docházky od pondělí do pátku, včetně svátků, a ptáte se mě, jak s tím souvisí rodina? …
Tím, že jsou tam takto konkrétní podmínky, očekávám, že tam bude také nějaký postih za jejich nedodržení. Přes všechno nadšení, asi by mě demotivovalo pracovat ve vězení.
Neznám ale podmínky podrobně. Možná jsou tam nějaké výjimky. Nevím jestli docházka platí nutně pro každého člena týmu a striktně se dodržuje. Možná v tom tady vzniklo nedorozumění. Pokud ale něco takového platí pro všechny členy týmů a vy např. cestu za klientem nepovažujete za práci, tak dalším krokem už jsou jenom píchačky a omluvenky od doktora.
Jasně. íščastní se toho spousta lidí, jsou v tom peníze…
Když někdo ráno vstane, zažere se do práce a maká celej den doma v pyžamu, udělá víc práce než ten, kdo se jede do kanclu plácat po zádech.
Vy toho prvního odmítnete.
Tak predsa len došlo na moje slová 😀
Myslím, že SY má šanci být za 3 nebo 4 roky kvalitní akcelerátor, ale ne s tímhle přístupem.
Je logické, že když do toho kluci dávají svůj čas a peníze, chtějí vědět, že to k něčemu bude (po finanční stránce).
Vyžadovat ale každý den přítomnost v prostorách SY je kopání vlastního hrobu. Akorát tím ty startupy naserou.
Kdo dělal kdykoliv sám na sebe nebo na vlastním projektu, uvědomuje si, že jsou prostě dobré a špatné dny. Špatných je třeba 20 v měsíci, kdy člověk neudělá téměř nic, a časem dojde k tomu, že je lepší tu energii věnovat něčemu jinému. Dobrých je pak těch zbylých 10, které často uběhlých 20 naprosto vykompenzují.
SY není v pozici, kdy si vybírá ze stovek až tisícovek startupů, nestojí za ním stamilionoví investoři ani hromada světově uznávaných mentorů. Přijde mi, že to kluci neberou jako tu správnou hru, protože sami nejsou do těch startupů nadšení.
No, uvidíme, co bude nového na jaře.
Jakube myslim, ze je videt ze nevite jak takovy akcelerator funguje 🙂 My jsme si to tri mesice vyzkouseli, my a sedm tymu. Nase i jejich zkusenost, na kterou se jich muzete zeptat, je takova, ze bychom vsichni uvitali to, aby kazdy tym a] byl v kancelari co nejcasteji a b] aby se vsichni soustredili jen na tu jednu hlavni vec.
Individualni vyjimky jsou mozne, napr. pokud nektery clen tymu studuje nebo je potreba jezdit po klientech, konferencich atp.
A mimochodem, tuhle podminku mate ji jine uznavane akceleratory..
Víte jaký je rozdíl mezi Vámi a úspěšnými lidmi jako John? Že lidi jako John se umějí motivovat a těch 20 “špatných” dní makají alespoň na 100% a zbývajících 10 dní na 150%. Ale s přístupem, kdy máte 2/3 měsíce špatné dny a nic moc neuděláte, nic nevybudujete a konkurence Vás snadno převálcuje.
Pochopil jsem tu první větu správně? Tedy jako, že Jakub Brabec není úspěšný člověk..? ;*) Zajímavé…
Asi jsem měl ta slovíčka přehodit, mělo by to být: “lidmi úspěšnými jako John”. 🙂
Hlasky typu – 20 dni je na nic a tech 10 kdy je nalada to vytrhne – to je nesmysl.
To ze budou chodit pravidelne do prace preci neznamena, ze nemuzou pracovat 14 hodin denne.
Startup, neznamena anarchii. I ve startupu potrebuji lide spolu komunikovat, potkavat se, pracovat pospolu.
Do startupu, na kterem pracuje vicero lidi, a prijde s tim, ze se nepotrebuji videt denne, ze si to odmaknou za 10dni v mesici (kazdy samozrejme jindy) bych nevlozil ani cent.
Díky za reakci.
