Vracim se zpet k nedavnemu clanku o Shipsourcingu.
Co me nejvice zajima je jak optimalizovat prijmy. Komu dat nejvetsi slevu. Nebo jak vubec ceny nastavit. Muzu dat vsem stejnou a nizkou cenu, ale ochudim se o moznost vydelat. Nebo ohodnotit co po zakaznicich chci (stabilne a pravidelne vyuzivat posilani kontejnerem at ho nemusim posilat prazdny).
Vratislav napsal v komentarich:
4) myšlenka kdo dřív koupí místo méně platí se mi moc nelíbí. Nicméně evidentně funguje – dělají to nízkonákladové aerolinky. To že někdo nakoupí levně musí jednoznačně znamenat že na druhé straně někdo nakoupí draho. Já jsem pro fair play – stanovit jasné ceny a nikoho nezvýhodňovat. I tak to je výhodné – a hlavně přehledné.
Nemyslite si, ze v dnesni dobe, kdy je velmi jednoduche udelat nejaky software, ktery bude flexibilne hybat s cenami , je toto presne ta moznost kdy se to ma vyuzit? Treba vidim, ze je kontejner poloprazdny. Snizi se radikalne ceny, aby se zaplnil. Nebo vidim, ze je plny (treba je nejaka sezona), takze neni potreba prodavat levne. Cena se zvysi podle toho jak se bude kontejner rychle zaplnovat. Predpokladam, ze na stejnem principu asi funguji aerolinky. Hybaji s cenami podle toho jaka je poptavka.
Co se vam zda lepsi z obchodniho hlediska v tomto pripade? Me se zda lepsi model, ktery flexibilne nastavi ceny podle poptavky. Mohlo by to fungovat podle predem urceneho alrgoritmu a automaticky.
Problem je, kdyz lide zjisti jak system (software) funguje a pak se snazi ho co nejvice “vyuzit”. Treba cekat do posledni minuty, protoze se nauci, ze v posledni minute se davaji nejvetsi slevy. Takze ted jsem si zase rekl argument proti tomu, aby se programoval nejaky flexibilni system. Z tohohle pohledu je lepsi mit neco jednoznacne a stabilni ceny.
To hýbýní s cenami je moc pěkný nápad. Vždyť to hýbání už funguje vlastně všude, viz všelijaké slevy, akce, výprodeje.
Vrcholní mistři jsou nejspíš aerolinky. Člověk by čekal, že mají první lístky nejlevnější, ale díky hře s časem do odletu to tak není. Velkou roli hraje čas do odletu. Asi to bude nějaký algoritmus s min. čtyřmi faktory: kolik míst v letadle ještě zbývá, jaký je čas do odletu, jaké je zrovna datum (vánoce, svátky, víkendy) a jaká je aktuální cena konkurence. Stálo by za prozkoumání jak to dělají aerolinky 🙂
Zajímavost: V roce 2003 člověk, kterého jednou naštvalo, že měl z celého letadla nejdražší letenku, vymyslel algoritmus na předpovídání cen letenek a založil firmu Farecast. V roce 2008 jí prodal Microsoftu za $115mil. Nyní tento algoritmus využívá Microsoft zde: http://www.bing.com/travel/
prekladam si to jak nejlepe odrbat klienta a sazim na ferovost a prehlednost nabidky
S tim souhlasim. Musi se to delat s mirou. Firma potrebuje vydelat, ale zakaznici zase maji radi, kdyz jsou jasna pravidla.
Ahoj Johne,
v predchozim clanku jsi psal ze “(zakaznici) Chteli mit jistotu, kdy se presne kontejner odesle”. Muzes cenami hejbat podle toho – t.j. dokud se nezaplni kontejner do pulky tak nejakou nizkou cenu (treba 1. zakaznik $1, 2. zakaznik za $2….), ve chvuli kdy se zaplni kontejner do pulky tak 1) urcit datum odeslani kontejneru a 2) zvysit cenu za pridani do kontejneru (a treba posledni 2 dny pred odeslanim za 2x tolik).
Uspokojis tim jak setrilky, tak ty ktery chtej pevnej datum.
Mozna by stalo za to i v “prvni pulce kontejneru” urcit predbezne nejakej termin, i treba s tim ze pokud se do ty doby nezaplni pulka tak ze se to posle pres shipito
Tak já bych do toho softwaru šel, aerolinky to mají nastavené tak, že se toho zneužívat moc nedá. Koupíš si letenku dva měsíce předem, máš to levně, koupíš si jí den předem a stojí to mraky peněz.
To, že by jsi udělal kontainer tak, že by ti poslední platili nejmíň je pitomost, právě naopak, ti poslední by platili nejvíc. Zpočátku bych nastavil úplně dumpingové ceny, a až by byl kontainer z poloviny zaplněn, tak bych ty ceny zvyšoval.
Nicméně jinak si myslím, že projekt shipsourcing je blbost, většina dopravních společností uspěla právě na tom, že byla komfortnější a rychlejší a ty jedeš opakem, pravda za nízkou cenu. Shipsourcing je tak pro někoho, kdo to hodlá dovážet na kšeft, jiné využití tam moc nevidím.
Hodne veci se dnes nevyplati posilat pres ty rychlejsi a komfortnejsi metody. A nekdo si radeji pocka nez aby to mel rychle a komfortne (aspon si to myslim).
shipsourcing má být konkurencí shipito nebo je jeho cílová zákaznická skupina někdo jiný? (stránky nefungují, nemohu si to přečíst)
To první mi od tebe nedává smysl a při tom druhém by to chtělo definovat. Pokud jde o malé firmy, tak neustálá změna cen není to pravé ořechové. Ani jako motivace, ani pro kalkulaci (už takhle bude problém se vyrovnat s pohyblivým datem expedice).
Dobry postreh.
John, mna napadol este jeden sposob. Vytvorit odstupnovanie kontainerov. Zistis si z minulych skusenosti nejake udaje, ako casto a ako rychlo a na kolko % sa zaplnal kontainer a podla toho vytvoris priklad:
1. Kontainer – cena za prepravu XY $ a termin odoslania do 1 tyzdna pri min. zaplneni 50%
2. Kontainter – cena za prepravu (XY $ – 10%) a termin dodania do 2 tyzdnov pri min. zaplneni 60%
3. Kontainer – cena za prepravu (XY $ – 20%) a termin dodania do 3 tyzdnov pr min. zaplnenni 70%
atd. atd. vytvaras odstupnovanie az do tej hladiny, pokial to ma este vyznam a pokial by bol zaujem. Tymto by kazdy vedel, kolko chce platit za prepravu ale vedel by hned, ze je to dan za to, ze mu to pride povedzme o tyzden neskor, ale vie, ze mu to nevadi, pretoze robi kompromis medzi cenou a terminom.
Pokial by sa ti nepodarilo naplnit 1. kontainer, tak by musel kazdy zakaznik suhlasit s tym, ze jeho tovar bude presunuty do 2. kontainera a pride mu to o 1 tyzden neskor ale dostane zato zlavu 10%, pretoze pri 1. kontaineru nebola splnena podmienka 50% zaplnenia. A takto by sa to posuvalo dalej a dalej, kym by nebola splnena podmienka zaplnenia.
Pretoze je kazdemu jasne, ze nebudes ty dotovat prepravu na vlastne naklady a pokial sa ti rentabilne nezaplni kontainer, ktory by jednak svojim objemom nezaplatil sam seba a svoju prepravu a jednak tebe este nezarobil nejake peniaze, tak to nema vyznam posielat.
To si myslim, ze za toto sa nemoze nikto na teba hnevat.
Já bych to udělala takto:
Kontejner bych pomyslně rozdělila na stejně velké ‘žjednotky” (např. Kontejner má objem 100 litrů, takže by bylo 100 jednotek po 1 litru). Ze začátku by se stanovila jednotná cena pro každou jednotku, např. 100 USD/jednotka.
Přímou úměrou by se cena za jednotlivé jednotky snižovala, jak by se plnil kontejner.
Případně by mohl být nějaký speciální bonus pro ty, kteří v jednom kontejneru využijí více jednotek najednou (např. vezou auto nebo něco takto více rozměrného).
Kontejner by se odesílal k předem určenému datu. (Možná by to šlo třeba i dřív, když by byl naplněn, ale zas aby to pak někomu nekazilo plány…)
+
Lidi, kteří by v tomto kontejneru měli zásilku by měli motivaci říci o tom svým kamarádům a známým ‘“ (z důvodu nižší ceny nebo dřívějšího zaslání). Navíc by se to třeba mohlo ujmout jako taková ‘žsoutěž”, komu vyšla doprava z USA nejlevněji.
–
Nevím, jak by člověk poznal, kolik ‘žjednotek” bude v kontejneru potřebovat. Jestli by to šlo podle rozměrů krabice (ty ale člověk pokaždé nezná) nebo jestli byste to odhadli vy (Shipito), podle zkušenosti.
Představovala bych si to tak, že by na webu byl nákres kontejneru, rozdělený na ty jednotky a bylo by tam znázorněno, jak se plní. Vždy při změně ceny by se třeba vygeneroval email těmto zákazníkům, aby viděli, na kolik USD jim doprava aktuálně vychází.
Snad jsem to popsala srozumitelně. Nepromyslela jsem detaily, děti mě nenechají chvíli na pokoji, takže jestli je to kravina, zapomeňte na to 😉
Teoreticky. Mit dohodu s nekolika ruznymi dopravci, kteri pravidelne vozi kontejnery z USA do Evropy/Asie. Kupovat od nich flexibilne ( na posledni chvili ) a levne misto v jejich nevytezenych kontejnerech a plnit tu jejich prebytecnou kapacitu v kontejneru balicky klientu Shipita z nejakeho skladu blizko pristavu. Odjezd kontejneru jednou tydne. Otazkou je, jestli by jsi na klientovi, ktery se rozhodne pro tento zpusob prepravy, vydelal vice nez, kdyby ten samy klient vyuzil klasickych sluzeb Shipita. Jestli ne, tak nema cenu se do toho poustet. Teda v pripade, ze by jsi se vylozene nezameril na nove klienty, pro ktere se poslani zbozi sluzbou Shipito nevyplati.
Muj soukromy nazor je, ze je to ztrata casu. Zadne zajimave penize se na tom vydelat nedaji.
Aniz bych cetl komentare zde i drive, abych se neovlivnil – jiny napad muze byt:
Kazdy si jako na eBay nastavi max. cenu, za kterou chce poslat. A jak se vice a vice lidi pridava na jeden kontejner, cena za balicek se zlevnuje. A cim vice dosahuje maximalni hodnoty pro jednotlivce, vice a vice se to zlevnuje vsem. A pak je jen na tom, kdy poslat kontejner – kdy celkove bude hodne lidi spokojeno s cenou.
+1
Viděl jsem podobný model používat u nových knížek (bohužel se mi teď nepodařilo najít příšlušnou stránku) – autor nabídne knížku k prodeji a potenciální zákazníci zadají za kolik jsou ochotni ji koupit. Systém průběžně na základě informací od zákazníků propočítává nejekonomičtější variantu a v určitém okamžiku stanoví konečnou cenu.
Příklad: při ceně 30 dolarů je ochotno koupit knihu 500 čtenářů a při daném množství jsou náklady na jeden výtisk 25, čili zisk je (30-25)*500=2500, kdyby byla cena 20 dolarů, počet čtenářů ochotných koupit naroste řekněme na 2000 a díky economy of scale vyjde jeden výtisk na 18, čili zisk by byl (20-18)*2000=4000.
U shipsourcingu by mohly být jasně stanovené termíny a buď kontejner dosáhl minimálního zisku a poslal se, anebo ne. Lidé by mohli mít nastavená upozornění pro konkrétní trasy, a jakmile by se objevil kontejner, jehož průběžná cena by klesla pod stanovenou hranici, uživatel by dostal email.
Hlavní výhoda je, že tenhle systém motivuje uživatele šířit informaci dál – čím víc lidí, tím levnější přeprava pro každého.
Když se na to podívám jako spotřebitel.
Pokud budou ceny výhodnější ze začátku, bude těžké ten kontejner vyplnit. Já osobně bych čekal na kontejner druhý, a pohlídal bych si nejlepší cenu. Takže slepý konec.
Obráceně to bude fungovat stejně. Všichni budou vyčkávat, až si někdo koupí drahý prostor na začátku a pak se cpát na konci.
Jako firma mám zájem na tom, abych těch kontejneru poslal co nejvíc, a takhle se mi to bude brzdit. (Tohle jsou případy kdy nebudu mít deadline a čekám až bude plný kontejner).
Pokud se bude hrát na deadline tak je jediná možnost – méně dní do odeslání = levnější.
Napadly mě dva modely, jak by to mohlo fungovat.
1) Shipito nabídne prázdný kontejner, Pepa si v kontejneru založí skupinu “Pepa & Kamarádi” kde Pepa si pronajme 1/100 kontejneru za $10 a začne přemlouvat kamarády, aby se připojili do jeho skupiny a taky si přes kontejner něco poslali protože 2/100 kontejneru už budou stát 18$. A už na to budou dva. Kdo si prostě ukousne v kontejneru největší část, zvýhodní mu to slevu. To by mohlo motivovat lidi, aby sehnali co nejvíc lidí, protože tady bude dalších 10 skupin v kontejneru, které chtějí taky získat dobrou cenu a začínají se taky roztahovat.
2) Udělat sprostý pyramidový systém Pepa si jde poslat balík co zabere 1/100 kontejneru za 20$, když se díky jeho pozvánce zaplní další místo dostane slevu. Pokud Pepův kamarád sežene kamaráda, dostanou slevu oba – sice Pepa už ne tolik, ale taky super. Mohlo by to být nastaveno tak, aby to pro firmu vždycky bylo výdělečné.
U obou modelu se lidi jen pohranou je tam sociální prvek.
Potrebujes “Yield management” (http://en.wikipedia.org/wiki/Yield_management).
Nastav si minimalnu cenu za ktoru si ochotny predat pre dany trh. Urob niekolko predajov za tuto cenu co nalaka dalsich ludi. Aerolinky davaju niekolko hodin kedy mozes kupit letenku X do Y za cenu *od* $xx — to *od* je dolezite! V tomto okne postupne zvysuj minimalnu cenu napr 20% poziadavkov dostane inu vyssiu cenu (tuto cenu mu musis podrzat a nepatrne zvysovat — cena bude rovnaka celu dalsiu hodinu pre ludi co pridu z podobnej IP (/24 netmask alebo ipgeo). Potom robis klasicke A/B testovanie tej vyssej ceny ak je to testovanie uspesne tak nahodna vyssia cena sa stane novou cenou. Je vhone aby zopar ludi mohlo nakupit za inzerovanu cenu (staly zakaznici? nahodny ludia?).
Ak system pracuje dobre tak po istom case cena prestane stupat. Potrebujes algoritmus co bude minimalizovat cas (t,j cena bude rychlejsie stupat) ale aj bounce rate musi byt minimalne (tj. vacsina ludi musi nakupit).
Dalsi krok je to cele zopakovat (o tyzden, dva?) s inou uvadzacou cenou ktora by mala byt nizsia ako posledna najvissia (napr 60%).
Je tam vela veci ktore sa daju nastavovat (alebo zohladnovat):
– uvadzacia cena
– cas ako dlho drzizs rovnaku cenu pre konkretneho jednotlivca
– kolko inych ludi ziska tu istu cenu — ip adresa a rozna maska, alebo geo based: ulica, sidlisko, …, mesto, kraj, …
– pomer v A/B testovany
– prirastok ceny v A/B testovani
– rychlost narastu ceny a bounce rate
– nova uvadzacia cena
– ako casto ten cyklus opakovat
– historicke data
– ceny konkurencie
Tak jsem precetl vsechny komentare a myslim, ze to udelam jeste uplne jinak nez jsem puvodne chtel;-)