Ahoj Johne.
Zeptám se krátce. Jakou roli hraje v podnikání svědomí?
Jsem vlastenec a nemám rád, když vidím obchody plné zahraničního
zboží. Je dobré, že je z čeho vybírat, ale raději sáhnu po českém
výrobku (ať jde o jídlo nebo o boty). Je fakt, že někde bych váhal.
Třeba Škoda nepatří mezi mé oblíbené značky. Přesto by mě zajímalo, co
poví svědomí, když chci začít prodávat věci vyrobené v Asii. Kvalitní,
ale levnější. Na druhou stranu může tímto podnikáním vzniknout řada
pracovních příležitostí i u nás. Možná jsi podobný “problém” řešil,
když jsi začínal s XYZbikes.
Díky za názor.
Martin Zeman
Martine Zemane, víte o tom, že po každé vaší masturbaci zemře koťátko? Jaký na to máte názor? Co vaše svědomí?
Ach jo;-))) Co ted na to moje svedomi;-)))
…, a proto štěkám jako hrom, ať je koček milion.
K původnímu dotazu: já mám také obdobné pocity, ač jsou všeobecně zesměšňovány. Ale podíval bych se na to i jinak: je dnes ten sortiment vyráběn zde nebo také jen dovážen či chybí? Pravděpodobně to druhé, a pak není důvod se nezapojit.
Nakonec onen patriotismus může v případě úspěchu přerůst do stavu, kdy začnete sám vyrábět to, co dnes dovážíte.
neni snad uz dnes nic co se vyrabi v CR.. nevidim moc duvodu pro to byt vlastenec..
To není pravda, na hodně produktů jsou české alternativy, snad kromě spotřební elektroniky.
Ale ted vazne, taky nemam rad ruzne vyrobky z Ciny… treba si davam pozor, abych nekoupil nejake potraviny obsahujici produkty z Ciny (dost casto jsou ruzne orechy dovazene z Ciny a snazim se jim vyhnout). Ale ani tak nejde o svedomi, spise vice verim nejakym mensim mistnim producentum nez nekomu v Cine. Stejnou neduveru mam k velkym firmam, ktere vyrabi potraviny. U aut verim vice nemeckym autum. I kdyz dneska je muj VW vyroben na Slovensku;-)
Svedomi me nejak netrapi kdyz mam takove preference. Ale to je asi osobni zalezitost kazdeho.
U xyzbikes jsem resil to, ze se cinani dost casto snazi “ojebat” co jen jde. Proste jejich hlavnim cilem je prodat. Ale co to uz je celkem jedno. Hlavni je prodat.
Jo jo, ojebávači jsou to dokonalý. Navíc mají neskutečnou schopnost něco roze*rat.
Bohužel jim všechno hraje momentálně do karet. V Evropě kvůli byrokracii, ekologickým poplatkům a různým pseudo-nařízením není možné některé věci vůbec vyrábět. Protože se dostaneš se na ceny, za které si tvůj výrobek nekoupí ani hodně movitý zákazník. Navíc u věcí běžné spotřeby není šance vyzkoumat nebo vymyslet nějakou “extra” featuru navíc, která by ospravedlnila byť o trochu vyšší cenu..
Diky bohu za ekologicke restrikce! Nechtel bych, aby to v Evrope vypadalo jako nekde v okoli Ningba, kde cely rok nejde videt slunce kvuli smogu a odpady jdou primo do reky ve ktere o 20km dale lovi rybari.
Mozna si nerozumime, protoze v tom denne nedelate. Dobry zamer a ochrana prostredi je jedna vec, ale co za sikanu z toho vzniklo je vec druha. Kdybyste tusil, co za voser musi kazda EU firma absolvovat jenom treba kvuli kartonovym krabicim a kolik vas to osobne rocne stoji (jako spotrebitele), asi by vas presel humor.
Tady uz davno nejde o ochranu prostredi. Ale o radikalni omezeni zakladnich moznosti v tomto prostoru vubec neco delat.
Jinak kazda znecistena reka se vleva do more. V mori ziji ryby, ktere migruji, a ze kterych se pak dela masokostni moucka, ktera se bezne pouziva v potravinarske vyrobe… Uz chapete? Tak dobrou chut!
Mimochodem, 15 nejvetsich nakladnich lodi vypousti vice skodlivin, nez 700 milionu automobilu. Ale ty lode za skodliviny CO2 nikdo nezdanuje, nejsou v EU…
Jak myslite, ze se za takovych podminek da konkurovat?
Takze me to prijde jako atleticke zavody, kde vsichni Evropsti zavodnici dostanou na startu “ekologicke” 50 kg zavazi a chce se po nich, aby vyhravali..
Ale je mi jasne, ze kdyz to nevidite, tak Vas to asi netrapi.
Placas nesmysly. A co vsechny ty odevni a nabytkarske firmy z severni Italie? Co nemecky a vlastne i cesky strojirensky prumysl? Tem se nevede spatne. Prizpusobili se trhu. Kdyz vyrabis primitivni vyrobek bez jakekoliv pridane hodnoty, tak to mas tezke.
Klkuku, tobe chybi uplne zakladni orientace a jsi proto neschopny vyvozovat smysluplne zavery. Jestli chces srovnavat na znackach postavene odevni firmy s marzemi o jakych se jinym nesni s cinskymi textilkami anebo chces tvrdit ze vsechny evropske spolecnosti by meli vyrabet jen technologicky vyspele produkty, jinak ani nemaji duvod existovat a zamestnavat, tak jsi opravdu fantasta. O ceskem a nemeckem strojirenskem prumyslu vis asi tolik, ze tyto ctyri slova existuji. Na cem zrovna pracujes, predpokladam na zehlicce s holografickou televizi? Nebo vynalezas zpusob jak zaridit, aby i postolportske prodavacky mohli posilat deti do skoly v botech Dolce & Gabbana? Hodne zdaru!
Dedku, to maji byt nejake proti-argumenty? Slabota. Ja myslel mensi rodinne firmy, kde pracuji remeslnici v nekolikate generaci a kteri neskocili Cinanum na hru na nejnizsi ceny. Firmy, ktere delaji kvalitni vyrobky u kterych hraje roli perfektne zvladnute remeslo, tradice, zkusenost. To, cemu se cinsti delnici nemuzou naucit v zadnem mesicnim rychlokurzu. Ne zadne Dolce&Banana. To ze jsi to nepochopil, je tvuj problem. O nemeckem strojirenstvi vim toliko, ze se mu dari i pres vysoke naklady na pracovni silu, vysoke korporatni dane a ekologicke restrikce. Pro vyznavace uber kapitalismu hodne nepochopitelne co? O ceskem, ze dokaze byt inovativni, flexibilni a konkurenceschopny , tim nemyslim montovnu Hyundai v Nosovicich. A prosim, nepodsouvej mi neco, co jsem nenapsal. Slunce v dusi.
PS: kup vnoucatum k Vanocum Igracka, to je pekna, puvodni ceska hracka. Porad si s nim hraji.
No, ve dvaceti si vnoucata poridit nemuzu, jaksi by je jeste nemel kdo splodit. Ja nic nepodsouvam, ty si tak odtrzeny od reality, ze nema valneho smyslu ti neco vysvetlovat. Nemecko je jenom jedno, a ani ono neni natolik velke a silne, aby mohlo vecne doplacet na nekonkurenceschopnost jihu a jejich po generace dedene vysady. Zijes v bludu, ze si vetsina lidi muze dovolit kvalitni vyrobky od remeslniku, farmaru a pod. Proc vetsina spolecnosti kupuje ty nejlevnejsi potraviny, nabytek, obleceni? Ze by si ty zbyle penize nekde cpali do strozoku? Jake ceske strojirenstvi mas ny mysli? CR stoji na zpracovatelskem prumyslu, ktery v nejvhodnejsim okamziku proste odejde do jine, levnejsi zeme. Pak tady bude 10 mil. lidi zivit par strojirenskych firem, ktere tu zamestnavaji nepatrny zlomek cele polulace? Co se cinani nemuzou naucit v mesicnim rychlokurzu to se muzou naucit za desetileti. Japonsku trval vzestup na technologickou mocnost 100 let, Jizni Korei polovinu. Jak dlouho to bude trvat cinanum? Reci o tom, jak se muzeme mit vsichni dobre, kdyz nebudeme kupovat cinsky sunt a budeme podporovat mistni remeslniky jsou blahove. Jako vize je to hezke a libive, coz o to. Libivych vizi se jeste nikdo nenajedl.
Zpřísňování norem pro vnitřní trh je velký příležitost Evropy. Ovšem nesmí to řídit euroblbci, kteří vytváří restrikce pro vnitřní výrobu, ale nikoliv prodej, takže řešením je přesunout výrobu jinam a do EU dovážet.
Mno přeposíláním triček z Asie možná 10 pracovních míst vznikne, ale 100 zanikne… Přesouvání kapitálu do Asie je jeden z důvodů, proč padají ekonomiky USA a Evropy na kolena. Podle mě si krmíme tygra, který je zatím mládě, ale roste a za pár (desítek) let si nás dá k večeři 🙁 Zatím jsme ještě v mnoha odvětvích o krok napřed, ale jakmile nemáte výrobu, nemáte vývoj a končíte. Ale většina lidí prostě asi chce troje levný tenisky ročně, než jedny kvalitní na 5let.
Mas pravdu, kdyz si lidi nekde ekonomicky polepsi ( Indie, Cina ), tak musi nekde lide zchudnout ( Evropa, USA ). Teda aspon to ted tak vypada. Toho, ze vse ovladne Cina, tak toho bych se nebal. To se rikalo o Japonsku ( Nemci byli posrani strachy ) v 80. letech taky a uz tam maji skoro 20. let krizi. Ani Cine se krize nevyhne a cekam ji brzo. Pekne se o tom pise v teto knize: http://www.amazon.com/Next-100-Years-Forecast-Century/dp/0767923057/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1322002953&sr=8-1
Jak byste definoval pojem “svědomí”? Každý si pod tímto pojmem představují něco jiného, a někteří tento pojem ani nikdy nepochopí nebo pochopit nechtějí.
České firmy vyrábí, neinvestují ale do reklamy, takže o nich není slyšet pomalu ani ve vedlejším městě (působí regionálně). Často jde o rodinné firmy nebo firmy, co se uplatňují jen jako subdodavatelé velkých zahraničních firem.
Vlastenectví (asi) není na překážku. U některých národů je hodně silná týmová hra, a to např. u němců. Dost s nimi spolupracujeme a nepamatuji si, že by se vzájemně podváděli nebo si dělali zmrdoviny (i když se výjimky taky asi najdou). Jdou si na ruku. I proto jsou v porovnání se zbytkem Evropy někde jinde. Číňané si z Vás dříve nebo později udělají dojnou krávu. S kvalitou počítejte jen u prvních samplů. Hong-Kong je na tom lépe co se týká kvality, ale je dražší.
V HK jsem byl nekolikrat, ale zadne fabriky na levne cetky jsem tam nevidel. Celkem logicke, kdyz jsou tam pozemky jedny z nejdrazsich na svete. Mistni podnikatele davno vsechny vyznamne fabriky ( nepocitam indicke poulicni krejciky a hi-tech vyzkum) prestehovali do kontinentalni Ciny a v HK vetsinou zustal jen marketing, vyvoj a sales dep.
Kdo chce, ten si zpusob jak pohlidat kvalitu pri vyrobe v Cine najde. Ten nejlevnejsi zpusob je najmout firmu, ktera udela ve fabrice kontrolu kvality podle schvaleneho vzorku, predtim nez probehne posledni platba/poslanim zbozi do Evropy.
Hodne stesti v podnikani.
Ano. Jak doplňuje Josito76. Neuvedl jsem, že záleží hlavně na typu výrobku a na majiteli výroby. Z HK asi těžko někdo bude dovážet prací prášky, ale jsou tam produkty, které už mají tradici 25 a více let..
Já bych v tom problém neviděl, každá volba toho, co koupím, je složena z několika částí, přičemž původ je jen jedna z nich. Když použiju příklad z Pelíšek – pokud přede mě někdo postaví dvě naprosto stejný krabičky sirek, a o jedný mi řekne, že je z česka, tak si rád vyberu tu českou. Když ale přede mě někdo postaví Baťovky a třeba Loake které budou za stejnou cenu a podobným designem, vyhrají kvalitnější Loake. Původ nepůvod…
Ty sám si musíš stanovit svý priority. Nejseš – jako podnikatel – spasitel českýho národa a jeho produkce. Můžeš si říkat co chceš, ale tvým hlavním cílem je ZISK. Pokud jej zvládneš vytvořit za pomoci českejch výrobců, pak je to jedině dobře. Pokud ale chceš útočit cenou (jako John v XYZ Bikes), tak s domácí produkcí nepochodíš.
Na svědomí v podnikání bych se kašlal dokud přímo/nepřímo nepoškozuješ zúčastněné strany transakce (počítám i 3. osoby). Spíš jde o to, co dělá konkurence. Každopádně by na tom šel postavit marketing – čistě jen české produkty, popř. produkty, co nejsou made in china. Už jsem o takových obchodech slyšel.
Hm, já zase slyšel o typických českých výrobcích, co se vyrábějí v Číně a v ČR se jen prodávají – např. plyšák krtečka, Spejbla a Hurvínka, Křemílek, píšťalky z “Valašska”, dřevěné hračky,… a obchody se pyšní právě tím nápisem “České hračky” :-))
Designed in Czech Rep, Made in China= znacka IDEAL
Korejci to třeba u propisky vyřešili tak, že tam mám napsané “R&D Korea Made in China”
Není krteček z Moravské ústředny?
To mi připomíná Czech Made Mana – “Bohemian Crystal, ale vyrobenej v Číně” 🙂
Martine, zajímavý dotaz, ale bojím se, že málokdo z prodejců čehokoliv, ať už tady v diskuzi nebo kdekoliv jinde, vůbec pochopí, o čem přemýšlíš a proč.
Je to tak, neboť každý se snaží logicky maximalizovat zisk bez ohledu na cokoliv a proto to v EU a USA jde od 10 k 5 a nikdo neví, jak to vyřešit až všechno převezmou Číňani (už to někdo v diskuzi zmínil). Nebude dlouho trvat a v Evropě nezůstane vůbec žádná výroba bez ohledu na nějaké vlastenectví.
Asi nemá cenu se ohlížet a ptát se okolo, ale rozhodnout se sám, hledět si svého a na ostatní kolem kašlat tak, jak ostatní kašlou na tebe 😉
byznys a svědomí – to mi připomíná zlaté pravidlo – nedávno zmíněné tady na blogu… (tedy pokud není svědomí jen “jakomarketing”)
Vnímám to spíš: jakou dát práci místnímu dodavateli – než proč to ne/kupovat levněji v Asii/Africe.
Konkrétně: vzájemně (s dodavatelem) profitujeme z výroby oblečení v CZ – lépe než kdybych vybírali “prefabrikáty” z katalogu: máme možnost malé serie, originálů, při dobré ceně – a on má práci za férových podmínek.
Výrobek od CZ dodavatele je tak pro nás “hodnotnější” – přestože je kusově dražší než ten z Asie. Přitom rozhodně “nedotujeme” dodavatele v CZ.
Je to o komparativních výhodách – nakupuj produkt tam kde je vyroben nejlevněji (a tohle oblečení v takové sérii a kvalitě je nejlevnější pro nás u nás v CZ;-)
Vlastenectvi v urcite rovine je fajn. Rad posloucham moravsky folklor, ale i jinou wordmusic, mam rad ruzne akce v krojich, slavim svatek Cyrila a Metodeje, ale to je vse co jeste povazuju za normalni.
Ostatni projevy vlastenectvi kdyz uz nejsou nebezpecne, tak jsou minimalne hloupe. .
Souhlasím, že by se mělo kupovat více české zboží, a pokud říkám české myslím tím vyrobené v Čechách a vlastněné Čechy! Škoda Auto není zrovna dobrý příklad: Vyráběné sice v ČR ale vlastněné zahraničním vlastníkem.
Na Váš názor bych se ale podíval jinak – obrátil ho. Kupující musí vyvolat poptávku po českém zboží, a to je pak na každém z nás, kdo chce udělá…..
Házet odpovědnost na druhou stranu tedy na prodávající je blbost, ti se přizpůsobí vždy trhu s cílem vydělat.
Pekne napsano. Nejhloupejsi je, kdyz se projevuje vlastenecky clovek jako D. Landa.
Dnešní svět je globální, s tím už nic člověk nenadělá. Některé věci se tady prostě nevyplatí vyrábět, protože cena práce je tu mnohonásobně vyšší.
Ale speciálně jídlo preferuji taky lokální (a tím nemyslím EU, ale opravdu někde pár desítek až stovek km maximálně). Holt jak si člověk ustele, tak si lehne a co bude jíst, tak podle toho bude i živ. A nejde jen o cenu, dnes už ve velkých obchodech skoro není jogurt bez škrobu a chutné párky atd. Prostě cena není všechno.
Také z toho nemám nejlepší pocit, bohužel, to je to co umím, tak to dělám. Nelituji toho, my nejsme ti co rozvrací naši zemi, to je naše vláda. Když nám nedá dobré podmínky, tak není naše vina obracet se k “lepšímu”.
Myslim, ze jedina otazka, ktera je na miste je, jestli jsou zakaznici ochotni platit za drazsi lokalni vyrobky. Cokoliv jineho je zcela irelevantni, takovy business puje za chvili od valu… svedomi nesvedomi, jen to budou utopene penize.
Nicmene myslim, ze v CZ jsme schopni konkurovat cine v mnoha odvetvich, jen tam musi byt nejaka vyhoda (tedy, tricka tady asi skutecne vyrabet nebudeme, nicmene kvalitni obleky – proc ne?).
Bohuzel ze soucasne situace mam pocit, ze Evropa pomalu ale jiste ztraci kazdou vyhodu, kterou ma: inovace tu moc nejsou, kapital take mizi, …
Jednou jsem od spřízněného amerického velkoobchodního řetězce dostal poptávku, naplnit kontejner jedním typicky českým zbožím s tím, že když se ty pro ně “vzorky” (pro nás měsíční produkce celé republiky 😉 v USA dobře prodají, budou pravidelně odebírat minimálně desetinásobek.
Cítil jsem se tehdy jako byznysmen – vlastenec, ale to jsem netušil, co mne s tradičními českými výrobci čeká za martýrium :-(.
Po několikatýdenním trápení a osobním doprošování se jsem dodal stěží pětinu požadovaného množství, nikdo z desítek českých výrobců nebyl ochoten ani schopen pracovat navíc ani za mnou nabízenou dvojnásobnou cenu, a za šanci mít na roky předem zajištěný odbyt a zisk.
Po této trpké zkušenosti jsem se pokorně vrátil k mým spolehlivým americkým, německým, anglickým a holandským dodavatelům ;-).
To je ale docela smutne
Tipuji, ze chteli rucne malovane vanocni ozdoby, ne?
Ne, vánoční ozdoby se v Česku dělají docela průmyslově a na pár místech, většina už však zkrachovala kvůli levné čínské konkurenci (baňku umí vyrobit každý, že) a samozřejmě i díky své podnikatelské neschopnosti (malé komunistické fabriky si po revoluci většinou rozebrali zaměstnanci, a vše uvnitř zůstalo tak, jako předtím, tedy žádná morálka, žádný marketing, atd.).
To, co jsem poptával já, byl skutečně tradiční český rukodělný výrobek, kdy jsem musel objíždět vesnice, a vysloveně pátrat po jednotlivých umělcích.
Smutné bylo i to, že většina z těch babiček mi řekla, že nemají své následovnice, protože dcera i vnučka již mají zcela jinou práci, zájmy, a koníčky.
Takže tato tradice odumře sama, ani na to nepotřebujeme Číňany …
Hm, pamatuji si, ze jsem cetl nekdy v 2008 o nejakem druzstvu, ktere vyvazi 90% svych ozdob do zahranici a nestaci uspokojovat poptavku. Asi nebude “baňka” jako “baňka”.
Vsude v CR je plno lacineho cinskeho skla
a pritom znam uspesnou malou nezavislou firmu z Prahy ( majitelka Americanka ), ktera vyrabi sklo zasadne v CR a ktere se prodava vsude po svete, dokonce v HK. Na svete budou vzdy lide, kteri oceni remeslnou kvalitu, tradici. Paradoxne jich nejvice pribyva v Cine.
Jarek Jesenský: Zajímavá zkušenost. Znám něco podobného. Zrovna v tuhle chvíli pomáháme na nohy jedné české firmě co dělá unikátní výrobky ze skla. Přišli jsme k tomu jak slepý k houslím, ale už jsme jim toho prodali v řádech stovek kusů (za dva měsíce), což jsem ani nečekal. Zrovna teď intenzivně přemýšlím jak s tím dál. V oboru skla totiž nemám skoro žádné kontakty, a za oceán už vůbec ne, takže to bude podstatně složitější.
Mám obdobný problém. Umím vyrobit, neumím prodat. Pomůžete mi?
Popište rovnou co děláte nebo co vyrábíte.
Tento blog čtou lidé z různých profesí (a oborů), nemusím být jediný, kdo by mohl pomoci.
Vyrábím nábytek a jiné truhlářské výrobky. Něco je vystavené na http://www.truhlarstvi-caha.cz, něco mám v letákových nabídkách pro odběratele. V případě zájmu zašlu emailem. Sortiment je od kuchyní až po plotové systémy. Kdyžtak mě kontaktujte na info@truhlarstvi-caha.cz
Děkuji.
Naštěstí v každém oboru existují výjimky, takže bych úspěch českému výrobci třeba i vánočních ozdob přál, ale rok 2008 už může být hodně vzdálená historie.
Četl jste to možná v mém oblíbeném deníku E15, ne? 😉
Tu Američanku asi shodou okolností také znám, má-li v názvu své firmy i slovo “umění”? 😉
V nákupech Číňanů nevidím žádný paradox, vždyť hezké, jedinečné, ručně vyráběné, drahé a pro život ne nutné věci si přece kupují jen ti, co na to mají, a takových bude v
nejbližších letech logicky nejvíce přibývat právě v Číně.
1) Nepamatuji si, asi HN
2) Ano, Karen. Neni to ale muj salek kavy. Moc “staromodni”. Vic se mi libi Rony Plesl.
3) Paradox v tom, ze plno zbohatlo na vyrobe smejdu a sami si potrpi na kvalitu.
Jestliže nás čeká mnohaletá krize, třeba bude někdo myslet na budoucnost a pořídí videozáznamy těchto prací a pak to může nabízet k prodeji třeba i přes televizi.
Martin Zeman – namiesto dovozu z Číny do Eurí³py, skús porozmýšľať nad podnikaním, kde budeš ty vyvážať z ČR do Číny. Myslím, že to bude dosť vlastenecké.
Eurí³pske firmy posledné dva roky držalo nad vodou to, že dokázali predávať a exportovať práve do Číny, ízie a Južnej Ameriky. Od áut, cez technolí³gie až po mí³du. Nebyť predajov v Číne, tak by celá VW group vrátane Škody drela teraz biedu.
To je pravda, Cina je pre necinskych vyrobcov dolezity trh. Napr. u nas ti v dnesnej dobe povie takmer kazdy, ze Nokia ide do bankrotu, ale:
V Číne sa už predáva najviac smartphonov: V Číne dominuje podľa Strategy Analytics Nokia, ktorá tam v Q3 mala podiel ešte 28%. Druhý bol Samsung s 18%.
Zdroj: dsl.sk
a to nehovorim o technologiach (na vyrobne linky) ktore sa dovazaju z Japonska a Nemecka. AUta kazdy vie, ze idu do CIny, a napr. Cinania su strasne nadrzani na europske znackove handry a vykupuju tu LV vo velkom 🙂
Oni tammaju fakov dost, tak im tie originalne veci pridu vzacne.