Mam pocit, ze jsem na kolotoci

Pratele, zazivam jizdu jak na kolotoci. Mam za sebou par intenzivnich nekolika hodinovych jednani s ruznymi skupiny investoru. A toci se mi hlava z nabidek, ktere byli vyrceny.

Pri me nedavne nasteve na WebExpu jsem posledni den vecerel se znamymi investory v CR. Trosku jsme probirali situaci ohledne Shipito. Vykladali jsme co bych si predstavoval. Jejich feedback byl spise pesimistictejsi. Pry chci moc velkou valuaci, moc velkou castku a moc malo podminek od investoru. Takovy deal se udelat neda.

Jenze ted prave takovy dealy mam pred sebou. Vysoke castky, pomalu si diktuji podminky a velke valuace. Nechci rikat hop dokud nepreskocim. Dabel je v detailech a zadne smlouvy na stole jeste nemam. Ale co se reklo verbalne bylo vice nez velkoryse. Asi to nacasovani je fakt dobre, protoze si nedovedu predstavit, ze by mohl nekdo mit jeste vetsi zajem nez ted. Ta dychtivost je uplne citit. I na jednanich, kde jsem se choval skoro jako “jerk”, tak je to nedoradilo a znovu se vraci zpet. Jakoby neslo rici nic spatne a odradit je. Tohle se mi malokdy stava.

Diskutovali jsme treba nasledujici. Na vsech skladech mame pujcky, kde je moje osobni ruceni. Byla to podminka SBA pujcky, ktera ma super nizky urok a dlouho fixaci. Ale samozrejme me to trosku strasi, kdyz vim, ze osobne rucim vsim majetkem za miliony dolaru. Kdyby se cokoliv pokazilo tak jsem v pr…i.

Reseni od investoru je, ze mi daji dostatek penez (shareholder liquidity) tak abych pokryl veskere dluhy a mel i ve firme dostatek na to, abych se nebal vice riskovat. Nevadi jim dat penize me osobne a zaroven do firmy. Maji pocit, ze je potreba zacit vice utracet. Neveri svym ocim, ze rosteme a pritom mame min. utraty za marketing. Nechapou, ze nam vse dobre funguje aniz bysme meli manazery co berou $100,000+. Ale taky rikaji, ze radi daji penize do firmy at zamestname co nejkvalitnejsi lidi a zkusime to trosku jinak. At proste investujeme do lidi. At budujeme strukturu. Chteji abych byl vice v klidu a nebal se to trosku velkoryseji rozjet. A zaroven maji respekt predtim co se vybudovalo a nechteji to v zadnem pripade pokazit. Projednavali jsme ruzne podminky, ktere investori vzdy chteji, aby se chranili. A i v tom to vypada zatim na velmi velkorysou domluvu.

Mam toho ted rozjednaneho vice a poustim se dal do celeho procesu. Asi toho nemuzu vice napsat. Mozna napisu jaky bude zaver. Mozna to skutecne zacatek nove verze firmy – Shipito 2.0. Ted pujde o to vyjednavani a dulezitych detailech. Myslim, ze nejblizsi par mesicu nebudu poradne spat. Zatim vse vypada nadherne a ruzove. 😉

 

Spread the love

34 thoughts on “Mam pocit, ze jsem na kolotoci

  1. Johne, to, co pises, vypada vazne dobre. ac jsem na zacatku byl spis zastancem toho poslat investory do haje, tak ted si myslim, ze pokud dabel nebude moc uradovat a dal to bude vypadat takhle dobre, muze ti to hodne pomoct tak, jak pises – zbavit se osobniho ruceni a mit volne ruce pro pripadny rychlejsi rust. ostatne, proc ne…

  2. pokud si Johne určí­š TY! podmí­nky spolupráce a ti blázni co maj sklepy peněz nato kývnou, tak bych ti nejradši sežral občanku kdybys to neudělal:))))

    doufám, že nechceš zaží­t dvojité dno(viz situace po pádu Lehman B.) sám, samotinký, bez finanční­ho polštáře těch kapitalistů:)

    1. Tak me to jako zas tak velky risk nepripadalo. Bohuzel SBA pujcky to maji jako podminku. Ale vyhoda je, ze dostanes nizke uroky a jsou fixovane na dost dlouho. SBA to fixuje na 20 let. Coz mi pripada u business pujcek naprosto neuveritelne. Novy sklad v Oregonu ma treba SBA pujcky 4.6%.. coz je fakt bomba.. A bohuzel podminkou je to osobni ruceni.

  3. Tak to nezní­ špatně, taky jsem byl pro to, aby jsi se na investory vykašlal. Ale po tomhle článku to dává dost smysl, tak drží­m palce, ať to vyjde. Hlavně pořádně pročí­st smlouvy, ale to ti asi ří­kat určitě nemusí­m :). Pokud cí­tí­š, že je to skvělá pří­ležitost, tak do toho běž!

  4. Je to super a urcite se ti urcite ted zamotala hlava z ruznych nabidek – ale – dej si par dni oddych v klidu a znovu si to srovnej v hlave.
    Docela bych mel vitr z toho tahat “kvalitni lidi” do firmy. Varovnym signalem by pro me bylo ze se investori divi jak mi to muze fungovat. Maji zrejme o podnikani dost jine predstavy nez ty. Jestli z toho mas dobry pocit muzes vedet jen ty. Ja bych hledal spis nekoho s podobnym mindsetem, ktery je uz nekde dal. Myslim si ze investori tezi z toho ze si neveris ze bys tu firmu mohl vest dal jak roste. Kazdopadne, at uz se rozhodnes jakkoliv drzim palce – nikdo nemame kristalovou kouli ani patent na rozum, ani nevim jake konkretni nabiky mas na stole. Jen jsem ti to chtel pripomenout z te obracene stranky 🙂

    1. Investori muzou byt super vec, jen to chce se rozhodovat s chladnou hlavou. Samozrejme se budou snazit to udelat co nejdriv nez si to rozmyslis ve stylu “kuj zelezo dokud je zhave”.

      souhlas zlášť s “dej si par dni oddych v klidu a znovu si to srovnej v hlave”

  5. Johne, teď trochu mimo téma. Myslí­m, že by jsi mohl na stránky shipita přidat fotky skladů, možná fotopří­běh toho, co se s balí­ky ve skladech děje (od přijetí­ po odeslání­). Možná fotku zaměstnanců stojí­cí­mi před skladem. Myslí­m, že by to zvýšilo důvěru tvých zákazní­ků. . Určitě by prospělo dát na stránky shipita taky novinky, jako třeba že shipito je 37. nejrychleji rostoucí­ firma v USA. Je to taková maličkost, ale může o nějaké to procento zvednout obrat..

  6. Takže chceš prijať do firm investorov ? Potrebuje firma, ktorá je na dobrej ceste ďalšie peniaze? Neviem, ja by som sa s nikym nechcel deliť o zisk a od nikoho by som si nenechal diktovať co a ako robiť a tobí´ž nie, keď mám prosperujúcu firmu, ktorá šlape aj v čase krí­zy ako švajčiarske hodinky. Pripadami to ako ako dať niekomu dobrovolne časť peňazí­. Investori nie sú blbí­, a vedia, že sa im to vráti a aj s peknými úrokmi.

        1. John si sám nevystačí­. Má úvery z banky na nákup skladov. A ďalší­ veľký úver zvažuje na nákup velikánskeho skladu. Samozrejme že tie sklady nepotrebuje kupovať – mí´že si ich všetky prenajať. Ale Johnov štýl je práve to, že si kupuje nehnuteľnosti v ktorých podniká. Hlavne ak sú za vynikajúcu cenu. A na to potrebuje úvery, alebo investora. Ty si možno vystačí­š sám, ale skús sa na tým zamyslieť z pohľadu Johnovho podnikania.
          ÄŽalšia vec je čiastočný exit. Keď si v sledovanom rebrí­čku v US ako firma hodne vysoko a je záujem zo strany investorov, tak ťa mí´žu investori preplatiť niekoľkonásobne. A nakoniec to mí´že dopadnúť presne naopak ako pí­šeš ty. John urobí­ perfektný exit a investor len priemrnú investí­ciu. Investori sú niekedy blbí­ a platia za podiel prí­liš veľa. Stačí­ sa pozrieť na ceny a návratnosti za ktoré občas investori kupovali podobné podnikania.
          A zrovna John je teraz v situácii, keď sa hrnú investori a sú ochotní­ platiť nadštandardné násobky len aby ví´bec túto firmu zí­skali práve oni (ziskov, tržieb, majetku).

          1. Ano, o toto presne ted jde. Vyuzit to silenstvi a situaci … dokud to jde. A kdyz se nepodari dohodnout dobre podminky tak jedu dal podle sveho.

  7. Musí­m ří­ci že dí­ky Johnovi jsem vybřednul z desetileté letargie. Tak nějak vše fungovalo, informace co jsem měl v roce 2000 mi stačily zdálo se do konce života, pení­ze jsem nějaké také vydělával, vstávám když se probudí­m prostě pohodička – klí­dek – veget. Sleduji tento blog asi 3 roky a čí­m dál ví­ce mne to motivuje něco dělat. Dělat něco na internetu, SEO, linky atd… to vše šlo uplně mimo mne. Asi před rokem jsem si experimentálně poří­dil krámek s dětským zboží­m. Byl to takový experiment. S maloobchodem jsem neměl žádné zkušenosti. Byl to již hotový krám který jsem převzal od rozhádaných majitelů tak jak byl. Nechal jsem to ří­dit prodavačku která tam pracovala – docela schopná ale bohužel vše se vyví­jelo nesprávným směrem. K dnešní­mu dni jsem tam asi za 500.000. Jako zaří­dí­, objedná, prodá atd… ale nějaký vývoj nikde. O zisku nemluvě. Začal jsem nedávno sledovat Polreicha na TVPrima a došlo mi že problém je ve mne. Prostě to neří­dí­m – jsem šéf “nahovno”. Od zaměstnance nemůžu čekat že to někam posune. Tedy čekat můžu ale nedočkám se. Vždy milion důvodů proč něco je problém. Výmluvy že chodí­ méně lidí­ protože jim sebrali pří­davky na kde co mne taky už pěkně “serou”. Prostě od zí­tra to beru do rukou sám. Nainstaloval jsem na stránky které jsem poří­dil asi před třičtvrtě rokem (www.kocarkykolin.cz) wordpress a jsem z toho nadšenej. Vždyk je to tak snadné. Žádné serepetičky ale jednoduchá grafika, jasné menu vše přehledné – vždyť na webu jde hlavně o obsah. Mám z toho radost. Ví­m – když se na web podí­váte tak třeba budete mí­t milion připomí­nek – ale co. Důležité je že se něco děje. Doladit se to dá kdykoliv. Naví­c je to ve stádiu rozpracovanosti. Každopádně dí­ky Johne.

  8. Já tedy s investory nemám absolutně žádné zkušenosti, takže člověk nemůže moc radit, ale co mám kamarády obchodní­ partnery tak 90% lidí­, kteří­ si do firmy pustili investora nakonec odešli. Je to jako dělat business s kamarádem – prostě názory se začnou lišit a nebude to jednoduché. Podle mě teď stojí­š na určitém rozcestí­. Samozřejmě máš ty nejlepší­ informace o tom jak tvůj business funguje, roste a vyví­jí­ se. A také se znáš úplně nejlí­p a ví­š co ti vyhovuje a co ne. Z toho jak čtu tvůj blog a jakým vývojem prochází­š si myslí­m, že bys měl buď prodat firmu jako celek a zbavit se odpovědnosti kompletně (třeba i nějakou dobu ve firmě zůstat, ale po nějaké krátké době vypadnout) nebo se na investory vykašlat a zkusit to sám. To je můj názor zvenčí­.