Proč je 20 vs 10 nesmysl? Je potřeba si uvědomit, že něco jiného je fungovat v týmu spousty lidí, kdy je vyvíjen ze všech stran tlak (tudíž celý den člověk nepoleví a prostě maká), a něco jiného je fungovat na vlastním projektu, kde toho tlaku tolik být nemusí (a protože to jsou startupy začínající, asi ho tam tolik jako v prvním případě nebude), kde se k tlaku můžou přidat i pochybnosti.
Každý má právo rozhodnout se kam peníze investuje, případně jaký projekt bude akcelerovat. Jen je bláhové si myslet, že ti, kteří za sebou nemají vlastní podnikatelskou zkušenost, pojedou jako fretky. Bez práce nejsou koláče, takže je jasné, že tomu musí team dávat maximum, jenže jim do hlavy nevidíš.
Ad anarchie: to je snad i logické, jinak by to mohli zavřít už dopředu a věřim, že kluci ze SY by takový team ani nepřijali 🙂
1) Spoluprace mezi lidmy, kdy kazdy pracuje, kdy ma chut – nemuze fungovat – protoze se proste nesejdou ve svych tvurcich oknech. A nezalezi na tom, jak jsou ve svych oknech produktivni. Pro obchodniky, lidi, kteri maji startup prodat – to nemuze fungovat uz z principu.
2) Spolupracoval jsem cca s 200+ programatory a it. Vetsina z nich mi tvrdila, ze pri praci doma je efektivnejsi, vlastne toho odpracuji vic jsou porad na mailu, telefonu, im takze to je stejne (ne-li lepsi), jako by byli v praci. Ale neni to pravda. Realne to dokazalo tak 5-6 z nich. a z toho dva meli vlastni firmu.
3) pro me by bylo spatnym znamenim, kdyby se startup na teto podmince zasekl. Pokud pro nekoho, je tato podminka deal-breake – tak neco neni v poradku.
Simon Synek: people do not buy what you do but why you do it. Nekdo chodi do prace, nekdo chodi vymyslet nove veci a posouvat veci kupredu.
Moje osobni motto je “Prace, ktera te nebavi, se nema delat.”
Kdyz to delate z jineho pocitu, nez pro penize, dostavi se i skvele vysledky a je to znat na cele firme.
.. a než se člověk naděje, už jsou z toho galeje 😀
Můj názor je, že nutnost stálé pracovní doby v inkubátoru je z manažerského hlediska více či méně… zbytečná.
A jít do diskuse a ještě to obhajovat..??! To se fakt chystáte zavést píchačky a rozdávat íčka?
Preji pekny vecer,
osobne si myslim, ze podminka ucasti osobne v acceleratoru muze vypadat uhozene, na druhou stranu jsme v realnem svete a lide, kteri se akceleratoru ucastni, jsou za plnou ucast placeni a vstupuji dobrovolne.
Stale, i z pohledu Johna stale vnimam, ze je preci jen rozdil, mezi startupem a podnikanim. Myslim, ze je celkem logicke, ze pokud se nekdo do akceleratoru prihlasi, tak prave ocekava tu pomocnou ruku a jednou s tech casti je osobni ucast na miste (mimochodem, myslim, ze byt s ostatnimi osobne, je dost motivujici).
Pratele, ruku na srdce, pokud budu 100% vykonna a samostatna, plne fokusovana na vysledek, budu potrebovat akcelerator pro rozjeti vlastniho businessu? Pro bezne smrtelniky muze sturtup vyrazne pomoci dopredu.
Eva
To dava smysl
Akcerelátor je o tom, že tým dostane na 3 měsíce prostředky na přežití a za to se zavážete pracovat naplno na svém nápadu. Chápu snahu organizátorů upozornit na to, že v SY se maká a není to žádná dovolená. Myslím, že by se spíš hodilo říci , že podmínkou je každodenní práce než jen docházka.
Ono je desiva predstava, ze nekdo dostane prostredky a bez toho aby mu nekdo rekl at kazdy den chodi do kancelare a pracuje tak to nedela. To si skutecne nedovedu u startupu predstavit.
Jakoby hned od zacatku je ta predstava o podnikani nekde jinde. Vzdycky to bude a je hodne prace odstartovat novou firmu.
Nic neni zadarmo.