U snidane jsem si cetl tento clanek o Lexusu v USA TODAY. Zaujal me priklad jak Lexus pouziva Twitter:
‘¢Lexus is aggressively using social media, something perhaps out of step with Lexus’ stodgy image. Twitter is a big target, and Lexus monitors users who have large followings.
About four months ago, one of the Twitterati mentioned in a tweet that he was at a Starbucks coffee shop. A Lexus manager noticed. He called the Starbucks and arranged for the barista to treat the guy to a cup of coffee. The coffee-drinker promptly tweeted how well Lexus had taken care of him.
Na jednu stranu to vypada jako super kreativni napad, ale taky mam pocit, ze to je trosku “creepy”. Napisete, ze sedite v kavarne a najednou vam nejaka firma objednava kafe, protoze mate hodne followeru? Libi se vam to? Co kdyz to ale napadne delat treba 100 firem najednou? Protoze si vsichni precetli, ze to je dobry napad v novinach a reknou svym lidem v marketingu at to delaji.
Premyslet timto zpusobem o socialnim marketingu dava smysl. Je urcite potreba byt tim prvnim koho neco podobneho napadne. Taky si myslim, ze neco kreativniho dava vetsi smysl, nez nejake sponzorske tweety nebo rozdavani slev jen kvuli tomu, ze si vas lidi pridaji na Twitteru.
Johne myslim, ze Lexus trosku zaspal… skutecni borci vyuzivaji tuhle socialni utilitku: http://preview.tinyurl.com/bqmk593 (nic nepropaguju), ktera z tebe udela pres noc noveho Justina Biebera..:))
pride mi to ako prehnane… Ze by som si kvoli tomu kupil Lexus to nie, ze by Lexus v mojich ociach kvoli tomu stupol, to tiez nie. Firma potrebuje dobry produkt a ten propagovat
Tohle je podle me opravdu trochu “creepy”. Vic by se mi libil napr. tento pripad – http://shankman.com/the-best-customer-service-story-ever-told-starring-mortons-steakhouse/ – jakozto reakce na tweet, ktery danou firmu opravdu zminuje…
Pekne!
A já jsem čekal, že ho vzali aspoň na test ride nebo mu půjčili na víkend/týden auto. 😉
Nicméně ať tak či tak, je to uplácení uživatelů a dlouhodobě to určitě fungovat nebude…
Lexus a Toyotu mám rád. Většina mých aut v české firmě je Toyta a Lexus, v US mám Toyotu Sequoia. Nicméně, kdyby radši věnovali pozornost autům a přestali cíleně štvát své stávající zákazníky, udělali by líp:
1. Proč si nemůžu koupit 4Runner a další Toyoty s některými prvky vybavení, které má pouze sesterský Lexus? Co je dnes tak výjimečného třeba na adaptivním tempomatu?
2. Proč má Sequoia jako jediné full size SUV v nejvyšší výbavě možnost pouze 2 míst (captain chairs) ve druhé řadě? Já mám sakra děti a potřebuju ve druhé řadě třímístnou lavici. Proč se kvůli tomu musím vzdát Platinum edition a koupit si Limited? Žádné US full size SUV takto omezené ve výbavě nejsou.
3. Proč mám při jízdě zamknutou navigaci a rozšířené ovládání audia a nejde to ani nijak rozumně hacknout? Ty šmejdi už zrušili i cheat, kterým to dočasně šlo. Proč mi Toyota určuje co smím a nesmím za jízdy dělat? Navíc takhle nemůže ovládat Navi ani spolujezdec. Proč je update map pro GPS dražší než nový slušný Garmin a v porovnání s aktuálními mapami v Garminu má zastaralejší data?
4. Proč se mi Toyota pokouší při každé návštěvě servisu doporučit nové “vylepšení” firmwaru, které při stisknuté brzdě odpojí plynový pedál? Musím jim vždy vyhrožovat, že jestli na to sáhnou, tak se s nima budu soudit…
Hlavně, že mají čas zabývat se Twitterem. Kdyby se radši ptali stávajícíh zákazníků, co je štve.
No to je taky presne ono nad cim se clovek musi zamyslet nez zacne delat jakykoliv marketing. Co je vlastne to dulezite. Tebe by asi to koupene kafe tak nenadchlo;-) Ja s timto soulasim a radeji taky davam energii do toho produktu/sluzby nez do marketingu.
Z techto sluzeb se stava velka neprijemnost. Stejne jako je dostupna falesna “pozitivni” reklama za par dolaru, tak je taky dostupna “negativni” reklama – idealne pouzita proti konkurencimu vyrobku, sluzbe nebo rovnou cele firme…
Zakaznikovi hledajicimu reference na internetu se pak tezko vysvetluje, co je a co neni falesne hodnoceni…
Přesně tak. Krásným příkladem jsou třeba mobilní aplikace na iTunes App Store v USA. U méně prodávaných aplikací je více než 90% review falešných(v poslední době se bojím, že jde o 95% a více) – píše si je autor aplikace sám nebo prostřednictvím na tom profitujících firem z Číny nebo Ruska. Obdobně je to s negativními reviews. Tady bych odhadnul, že jich bude tak 60-70% od konkurence.