  9. Zdraví­m,

    možná je dobré si uvědomit, že nyní­ je Shipito budováno defensivně – za minimum nákladů, maximum pro zákazní­ka. Toto uvažování­ maximálně zjednodušuje všechny procesy tak, aby byly co nejmenší­ náklady a bylo dosaženo co nejmenší­ ceny ve stanovené kvalitě. To v sobě automaticky zahrnuje nevkládání­ financí­ do propagace (růstu hodnoty značky), která zdražuje cenu a činí­ produkt méně cenově konkurenceschopným. Také to logicky zahrnuje i kupování­ vlastní­ch skladů, protože vlastní­ sklad znamená nižší­ náklad. Také se toto uvažování­ promí­tá do prezentace, kdy webové stránky působí­ jednoduše a účelně. Kvalitní­ službě za ní­zkou cenu dělají­ reklamu sami zákazní­ci. Výhoda – firma je postavena na zdravých základech, poskytuje služby určité kvality za ní­zkou cenu. Zákazní­k dostává to, co skutečně potřebuje a ušetří­ přitom spoustu energie (peněz).

    To, co ve skutečnosti chce každý investor je to, aby se jeho sí­la (pení­ze) několikrát znásobila. Předchozí­ odstavec si snad uvědomuje a také zná svou úlohu – chce tento zdravý základ několikrát znásobit.

    Je nutné si uvědomit, že kvalitní­ ofensivy je schopen ten, který má kvality současného manažera firmy, avšak uvažuje úplně opačně. Ten se bude snažit do každé ceny automaticky zahrnout i náklady na růst. Růst může mí­t mnoho podob – propagace a budování­ značky, rozší­ření­ služeb a zí­skání­ další­ch zákazní­ků, atd. – nebude ho zají­mat nic jiného. Ví­ce zákazní­ků mu zajistí­ vyšší­ růst, načež se bude snažit dát ještě ví­ce peněz do růstu. Nebudou ho zají­mat náklady, jelikož vyšší­ růst znamená vyšší­ propagaci – ví­c lidí­ jeho produkty bude chtí­t. A čí­m ví­c lidí­ jeho produkt chce, o to přece musí­ ví­c platit- viz firma Apple a Iphone. Výhoda – lidé mají­ tendenci konat to, co konají­ všichni, jakkoli to může být hodnotově racionální­. Zákazní­k cí­tí­ skutečnou úlevu a klid, protože nyní­ použí­vá to, co všichni.

    Neví­m jak dalece si to potencionální­ investor uvědomuje, avšak je nutné, aby k současnému manažeru byl dosažen druhý manažer se stejnými pravomocemi a zkušenostmi, avšak ofensivní­ho uvažování­. Dí­ky němu potečou investované pení­ze i do kvalitní­ ofenzí­vy a firma zaznamená jistý růst.

    Z jejich vzájemné schody budou finance distribuovány rovnoměrně mezi defensivu a ofensivu.

    1. Velmi zajimavy komentar.. Ano presne takto buduji firmu. Defensivne. A sam si kladu filozofickou otazku jestli je dobre takto pokracovat kdyz to funguje, nebo je lepsi delat to ofensivu. Proste proc menit strategii, ktera nas dostala na vrchol. Jak dlouho to tak muze fungovat, apod.

  10. Člověk, aby si cokoliv koupil, musí­ mí­t potřebu poptávky. Aby měl potřebu poptávky, musí­ mu být cokoliv nabí­zeno. O co intenzivnější­ nabí­dce je jeho mysl vystavena, o to cí­tí­ větší­ potřebu poptávat se, jakkoliv daný produkt skutečně potřebuje. V pří­padě, že daný produkt nabude, musí­ se mu nabí­dnout jiný produkt, aby opět cí­til potřebu, přičemž jiný může mí­t mnoho podobob.

    Defenzivní­ způsob je zaměřen na poptávku: ‘žSnaží­ se co nejlépe analyzovat poptávku trhu a nabí­dnout mu takový produkt, o který je dlouhodobě zájem a který je zpravidla kvalitnější­ za stejnou cenu nebo obdobné kvality za nižší­ cenu oproti konkurenci. Spí­še je na trhu pasivní­. Intenzita poptávky je dána spí­še životností­ produktu.

    Ofezivní­ způsob je zaměřen na nabí­dku: ‘žSnaží­ se na trh umí­sit nový produkt, po kterém se zvedne poptávka. Toto zásadní­m způsobem stimuluje poptávku, jelikož si člověk kupuje něco, co mu přinese nový zážitek, nový pocit uspokojení­. Intenzita uspokojení­ je dána nabí­dkou. Tento produkt bývá určitým způsobem inovativní­. Většinou však jde o produkty, které jsou inovativní­ převážně na povrchu a zpravidla nebývají­ tak revoluční­, jak jsou nabí­zeny. Avšak způsob nabí­dky zásadně ovlivňuje poptávku.

    Různé firmy jsou si toho vědomi. Na trh dávají­ takové produkty, které lidé dlouhodobě použí­vají­. Lehkými inovacemi, změnami designu, reklamou uměle umocňují­ poptávku, viz Apple. Apple je však firmou, která má nejintezivnější­ nabí­dku ze všech. Vyrábí­ telefon ‘“ ten dlouhodobě použí­vá každý. Steve Jobs na každé konferenci prezentoval cosi ‘žpřevratného, co změní­ svět”, přitom šlo hlavně jen o intenzivní­ nabí­dku, která masivně deformovala trh s mobilní­mi telefony na trh s mobilní­mi dotykovými telefony a jednoduchým designem. Tento masivní­ stimul umožnil Applu být tam, kde nyní­ je. Bez něj by prodával Iphony za 6000 Kč a ne 16000 Kč.

    Shipito je společnost, která se zaměřuje na posí­lání­ zboží­ z USA do zemí­ zpravidla mimo USA. Aby kdokoliv měl potřebu poptávky po Shipito, musí­ být v prvé řadě vystaven výhodným nabí­dkám zboží­ z USA a musí­ jí­t o někoho žijí­cí­ho mimo USA. Čí­m intenzivněji, o to ví­ce bude nucen Shipito využí­vat. V tomto směru lze Shipito tzv. vyhopnout do rozměrů o mnoho vyšší­ch a klidně lze z něj udělat napří­klad celosvětový Groupon. Lidé z celého světa mohou chodit na Shipito a mohou být vystaveni zboží­, po kterém se Američané nejví­c poptávají­, ovšem za vyhodnější­ch podmí­nek včetně dopravy než jim nabí­zejí­ lokální­ obchodní­ci. Jednoduše řečeno ‘“ k uživatelům mimo USA se musí­ dostat co nejví­ce nabí­dek zboží­ USA a jejich výhodnost s pří­mou vazbou na Shipito.

    Jeden z pří­kladů, kde lze začí­t inovovat: http://shop.shipito.cz/vse/10–sleva-kazdy-den-16

    Nyní­ jde o to sehnat člověka stejných kvalit a zkušeností­ jako má současný manažer, avšak ofenzivní­ho uvažování­. Ten zajistí­, že pení­ze od investorů půjdou i do kvalitní­ ofenzí­vy a hodnota firmy se několikrát znásobí­ oproti současné situaci a stane se jasnou jedničkou. V pří­padě, že tok peněz od investorů bude ří­dit defenzivní­ manažer, bude se snažit investované pení­ze znásobit hlavně pomocí­ co nejnižší­ch nákladů ‘“ splatit hypotéky, apod, což hodnotu firmy a značky nejspí­š v daném čase nepozvedne na tolik, jak si investoři přejí­.

    Investoři bývají­ zpravidla ofenzivní­ho ražení­. Jsou si vědomi, že čas jsou pení­ze. Proto je pro ně nejlepší­ investice taková, která v poměrně krátké době vynese co nejví­ce. Možná proto se pozastavovali nad designem stránek, možná proto byli schopni učinit takovou nabí­dku, po které se ve skutečnosti není­ potřeba poptávat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *