Budovani firmy co vydrzi stovky let

Seth Godin napsal:

There are organizations and nations that have been around for hundreds of years and expect to be around for another thousand. They have a long run a little longer than yours.

Minuly tyden jsem mel schuzky s bankeri. Znovu me rekli, jak to delam blbe, protoze se snazim splacet vsechny pujcky co nejdrive to jde. Posilam extra penize, protoze nechci mit dluhy.

Tohle slysim docela casto, ze bych ty penize mel radeji vyuzivat jinak. Jenze me tim vnitrnim selskym rozumeme dava vice smysl jak to delam ja. Mam pocit, ze to je zpusob, jak udelat firmu, kterou nic nepolozi (nebo viz vyse vydrzi stovky let). Dluhy beru jako velkou zatez. I kdyz se ted dari tak kdo vi jaka krize prijde za par let. Cim mene dluhu tim je firma silnejsi. Kdyz nebudou zadne dluhy tak to bude jako mit najem ve skladech zdarma. To mi pripada jako naprosto idealni.

Spread the love

23 thoughts on “Budovani firmy co vydrzi stovky let

  1. Takhle se podle mě budovaly firmy za starých časů co jsou teď rodinná impéria. Roste to pomaleji ale o to ví­ce je pak firma stabilní­ a silná. No a jak jsme si všichni asi všimli, čeká nás v budoucnu cokoliv jen ne období­ stability. Změny teď jdou velmi rychle a ještě se to zrychluje. Nikdo neví­ kde bude trh pří­ští­ rok natož za 10 let. Nechci Johna přechválit, ale podle mě to dělá dobře i když jde v podstatě proti proudu. Protože takto se teď přece nepodniká :-/ Teď se bankéři smějí­ a za pár lez zase budou pjet í³dy jak byl John prozí­ravý a jak to bylo americké.

  2. zdielam tento nazor. na 100%

    zlikvidovat dlh.

    vytvorit rezervny kapital.

    to su dve podmienky ktorych sa drzim ako kliest. progres je dolezity. ale utocit by sa malo vzdy zo zabespecenej obrany . 🙂

  3. Mluví­š Johne o horší­ch časech, nepří­šel soumrak již trochu i nyní­? Aspoň co se týče zasí­lání­ balí­ků do CZ. Nová legislativa se zcela určitě musela promí­tnout do množství­ objednávek.

  4. Je jasné že bankéřům se nelí­bí­, že čí­m rychleji splácí­š a čí­m méně dluží­š, tí­m méně oni na tobě vydělají­ :-))

  5. @megadarek.cz A zase to musim zopakovat: Proc si nekteri myslite, ze CR je hlavni konecnou destinaci pro zasilky ze Shipita a nejaka uprava legislativy (mimochodem spatnym smerem) by mela mit nejaky zasadni dopad na zisky Shipita? Rusko bude mit daleko vetsi potencial… 😉 CR je jen mala zemicka nekde v Evrope a mimochodem bez ni se svet nezbori.

  6. Podle mne to John dela spravne a to, co si mysli bankeri je irelevantni. Vzpomenme si co rikali bankeri pred rokem 2008 a porovnejme to s tim jak situace vypadala po roce 2008… Myslim si, ze je nejdulezitejsi zbavit firmu dluhu a tzv. “mit pevnou pudu pod nohama”.

  7. @megadarek.cz Proč by se měla nějak zásadně promí­tnout do množství­ objednávek? Tipuju, že většina zásilek měla a má větší­ cenu než $150, takže se danila už před změnami legislativy. A dolar je tak slabý, že se vyplatí­ nakupovat i relativně levné věci i přesto, že je třeba zaplatit DPH.

  8. Johne, trošku chápu, že nechceš nic dlužit, ale podle mě ti bankéři mají­ pravdu. Já jsem si počí­tal výnosy investice do nemovitostí­, a kdybys nakupoval zlaté cihly, upří­mně bys s méně starosti vydělal ví­ce, a měl bys to jistější­! Ale ať tak či onak, investice do nemovitostí­ či zlatých cihel je málo výdělečná.

    Podle mě se prostě bojí­š, že ti klesne životní­ standard – řeší­m stejné dilema, a tak se bojí­š utrácet. Asi tě nikdo – ani mě by, nepřesvědčí­, že to děláš špatně.

    Ale jedno je fakt, život je risk, a tak by se měl ží­t! Je hezké, že furt myslí­š na zadní­ kolečka, ale zí­tra můžeš mí­t rakovinu, a budeš si ří­kat, vždyť já mohl! Co s těmi penězmi v té době, kdy se budeš počůrávat do plenek hodláš dělat?

    Uvedu ti jako pří­klad mého dědu. Ten měl dost peněz, aby každý rok jezdil na dovolenou, jenomže on škudlil a škudlil. A teď dí­ky svému zdravotní­mu stavu může jet leda do lázní­.

    Možná bys prostě měl zauvažovat o tom, že je na čase si trošku zvýšit životní­ standard!

  9. @markoniuss Já myslí­m, že tady nejde až tak o životní­ standard (btw ten je v USA dost těžké dále smysluplně zvyšovat) ale o to jak vybudovat stabilní­ a řekněme nezničitelnou firmu. Když nemáš dluhy a naopak hodně hotovosti – nikdo tě jen tak nesejme (lidi, krize) a naopak máš možnost flexibilně reagovat na situaci a koupit konkurenci, novou technologii nebo otevří­t pobočku. Firmě která nemá dluhy a úvěr nepotřebuje každý rád půjčí­ jak už tu John několikrát psal.

  10. @markoniuss to je ale trosku nedorozumenie, tu vobec nejde o yivotnu uroven. ide o biznis. , bankari myslia kvantitativne. pre nich je vyhodne ak firma napreduje, a nabadaju k zvyseniu financnej paky. viac si pozicias, viac penazi investujes do rastu, zhodnotenie sa v pomere k vlastnemu imaniu zvysuje. to je prosim choroba celeho bankoveho sektora. ak pride kriza, tak objem dlhu aj urokova sadzba ostava, a dlhy splacat musis. rucis majetkom firmy.

    v historii je vela pripadov kedy firma padla na zaklade velkej paky. v amerike dokonca niektore velke financne institucie pracovali, a stale pracuju z 50-60 nasobkom toho cim skutocne rucia.taka firma sa dostava do obrovskzch problemov ked sa jej prestane darit.

    este v nadvaznosti na vstup na burzu. tu je presne vidiet zasadny rozdiel vo financovani. ak mam 100k a vezmem 100k uver z 10% urokom. tak preberam zodpovednost ako sa firme bude darit.a rucim nou banke.

    ked predam akcie spolocnosti za 100k tak investor ktory ich kupil prebera zodpovednost za svoje rozhodnutie investovat.

    samozrejme ja ako majitel firmy sa oberam o zisk v dobrzch casoch tym ze ho prerozdelim medzi investorov. ale v ylzch casoch, mi nikto noz na krk davat nebude.

    ak by som financoval uverom, neprimeranym, tak firmu ohrozim pretoze uspokojenie pohladavok voci veritelovi je prvorade.

  11. Keď sa pozrieš na firmy, ktorým sa darí­ desiatky rokov a stále žijú, tak sú to firmy s ní­zkym zadlžení­m. A aj tie úvery čo majú, tak zí­skavajú veľmi výhodne (dokonca niektoré výhodnejšie ako US vláda).

    Ak porovnáš firmy, ktoré počas krí­zy skrachovali, tak 90% z nich malo prí­liš veľa dlhov, alebo prí­liš drahé financovanie.

  12. Markoniuss: S těmi bankami je to trochu jinak. Lepší­ je rozhodně nic nedlužit. Když jsem začí­nal s mým nepovedeným projektem directo, tak jsem neměl ve firmě žádné dluhy a vše bylo v pohodě. Pak jsem koupil directo (za hotovost, kterou jsem zí­skal prodejem jednoho z mých online herní­ch webů), začalo to fungovat a namí­sto toho, abych se tomu věnoval ví­ce a pořádně to rozjel, jsem nakupoval další­ a další­ projekty, tentokrát již na úvěr od jedné velké české banky. Pak přišel krach directa a s ní­m obrovská dí­ra v rozpočtu. Šel jsem do banky a ří­kám jim – půjčte mi na vyrovnání­ celého toho projektu a na jeho čestné uzavření­. V bance řekli, že to nepůjde a naví­c mi pro další­ rok hned zvedli úrok., takže jsem jim nakonec musel zaplatit mnohem ví­ce než podle původní­ch podmí­nek (což byla samozřejmě moje chyba, že jsem smlouvu s roční­ fixací­ podepsal). Do toho mi nezaplatilo pár velkých klientů v mém hlavní­m podnikání­ a prušvih byl na krku. Z vlastní­ch peněz jsem zachránil co se dalo a dodnes se z toho hrabeme. Takže já Johnovi moc dobře rozumí­m.

  13. Spise to je podnikatelska filozofie. Sedi me treba vice sklady kupovat nez je pronajimat. Sedi me je co nejrychleji splacet nez mit dluhy (a danovy odpocet coz mi treba rika ucetni a ja mu odpovim, ze radeji nechci mit dluhy). Ale nekdy si pripadam jako exot, kdyz mam jeden tyden tri schuzky a z tech lidi vidim, ze by oni radeji pronajali jen aby neutrazeli penize (za downpayment) a kdyz uz by koupili tak s co nejmensim downpayment a idealne nic navic nezplacet. @megadarek.cz

  14. Ja myslim, ze to snad v EU takto funguje nejakou dobu. Nic noveho to neni. Nove to myslim zavedli v CR. @mhi @TomPodlesny @megadarek.cz

  15. Me se treba hrozne libi nase kancelar v Las Vegas, kde od roku 2006 neplatime zadny najem/splatky ,protoze ta budova je kompletne splacena. Prisla krize a nikoho jsme nemuseli propoustet i kdyz objednavek bylo o 30% mene.. Byla to presne situace kdy jsem si potvrdil proc to tak rad delam. @markoniuss

  16. @eastbiz @Gamelicker Souhlasí­m s tebou. Banky se k tobě chovají­ královsky, dokud nemáš problémy, pak ti třeba i nesmyslně zvyšují­ úroky, i když ví­, že máš problémy. Snaží­m se použí­vat bankovní­ch služeb minimálně. Do půjčky bych šel jen s věcma, u kterých si věří­m a rozumí­m jim, kde už jsem si podobným projektem/financování­ prošel, ví­m co se může stát.

  17. Jak se to teď všude medializuje, že je clo na zásilky mimo EU – tak mi to skoro přijde jako dobra reklamní­ kampaň. Ty co do teď nenapadlo si něco nechat posí­lat z USA nebo Čí­ny mají­ v těchto dnech rozhodně o čem přemýšlet http://www.novinky.cz/finance/232861-zbozi-z-usa-a-dalsich-zemi-mimo-eu-prodrazi-clo-a-dph.html?ref=stalo-se Takže o nějaké zákazní­ky Shipito sice přijde, ale možná mnohem ví­ce zí­ská. Nakonec si strejda tady s vesnice nechá dovézt přes Shipsourcing zahradní­ traktůrek “mejd in júesej” kterej vyjde levněji i přes DPH, clo a dopravu.

  18. Johne tady se setkávají­ zájmy dvou stran.

    Zájem bankéřu je, aby jsi u nich měl dluh. Tí­m, že ho brzo splatí­š oni pří­jdou o úroky a jsou naštvaní­ (i když to zabalí­ do “rad” a úsměvů).

    Zájem tvůj je nemí­t dluhy, protože bez dluhů se prostě žije lí­p (nesejme tě krize s nárustém úroků, špatný rok v podní­kání­ a naví­c to psychické blaho, že člověk nic nedluží­ je k nezaplacení­, dluh je strašná psychická pří­těž).

    Holt máte ty a bankéři mají­ odlišné priority :).

  19. Tak oni přemýšlí­ ekonomicky. Náklady na cizí­ kapitál jsou menší­ než tvýj výnos, proto je pro tebe vhodné se stále zadlužovat. Ale usí­nat s cizí­mi milií³ny není­ tak pěkné, jako s vlastní­mi. 🙂

  20. Peniaze sú ako zamestnanci keď ti neprinášajú žiaden úžitok “prí­jem” tak ich treba veru prepustiť čiže v tomto prí­pade vrátiť. Veď kto by držal zamestnanca keď niet z neho úžitku su to ZLE-zbytočne vynaložené náklady. A tak to je aj s peniazmi. Ĺudí­ a peňazí­ je dosť len si ich treba zobrať -zamestnať vtedy keď ich potrebuješ aby ti prinášali pokritie ich nákladov plus tvoj zisk.

    Mário

    romarico@centrum.sk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *