Jakub Suchy mi poslal emailem sve zamysleni nad tim proc Cesi nedelaji vice projektu zamerenych na zahranicni trhy. Zaroven se me pta co si o tom myslim a jestli bych neco doplnil. Par dni jsem nad tim premyslel. Jake jsou teda vsechny mozne problemy nebo prekazky k tomu zacit delat nejaky projekt pro zahranicni trhy?
Abych rekl pravdu tak uprimne receno nevim. Jakub popisuje mozne problemy s hostingem, pravnimi predpisy, neznalosti prostredi, apod. Ale to vse se da zjistit, vyzkoumat a nastudovat. A neni to tak tezke. Treba nakonec zjistite, ze hosting se da levneji poridit v USA nez zrovna v CR. Nebo ze pravni predpisy nebo ucetnictvi jsou mnohem jednodussi v USA nez v CR. Takovy z toho mam dojem. Radeji bych podnikal v USA, protoze tomu tady za par let rozumim vice nez po temer 30 letech zivota v CR. V USA jsou jasna pravidla a zavedeny system na reseni ruznych problemu. Mohl bych psat desitky prikladu.
Ale jen par:
1. Firmu si treba v Nevade zalozim za 24 hodin a muzu zacit podnikat. Business license (neco jako zivnostnak) je otazka jednostrankoveho formulare a poplatku. Na nic se nemusi cekat. Hlavne jde o to zaplatit. Nemusim chodit k notarovi. Nemusim dokonce ani poskytnout originaly. Vse se da udelat pres fax.
2. Financni urad (IRS) vam rad poradi a pomuze. Je to sluzba a vy podnikatel jste zakaznik. Odpusti vam pokuty kdyz neco udelate spatne a ukazete snahu to resit. Cely system danije jednoduchy a srozumitelny.
3. Vetsinu problemu uz za vas nekdo vyresil. Na vse existuje nejaky system nebo firmy co nejakou sluzbu nabizi (treba ten fulfillment na prodej kol). Je to jenom mit schopnost najit informace a vyuzit je ke svemu prospechu. Od kolegu z CR hodne casto slysim co vsechno NEJDE delat. V USA jde vsechno. Zalezi jen na vas.
Je toho vice, ale jen jsem chtel dat priklady co me napadly. Proc teda Cesi nedelaji vice projektu do zahranici. Ja nevim. Pro me je to zahada. Kazdy mame sanci vyrazne ovlivnit sve zivoty. Kazdy mame sanci si splnit sve sny (muj sen bylo bydlet nekde v teple u more). Jestli vidite, ze se vam dari vse jak ma v CR tak v tom nevidim problem. Ale mejte vzdy otevrene oci a sledujte prilezitosti po celem svete. Diky Internetu nemusite delat business jen v CR. Da se delat kdekoliv na svete. To kde bydlite neni tak relevantni. Jde o to, kde pracujete. Jaky je vas trh zakazniku? Zamerujete se jen na lokalni mesto (Brno, Olomouc, Prahu) nebo celou CR nebo treba Nemecko, Evropu, USA, nebo cely anglicky mluvici svet.Kde vas nejlepe ohodnoti za vasi praci? V malem meste nebo na globalnim trhu.Tohle je individualni a zalezi co umite aco muzete nabidnout. Ale pro talentovane lidi nebopro ty co se nebojitvrde pracovat nabizi globalni a vetsi trhyMNOHEM VETSI ODMENU nez malylokalni trh.
Premyslejte nad tim, protoze mate realnou sanciuplne ZMENIT svuj zivot.
myslim, ze u hodne Cechu (vcetne) me, dela také hodne problem jazykova bariera…
… myslim, ze pokud někdo ovlada brilantne jazyk, jde pak podnikani o 100% lepe. tento handicap dnes jiz snad pomalu mizi (i ja se snazim ucit AJ, ale jde to pomalu).
Pokud byste mel někdo tip, jak se rychle naucit anglicky, sem s nim. Pomuzete CR zase trochu proniknout za hranice.
Vystizny clanok John. V globalnych trhoch je vzdy viac penazi ako v trhoch lokalnych.
Prave preto som sa rozhodol pred 11 rokmi zivit obchodovanim na americkych burzach. V tej dobe tuna zurili problemy s uvermi, vsade sami neplatici atd atd, tie problemy s beznym podnikanim si vsetci dobre pamatame. Burzy su pre mna spravodlivym prostredim, kde moje zisky ci straty zavisia od mojej prace. Co nespravim to nemam, co pokazim to si odnesiem. Je na nich obrovska likvidita, ziadny neplatici, vsetko ide tak rychlo ze rychlejsie sa to uz asi ani neda.
Cez internet si riesim cely biznis, ktory tiez mozem riaidt odkialkolvek kam len idem.
Nenatahujem sa s ludmi, lenivcami a niekym co nieco nezariadi a mal, nekupujem nic na sklad, neriesim ziadnu dopravu proste v klude a spokojne si naotvaram potrebne pozicie na trhoch a riesim uz len money a risk manazment. Nie je to praca lahka, ale po tolkych rokoch som na tom tak ze 5-20% mesacny vynos nie je ziadny neprekonatelny problem. Tym vsak netvrdim, ze je to praca urcena pre kazdeho. Kazda praca vyzaduje urcite skusenosti a tie vyzaduje aj podnikanie v globalnom prostredi. 🙂 Tvoj web som objavil len nedavno a celkom sa mi obsahovo paci. Hlavne tvoja odvaha. Vsetko dobre zelam.
Mna by pre zmenu zaujimalo, akym sposobom moze relativne mala firma etablovat svoj internetovy projekt v krajinach vychodnej a juhovychodnej europy. V mnohych pripadoch sa jedna o krajiny, v ktorych nie je internetovy trh velmi rozvynuty (i ked potencial do buducnosti urcite je) a je teda mnoho prilezitosti. Ako v takomto pripade prekonat jazykovu barieru a neznalost prostredia?
Deda Lebeda:
1) Precist zajimavou knihu tydne v anglictine, pokud to neni fikce clovek nemusi umet zas az tak dobre anglicky
2) Divat se casto na anglicke filmy (bez dabingu) s anglickymi titulky, casem bez nich.
3) Poslouchat anglicke podcasty – clovek se navic dozvi zajimave informace
4) Psat nejake anglicke texty kazdy den, napr. emaily
Jedina nevyhoda je ze clovek sice bude umet skvele anglicky, ale bude mit celkem spatnou vyslovnost, to je muj jediny problem… asi by to chtelo:
5) Povidat si s rodilym mluvcim treba pres Skype
Jako urcite nekdo to uz napsal, ze problem je s jazykem. Nerikam tu o biznesu v USA, ale treba v jinych statech trh je vetsi nez v CR (Francie, Polsko).
Ja zrovna myslim, ze ten jazyk je to nejmensi (ale mozna je to tim, ze anglicky umim). John ma pravdu v tom, ze vse se da vyresit celkem jednoduse. Ale tohle jsou veci co odradi cloveka co nad tim jen tak premysli. Kdyz uz do toho kopnete, tak je to hotovo 🙂
K tem danim…
Fakt s tim nemam problem. Dane z prijmu jsem si prvni roky delal sam, ale pak jsem zjistil, ze CPA (danovy poradce) me nauctuje kolem $150 a udela vse za me (taky uz to mam slozitejsi kvuli ruznym nemovitostem, apod.). Jeste mi k tomu poradi. Takze davam prednost to mit udelane profesionalem.
Ale dejme tomu zamestnanecke dane a ruzne odvody. Za $30 mesicne me zabere udelat vyplaty asi 30 sekund a to zahrnuje i cas, kdy elektronicky posilam priznani (form 940 a 941, statni dane, socialni) a stejne elektronicky se poslou penize. Nemusim nic tisknout, podepisovat.. vse se pocita samo (dane, socialni), a jen kliknu mysi, ze chci poslat (jednou nse to nastavi a funguje). Nemusim na to mit nejakeho ucetniho. Proste jse to super system.
Je to jenom o kurazi na americky trh proniknout. Je to vlastne jen hra, ze?:)
Na to asi není odvaha. Možná chybí odhodlání. Taky to bude tím, že v Česku si za malé peníze dopřejete spoustu zábavy. I s relativně malým platem si můžete žít doslova jako King.
Tak se s tím hodně lidí spokojí. Dají si to svoje pivko a jsou v klidu. Vidím to sám na sobě 😀
Ja si myslim, ze co nejvice lidi tu odrazuje mimo strachu jit do neznameho je ten jazyk. Ano , da se si nechat nekde prelozit prvnich par stranek ci smluv. To jiste neni problem. Nicmene pokud clovek nezamysli psat jen blog a chce mit neco vice napr. eshop. Je treba ta anglictina perfektni. Kvuli dodavatelum, zakaznikum atd.. A to si myslim, ze je ten kamen urazu. Spoustu lidi v Cechach se obstojne umi domluvit, bez problemu psat atd.. Ale neni to proste bez chyb. Jinak ostatni duvody nevidim az tak dulezite, Podnikat se na dalku jde skutecne i od nas, nechat si kdekoliv zalozit firmu jde take. Nicmene to jazykove omezeni tu je a nejspise po mnoho let i bude a proto minimum lidi podnika v usa. A koneckoncu az na par ojedinelich projektu je to problem cele Evropy. A to je spousta zemi na tom jazykove vyrazne lepe viz. severske staty kde maji aj snad uz od skolky.
k tomu jazyku: myslim ze tu John uz nekolikrat psal, ze treba prave v obchode v USA je perfektni anglictina hodne nedulezite. Bud nabizite sluzby nebo zbozi tak, ze zakaznik o ne ma zajem a jsou pro nej vyhodne, a poto nejake vase czenglish prehledne, uz jeno proto, ze je z USA a vsech tech pristehovalcu na simple english zvykly.
U byznysu jine v Evrope na minoritnich trzich je ten jazyk vetsi prekazkou, nicmene sehnat nekoho, kdo bude mluvit madarsky, anglicky a bude trochu rozumet intenetu snad nemuze byt takovy problem. Je tam jen ten problem navratnosti, ktera bude u minoritniho jazyka mensi. Pokud aleuz clovek bude chtit expandovat na takovyto trh, zrejme se neobejde bez nekoho s dobrou znalosti daneho jazyka na trvalou spolupraci, coz napr. u anglictiny takovy problem nebude.
Moznost mit malou firmu a pritom hodne zakazniku po celem svete tu neni tak dlouho. Proste jen chvili trva, nez si to lide uvedomi a ziskaji s tim vetsi zkusenosti.
Muj nazor je, ze penize jsou na obou trzich 🙂 Na americkem je extremne velka konkurence, je velice tezke uspet, kdyz se to ale povede, tak to stoji za to. Cesky trh je omezeny svou velikosti a koupeschopnosti, ale jsou obory, kde je par konkurentu, kteri jeste vetsinu vetsi delaji neporovnatelne hure nez stejni konkurenti v americe. Zkuste u US firmy neco poptavat, pokud si neobjednate tak Vas jeste kontaktuji, jestli jste si to nerozmysleli. To v CR zatim bezne neni.
Je ale vynikajici zkusit rozjet nejake projekty v USA, ziskate mnoho zkusenosti, ktere se pak treba daji docela dobre pouzit v CR. Znam Americany, kteri presidlili do Prahy a tady zbohatli, zkratka proto ze v ceskem rybnice je porad spousta linych a neprilis schopnych ryb, ktere nejsou pripraveny soutezit s americkou dravosti.
Ano, perfektni anglictina neni dulezita… Dulezite je, ze to co nabizite je vyrazne lepsi nez od konkurence.
Ja kdyz jsem zacinal tak jsem nebyl schopen se bavit se zakazniky ani po telefonu (proste jsem ji nerozumel). Delal jsem vse pres email. Telefonem jen z nutnosti a taky to slo.
To je pekny priklad jak se nebat zacit:-)