Dejme tomu, ze si date cil vydelat milion dolaru s vasi novym podnikanim. Je dobre si davat nejake cile. A kdyz provozujete normalni podnikani (ne nejakou charitu) tak urcite chcete vydelat co nejvice penez. Takze mit cil nejakou castku neni nic spatneho. Treba jen pro ten pocit, ze mate nejake pennize, ktere vas zabezpeci do budoucna.
Vydelat milion dolaru neni jednoduche. Obzvlaste kdyz to berete tak, ze vydelate milion ze zisku firmy. A zacinate z niceho. Kazda rostouci firma neustale potrebuje penize na rozvoj. Cim vice se utrati na rozvoj tim vetsi ma firma naklady. Takze kdyz se pokusite maximalizovat zisk, tak budete vyrazne uskrtit vsechny mozne naklady. A firma se pak treba nerozviji tak rychle jak by mohla. Neni to uplne jednoduche najit perfektni rovnovahu, protoze zrovna v soucasne dobe krize se ukazuje, ze se vyplacelo byt v minulych letech vice opatrny s naklady. Ale to uz jsem uhnul od puvodni myslenky.
I kdyz budete mit podnikani, ktere je slusne ziskove a budete mit cil vydelat ten milion tak se dostavate do druheho problemu. Cim vice zisku vydelate tim vice jdou nahoru vase dane.
V USA jsou firemni dane nasledujici:
Taxable income over Not over Tax rate $ 0 $ 50,000 15% 50,000 75,000 25% 75,000 100,000 34% 100,000 335,000 39% 335,000 10,000,000 34% 10,000,000 15,000,000 35% 15,000,000 18,333,333 38% 18,333,333 .......... 35%
Kdyz se dostanete do zisku mezi 100 a 300 tisic tak to je hodne demotivujici platit v tomto rozmezi 39% dan. Me uvahy beru tak, ze kdyz podnikate tak si davate vetsi cile na rozmezi trech let. Proste do trech let chcete dosahnout neco vyznamnejsiho. Je to dostatecna doba na dokazani jestli koncept funguje. Kdyz se po trech letech nikam nedostanete tak bych asi doporucoval delat neco jineho. Tohle myslim vazne. Neco delate spatne nebo jste ve spatnem oboru a nema smysl v tomto utapet veskery svuj cas.
Zpet k tematu. I kdyz mate zisk 333 tisic dolaru (beru porad ten priklad, ze chcete milion dolaru do trech let), musite pocitat, ze vam dane seberou 39%. Takze musite vydelavat skoro dvojnasobek. Ano je to super, ze se dari, ale mate pocit, ze ty dane jsou penize vyhozene z okna. Takze treba pri zisku 333 tisic dolaru rocne vam zabere o dost dele nez dosahnete zisku jednoho milionu.
Existuje vsak mnohem rychlejsi cesta (krome neplaceni dani, kterou nedoporucuji). Kdyz se vam podari vybudovat firmu se ziskem 300 tisic dolaru tak je velmi pravdepodobne, ze ji nekdo koupi za trojnasobek zisku. Aspon v USA to takto relativne jednoduse funguje. Trojnasobek zisku neni nic prehnaneho. Muzete mit stesti a prodat firmu i za petinasobek zisku. Stacilo by vam pak mit firemni zisk jenom 200 tisic dolaru. Kdyz se vam toto podari tak nemusite cekat nekolik dalsich let nez nasetrite milion. V Americe je velmi vyvinuty trh na prodej firem. Hodne lidi pocita s tim, ze nez pujde do duchodu tak prodaji svoji firmu. Hodne lidi take davaji prednost koupit uz trosku zavedenou firmu. Ono rozjizdet neco uplne z niceho je hodne tezke. Ale koupit zavedenou firmu a vylepsit pro mnoho lidi zni jako jednodussi reseni. A pro podnikatele neni nic jednodussiho nez zacit delat neco noveho.
To by mě zajímalo, kdo a z jakých pohnutek vymyslel ty daňové sazby. Chápu, i když se mi nelibí, progresivní daň kde je sazba tím vyšší, čím víc člověk vydělává.
Chápal bych kdyby sazba stoupala a v nejvyšších patrech zase klesala, aby nejbohatí neutíkali do daňových rájů.
Ale proč v USA stoupá, pak klesne, zase stoupá a nakonec zase klesne? To snad určili nějak úplně náhodně, ne? 🙂 To přece nemůže mít racionální důvody.
Zdravím.
Má někdo zkušenost s prodejem společnosti v Čechách? Existuje nějaké tržiště, jako například v USA? Kdybych chtěl prodat vlastní firmu, popravdě ani nevím, jak bych to udělal.
Díky za pomoc.
hh, ta daň je pěkná haluz… Ještě, že u nás je to teď jednoduchých 15% pro všechny.
Ale jinak toho článek moc neřekl, teda až na fakt, že firmu lze prodat za několikanásobek zisku. Řekl bych ale, že by se v pevném a stálém bussinessu dalo prodat za několikanásobně víc, než 3 měsíční zisk.
heh, irska corporate tak 12.5% je skoro danovy raj 🙂
a zabudol som Slovensko s 19% tax
Osobně jsem si myslel, že je na tom Amerika v tomto lépe.
Ty jo, Paroubek už dorazil i do USA? 😀
Johne, tohle jsou daně, které jsou odváděny v rámci celé USA? Nebo pouze statní daně (California, Florida,…) Mohl by jsi prosím mě neznalého zasvětit do této problematiky… Pokud vím tak například v Nevadě se státní daně neodvádějí, ale tebou jmenované firemní daně ano?
Nestaci sa pozerat len na priame dane. Pokial chcete porovnavat, tak treba porovnat "priame a nepriame danove a odvodove zatazenie". Potom napriklad Slovensko vychadza cez 50% 🙁
Patrik: tohle jsou dane, ktere firmy odvadeji po celych USA. Jsou to tzv. Federal Taxes. Nektere staty pak maji jeste nejake svoje dane navic tzv. State Taxes. Nevada ma pouze Federal tax.
Tie dane z príjmu sa zdajú byť vysoké, ale zase je DPH, spotrebná daň na benzín, alkohol, cigarety, … a odvody tú našu 19% v súčte o dosť zvýšia.
Zdravím vás. Už delší dobu mi leží v hlavě otázka ohledně prodeje firem. Když podnikatel prodá podíl ve firmě, jdou přímo jemu, anebo na účet firmy a její další rozvoj? Intuitivně cítím, že se tady vyskytují 2 různé pojmy: 1.navýšení kapitálu – peníze jdou přímo do firmy, anebo za 2.prodej podílu – peníze dostane podnikatel a pouze se přepíše vlastnictví. Ale přesně to popsat neumím. Dají se kombinovat i obě varianty? Jsem z této oblasti trochu zmaten. Díky Johne za super blog i za komunitu, kterou jsi zde vytvořil
ant: samozřejmě že když někdo prodá podíl ve firmě, tak to se samotnými financemi firmy nemá žádnou souvislost a peníze inkasuje člověk jako fyzická osoba
Navýšení kapitálu je něco jiného, samozřejmě to může být s prodejem podílu kombinováno – nový vlastník navýší kapitál a původní vlastník příjde o část podílu, potom jsou to samozřejmě peníze firmy a nikoli vlastníka. Je pak je otázkou dohody, zda to navýšení kapitálu bude doprovázet ještě nějaký kupní částka mimo firmu.
@Josef Reznicek: Predaj SK a CZ firiem som videl priamo na americkych weboch specializujucich sa na tuto sluzbu. Otazka vsak je, aku investiciu si predstavuješ. Ak okolo milióna EUR, tak neni problém cez stránky. Ak viac, možno by stálo za to nakontaktovať aj veľké firmy, ktoré sa začínajú kvôli kríze špecializovať a predávajú svoje pobočky (developeri sa zbavujú hotelových prevádzok a podobne). Stačí sledovať správy, vybrať si správnu firmu a nakontaktovať i bez sprostredkovateľa.
Myslím si, že je dobré mít nějaký konkrétní finanční cíl (třeba ten milión dolarů) a za tím jít. Podle mě může v podstatě každý začít úplně z ničeho a s minimální investicí (třeba jeden z mých známých byl zedník a začínal tak, že chodil dělat drobné práce, které větší firmy nechtěly nebo pro ně nebyly rentabilní). Zezačátku neměl ani míchačku – jenom zednický vercajk za pár korun. Postupně se vypracoval, koupil míchačku a přijal první zaměstnance, ale pořád se orientoval na ty menší práce (třeba někdo potřeboval předělat koupelnu nebo bytové jádro, apod.). Jeho výhodou bylo to, že bydlel u německých hranic, a tak měl občas nějakou tu práci i v Německu a protože dělal dobře, tak si to lidi mezi sebou řekli a on měl práce stále více a více. Nakonec se z něj stal ředitel a sám už rukama nedělal, přikoupil stavebniny a dnes má velmi prosperující firmu. Na druhou stranu má ale kupu starostí.
Ovšem ten počáteční nápad nestál žádné extra peníze – jenom práci.
A takhle podle mě může začít ale úplně každý bez nutnosti velkých investic.
Spousta věcí jde dělat na koleně a může to i slušně fungovat.
A přitom mu všichni kolem říkali, že se nikdy nemůže uživit když bude babičce z Horních Koťehůlek předělávat záchod nebo dělat betonovou podlahu ve chlívě. Prý je potřeba dělat státní zakázky.
On si ale stál na svém a šel za svým cílem a nakonec ho dosáhl. A ti co měli státní zakázky dnes mají kulový:).
to John: Je to možná trochu off topic, ale o milionu vydělaných dolarů jsi mluvil také, co se týče XYZ bikes.Napadlo mě, nepřemýšlel jsi z hlediska snížení daní o založení offshore(třeba na Seychelles). Dovážíš z Číny- je tam mezinárodní prvek, dalo by se nejspíš takto zajímavě optimalizovat… Nevím, jak je to z hlediska daní v Kalifornii, proto se ptám. Dík za odpověď.
to Tomáš: ano, máš pravdu, že by se tak daly optimalizovat daně, avšak za cenu větší pozornosti státních úřadů. Čistě americká společnost se sídlem v USA bude vždy vypadat lépe pro úředníky, než pobočka firmy vlastněná nějakou IBC z Panamy. Ale můžu se mýlit, tak mne opravte.
Prodava se za 3 rocni zisk. Ne trimesicni.
John diky za dobru temu.
Ako sa vypocita predajna cena za firmu v pripade ze firma ma minimalny zisk (pripadne stratu) ale ma urcite aktiva (technologie, vlastne budovy,otvorene pohladavky atd.).
Dik za nazor.
nejaky konkretni tip na trh firem v USA by nebyl ?