Jak moc venovat cas negativnim vecem

Prislo do emailu od ctenarky Ilony:

Stala se nam takova vec, ze nam jeden zakaznik nezaplatil za nasi praci a to tim zpusobem, ze dal firmu do likvidace a hned otevrel novou. Samozrejme, ze operuje se stejnym softwarem a stejnym teamem. Takze v podstate osidil stat o dane a par dalsich suppliers, kteri pro nej delali. Jeste se mi to v Anglii nestalo a docela mi vadi jejich arogantni pristup k reseni cele situace. Ptala jsem se par lidi, co se da delat a vsichni rekli, ze krome nejakeho stezovani si na social networks, nic moc. Ale to je prave to, o cem ted premyslim. Myslim si, ze ta jejich nova firma zkrachuje zase (protoze to vedou ti sami lide a maji ten stejny shnily software :), ale ja hodne premyslim, zda to vubec mam delat.

Vsimla jsem si u tebe na blogu, ze ty nikdy nepises negativne, vyhybas se politickym tematum a dalsim kontroverznim tematum. Verim, ze za sve podnikani si narazil na hodne lidi, co te osidili, nebo se snazili osidit, nezaplatili nebo treba dodali totalne katostroficky servis ci produkt. Presto o nich nepises. Je to tim, ze nechces vyvolat nejakou valku, nebo ze to za to nestoji, nebo ze proste nechces se zabyvat takovymi negativnimi veci a radeji zapomenes a jedes dal?

Na druhou stranu vzdycky rikas, ze sve znalosti a zkusenosti je treba predavat. A me by prislo zajimave dostavat i informace o tom, kterym firmam se vyhnout, nebo kterym lidem, jak treba takove rychle rozpoznat atd….jsem ale na vazkach, zda to neni brusleni na tenkem lede.

Jeste se mi nedavno stalo, ze jsem asi za £100 nakoupila nejake leads, a ty taky byly uplne mizerne kvality (nejaky scam) – tak tohle treba bych zase chtela publikovat na svem blogu…ale vazne se sama sebe ptam, zda tam nebudou nejake negativni dusledky pro me, ci pro mou firmu.

Diky moc a hodne zdaru v podnikani!

Ilona

Problemy se stavaji kazdemu. Me taky. Tomu se nikdo nevyheme. Srazka s podvodnikem je neprijemna. Ale jak dlouho se tim ma clovek zaobirat? Asi jde o zvazeni do jake miry to jde vyresit a kolik casu nebo penez to bude stat. Vzdy se muzes s nekym soudit. Ale na pravnikach to muze stat vice penez nez o kolik jsi uz prisla. Navic nad tim budes porad myslet. Bude te to szirat. A je otazka jestli to vubec stoji za to.

Clovek se uci. Kazda neprijemna situace je lekce do budoucna. Priste treba vis na co si dat pozor. To je to cenne na kazdem problemu. Co muzu relativne snadno ovlivnit s tim neco udelam. Kdyz to ovlivnit nemuzu tak se tim netrapim.

Na blogu klidne publikovat muzes. Ja jsem takto taky napsal o ruznych problemech a pomohlo mi to k vyreseni. I kdyz dnes si myslim, ze uz to tolik nefunguje jak pred par lety.

Dnes to vidim tak, ze jde hlavne o to kolik cemu dam casu. Je to neuveritelne kolik se da udelat prace za par tydnu prace. Klidne rozjet uplne nove podnikani. Takze nez abych se venoval treba vymahanim par tisic dolaru za nejake nezaplacene zakazky tak bych radeji vymyslel neco jak vydelat jeste vice. Z nejakych zkusenych podvodniku je stejne tezke dostat penize zpet. Takze bych tim moc casu neztracel aniz bych vedel, ze mam dobrou sanci na uspech.

P.S. Nectes poradne muj blog. Nedavno jsem zrovna psal clanky co se stalo spatneho me;-))

Spread the love

47 thoughts on “Jak moc venovat cas negativnim vecem

  1. A to buďte rádi že nejste v ČR. Sám vedu asi 15 soudní­ch sporů – konkrétně vymáhám směnky které mi dlužní­ci nezaplatili. Na začátku (ještě než jsem měl zkušenost se soudy) jsem si myslel (po prostudování­ internetu) že směnka je v podstatě cenný papí­r který nebude problém prodat za řekněme 30% částky která je na něm napsaná někomu kdo v tom umí­ chodit a celou sumu si vymůže. Jak jsem se mýlil!!!! Směnka je velice NElikvidní­ aktivum – alespoň v ČR. Naví­c při postoupení­ směnky může čekat na původní­ho věřitele past že sice dostane třeba 20% hodnoty ale poté co nový majitel směnnečnou sumu nevymůže na původní­m dlužní­kovy na řadě jste vy – a nebude chtí­t zpět těch 20% které Vám dal ale rovnou 100% + úroky. (to se mi naštěstí­ nestalo) O tomto neví­ ani spousta právní­ků kteří­ si neváhají­ účtovat částky od 1000 Kč/h – což považuji za naprosto skandální­. Další­ naprosto skandální­ věc jsou české soudy. Aby mohl exekutor konat musí­te absolvovat celkem 3!!! jednání­ soudu (všechny v podstatě formální­ a tudí­ž zbytečné) – pokaždé jsou to lhůty pro odvolání­, soudy zásadně nedodržují­ termí­ny dané jí­m zákonem atd… prostě než dojde na jednání­ exekutora uteče půl roku jako nic – ale to Vám jako dlužní­kovi přeci nemusí­ vadit protože Vám soud přizná úžasný úrok 6% p.a. – co na tom že v bance nedostanete úvěr (vy jako slušný dlužní­k) ani za dvojnásobné úroky. Prostě a jednoduše drzý dlužní­k má nárok na úročení­ něco jako 3-4 násobek sazby ČNB. Když konečně dostanete svou směnku k exekutorovi tak většinou opět uplyne několik měsí­ců než se dozví­te že dlužní­ky nemá nic na účtě (banky totiž sice musí­ zdělit zda má u nich dlužní­k účet a jaký je zůstatek ale nikde není­ řečeno za jak dlouho – a tak některé odpoví­ během pár dnů a jiné během pár měsí­ců) – pří­padně že je nezaměstnaný a nebo sice je zaměstnaný za minimální­ mzdu ale před Vámi je další­ch 15 exekucí­ takže máte stejně smůlu. Pokud se dostanete až do tohoto stádia exekutor Vám naznačí­ že pravděpodobně nic nemůže a pro Vás bude nejlepší­ zaplatit cca 3.500 jako polovinu nákladů exekuce a na svou pohledávku zapomenout.

    Byly to bolestné zkušenosti a stály mne spoustu peněz ale nelituji jich – dnes už nikomu nepůjčí­m ani korunu bez výjimky. Když nemá někdo 20.000 dnes nebude je mí­t ani za 14 dní­ (a nebo je mí­t bude ale když mi je dá tak mu bude 20.000 chybět tudí­ž mi je nebude chtí­t dát)

    Opravdu nechápu co mi chce stát naznačit svou neschopností­ zajistit elementární­ věci jako je vymahatelnost práva. Pochopil jsem že vymahatelnost práva je v ČR pouze iluze a opravdu nemám moc chuť tu platit daně když vidí­m že právo se opravdu nerovná spravedlnost ani náznakem.

  2. Souhlasim, nejlepsi je snazit se pracovat na tom co muzeme ovlivnit, tj. vydelavani penez. Kdybych mel treba koukat porad na kurz dolaru tak se muzu blaznit denne(vzhledem k tomu ze prodavam za $) 🙂 Spis je lepsi zamerit energii na to jak vydelat vic, protoze to ovlivnit jde. S podvody to same…

    Je zajimave ze nejuspesnejsi lide co znam (vedle Johna neprimo jeste jeden primo muj znamy z Francie – v jednu chvili mel 50 zamestnancu s jednou firmu, pak koupili jeho druhou firmicku na pocitacove hry za 1 milion USD, ted zas vydelava jinak…) maji uplne shodne pohledy na vetsinu veci, vcetne teto. V podstate tenhle clanek zni jako citace z toho meho znameho, kdyz se bavime o podobnych vecech co nejdou ovlivnit, prelozena do cestiny. 😉

  3. @VratislavBoch Tak tohle není­ sice zrovna pozitivní­ komentář ale česká realita na 100% ano. Nechci nad tí­m plakat, ale zaží­vám to v ČR stejně jako to Vratislav napsal. Do slova a do pí­smene. Vysoké daně a odvody, nulová vymahatelnost práva a zákony které straní­ kovbojům. Musel jsem si přiznat, že i když jsem patriot, Česko není­ dobrá základna pro větší­ byznys. Zase jsou tu ale pěné holky, klid a mí­r.

  4. @VratislavBoch ČR není­ a nikdy nebyla právní­ stát. Jde jen o to jak rychle to člověk pochopí­ (a nic proti Vám, mě to taky nějakou dobu trvalo).

    Zdaleka nejhorší­ na tom ale je fakt, že celý stav ČR má velmi prudce zhoršují­cí­ se trend (nefunkční­ exekutiva, rozkrádaní­ za bí­lého dne).

    Ale co by člověk čekal! Je potřeba si uvědomit, že po roce 68 zde zbyla 90% většina lidí­, kteří­ byli/jsou morálně i vzdělání­m na chvostu společnosti (to by až tak nevadilo) ale hlavně nechají­ si lí­bit naprosto cokoliv a nechají­ se před volbami “koupit” (to je problém), a to když pochopili vedoucí­ představitelé státu tak se není­ čemu divit.

    Čili stav strašný a lépe v ČR nebude ani náhodou. Jak s touto informací­ naloží­ každý z nás je na něm.

  5. Existují­ dva světy:

    a) USA, kde když si domluví­m po ICQ, že mi budou posí­lat pení­ze první­ho, tak mi je budou sami počí­tat a posí­lat první­ho

    b) ČR, kde když si musí­m sepsat smlouvu, vystavit fakturu a stejně v den splatnosti na účet nic nepří­jde

    Prostě dva světy. Nechci být negativní­, ale tady je to děsný ojeb. Čí­m méně podnikání­ dělám s čechy, tí­m se mi spí­ lépe. Už roky odmí­tám zakázky od čechů jen proto, že ví­m, že mi nestojí­ za to, abych se zas děsně nasral, že v den splatnosti nemám pení­ze na účtu a budu někomu muset psát, aby je milostivě poslal.

    A když takhle funguje normální­ firemní­ “kultura”, jak to teprve může fungovat uvnitř. Obávám se, že kdyby tady zrušili ty lidi z kontrol, kteří­ buzerují­ mnohdy zbytečně lidi, tak by za chví­li sami lidé, jako pilní­ mravenečci, firmu rozkradli.

    Jak pak řešit podnikání­ v takové zasrané zemi? Osobně jsem to vyřešil tak, že podnikám přes Internet, kde se v zahraničí­ partnerství­ a dohody (byť ústní­) stále dodržují­. Tady aby měl člověk bandu právní­ků a vrahounů na vymáhání­ pohledávek… A pak aby člověk nebyl negativní­…

  6. ČR je jedna velká zkurvená země, kde zákony gravitace neplatí­. A to ří­kám jako podnikatel od roku 1999. Tady když někdo může ukrást tužku, tak ji ukradne (i když jich má doma 500) a když vám někdo má něco zaplatit, tak to zaplatí­ dva týdny po splatnosti, měsí­c po splatnosti, tři měsí­ce po splatnosti a nebo vůbec.

    Děkuji bohu za Internet, ICQ a to, že žijí­ lidé i v jiných částech světa, kteří­ nezažili komunismus a plní­ dohody.

    Kdybych měl podnikat jen s lidmi v ČR, tak bych musel navýšit marže o další­ch 30 procent z čehož by bylo 15 procent na zloděje a 15 procent na psychiatra.

  7. a) Pokud tady někdo provozuje hospodu. Jsem slyšel, že v Austrálii je hospoda, kde u vstupu je stůl s šuplí­kem na kterém je napsáno ať lidé dají­ do šuplí­ku při odchodu kolik chtějí­ peněz. Jak myslí­te by dopadl tento finanční­ model ve vaší­ hospodě?

    b) Pokud má někdo zaměstnance. Jsem slyšel, že v USA žije chlap jménem John, který svým zaměstnancům dává kreditky s limitem 250k USD a nekontroluje každou transakci. Můžete opět odhadnout, jak by se zachovali vaši zaměstnanci v tomto konkrétní­m pří­padě?

    c) Pokud někdo provozuje banku, můžete mi ří­ct, proč hromadně neinformujete své zákazní­ky o možnostech refundu a chargebacku? Proč každý průměrný občan ČR neví­, že má možnost stornovat jakoukoliv transakci provedenou na Internetu…

  8. Někde jsem četl názor s kterým souhlasí­m, že “negativní­ věci si nezaslouží­ pozornost”. Tedy komentovat a popisovat (hlavně na webu s odkazem) cokoliv negativní­ho přinese nakonec danému subjektu popularitu (návštěvnost stránek).

    Pravdou je, že o čem se nepí­še na to se zapomene. Vemte si napří­klad český neslavně proslulý hostin b.a.n.a.n. Že to jsou šejdí­ři se všeobecně ví­, ale stejně jim na to lidi skočí­ a stále se objevují­ překvapení­ uživatelé. A právě k tomu jim pomáhá to, že se o nich pí­še. Dí­ky takovým zpětným odkazům pak jejich web sí­lí­ mezi ostatní­mi při dotazech na vyhledávání­ hostingu atd.

  9. Pre remcajucich ceskych chlapov: Najlepsi hokejista historie Wayne Gretzky povedal, ze bol preto tak dobry, ze sa sustredil na miesto kde puk bude a nie kde je. Vsimnite si Johna. On robi presne to iste v podnikani. Podnika len v oboroch, kde dostane peniaze dopredu. Tym sa v zarodku vyhyba vseliakym neprijemnostiam s neplaticmi. Samozrejme, ze obcas mu vyskoci nejaky problem, ale nevenuje tomu polovicu svojho casu a hlavne ho to vnutorne nezoziera. Taktiez nabral odvahu a zradne ceske vody jednoducho opustil. Pre tych co skalopevne vazia v CR alebo SR jedna otazka. Povedzte nam jediny realny dovod preco by sa podnikatelska, ci celkova situacia v tychto krajinach mala v dohladnej dobe cca 25 rokov zmenit?

  10. @VratislavBoch Nezlobte se, ale nejak mi to nesedi. Mam to obdobne, tech sporu je ale o trosku vice. Je taky pravda, ze se toho exekutorem moc nevymohlo, ale to se jednou zmeni (povinny bude dedit apod.). Neni duvod aby exekuce nebezela treba 20 let. A po tu dobu bezi i uroky z prodleni a smluvni pokuta. Preci jen je vzdy lepsi podat zalobu nez nechat pravo promlcet. Vtip je v tom, ze ja to delam bez advokata, tzn. me naklady byly donedavna 2% hodnoty pohledavky (dnes to je po novele zakona o SoP 4%). Potom se mi vyplati se soudit i kdyz vymuzu v kratkem horizontu 1/10 pohledavek, na zbytek si clovek musi pockat…

    A pokud jde o uroky, u splatnych pohledavek lze v naproste vetsine pripadu narokovat i zakonny urok z prodleni, ktery je 2T REPO + 7%, tzn. soud prisoudi minimalne tech 7% p.a. Kdyz mate ve smlouve uroky a smluvni pokutu, lze narokovat i tu. Mnohdy je tedy lepsi nezalovat smenku, ale puvodni zavazek, ktery je smenkou zajisten. Ja mam taky hromadu smenek, ale nepodaval jsem jediny smenecny platebni rozkaz.

  11. Najit v UK advokata, ktery pujde na velkou odmenu z pripadu (50% +) misto hodinove/ukonove sazby. Jestli to ten clovek dela opakovane, tak jsou-li zakony obdobne jako u nas (coz asi jsou), je spousta cest jak mu zneprijemnit zivot tak, aby bylo lepsi pro nej zaplatit.

  12. Ilona: Jednu vec by som urobil. Zasiel by som aspon na miestne Citizen Advice Bureau a povedal im co sa mi stalo. Maju tam celkom slusne znalosti a asi by ti vedeli poradit. Mal som podobny problem a dost mi pomohli.

  13. Rád bych se zeptal s jiného soudku než je tento článek. Zaujalo mne, že Ilona pí­še, že nakupuje v Anglii leady.

    Delší­ dobu přemýšlí­m, že bych se v oboru generování­ leadů začal ví­ce angažovat. A teď nemyslí­m nějaké půjčkové / pojišťovací­ leady ve kterých podniká každý druhý. Má představa je předevší­m o generování­ leadů v oblasti řemeslných služeb.

    Rád bych se Ilony zeptal, o jaký obor se v její­m pří­padě jedná, pří­padně zda má přehled jak je obor lead generation v Británii vyspělý.

    Ilono, pokud to nechcete rozebí­rat tady, napište mi prosí­m na jan.pivonka@seo.cz. Dí­ky

  14. @freddy @JaromirAdamek

    A pomerne jednodche odpovedi:

    a) V CR do supliku pravdepodobne nikdo nic nehodi, tudiz na konci dne by v nem nic nebylo. V Australii tam 100 lidi neco hodi, pak se najde 101. clovek, ktery penize ze supliku veme. V obou pripadech stejny vysledek, jen se k nemu dopracujem rozdilnym zpusobem.

    b) Zachovali by se zrejme podobne – casem by se nasel nekdo, kdo si vlastni ‘nakup’ zaplati firemni kartou.

    c) Nevim, jak to ted presne chodi v CR, ale minimalne u CS jsem kdysi hodne davno pri prebirani kreditnich karet mel o moznosti chargebacku pouceni. To ze to kazdy prumerny obcan nevi, je bohuzel vina ‘kazdeho prumerneho obcana’ – cist a psat by mel umet kazdy, kdo si zada o vydani karty :]

  15. @Pet No my jsme využili pří­ležitost si postěžovat na český systém, když nám to tady John takovou nenásilnou formou nabí­dnul. B2B byzyns v česku fakt není­ med, ale zase kdyby nám to za to nestálo, tak to prostě neděláme 😉 Situace se změní­ tak za 10-15 let kdy se to tady EUnifikuje a dosáhneme životní­ho a právní­ho standardu západní­ Evropy. Teď je ČR pohodová země, kde vám ledacos projde ať už v dobrým nebo ve špatným.

  16. @Begawas @Pet

    Bohuzel EU neni rozhodne zarukou fungujiciho systemu, ale spise prebujeleho byrokracismu. Viz. napr. nejnovejsi narizeni podle ktereho musite u online aplikaci zadat uzivatele o svoleni pouzivani cookies. A takovych neskutecnych kravin by se dalo najit neuveritelne mnozstvi.

  17. @Begawas @Pet Zlate oci. Pravny system nie je zavisly od EU, ale od vykonavatelov prava v CR. A ti sa tak skoro nezmenia, lebo dany stav im vyhovuje. Este nebol vymysleny taky §, aby ho zlate ceske, ci slovenske hlavicky nepoohybali k prospechu svojmu.

  18. Jsem v ČR proto, že tu je levně, jsou tu pěkné baby a podnikám se světem (takže je jedno kde jsem…). S tí­m Gretzkym je to kec, lí­bivý ale nic jiného to není­. Každopádně vybí­rat si podnikání­, kte člověk může vybí­rat zálohy dopředu je opravdu dobré, v tom máš pravdu. Taky mám tak založenou půlku svého podnikání­ a je to VELMI uklidňují­cí­ :).

  19. Napadla mě jedna otázka na Johna.

    Johne kdy jsi v USA začal věřit svým zaměstnancům?

    Ví­m, že jsi měl ze začátku ideu, že budeš dělat všechno sám a přes Internet.

    Jak dlouho ti trvalo, než jsi začal delegovat a nebál jsi se, že tě tví­ zaměstnanci zklamou?

  20. @Pet @Begawas Rozhodně jsem nikdy nebyl zastánce EU, ale musí­m uznat, že být teď ČR samostatný stát, tak je tu 5x větší­ bordel. Z dlouhodobého pohledu není­ žádná ČR ani SK, pokud ano, tak jako zajimavé jazykové dialekty v Evropském státu kde je úřední­ řeč angličtina a jednotný právní­ rámec. Takže vymahatelnost práva určitě bude, ale jestli se nám to bude lí­bit neví­m.

  21. @JaromirAdamek Preco myslis, ze je to kec? Ze si u toho nebol? Neviem, ale ked som hral futbal za dorastencov, tak sme mali chalana, ktory vyrastal daleko na samote a trenoval len sam so strechou domu a miniaturnou brankou. Z toho rezultovalo to, ze vedel spravne postavit a davat len goly, ale v poli nestihal. Proste mal natrenovanu len cast futbalovych schopnosti. Raz sme vyhrali 5-0 a on dal 4 goly. Vsetci sme boli nadseni, len trener ho sprdol. No a co, ked nic nehral. Zrazal mu sebavedomie a on potom futbal prestal hrat.

    Myslis, ze to, coho nie si svedkom a sam nevies nemusi byt pravda?. Aj tu je komunita ludi, ktorej sedi styl podnikania Johna, ale nikde nie je napisane, ze tisicom ludi sa zdaju jeho pribehy neskutocne. Ti, ktori ficia na uplatky, urcite musia hladat rozne konspiracne teorie ako jeho uspech u okolia bagatelizovat.

  22. @Pet CAB mi vzdycky prisli, ze nic moc k nicemu nejsou (jsou tam nejaci trainee lawyers ci co, navic myslim, ze business cases neresi…nebo jo?). Ale protoze je ta firma v likvidaci, stejne se ted uz nic delat neda…to mi alespon rekli vsichni zatim. Ale kdyby nekdo o necem vedel…rada si poslechnu :))

  23. @mhi jake cesty treba? Jak rikam, firma v likvidaci, takze ze zakona naroky zadne (jen na penize, ktere zustali na ucte a “rozprodanim” majetku…coz jak vsichni vime pokryje ledatak sluzby likvidatoru…)

  24. @Pet @Begawas Hlavne me osobne prijde, ze v CR chybi ta snaha dodrzovat zakon a delat veci spravne. Ze to proste ztratilo tu prestiz a proto si toho za prve uz nikdo nevazi a za druhe nedela….Proste zmenit mentalitu naroda tak, aby lidem nestalo za to delat spatne veci /nevyplaci se to a je na to divano s opovrzenim/ a na druhou stranu byla ochota spatne veci trestat /protoze chceme cistou a prosperujici spolecnost/….tohle zmenit bude ale hodne hodne tezky a dlouhy proces (alespon ze zprav to vypada, ze v CR je vsechno naruby kam se clovek podiva….ale to taky muzou byt jen ty zpravy, co ja vim?)

  25. Za dobu nez to vyresis legalne.. a je otazka jestli to vubec stoji za to resit a neco se vyresi… tak udelej par designu pro nove klienty.. budes mit vetsi radost z udelane prace, vytvoreni neceho noveho.. nez resit problemy s podvodniky. @Ilona @mhi

  26. @eastbiz @Ilona @mhi souhlasim, zni to sice mozna nekomu divne, ale clovek si mysli ze potresta podvodnika zatimco tresta hlavne sam sebe resenim tehle veci. Tim ze se okrada o cas, ma z toho depky apod. Pokud nejde o nejaky hodne velky balik tak je lepsi se na to vykaslat a pracovat na vstupech, ne na penezich ktere se nejak ztrati.

  27. @eastbiz @mhi souhlasim. kazdopadne penize jsou jedna vec, ale taky me stve, ze by jim to melo projit jen tak…a taky je dobre vedet, jake zpusoby existuji, kdyby me treba fakt hodne nastvali 🙂

  28. Kdyz delas business tak to je JENOM o penezich. A podle toho delas rozhodnuti. Kdyz chces menit svet tak je lepsi delat v nejakem non-profit nebo nekde kde to bude mit nejaky dopad. Ale i tam bych se soustredil spise na pozitivni zmeny nez negativni… @Ilona @mhi

  29. @Ilona @eastbiz @mhi ano taky jsem tak driv uvazoval a chapu tvoji smysl pro spravedlnost, taky to tak mam. Ale jak pise John, jde predevsim o tebe a pak az o to ztrestat ostatni 🙂 Pokud se na to vykasles, zameris se na ty pozitivni veci a vystupy, vydelas zas mnohem vic a pak treba diky tem penezum/vlivu co budes mit neco zmenis…takhle se ted na to divam.

  30. Jsem tí­m myslel, že v tom citátu nevidí­m nic objevného (nezpochybňuji, že to řekl).

  31. @mhi Musí­m k tomu ří­ct dvě věci.

    1) není­ jedno že se exekuce potáhne věky ikdyž nakonec třeba pení­ze vymůžu tak za tu dobu kdy jsem je nemohl použí­vat mi vznikla jasná škoda kterou mi nikdo nezaplatí­ – ušlý zisk který rozhodně není­ 7%pa

    2) dlužní­ci to vědí­ a spoléhají­ na to že je to jednak vyjde levněji než si dlouhodobě půjčovat a pak hlavně spoléhají­ na to, že to věřitele přestane bavit a svou pohledávku odepí­še – což je ovšem naprosto špatně.

    Jinak já bych mohl vést také normální­ spory podložené smlouvou atd. ale to by se táhlo nejspí­š ještě mnohem déle a někteří­ vykukové by se určitě odvolali klidně 4x jen aby to prodloužili a také citelně prodražili. Prostě jsou to paraziti a stát s tí­m nic nedělá a mne to fakt vadí­. Zatí­m funguju bez právní­ků ale jelikož se mi jedni vykukové odvolali (že směnku nepodepsali) tak ho budu muset najmout protože nemaje právní­ vzdělání­ bych se u soudu kam budu muset dorazit mohl udělat nějakou procesní­ chybu a o svůj nárok přijí­t. Takže mne to bude stát další­ pení­ze naví­c – sice mi je pak soud přizná jako nárok ale co mi to bude platné když nakonec mi exekutor řekne že dlužní­k nic nemá 🙁

  32. @eastbiz @mhi no nevim Johne…pro me to JENOM o tech penezich osobne neni. Ale rozumim, ze plytvat casem a energii na takove veci se nemusi a clovek to vydela nekde jinde a rychleji…ale stejne alespon ten blog napsat chci. I kdyby jen pro ten svuj dobry pocit….

  33. Jedna se staturnich vyjimek v Company Act 2006 (s216, 217 CA 06) kdy soud nadvzedne separate legal personality, i.e. dovoli vymahat zavazky od lidi stojici za firmou je v pripade recyklace jmena stejneho ci podobneho zneni te ktera se dostala do insolvence – muzete zkusit 🙂

  34. @Ilona @Vydra Pokud pan A vlastni firmu ktera se jmenuje “Ads” a ta firma se dostane do likvidace, nacez pan A zalozi novou firmu ktera se bude jemnovat treba “Ad”, pod kterou bude vykonavat stejnou cinnost jako tu vykonavanou pod firmou “Ads” aby se tak vyvaroval hrazeni zavazku ktere zbyli u firmy “Ads”, muze soud naridit uhrazeni tech zavazku z osobnich prostredku pana A, tj. prestane prehlizet k tomu ze ruceni pana A je omezeno prostredky vlozenymi do firmy, a jeho ruceni se tak stane vicemene neomezeno. Britske soudy v minulosti ukazali jejich neochotu zasahovat do osobnich prostredku lidi stoijci za firmou, pokud je ale ocividne ze podnikali kroky k nekalym ucelum verim ze tu vyjimku udela. Pochybuju ze to vsak bude mit smysl pokud slo o par stovek liber. Vzdycky muzes zkusit small claims court?

  35. @Vydra A kdyz se prvni firma jmenoval Mesic a druha Slunce, tak se tohle uz pouzit neda? Zajimave… Jednalo se sice o tisice, ale soudne se mi s tim cas travit nechce. Radeji na ne poslat nejakeho vymahace 🙂 Kazdopadne diky za nove informace. Delas pravnika v UK?

  36. @eastbiz @Ilona Dovolim si trosku nesouhlasit. Ja osobne, kdyz na sobe citim nejakou krivdu – a soucasne mam dostatek podminek k tomu v boji uspet (tzn. unesu dukazni bremeno apod.) – tak do sporu jdu, i kdyz vysledek v kazdem jednotlivem pripade nemusi odpovidat vlozene namaze. Je to takovy maly prispevek prispevek spolecnosti, ale finalne i mne do kapsy. Zatim to vypada tak, ze se to povetsinou vyplaci (vezmeme-li vetsi vzorek), kdyz vyhrajete 10 sporu, tak se najde 1 likvidni dluznik co zaplati vetsinou naklady i tech dalsich sporu vc. meho casu a jeste neco navic. Zbytek se musi pockat nebo odepsat.

    Toto ma nekolik efektu: 1) zlepsuje to spolecnost, protoze kdyz by kazdy zazaloval kazdy dlouhodobe neplneny zavazek, malo lidem by prochazelo tak dlouho zit na ukor jinych, 2) clovek ma sam pocit “zadostiucineni” (sankcni stranka), 3) financni efekt (je to ziskove).

    Je dulezite si v tom ale udelat system. Nekdo zaplati advokatovi 10k CZK za sepsani zaloby, stravi cas na jednanich s advokatem i protistranou, pred soudem, atd. a ve finale treba nic nedostane. Ja mam sepsanou zalobu za pul hodinky, odeslanou elektronicky … pak se jen pocka na narizeni jednani a clovek se musi snazit, aby soud rozhodl napoprve. Pripadne odvolacka. Nestoji to zase tak moc casu a tedy ani penez.

  37. @mhi @eastbiz Ja s tebou souhlasim. O to mi ve skutecnosti opravdu jde…aby alespon ti podvodnici dostali jasnou zpravu, ze to neni OK se takhle chovat. Problem ale je, ze me zaloba pul hodinu nezabere a vsechno okolo by me stalo vic usili, nez radeji udelat tech “par dalsich designu” nekomu jinemu…coz zase nahrava tem podvodnikum a to me docela stve.

  38. @VratislavBoch 1) ja zajistuji zavazky smluvnimi pokutami (judikatura pripousti az 0,5% denne!, coz je 176% p.a.) a to se dluznikovi ROZHODNE nevyplati.

    2) to, ze zalovani podavaji odpor k plataku nebo nakonec i odvolani je normalni, ale i na tom se da vydelat. Najmete advokata jen na to jednani pred soudem (resp. dohodnete se s nim dopredu co zamyslite, urcite najdete takoveho, co to rad i za tech par “drobku” udela). V pripade uspechu vam soud prisoudi nahradu, ktera je mnohem vyssi (3,5krat) nez tarif, dle ktereho budete platit vy advokatovi. A nakonec odvolani (ci dovolani) musi byt DUVODNE, a vy ty duvody muzete relativne snadno ovlivnit vlastnimi navrhy provinstancnimu soudu.

    Jestli chcete, napiste – martin zavinaaaac hinner teeecka info. Taky nejsem pravnik :-), ale muzeme dat hlavy dohormady a treba se oba priucit. Ja bych se jednani pred soudem bez advokata rozhodne nebal. Zitra na jeden takovy soud jdu ;-). Je to dokonce rizeni s cizim prvkem.

  39. @Ilona Tak mate alespon pouceni pro priste: vse si zajistete tak, abyste to mohla snadno zazalovat v okamziku, kdy je jeste sance nejake penize dostat zpet.

    Verte mi, neni to tak slozite- ale jak jsem psal, pravo v UK neznam, tzn. nemohu poradit vubec nic krome toho se obratit na advokata. Dohodnete-li si s neplaticem ve smlouve prislusnost ceskych soudu, tak rad pomohu.

  40. @mhi Aha…a myslis, ze treba nejaka pojistka (= pojisteni proti neplaticum) by to za me cele vyresila jedno provzdy: a) ja bych neztracela cas resenim techto sporu b) dostala bych vzdy zaplaceno….existuje neco takoveho vubec?

  41. @Ilona @Vydra

    Ono je celkem jedno, jak se jmenovala prvni a druha firma. Dulezity je fakt, ze jednatel firmy podvadel. V tomto pripade jak spravne Vydra uz napsal, muze hradit zavazky firmy fyzicka osoba. Nicmene v tomto pripade ti asi nepomuze small claims court (uz si to presne nepamatuju, ale myslim, ze jsou tam nejake financni limity a pokud jde o par ££££ tak to bude uz pres), ale budes se zrejme muset obratit na normalni soud. Pokud ten uzna, ze vlastnik firmy jednal s umyslem neopravnene se obohatit apod., tak by jsi z nej neco vyrazit mohla.

    Jinak mozna ti pomuze tohle (hlavne prvni dve stranky):

    http://www.bdl.org.uk/images/bdl10_ew_LimitedCompanies.pdf

  42. @Ondra @Vydra Diky, mrknu na to. Dalsi problem v tomto sporu by urcite bylo, ze oni to neudelali planove a se zlym umyslem. Proste jsou spatni podnikatele, tak se jim to cele zvrtlo a jednoho dne zjistili, ze uz nemaji z ceho platit ani hosting:) Co me stve je, ze se ale i ted vyhybaji te moralni zodpovednosti platit (ikdyz si myslim, ze uz nejake ty financni prostredky zase ziskali) a vyuzivaji toho, ze legalne se to vymahat neda nebo asi velmi tezko.

  43. @Ilona Zrovna pojistku jsem nemyslel, i kdyz to take existuje. Myslel jsem treba udelat si nejaky system, ktery by mi usnadnil pristup k penezum. V podminkach Ceskeho prava bych se tedy snazil napr. o to se s objednatelem dohodnout na urceni soudu pro spor (prorogace), abych nemusel jezdil pres celou zem do nejakeho zapadakova k okresnimu soudu v horni dolni. Dale bych si platne stanovil smluvni pokutu, “aby to stalo za to” (dluznik se mi nesmeje s 6% urokem jako pise nekdo dole v diskusi) A samozrejme splnit vsechny formalni podminky, tzn. aby dluznik byl dostatecne identifikovan, nemohl popirat ruzne veci, atd. Takovy system se piluje dlouho, ale urcite se to vyplati, protoze cas od casu nekdo nezaplati.

    Na ty nekonecne “bankrotare” plati, kdyz se fyzicka osoba stane rucitelem za zavazky pravnicke.

    Staci se podivat obcas na nejaky papir co clovek podepisuje vetsim firmam pri prebirani zbozi apod., tam je vetsinou kazda veta vypilovana do dokonalosti.

  44. Presne tak Johne to je správny prí­stup neriešit to čo stojí­ VIAC ČASU A PEŇAZI ako to mí´že priniesť. A už úplne neriešiť to, kde sa želaný výsledok nedá mojí­mi schopnosťamy ovplivniť.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *