Zajimavy nazor z clanku o Piictu na tyinternety.cz

V clanku na tyinternety.cz Robin Raszka rika:

Myslí­m, že v Česku máme velmi kvalitní­ lidi a programátoři několikrát převyšují­ kvalitu zde v US. Jediný problém vidí­m v lokaci a ne úplně kvalitní­ch investorech/mentorech.

Zajimavy nazor. Co na to rikate?

Spread the love

35 thoughts on “Zajimavy nazor z clanku o Piictu na tyinternety.cz

  1. Jak jsem už psal pod původní­m článkem – nesouhlasí­m s pasáží­ “programátoři několikrát převyšují­ kvalitu zde v US.” Neří­kám, že programátoři v ČR jsou špatní­, tohle prohlášení­ je ale poměrně hrubá paušalizace.

    1. Ja bych se taky neodvazil takto generalizovat. Jen to je dobry vyrok do diskuze. A me fakt zajima kdo si co mysli? Mame dobre programatory.. a je problem v mentorech a investorech, kteri jsou spatni? Nebo je problem uplne v necem jinem? Ono to asi celkove nebude tak jednoduche na generalizovani a problem je, ze to co se dela v CR chvilku funguje v USA desitky let (investovani do startupu, apod). Takze se vsichni vlastne uci.

      1. Definuj pojem ‘ždobrý programátor”. To je jádro pudla. Nabí­zí­m nějaké možnosti, abych ilustroval, že celý problém je ve vágnosti tohoto slova ‘ždobrý”:

        1) Definice ekonomická = ten, který vydělá nejví­ce.

        2) Praktická definice = ten, který umí­ vše, co je potřeba.

        3) Buddhistická definice = ten, který ví­, co dělá a umědomuje si přesně význam a důsledky každého řádku kí³du, který napí­še.

        4) Genetická definice = ten, který má největší­ talent na programování­.

        5) Definice Hollywoodu = ten, který je nejznámnější­ jako programátor.

        6) Definice vojenská = ten, který má nejví­ce certifikátů a prošel největší­m množství­m školení­.

        7) Umělecká definice = ten, který jde svými cestami.

        8) Definice šprta = ten, který zná nazpaměť referenční­ pří­ručku.

        9) Definice veterána = ten, který prošel všemi chybami a namlátil si hubu na všech možných průserech, co je možné, takže si dává pozor. Můžete se spolehnout, že s ní­m nedopadnete katastrofálně.

        10) Definice prozí­ravosti = ten, jehož zdrojové kí³dy se dají­ dlouho udržovat, a není­ nutné je pro neudržovatelnost zahodit při první­m požadavku na další­ featuru.

        11) Definice dobré architektury = ten, jehož programy mají­ promyšlenou architekturu.

        Každý člověk považuje za dobrého programátora nějakou kombinaci výše uvedených bodů s různými váhami. Pro mě je to kombinace 2,3,4,7,9,10,11 s důrazem na 3, 10, 11 a trochu 9.

  2. Určitě se nedá takto generalizovat, to asi ani nebylo záměrem. Článek je jen názorem na základě zí­skaných zkušeností­. Problém, který vidí­m já je předevší­m v tom, že Google, Apple, Facebook a další­, jsou tak velké firmy, tak bohaté a s tak agresivní­ náborovou politikou, že zvlášť v Silicon Valley je opravdu těžké sehnat kvalitní­ho člověka, protože všichni dělají­ u zmí­něných firem.

    Osobně jsem se na projektech setkal s lidmi ze Stanfordu, z MIT a i celkem dobrým profesní­m životopisem (např. Yahoo) a dojem zatí­m dává za pravdu tomu co psal Robin. Je to jen osobní­ dojem, jasně, že tu jsou hvězdy a je jich celkem dost. Jen možná v ČR dí­ky absenci takových firem jsou dobří­ programátoři celkem rovnoměrně rozmí­stěni.

    V mém názoru se utvrzuji i dí­ky tomu co v poslední­ době předvádí­ např. Facebook, který neváhá skupovat firmy nikoli kvůli produktu, ale kvůli lidem (Made By Sofa, Push Pop Press, …).

      1. Češi maj jedno specifikum. Dělají­ věci jinak než je běžné na západ od nás. Onehdá mi vyprávěl voják od chemiků, jak když se porouchá amí­kům jeep, tak volaj na základnu a zavolaj si techniky (jakože běžní­ řadoví­ – specops na to maj výcvik). Kdežto když s sebou maj čecha, tak ten to spraví­ pružinkou z propisky 😛

        1. Tak pod tohle se muzu podepsat. Na vlastni oci jsem zazil kdyz v se v Kosovu primo pod zavorou u vjezdu na zakladnu Amikum odporoucel do vecnych lovist Humwee. Jejich serzant zavolal nekam vysilackou a do 15!!! (neuveritelny cas kdyz vezmu, ze to na jejich zakladnu meli 12km) minut prijel bytelny nakladak s jinym Humweem na plosine. Borci si jen prehodili vystroj, nasedli a pokracovali dale v patrole. Jeste dobrou pulhodinu jsme koukali s otevrenou hubou a premysleli, co se to vlastne stalo. Pokud by se tohle stalo vozidlu z Ceskemu kontingentu, tak by si s tim musel poradit jen ridic, u ktereho se samozrejme ceka, ze bude i automechanik a bude tak trochu ovladat i kouzleni… (aneb podle stareho rceni: Mlady vojak – hotovy kouzelnik) 😀

          1. Tak a co je postup jak vybudovat solidni a vetsi firmu? Ta nekoncici improvizace nebo system, ktery dokaze nahradit neco co nefunguje.. I kdyz za cenu, ze to vypada mozna mene efektivne nez clovek co dokaze zaimprovizovat?

            Ja volim system, a je to neco co jsem se v Americe naucil.

            1. Všechno má své. Pokud budou všichni nasazovat systém, postaví­te úspěšnější­ firmu improvizací­. Pokud všichni budou improvizovat, vyhrajete to systémem.

              Ostatně ne nadarmo jeden John pocházejí­cí­ z krajiny, kde zí­skal jiné schopnosti, než nativní­ Američané se prosadil v USA.

              Můžete volit co chcete, ale každá volba je za určitých podmí­nek efektivní­ a za jiných to prohrajete na plné čáře.

              Je to jen otázka situace.

        1. Pod tohle se můžu podepsat. Pořád mi tu ří­kají­ jak hrozné jsou ty naše “moon characters.” Nedokážou si vůbec představit napří­klad Thajsko, kde si nepřečtete ani ceduli u cesty, pokud není­ zrovna dvojjazyčná.

  3. Podle me mame dobre programatory – vznikaji tady software na svetove urovni (napr. nastroje IntelliJ Idea, SUN tu mel slusne vyvojove centrum, startupy vedene Romanem Stankem atd.). Nicmene v dobe, kdy jsem mel na starost ve stredne velke firme i nabor lidi, tak tech spickovych moc na volnem trhu nebylo. Takze v prumeru to bude asi podobne. Prijde mi, ze tu firmy obecne hodne slusne v Cechach plati – zvlast Java programatori se dostavaji v pohode na platy kolem 100 000 Kc, coz je celkem srovnatelne s platem v USA.

    Na druhou stranu, kdyz to srovnas se startupy, jake jsou seed investice v USA a jake u nas, tak oboji to jsou miliony, akorat ze u nas v Kc a v USA v $$$. Tim nerikam, ze penize jsou pro startup to nejdulezitejsi (sam osobne si myslim, ze je lepsi zacinat s nedostatkem, protoze je clovek dost motivovany), nicmene neni to asi takovy tahak, aby ti lide odesli z firem a zacli delat tak neco nejisteho, jako je startup. Asi je malo prikladu, ktere by tahly.

    1. V pohodě na 100 000,-? No neví­m, studoval jsem IT VŠ a znám dost programátorů a myslí­m, že nikdo z nich se takové částce ani nepřibližuje. Na takovou částku už podle mě musí­ být člověk špička v oboru s X lety praxe a docela hardcore znalostmi…

      1. jo, neni to za juniora, co nic neumi. A je to v Praze.

        Stale me jeste ze setrvacnosti chodi nabidky z CoolPeople na prazske projekty v Jave a nabidky 5000 – 6000 Kc za MD (tj. 100 000 – 120 000 Kc) nejsou vyjjimkou.

  4. U nas v CR je hodne malo kvalitnich programatoru a jeste mene kvalitnich softwarovych firem. Sehnat dobreho programatora v CR je ukol na mesice hledani. Sehnat dobrou firmu pro dobreho programatora je jeste na dele. Vetsinou si tady vsichni na neco hraji a pritom maji zachod na chodbe. Osobne by jsem rekl a je to ma zkusenost, ze v USA je vice kvalitnich programatoru a take vice kvalitnich firem. Duvodu je mnoho. Kvalita vyuky, penize od investoru, vetsi trh, lepe a rychleji najdes nekoho vhodneho do party. Problem CR je, ze vetsina IT firem chce programatorskeho krale za plat poddaneho. Vetsina schopnych proto zveda kotvy a jde do zahranici. Firmy v CR navic vetsinou nabizi nudnou praci na nezajimavych projektech. Vetsina velkych IT firem se v CR zabyva udrzbou starych veci a inovativni vyvoj maji nekde jinde, nejlepe v USA nebo v severskych statech. Nikdo talentovany se nechce hrabat v 10 let starem dile nejakeho posuka co o programovani nic nevedel. Ale existuje tu i par IT firem, ktere tu maji i vyvoj, ale ty jsou spise tresnickou na dortu a jsou do urcite miry i magnetem pro talentovane duse. Ja osobne jsem si prosel nekolik IT firem a kvalitni clovek byl tak 1 ze 50, coz je hodne smutne cislo. Kvalitni mentori v CR jsou obrovsky problem. Vetsina znamych mentoru jsou jednookymi krali v rade slepych lidi. Kdyz je srovnam se zahranicim, tak je do des a bida. Investori v CR jsou ustraseni a zamereni na okamzity zisk. Nechteji riskovat nebo jsou ochotni dat jen velmi malou castku. Z puvodniho slibu vetsinou casem sejde, protoze investor na to uz nema nervy. Vetsina investoru nechce investovat do lidi a jejich napadu, ale chce investovat do neceho, co je ovesene patentama a exkluzivnima smlouvama.

    1. Ono to je spí­š o tom, že kvalitní­ programátor musí­ mí­t IQ na pomezí­ geniality a takových lidí­ bude v 10M republice z principu o dost méně než v 250+M USA 🙂

        1. Projekt dělaný na GTD a rezignují­cí­ na krásu se záhy velmi prodraží­ při údržbě. Za údržbu GTD projektu se potom dá 20í— tolik peněz a času, než u projektu, který se udělá pořádně.

          Pokud je třeba projekt zkusit, udělá se GTD a pokud se ujme, je nejlevnější­ ho často zahodit a začí­t znovu ‘žna krásu”.

          Ono se pořád ří­ká GTD a nepiplat se. Ale už to má ovoce. Řada firem poznala vysoké náklady na GTD projekty při následné údržbě.

          A pak budou-li se učit programátoři jen prasit, pak kvalita programátorů půjde dolů. A GTD není­ nic jiného, než prasení­. Pokud programátor nějakou dobu nedělal na krásu ‘“ pak neprasit neumí­.

          Je to stejné jako v první­ tří­dě se děti učili krasopis a pak když zí­skali základy, ať si pí­ší­ jak chtějí­.

    2. ‘žSehnat dobrou firmu pro dobreho programatora je jeste na dele.”

      Sehnat dobrého programátora, který by si přitom nechal kálet na hlavu od českých šéfů je opravdu problém.

      Naví­c většina českých firem vybí­rá programátory přes personalistky, které sotva zapnou počí­tač a tak projde přes ně sebevědomé pako, ale kvalitní­ programátor je vyloučen, protože personalistce se nepozdává.

      ‘žVetsinou si tady vsichni na neco hraji a pritom maji zachod na chodbe.”

      Protože si musejí­ na něco hrát. Jak jinak by prošli přes personální­ agentury, nebo přes personalistky, které netuší­ nic o IT, ale hodnotí­ člověk apodle marketinkových pouček zí­áskaných na ví­kendovém rekvalifikační­m kursu?

      ‘žOsobne by jsem rekl a je to ma zkusenost, ze v USA je vice kvalitnich programatoru a take vice kvalitnich firem. Duvodu je mnoho. Kvalita vyuky, penize od investoru, vetsi trh, lepe a rychleji najdes nekoho vhodneho do party.”

      S tou kvalitou výuku v USA je to dobrý vtip. Ba právě naopak ‘“ česká výuka, pokud má člověk zájem, je stále ještě kvalitnější­.

      Nicméně v USA se lidé ví­ce zají­mají­ o výsledky a co umí­š. Proto dobří­ lidé mohou prostě být dobrými. V Česku se zají­mají­ o Tvůj image a hraní­ (abych parafrázoval slova).

      Jinak řečeno, v Česku dobří­ programátoři jsou stranou a dělají­ si své. V USA jsou prostě vidět.

      Znám spousty dobrých programátorů a sebevědomě se mezi ně též počí­tám. Ale všichni dělají­ pro zahraničí­ včetně mě. Mainstream v Česku o nás neví­. A já, doufám, už nikdy nebudu mí­t v práci českého šéfa ‘“ to je děs běs.

      ‘žProblem CR je, ze vetsina IT firem chce programatorskeho krale za plat poddaneho. Vetsina schopnych proto zveda kotvy a jde do zahranici.”

      Naprostá pravda.

      ‘žFirmy v CR navic vetsinou nabizi nudnou praci na nezajimavych projektech. Vetsina velkych IT firem se v CR zabyva udrzbou starych veci a inovativni vyvoj maji nekde jinde, nejlepe v USA nebo v severskych statech. Nikdo talentovany se nechce hrabat v 10 let starem dile nejakeho posuka co o programovani nic nevedel.”

      Kde to mám podepsat?

      ‘žJa osobne jsem si prosel nekolik IT firem a kvalitni clovek byl tak 1 ze 50, coz je hodne smutne cislo.”

      Naprostý souhlas.

      Miloslav Ponkrác

  5. Taky jako Tomas si myslim, ze to je dost o kulture. Ceska (a Slovenska) hodne nahrava tomu kreativnimu stylu prace – programatorum, ale i “vohnoutum” (dle DFens-definice). Z dlouholette praxe muzu srovnat treba CZ, SK, PL, AT, HU a Indii – proste kazda kultura ma neco jineho. Polaci se treba dokazi neskutecne dobre prodat a prezentovat – ale vysledek tomu pak casto neodpovida. U nas je to spise naopak.

    Nicmene delam take uz nekolik let nabor lidi a to co chodi, tak je dost tragicke… Souvisi to i s tim, ze CZ&SK jsou hrozne neflexibilni ve vecech jako zmena zamestnavatele, ale treba i banky ci operatora. Paradoxni k tomu, jak jsme flexibilni pri plneni prace… Takze najit dobre lidi je porad problem – nicmene kdybych mel zajimavy projekt a dost financi, tak bez problemu vyskladam velmi slusny (a dost velky) “dream team”.

    1. Ono když se podí­váte na pracovní­ portály, tak v IT 90%+ inzerátů požaduje X let praxe, firmy si musí­ uvědomit, že talentované a nadané programátory uloví­ nejlépe mezi studenty/absolventy VŠ a musí­ si je sami tak trochu vychovat…

      1. To je urcite pravda, ale porad mam zkusenost, ze nekoho dobreho sehnat je opravdu tezke. Uz asi 1/2 roku shanim lidi, kteri by se venovali vyvoji STB postavenem na Androidu pro nas ( http://nangu.tv ). Ani boha, byli tu 4 lidi (! i to samo o sobe je strasne) a neprosli zakladnim testem – dotazy na veci nutne dokoncit Android SDK tutorial.

        1. Ví­te, mě to přijde na hlavu. Všechny firmy se tahají­ do Prahy a shánějí­ programátora v Praze. Vzhledme k tomu, že Praha je drahé město z hlediska životní­ch nákladů, pokud tam nativně nebydlí­te a výdělky tomu až tolik neodpoví­dají­ (viz srovnání­ se zahraniční­m) ‘“ pak v Praze bude omezené množství­ programátorů.

          Předtí­m, než jsem se na Prahy úplně vyprdl jsem se pokoušel několikrát dostat do firem s tí­m, že většinu času budu dělat z domova. Všechna výběrová ří­zení­ na programátory jsem suverénně vyhrával, ale podmí­nka byla vždy ‘“ veškerou pracovní­ dobu sedět v Praze v kanceláři ‘“ a to bez ohledu na to zda to bylo skutečně potřeba.

          Programátorů v Česku je plno a někteří­ jsou velmi kvalitní­. Ale v Praze je jejich počet plus mí­nus vyčerpán, stejně tak jako lidí­, kteří­ by se do Prahy přestěhovali byť dočasně. Přesto další­ a další­ firmy se snaží­ v Praze ulovit programátora.

          Rád bych všechny co si stěžují­ na nedostatek kvalitní­ch programátorů v Česku ‘“ a myslí­ přitom v Praze, kteří­ budou sedět v Praze ‘“ poučil, že Praha tvoří­ pouhým 6 % České republiky.

          Chcete-li shánět programátory tam, kde ho vedle vás shání­ asi 10 tisí­c další­ch firem, tedy v Praze, jste na přebraném smetišti. Je to stejná blbost jako kdybyste se snažili konkurenčně uplatnit prodávání­m oděvů na mí­stě, kde stojí­ 10 tisí­c jiných zavedených krámů a divili byste se, že nemůže mí­t marži 800% na oděvy.

          Nelí­bí­ se mi, že podnikatelé, kteří­ nemají­ základní­ selský rozum ‘“ a takto si počí­nají­ a nacpou si deseti tisí­cí­ první­ programátorskou firmu do Prahy pak zbytečně očerňují­ kvalitu programátorů ‘“ přičemž jsem u firem jen o nedostatek zdravého selského rozumu a nedostatek vlastní­ sebereflexe a hodnocení­ skutečné situace.

          V Česku jsou velmi kvlaitní­ programátoři. A pokud už mají­ někam odejí­t, raději odejdou do zahrnaičí­, než do Prahy. Z mého hlediska je to vzdálenostně jedno a výdělky i prestiž, stejně jako zí­skané zkušenosti jsou úplně jinde ‘“ Praha je velmi chudý pří­buzný v tomto duchu.

          1. Nikoho jsem neocernoval – proste jsem rekl (coz je pravda), ze se nam nedari sehnat kvalitni lidi.

            Pokud jde o dostatek nebo nedostatek selskeho rozumu – ta firma uz funguje vic nez 8 let, vznikala za nejakych podminek. Podle vas bych mel vsechny soucasne zamestnance
            a) vyhodit a prestehovat firmu
            b) prinutit, aby se prestehovali, kam se prestehuje firma…

            Vychazite totiz z predpokladu, ze by nebyla mozna spoluprace na dalku. To je ale stejna situace – jako ja nemuzu najit spravne lidi, tak vy jste zjevne nebyl ve spravych firmach. Nicmene, nebyva to tak jednoduche – hodne zalezi na povaze prace a produktu. Kreativni prace se dela vzdalene dost spatne (byt to take jde). Nicmene, pokud nekdo chce delat vzdalene, tak automaticky zveda naroky, ktere jsou na nej kladeny a tahle forma spoluprace funguje az po delsi dobe spolecneho souziti.

            A pokud jde o ‘hard-data’, tak v Praze (mesto) bydli 12% obyvatel CR (a ne 6%) a v aglomeraci 21% obyvatel CR + hromada mest kolem, ze kterych neni problem dojizdet denne nebo jednou tydne (dle dat CSU 2011-01-14). Takze to asi nebude tak cernobile a taky nepredpokladejte, ze vsichni, kdo jsou Praze jsou blbci.

            Nevim, jaky background, ja jsem pracoval v zahranici, ani nejsem rodili Prazak. Mam hodne kamaradu a znamych, kteri jsou treba v Ostrave nebo Brne a resi uplne stejny problem….

            1. Já to psal jako reakci obecně nejen na Vás. Jádro pudla celého sdělení­ v článku, které rozjel John je totiž v tomto.

              Prostě bych byl rád, aby firmy namí­sto lživého ‘žnejsou v Česku dobří­ programátoři” začali ří­kat ‘žfirmy nemohou nají­t v Praze celkem třeba 100 tisí­c dobrých programátorů ‘“ zcela zákonitě mají­ problém, který ovšem nesouvisí­ s kvalitou programátorů”.

              Až bude chtí­t John pro svůj sklad napsat super informační­ systém typu SAP a rozhodne se nají­t 50 000 opravdu kvalitní­ch programátorů, kteří­ budou sedět ve městě, kde je sklad ‘“ tak je také bude mí­t problém nají­t. Zvláště když se objeví­ v témž městě další­ firmy s podobným požadavkem ‘“ abych parafrázoval situaci v Praze.

              Naví­c v Česku dí­ky dani z převodu nemovitosti (3 %), dani za prodej nemovitosti (tuší­m 10 %), nákladům na odhad, realitku (3’“6 %), kolky a další­ ‘“ je téměř vyloučeno častější­ stěhování­. To se takhle 3í— přestěhujete, po poprvé z pětipatrové vily a dí­ky daní­m a poplatkům po třetí­m pokusu skončí­te koupí­ plátěného stanu postavené ilegálně v lese ‘“ na ví­c vám nezbyde.

              Tudí­ž problém není­ v kvalitě programátorů, ale v množství­, které chtějí­ firmy (včetně Vaší­) sestěhovat na jedno město a odmí­tají­ si připustit, že existuje limit počtu programátorů, které najdou na necelé tisí­covce kilometrů čtvereční­ch.

              Co se týká hard dat, je to jedno. V Praze máte koncentrováno mnoho firem nejen českých, ale doslova z celého světa. Počet firem, kteří­ chtějí­ nají­t v Praze kvalitní­ho programátora je enormní­. A to jediný skutečný důvod, proč PRAŽSKí‰ a z okolí­ firmy mají­ problém kvalitní­ho programátora nají­t.

              To není­ kritika pražských firem, ale prostě jen objasnění­ faktu, že tisí­ckrát přebrané zlaté rýžoviště má prostě jen určitou kapacitu zlatých plátků.

              1. Jen kratce

                Pokud jste docetl az na konec moji reakce, tak jsem psal, ze stejnou zkusenost maji lidi v Ostrave a Brne

                Copak je potreba pokazde kupovat barak? Vas argument – dan z prevodu a z prodeje. Dan z prodeje nemovistosti neexistuje (lepe receno, je to stejne jako dan z prevodu). Je dan z prevodu a dan z prijmu, od ktere jste osvobozen, pokud splnite zakones stanovene podminky (doba delky trvaleho bydliste). Prekvapive ty dalsi naklady musite platit i kdekoli jinde ve svete.

                K hard datum – jedno to neni – pouzil jste je jako argument, mela by byt korektni a ne vymyslena.

                Ano, se zakladni myslenkou – ze v Praze je dost prebrano, asi nikdo nepolemizuje. Jen nejsou vsichni blci a asi budou dasi duvody, proc firmy v Praze jsou.

                1. Já myslí­m, že jsem napsal dost argumentů jak to ve skutečnosti je.

                  Žádná Vaše ‘žhard data” nepopřela nic z toho co jsem napsal.

                  Nepsal jsem vědeckou práci s citacemi, statistickými výzkumy, svázanou v černých deskách a vydanou nakladatelství­m Princeton University Press. Vaše upozorňování­ na hard data je jen snahou odvádět pozornost od toho co jsem skutečně napsal ‘“ aniž by Vaše ‘žopravy hard dat” jakkoli něco vyvracely.

                  V českém státě je nadprůměrný počet dobrých programátorů, většinou se známe. Většina z nich uteče do zahraničí­ nebo pracuje pro zahraničí­.

                  Celý problém mezi Českem a USA je jednoduchý. Kolik dobrých USA programátorů utí­ká programovat do zahraničí­ a kolik českých. A zde je jádro pudla.

                  Následně vzniká dojem, že v USA je ví­ce kvalitní­ch programátorů.

                  Je to stejné jako USA má mnoho nositelů Nobelových cen, ale jsou to skoro ze 100 % imigranti. Samotné americké školství­ jako kvalita nic moc na to aby je dokázali vychovat.

                  1. Ten, kdo odvadi uvadenim cisel jste vy. (protoze nova cisla jste zavadel ve svych reakcich, jako treba neexistujici dane). A neni tom jestli pisete vedecekou praci nebo ne, je to o tom, jestli se snazite s nekym manipulovat nebo ne. Proste rozidl 6% a 12% je 100% (cili 6 procentnich bodu v tomto konrektnimpripade)

                    Pripada mi hodne nadnesene tvrzeni, ze se vsichni zname – to by jenom znamenalo, ze dobrych lidi je zoufale malo. Pravdepodobne vas neznam, kazdopadne to nevim, protoze nemate nic v profilu vyplneno (nebo to neni videt).

                    IMHO jste se prave sam poprel – ano cele je to o tom, aby nam v CR zustavili kvalitni lidi. Vubec to neni o Praze nebo ne-Praze. To je totiz uplne jedno. A to jsem nikdy nevyvracel.

                    Takze to neni o tom, ze lidi co maji firmy v Praze jsou blbci, ale o tom, jak udrzovat konkurenceschopnost a atraktivitu cele CR.

  6. Tohle neplati jen pro programatory. Proc jsou cesi uspesny tady v UK podle me:

    – premejslime jak veci vyresit samy (rika se ze je to pozustatek komunismu kdy si lidi delali hodne veci sami z ruznejch duvodu)
    a je to presne jak tu nekdo psal kdyz maj v UK problem tak volaj “odbornika”. Pestuje se zde velmi uzka specializace. Jakmile clovek narazi na problem vypina automaticky hlavu a vytaci cislo “specialisty” coz je vetsinou stejne naky jelito s dvoumesicnim kurzem.Myslim ze je to tu jeste horsi nez v US v tomhle ohledu.

    – tak jak oni se precenujou tak se mi podcenujeme (vychova nasich rodicu ala “Z toho naseho blbce nikdy nic nebude” se podepsala na nas vsech. Tady je to delaj presne naopak… spousty lidi jsou totalni noumove ale mysli si a hlavne veri tomu ze jsou nej v tom a tom. Uz jenom ta vira jim pomaha. Nemyslim ze je to zrovna nejlepsi vlastnost ale kdyz se bavime o businessu tak je jasny co vyhrava.

    _ Nebereme se moc vazne. Umime si ze sebe delat srandu. Vim je to blbost ale funguje to.

    – Mame common sense (zdravej rozum) nevim kde se tohle v nas bere ale musi se to zazit aby clovek videl ten rozdil!

    Jsou to jen detaily ale vo tom to je ne 🙂

  7. Myslim, ze je trochu osidne srovnavat USA, ktere jsou vyvevou tech nejlepsich mozku sveta a davat je do kontrastu s CR. Kolik spickovych vedcu nebo treba lekaru pracuje v USA, aniz by se tam narodily…

    Prostredi je velmi odlisne. Tady u nas jsme neustale ve vleku udalosti a trendu prichazejicich z venku. Porad neco nebo nekoho dohanime. Necekam proto, ze by tady za techto podminek mohly vznikat nejake zvucne startupy. Podle me by se ale kvalitativne spousta sw od firem tady zcela vyrovnal spickam na zapad od nas. Zatim se ale zdejsi firmy porad placaji v tom nasem malem rybnice. Jen minimum z firem tady se rozrostlo ve vyznamne hrace pusobici za hranicemi nebo dokonce celosvetove. A to prestoze maji produkty a sluzby, ktere kvalitou celosvetovy prumer hodne prevysuji. A vetsinou jsou z Brna… 🙂 Napada me z tech velkych krom AVG treba Moravia IT, z tech mensich treba Kentico. Mam taky pocit, ze je kladen velky drive na preciznost a kvalitu vyrobku nebo sluzby, ale temer zadna energie na “dobyvani trhů” a velka nezkusenost v tomto ohledu.

  8. A je vůbec kvalita programátorů pro úspěch podstatná? Nebo kvalita mentorů a investorů…hm ?

    Né tedy, že by se kvalitní­ programátoři, mentoři a investoři nehodili – asi se hodí­. Ale jak moc jsou opravdu podstatní­?

    Není­ to náhodou tak, že není­ důležité produkt vyrobit, ale je důležité ho prodat?

    Nebo si myslí­te, že Microsoft vydělává na perfektně naprogramovaném softwaru?

    A kde by asi byli dneska Sergey Brin a Larry Page kdyby do Google nepřišel obchodní­k Eric Schmidt? Jak by bez něj dopadli? Skončili by s miliardami v kapse?

    PS. Spousta programátorů jsou chytrý kluci. Bohužel je to však k jejich vlastní­ škodě. Většina je vzhledem ke své inteligenci přesvědčena o své výlučnosti a schopnostech zvládnout “všechno a cokoliv”. Jejich pří­stup k businessu spočí­vá v tom, že se snaží­ něco “geniální­ho” vytvořit. Pak té genialitě udělají­ web stránky a čekají­ na první­ch 10 milionů platí­cí­ch. Ti pochopitelně nepřijdou, tak se zamyslí­, vymyslí­ nové featurky a vlastnosti ke svému produktu, udělají­ nové web-SEO-search- friendly stránky a znouva jdou čekat na první­ platí­cí­. Kteří­ pochopitelně zase nepřijdou.. Nakonec se z nich stanou “borci” koupí­rují­cí­ věci z venku.

    Takže abych glosoval autora slovy: “Myslí­m, že v Česku máme velmi kvalitní­ lidi a programátoři”, kteří­ jsou velmi schopní­ okopí­rovat e-shopy, emaily, aukční­ portály, facebooky, slevomaty, publikační­ systémy, platební­ systémy, fotobanky, seznamky, překladače, burzovní­ systémy a jiné, řekněme IT projekty – a dí­ky tomu pohodlně a profitabilně zahní­vat (nejenom) v české kotlině.

    PS2. Čest výjimkám!

  9. Chyba mi tu este tretia skupina vizionari. Pokial ide o tvrdenie o programatoroch som nachylny tomu verit, pretoze John vo svojej knihe popisuje americkeho zamestnanca ako cloveka, ktoremu staci dat do ruk manual a fici. Nic ine ho nezaujima, takisto to fungovalo v americkych servisoch. Ak robil u Forda, nebol schopny opravit VW.
    Co sa tyka kvalitneho napadu ohladne internetu, myslim, ze nevznikne u programatora, ktory nato proste nema cas. U neho moze vzniknut ako sekundarny produkt. Myslim, ze na napady su vizionari. nemyslim, tie krcmove typy u ktorych ide o nahle vnuknutie, ale o ludi, ktori seriozne studuju trendy a problemy a na ich zaklade vstupuju do areny. Takych ceski a dnes si myslim, ani europski investori nemozu pochopit. Bohuzial u investorov je velky problem extremne silne ego. CZ investor veri urcitej dogme, ktoru si prezil a tam je jeho hranica. CZ investor je zafixovany na 90% na domacu podu a svet je uplne inde. Akonahle pride niekto, kto ho minimalne 10x prevysuje, tak skutocne nie je schopny prebit jeho testosteron. Vsetko ine je pochybne a plachy vizionar je v priebehu par sekund zahrabany pod zem. Vysvetlite mu to a on vam neuveri, lebo na to neprisiel sam. O 2 mesiace to mozno objavi v podvedomi v inej forme a napad je jeho. Bohuzial globalne vizie tymto ludom nikto neprinesie, pretoze vizie neprichadzaju kazdy den. Na zaklade zivotopisov Gatesa, Jobsa, Brina neverim, ze CZ investori by niekedy podporili podobne napady. Okrem toho vizionar pracuje s cistymi myslienkami a 80% majetku v byvalom ostbloku je vysledkom ak nie cistej kradeze, tak dost pochybnych operacii. To nejde dopkopy. Skuste Kellnerovi povedat, ze mate napad ako budete spravovat napr. 15% cestovneho ruchu? Uveri vam? Ja si myslim, ze nikdy. A preto vsetky super napady idu z USA. V EU snad okrem skypu nevzniklo nic prevratne.

  10. Můžu čerpat z Media. Spousta hodně kvalitní­ch programátorů se drží­ “v tajnosti”, nechávají­ se sami přehazovat mezi těmi top klienty a tudí­ž se o jejich schopnostech tolik neví­. Ono je to dost relativní­ ří­kat, že jsou čistě v ČR, protože top programátor bude z většiny pracovat na zahraniční­ch projektech, popří­padě se později držet i v zahraničí­, až zjistí­, jak je tam platí­. U nás jsou tyhle pozice placený taky dobře, ale zdaleka si lidi programátorů necení­, ve firmě se s nima nechlubí­, to je ten rozdí­l mezi zahraničí­m, bych řekl.

    Nikdy u nás nebudeme tak vepředu jako v zahraničí­. V naší­ firmě zaměstnáváme skvělé programátory, dokonce bych řekl, že jedny z nejlepší­ch v ČR a taky děláme jako hlavní­ projekt něco pro Brazilce. Tudí­ž český programátor, česká země, práce pro zahraničí­, anglická komunikace. Nediví­m se, že při první­ pří­ležitost takoví­ lidi mizí­ pryč z ČR.

    Třeba jako programátor živnostní­k se tady musí­ mí­t zbytečně špatně, hlavně kvůli všemu, co si musí­ poří­dit a co musí­ následně platit, na tak malý rybní­k jako je ČR má mnohem těžší­ se uchytit. U grafiků to je zase něco jiného.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *