Jsou potreba zkusenosti na rozjezd podnikani

Tohle se nam stavalo docela casto se Shipito pri ruznych jednani. Protistrana mela za sebou lidi s desitkami let zkusenosti v logistice a ptali se nas jestli jsme na tom podobne. Kdo z nas pracoval v DHL, UPS, FedExu, apod. Kdyz jsme rekli, ze vubec nikdo ve firme takovy neni tak jim to bylo divne.

Kazde podnikani ktere jsem delal v Americe zacal bylo rozjeto bez predchozich zkusenosti.

– Reality – Nejdrive jako realitni broker (majitel firmy) a potominvestor.
Zakladani firem Incparadise.
– Import kol – XYZ Bikes
– Preposilaci sluzba na baliky z USAShipito

V kazdem z tech podnikani jsem dokazal prijit na zpusob jak vydelat penize. Bez nutnosti zadat nekoho o investici nebo byt dlouhodobe ve ztrate. Dal jsem si tu praci prijit na to jak mam byt konkurenceschopny, ziskat zakazniky a vydelavat penize. Tohle ostatne povazuji za naprosto nejdulezitejsi v podnikani. Byl jsem v novem prostredi v USA, kde jsem nemel zadne znamosti kdo by mi s necim pomohl. Na vse jsem si musel prijit sam. Bylo to tezke, ale pomohlo mi to se zdokonalit. K tomu jsem mel viza, ktera vyslovne rikaji, ze se musite dokazat uzivit (nejenom sam, ale i nejake dalsi zamestnance). Takze firma musela byt v zisku. Bez vyjimek nebo vymluv.

Ne kazde z tech podnikani funguje dodnes. Ale i kdyz jsem realitni firmu zavrel nebo prestal posilat kola, tak jsem vzdy skoncil v plusu. To povazuji za druhou nejdulezitejsi vec. Nejenom vydelavat kdyz se podnikani dari, ale dokazat skoncit a presto celkove vydelat.

No ale jak jsem prisel na to jak co delat?Mam totalni neduveru v ruzne konzultanty, kteri nabizeji rady v tom jak podinkat. Ja totiz neverim, ze existuji nejake navody, ktere muze kazdy pouzit a byt uspesny. Kdyby to bylo tak jednoduche tak milionar muze byt kazdy. Stacilo by si jit na skoleni nebo najmout nejakeho konzultanta. Ja verim v to, ze si kazdy musi najit svoji cestu a reseni. Na internetu se da dohledat mraky informaci. Na Amazonu se da koupit spousta knizek. Informace jsou k dispozici. Jen se clovek musi vsim prodrat a sam si to podle sebe zpracovat. Je to pracne a casove narocne.

Jde o to prijit na to jak delat veci trosku jinak. Zkusenosti muzou byt vyhodou, ale i zatezi. Nekdy zabranuji lidem, aby se podivali na stejnou prilezitost novym pohledem. Ale to co tady radim plati pro pracovite lidi. Pro ty line co si povrchne nekde neco prectou a pak si mysli nejlepe, ze vi jak co vsechno delat (a nikdy nic stejne neudelaji nebo nedokonci) tohle neplati.

I u zamestnancu dam vzdy radeji prednost nekomu pracovitemu nez nekomu kdo ma zkusenosti a nechce se mu delat. Zkusenosti jsou dobra vec. Pomahaji. Ale nejsou tim nejdulezitejsim klicem k uspechu. Motivace a chut se neco naucit, dokazat, prijit na reseni problemu, vyzkouset, zrealizovat… to jsou naprosto nejdulezitejsi schopnosti pro uspech.

Spread the love

6 thoughts on “Jsou potreba zkusenosti na rozjezd podnikani

  1. Já bych k tomu dodal, že si měl poměrně bohaté zkušenosti z podnikání­ v ČR i když v jiných oborech. V podnikání­ totiž záleží­ ví­c než na zkušenostech z oboru na něčem čemu se ří­ká “soft skills” – schopnosti se rozhodovat, motivovat sebe a ostatní­, komunikovat s ostatní­mi, odolnosti vůči stresu, sebedůvěře atd.
    To se nedá naučit ani vyčí­st – to buď člověk musí­ mí­t nebo to tvrdě zí­skat praxí­ (tj. včetně neúspěchu). Většina úspěšných podnikatelů by tak obstála i jiných oborech. Naopak to neplatí­, když jste skvělý odborní­k v nějakém oboru, vůbec to nezaručuje, že v podnikání­ uspějete.

    To, že si někdo myslí­, že pro úspěch v logistice potřebujete mí­t lidi z praxí­ v DHL nebo FEDEXu apod. je omyl – to jsou tak velké korporace, kde se zaměstnanci věnují­ tak úzké činnosti, že málokterý z nich má ponětí­ o tom, jak vše funguje jako celek. Těch pár co to ví­ , zase nebude znát všechny detailech, které ovšem často mohou být podstatné.

  2. Je hloupé, že třeba někteří­ investoři očekávají­, že ve svém týmu takové zkušené lidi mí­t budeš. Pokud je tam máš a máš tam i lidi, kteří­ mají­ ve svém životopisu třeba Harvard nebo Stanford, tak je to prostě někdy mnohem snazší­. Takže se někdy může vyplatit je tam jen mí­t a k ničemu je radši nepouštět.

  3. Je dokazano, ze to nezname prostredi, jazykova a kulturni bariera a dalsi nesnaze v nove zemi jsou ve vysledku vyhodou. Pokud teda clovek neni liny. Ne nadarmo je tak obrovske % imigrantu (nebo jejich druha generace milionari) … Pro me bylo odstehovani se do Australie taky asi nejlepsi rozhodnuti v zivote, i pres vcelku krusne zacatky 🙂

  4. Nemyslí­m si, že pracovitost je hlavní­ kámen úspěchu, protože znám i “lí­né” podnikatele, kterým v ČR “stačí­” třeba 100.000,- Kč měsí­čně (ano, nejsou to milionáři, ale přesto mají­ fajn život).

    To, co ale mají­ téměř všichni úspěšní­ lidé společného, takový základní­ rys co vidí­m, je vytrvalost. Jenom se podí­vejme, jak John dlouho pí­še blog – kdo jiný by takhle dlouho vytrval? Znám Johnův pří­běh dobře, čtu blog od jeho začátků, a tak dobře ví­m, že se milionářem nestal rychle.

    Johne, bylo by fajn, kdybys vzpomněl třeba i tvoje podnikání­ před USA, tuší­m že to byly fazole.cz, nějaké billboardy apod. Takhle to totiž vypadá, že na co jsi šáhnul, to se povedlo, a to může lidi mást.

  5. podla mna su skusenosti na podnikanie nevyhnutne. ale nie z podnikania. co pomohlo mne: cestovanie (predtym ako som zacal podnikat som sam precestoval asi 40 krajin); socialne kontakty a skusenosti (ano, party :), knihy (doteraz vyse 500 biznis / self development knih) a praca v korporate kde som sa vela naucil.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *