Zverejnuji z dopisu ctenare:
V kratkosti popisem moju predstavu:
Moj “podnikatelsky plan” je ze chcem robit outsourcing pre americke firmy v oblasti IT. Chcem si zalozit firmu v usa (konkretne na floride), ktora bude ponukat programovanie (webov, hier, aplikaci, mobilnych aplikacii, web designu, 3d modelovania atd atd). Pracujem ako freelancer programator uz 6 rokov a za tu dobu som sa zoznamil a spolupracujem s mnozstvom ludi a firiem ktory su v tejto oblasti experti, ale ich ceny su v porovnani s usa velmi nizke. Takze chcem ziskavat zakazky v usa a manazovat ich programovanie v cr/sk, vyuzivajuc mojich kontaktov a know-how 6 rocnych skusenosti.
Mam dva ciele: primarny – podnikat v usa a tak zurocit moj know-how, sekundarny – zit v usa. a preto chcem (ak je to mozne) aby moja firma sa stala v buducnosti mojim sponzorom na H1B viza alebo GC – toto je len na okraj a ak to nebude mozne tak sa nic nedeje, mam priatelku (coskoro snubenku) ktora je teraz ako WAT v usa a ma SSN. Takze chcem zalozit firmu na jej meno – to len preto aby som obisiel to ze nemozem sam seba sponzorovat na H1B/GC, ale ako vravim nieje to podstatne.
Do usa letim teraz 17.8, a na floride stravim 3 mesiace, primarne zdokonalovanim americkej anglictiny.
mam tieto otazky:
1. ktory typ spolocnosti je pre mna najvhodnejsi?
2. ma zmysel uvazovat ze mojou buducou snubenicou zalozena firma sa moze v buducnosti stat mojim sponzorom na H1B/GC?
3. ako expert prave na www projekty, myslis ze mam sancu nauspech?
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Moje odpovedi:
Kdyz najdes nejakou oblast (v ousourcingu), ve ktere dokazes byt dobry a levny tak verim, ze ti zakaznici v USA utrhnou ruce a vybudujes z toho velmi slusny business. Zkusil bych delat vsechno mozne, podle toho co bych videl, ze jde nejlepe bych se na neco vice zameril.
Zacit prodavat zakaznikum v USA je dobry zpusob jak si casem vybudovat pozici a treba se do USA prestehovat natrvalo.
Co se tyka H1B viz, tak pokud vim, tak sponsorovat je muze pouze americky obcan. Tzn. american by firmu musel vlastnit. Na tohle je ale nejlepsi se ptat imigracnich pravniku, protoze ti znaji vsechny moznosti a pravidla. Je ale vice moznosti pro podnikatelska viza, ale na ty jsou potreba nejake penize. Takze klic je byt schopen ty penize vydelat.
Co se tyka zakladani firem na Floride tak Corporations (INC.) plati na Floride statni dan. LLC a S Corporations (zvlastni typ Corporation, ktera plati dane podobne jako LLC) statni dan neplati. S Corporation nesmi byt vlastnena nerezidentem USA. LLC muze byt vlastnena nerezidentem, ale sam nevim jak by to bylo s placenim dani. Je to docela komplikovane, protoze LLC je tzv. pass through entity. To co vydela LLC se prevadi na majitele kdo ji vlastni. Takze majitel by mel platit dane ze zisku a podat osobni danove priznani v USA (podle meho nazoru). Ale kdyz majitel neni residentem USA tak se to docela komplikuje a asi by mel to priznani podat jak v USA tak v CR. Takze bud muzes mit na Florida Corporation (C-Corp. – Inc.) a budes platit statni dan (extra byrokracie + 5.5% v danich, kdyz vydelas vice nez $5,000) nebo zalozis LLC nebo S-Corp. a pak podavas navic osobni danove priznani.
Nevada treba zadnou statni dan nema a muzete tam bez problemu zalozit spolecnost typu Corporation. U te je to s danenim jednoduche a je jedno jestli je majitel residentem USA nebo ne. Corporation zaplati dan ze zisku (15% z prvnich $50,000 zisku) a kdyz si majitele nebudou vyplacet nejake odmeny nebo dividendy tak zadne osobni priznani v USA podavat nemusi.
Ja osobne bych neco takoveho zacal s firmou z CR nebo SR. Az kdyz bych videl, ze mam nejake zakazky a funguje to tak bych zalozil firmu v USA.
Jde jeste o to, ze fyzicky nesmis pro svou nebo jakoukoliv firmu pracovat. Jako cizinec (neresident) muzes firmu v USA vlastnit, ale nesmis pro ni pracovat bez pracovniho povoleni. Tohle jsou docela dulezite veci na ktere je potreba davat pozor. Nejsou na to jednoduche a cernobile odpovedi.
Podle me posledni diskuze s imigracnim pravnikem je mozne s normalnimi turistickymi vizy zalozit firmu, zamestnat nebo vyhodit zamestnance, ale nesmis delat kazdodenni praci a management. Muzes byt treba v board of directors a zaroven majitel, ale nesmis byt clovekem, ktery dela vsechnu praci.
Kdybych byl ve stejne situaci, tak bych se na prvnim miste snazil ziskat zakazky. Kdyz bych mel zakazky tak bych v USA zamestnal prvniho zamestnance. Treba jen na par hodin tydne. Muze ti delat customer support, odpovidat na dotazy a pomahat s komunikaci se zakazniky. Treba ziskat v zakazkach zisk $5,000 mesicne. Objetujes $1,000 na zamestnance na polovicni uvazek. Osobne verim, ze American ti jeste pomuze ziskat mnohem vice zakazek uz tim, ze bude odpovidat na telefonni dotazy a zakaznici uvidi, ze ses skutecna firma. Ten zametnanec muze pracovat z domu a nemusi te to stat nic navic. Firma se ti rozroste a vydelas slusne penize. Zazadas o nektera viza na ktere potrebujes penize. Treba EB-5, kde to chce mit $500,000. Pouzijes na to svoji firmu, kterou jsi vybudoval a kdyz prokazes, ze jsi uz neco proinvestoval v ramci jejiho vybudovani tak ani nemusis mit tolik penez. Bude to vsechno naprosto ciste a podle pravidel.
kraja: Já bych je hledal tady: http://sfbay.craigslist.org/
Craigslist je urcite dobry pro zamestnance, inzerat do mistnich novin (za penize), ktery se da vetsinou zadat pres Internet. A urcite i Guru.com.
Delat ucetnictvi a dane pro zamestnance je v USA velmi jednoduche. Je to otazka asi $30-$40 mesicne (pro 1-10 zamestnancu) a vse se da nastavit tak aby veskere papirovani probihalo elektronicky.
Zaloguje se na web. Napisu kolik chci komu zaplatit. Poklikam parkrat mysi.
Vypocitaji se mzdy, odpocty na dane, social security… Zamestnancum se penize poslou na jejich ucet (direct deposit). IRS (financnimu uradu) se poslou elektronicky formulare (940,941) a IRS se zaroven poslou i penize. Nemusite nic tisknout nebo vyplnovat. A vsechny informace se exportuji do QuickBooks, abyste to nemuseli nejak manualne prepisovat.
TO David: Indove neumí anglicky, to pak jsou opravdu jen nějaké výjimky, většinou se jedná o hindish a ne o english 🙂
Jinak, na jaký obor se specializuješ v IT consultingu? Máme stále problém s Oracle specialisty v USA (Oracle APPS).
Urcite jsou oblasti ve kterych se da prorazit a konkurence neni zas tak velka. Muze to byt treba mensi zakazky o ktere neni tolik zajem, ale muzes jich delat tolik, ze vydelas na objemu.
Treba jsem sam hledal nekoho na drobnou upravu (instalaci modulu) v oscommerce. Dal jsem inzerat na Guru, zkousel jsem sehnat nekoho i v CR… ozvalo se mi hodne firem a profesionalu, ale malokdo bych schopen rict konkretni cenu. Kazdy chtel at platim na hodinu bez nejakeho odhadu kolik to bude stat. Kdyz me odhad dali tak to bylo v rozmezi $500 – $1,500.
Jeden clovek se mi ozval a udelal upravu za 20 min. a stalo to $80. Dela exkluzivne jen upravy oscommerce. Nic jineho nedela. Ma spoustu klientu (vcetne me), kteri za nim opakovane chodi. Dela extremne levne a rychle, a verim, ze na hodinu vydela nekolik set dolaru. Pokazde rekne konkretni cenu, vyhrava spoustu zakazek na Guru a hodne zakazniku se k nemu vraci (vcetne me).
Podle me tady se pletou pojmy contractor a podnikatel. Contracter je clovek co dela s volnou pracovni dobou, ale jeho kapital je jenom jeho vlastni prace. Zatimco podnikatel je ten, ktery vyuziva jako kapital praci nekoho jineho, sam nepracuje.
A stat se podnikatelem neni snadne, nekdo to ma v krvy a cast se douci a nekdo to do krve dostane. Ale podle me podnikatelem se nikdy nestane programator co sedi doma na prdeli a o svete nema ani sajnu. Je to boj, pokud se chcete stat podnikately, sbalte si veci a zacnete poznavat svet, to podle me sanci rapidne zvysuje, kdyz ma clovek celosvetovy prehled.
Prorazit v IT consulting v USA neni jednoduche. Hlavni dve prekazky jsou v tom ze uz tu dela hodne lidi (hlavne Indove kteri jsou levni a umi Anglicky) a potom kontakty. Proste sehnad klienty neni jednoduche, a vyzaduje to hodne usili. Sam jsem jeste neprisel na to jak effektivne klienty schanet.