Dotaz na dopravu z Ciny do CR

Prislo emailem od Martina:

Chtel bych se zeptat nekoho, kdo importuje do EU zbozi z CN a nejedna se cely naplneny kontejner. Zatim jsme vzdy vyuzivali sluzeb DHL nebo jine obdobne spolecnosti, a i kdyz mame slevy, je cena za prepravu znacnou polozkou. Prijde mi to zbytecne, kdyz mnohdy ani veci nepotrebujeme rychle, ale spis levne (v CN objednavame v podstate jen material, pridana hodnota je az v CZ).

Cinani maji samozrejme moznost poslat zbozi lodi pres nejakeho agenta. Bohuzel blizsi informace se mi nepovedlo zjistit, odpovedi jsou vzdy natolik neurcite, ze z nich nelze nic odvodit (jsem ovsem ujistovan, ze zadny problem nenastane 😉 ). Predpokladam, ze v kontejneru skonci napr. 10 mensich zasilek, ktere doputuji napr. do Rotterdamu. A nyni me otazky:

– Co s tim bude dale? Zbozi je potreba nejak proclit (stacilo by nam jej dostat do transitu) a nechat poslat do Prahy. Jak to udelat nejlevneji ?

– Na co dat pri doprave lodi pozor, jsou nejake konkretni firmy v CN, kterym bychom meli sverit to poslani? Posilat se bude z Pekingu nebo Shenzenske oblasti.

V minulosti pro nas jeden dodavatel posilal lodi nejake zbozi a doprava az do EU byla neskutecne levna, nicmene potom to prislo. Stovka EUR ke stovce (clo, doprava do sidla dodavatele, prebaleni, doprava k nam) a byli jsme skoro na cene DHL :-(. Rad bych eliminoval tu drahou “Evropskou” cast.

Na zaver jeste dodam, existuje skvela knizka “Poorly made in China”. Vsem, kteri jednaji s Cinany ji vrele doporucuji. Tolik jen abych se pouze neptal ale i prispel s necim. Mne pomohla pochopit jejich uvazovani.

Diky

Martin

Jen rychla odpoved ode me (John). Kdyby se naslo nekolik zakazniku, kteri by takto dokazali zaplnit kontejner z Ciny do CR, tak presne na to by se dal pouzit Shipsourcing. Procleni by se dalo udelat az v CR, kde by si pak zakaznici zbozi vyzvedli nebo se jim dorucilo. Taky by se omezila nadbytecna manipulace, kdy se tridi zbozi pro ruzne zeme a zase to nekdo musi dovezt treba z toho Rotterdamu. Jinak Shipsourcing je stale v experimentalnim stadiu, kdy zakaznici muzou projevit nezavazny zajem, jestli chteji pravidelne neco posilat z urciteho mista do jineho mista. A kdyz bude zajem dostatecne velky, tak se zorganizuje jiz zavazna moznost odeslani.

Spread the love

15 thoughts on “Dotaz na dopravu z Ciny do CR

  1. Myslí­m, že největší­ problém je, že člověk potřebuje účet na Shipito(zatí­m jsem to moc nezkoumal). A to je důvod proč se do toho moc lidí­ nehrne. Ví­m, že se mi to kecá, vůbec neví­m jak by to mělo být lépe organizované, ale tady je nejspí­š zakopanej pes.

  2. Ideální­ je domluvit se s čí­nským dodavatelem na dodávce FOB – na jeho účet jde doprava do pří­stavu a proclení­. Z pří­stavu (FOBu) pak využí­t nějakou spediční­ společnost, která zajistí­ dopravu prakticky až do skladu (vč. služeb jako proclení­ apod., není­ podmí­nkou). Takto lze vozit i kusové zásilky (ne celý kontejner).

    Je to opravdu velice jednoduché.

    Dobrou zkušenost mám třeba s Lagermaxem (http://www.lagermax.cz/).

    Good luck

  3. Martine. S vyrobcem si vyjednej FOB cenu ( dodani zbozi do pristavu k nalodeni ). Poptej LCL dopravu u cca 3-5 ceskych pobocek mezinarodnich prepravnich firem s mistem dodani do CR, ktere ti vyhovuje. Kontakty najdes snadno na internetu. Ceny by se mely pohybovat cca 160-240USD/CBM ( max 330kg/CBM). Meni se celkem casto. Pak budes muset s vybranym prepravcem uzavrit smlouvu a dat mu plnou moc, aby ti zbozi v tvem zastoupeni mohl proclit. Clo se plati z hodnoty zbozi na fakture + cena za dopravu na uzemi EU. Do CR se z Ciny vozi pres Hamburg. Procentualni hodnotu cla u zbozi muzes najit zde: http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=cs&redirectionDate=20110828
    V cene dopravy byva bezne pojisteni zbozi. Je to zanedbatelna castka.
    Obvykle cca 0,4% z hodnoty zbozi + cena za dopravu. Maximalni plneni pojistky kryje celkovou hodnotu zbozi + cena za dopravu + k tomu 20%. Tech 20% navic je tvuj pripadny usly zisk. Byt na tvem miste, tak bych si nechal poslat zbozi z Shenzhenu. Urcite bude doprava levnejsi. Z “pekingske oblasti” se posila zbozi obvykle do pristavu Tianjin. Nevim, jake mas platebni podminky. Normalne to je 30% predem, 70% po nalodeni v pristavu a poslani kopie BL, PL, CI. Kdyz pracujes s dlouhodobym dodavatelem, tak 100% po nalodeni a poslani kopie BL, PL, CI emailem. Cinsky dodavatel ti musi poslat ORIGINAL BL drive nez bude zbozi v Hamburgu, jinak ti prepravce nemuze vydat zbozi. Kdo ma original BL, ten je majitelem zbozi. Jinak nejlepsi je si nechat vsechno vysvetlit od prepravce.

    Ohledne obchodu s Cinou obecne. Dle meho osobniho nazoru, kdyz chces delat obchod s Cinou v nejakem vetsim meritku, tak je nezbytne mit v Cine pobocku, jezdit na veletrhy, navstivit tovarny, provadet “during production inspection”/”before shipment inspection”. Zvlaste kdyz ti vyrabeji dodavatele nestandartni zbozi ( elektroniku, textil, nabytek, etc ) na zakazku dle tvych vlastnich parametru. Najit vyrobce na Alibabe, zaplatit 100% predem a cekat co prijde, zavani vzdy pruserem.

    1. pises “Clo se plati z hodnoty zbozi na fakture + cena za dopravu na uzemi EU.”

      …clo se plati i z ceny dopravy po EU?
      Kdyz si delam dopravu ve sve rezii, tak je to snad blbina, ne?

  4. Se vsi uctou. Shipsourcing pro dopravu Cina/CR nevidim moc realne. Ti, kteri vozi zbozi z Ciny do CR pravidelne, vyuzivaji klasicke prepravni firmy a bud zbozi od vice dodavatelu konsoliduji v jednom pristavu na cely kontejner, nebo kdyz se jedna o mensi objemy, tak zbozi posilaji jako LCL. Tak maji vse pod kontrolou a nemusi byt na nikom zavisli. Nevedet v dostecnem predstihu ( a mit jistotu ), kdy zbozi muze odplout do Evropy, by jim narusilo cely “dodavatelsky retezec”. Tuto nevyhodu dle meho nazoru nemuze vyvazit ani nizsi cena dopravy. Tohle tedy zakaznici Shipsourcingu asi nebudou. Zbyvaji fyzicke osoby, jednotlivci, kteri si chteji poslat nejakou malickost. Pocitam, ze jednotlivec bude chtit poslat do Evropy nanejvys jeden, dva kartony. Nezminuji pripady, kdy se nekdo rozhodne koupit v Cine sedaci soupravu i s obyvaci stenou. Ty asi nebudou tak caste. To znamena, ze aby se naplnil nejmensi 20′ kontejner ( je mozno nalozit cca 28-30CBM, zalezi na rozmerech kartonu ), tak bude potreba domluvy nekolik desitek jednotlivcu, coz se mi zda velice komplikovane. Nevim, jak by se to dalo vse zaridit okolo BL, faktur a celniho procesu. Byly by vsechny druhy zbozi na jedne fakture a byl by jenom jeden BL? Na textilni artikly je nutne pri celnim rizeni dodat FORM A, nebo Certificate of Origin. Od 1.1. 2011 je nutno pri importu zbozi do EU uvadet u kazdeho zbozi pred lodenim na BL HS code. Nekdy evropsti celnici pozaduji u komercne dovazene elektroniky z Ciny ROHS certificate. Zkratka se mi zda vsechno prilis komplikovane. Nicmene, drzim palce a nenech se odradit od takoveho “buzeranta”, jako jsem ja.

  5. Dekuji za ty dve odpovedi.

    Jenom doplnim: s CN nedelame zadne velke obchody, u custom vyrobku (ktere si nyni zaciname delat) je samozrejme riziko zapocitane a je nahradni plan “co kdyz”. Nejhorsi varianta pocita s tim, ze se vyrobek zde rozebere a streva do nej se udelaji znovu. I tak se to vyplati vic nez vse kupovat v EU.

    Muzete mi prosim poslat jeste seznam nekterych firem, ktere se takovouto dopravou zabyvaji? (staci pristav-sklad CR).

    A nakonec bych velmi rad cetl step-by-step postup jak se takove zbozi dopravuje, pokud jsou podminky FOB. Tedy, firma ze SZN na vlastni naklady posle zbozi do pristavu (jak to v pristavu potom spravne nalozi do kontejneru?? podle ceho se pozna co s tim dal?) Jake dokumenty se musi krome faktury a pripadnych priloh na procleni poslat? BL je i na mensi zasilky (ne cely kontejner) ? Je to v pristavu, predpokladam ze po nejake dobe se to dostane na lod a do EU. A nyni by mne to zajimalo detailneji. Jak jsem psal, opravdu bych rad omezil ty rostouci vydaje v EU. Tu par tisicovek za procleni, tam za prebaleni, kamion, “handling”, … .

    Jak jsem psal, spis hledam LEVNOU a SPOLEHLIVOU cestu nez neco rychleho. Chci se to naucit, aby slo zasilat takto opakovane.

    Diky moc!

    1. Osobne mi nepripadne eticke vuci majiteli techto stranek uvadet jmena konkretnich prepravnich firem. Jak jsem jiz psal. Tyto informace jdou velice lehce najit na internetu. Dopravce pak jiste rad vysvetli vsechny detaily spojene s namorni dopravou.

      1. I kdyz si myslim, ze shipito vs. dopravce si je dost vzdalene, argument chapu a akceptuji. Myslel jsem nejake tipy na overene firmy, najit si nejake samozrejme umim sam. Rad bych se ale vyhnul preprodavacum cizich sluzeb, predpokladam, ze v oboru dopravy to bude jeste horsi nez jinde.

        1. Ma narazka k neferovosti uvadet konkretne nejakou firmu se vztahovala k Johnovu projektu Shipsourcing. V tomhle oboru je mozne a pravdepodobne, ze cena od “rejdare” ( primo firmy, ktera provozuje a vlastni nakladni kontejnerove lode ) bude vyssi nez cena od “predprodavacu”. Pro “rejdare” nejsi se svym objemem vubec zajimavy klient. “Predprodavaci” nakupuji u “rejdaru” hodne mista na lodich, takze se dostanou na zajimavou cenu. Cena od nich ( i s jejich marzi ) proto muze byt lepsi. Jako u vseho plati, ze cena neni vsechno. Preferuji prepravce, ktery me vcas informuje, ktery ma v Cine dobre lidi, u ktereho muzu na jeho webovych strankach sledovat, co se deje s moji zasilkou. Uz jsem se setkal s tim, ze nekdo chvalil firmu A a druhy rikal, ze firma A jsou naprosti idioti. Jestlize ale pises, ze ty vase obchody nejsou nic velkeho a mas na vsechno hodne casu, tak to nemusis az tak moc resit. Bud v klidu s kazdym” prumernym” prepravcem nebudes mit problemy. Neco jineho je, kdyz vozis rocne do Evropy 250 kontejneru za rok, pokud se zbozim v Evrope ruzne manipulujes, dodavas zbozi do obchodnich retezcu, mas s nimi ve smlouve pokutu za kazdy tyden prodleni 2% z ceny. Pak…

          1. Diky moc za odpovedi. Nemyslel jsem ze bych se bavil primo s rejdari, ti asi ostatne zase nemaji ty kamiony na pevnine… slo mi o to se vyhnout firmam, ktere maji pouze telefon a kancelar a vse ostatni “ousourcuji” (jinymi slovy: neni tam zadna pridana hodnota a jen komplikace).

            V zahranici kupujeme pouze komponenty a s ohledem na leadtime musime objednavat minimalne na rok dopredu. Tedy termin dodani neni uplne dulezity, pokud to samozrejme nebude trvat misto 6ti tydnu 60.

            Mohl bych se pripadne na neco zeptat e-mailem, abychom to tu neresili takto verejne? Muj je hinner at secons tecka kom 😉 (doufam, ze zadny spambot to takto nechyti).

  6. Zatí­m vůbec nechapu jak bude fungovat ten Shipsourcing. Bude to další­ firma která dopravuje FCL a LCL ? Když bude možnost davat dohromady zboží­ z ruznych činskych firem do toho Shipsourcingu a potom nějak levnejí­ než v jinych firmach dopravit to zboží­ do Prahy nebo kamkoli, já bych rád ty služby využival.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *