Pribeh jak Excite mel sanci koupit Google, a odmitl to.
Google was willing to sell for under a million dollars, but Excite didn’t want to buy them. The story goes that after Excite CEO George Bell rejected Page and Brin’s $1 million price for Google, Khosla talked the duo down to $750,000. But Bell still rejected that.
Larry a Sergey byli ochotni prodat Google za 1 milion dolaru. Pozdeji byli ochotni slevnit na $750,000. Excite odmitl. Dnes o Excite.com nikdo moc nevi. Google ma trzni hodnotu 167 miliard dolaru.
Pro me z toho plynou dve pouceni:
1. Je to neuveritelne jak rychle se muze u podnikani vse zmenit. A jak rychle lze vytvorit obrovskou hodnotu. Google je extremni uspech, ale podobna pravidla funguji i u jinych podnikani.
2. Presne si pamatuji v roce 1999 jsem cetl nejaky prvni clanek o Google. Sam jsem si rikal co to je za dalsi hovadinu. Bylo to totiz v dobe vrcholu internetove horecky a vznikal jeden projekt za druhym. Jeden blaznivy napad za dalsim. Stacilo si dat do nazvu firmy koncovku .com a firma hned vzrostla na hodnote. Proc myslite, ze originalni Eastbiz.com, Inc. tam ma ten .com:-).
A kdyz jsem cetl o Google tak moje prvni reakce byla, ze maji takovy divny jmeno. Ani me nelakalo si ten prohlizec zkusit.:-) Clovek nikdy nevi. A to co byl dobry kseft se ukaze az s odstupem casu. Tim to je take cele zajimave.
Uz som par krat pocul (a nebola to firma, ale jeden clovek) ktory mal moznost kupit google, respektive akcie. Je toho samozrejme viac, kedze google ked hladal sponzora a bol na predaj, oslovil samozrejme viac ludi a subjektov. Preto je to take zname.
Ale zbytocne sa o tom hovori, kedze na to, aby to niekto takto trafil by musel mat krystalovu gulu. Vdaka tymto pribehom vela ludi investuje v podobnom domneni a potom to tak aj dopadne.
Případy, kdy někdo koupil levně produkt, na kterém následně zbohatl, asi nejsou moc časté. Například Apple koupil okna a myš od Xeroxu, Microsoft koupil DOS od jeho programátora. V obou těchto případech ale vždy kupec viděl potenciál v něčem, co prodávající neuměl zužitkovat.
U Google naopak autoři viděli potenciál a Excite ne. Potom je otázkou, zda by Excite dokázal něco s Google technologií udělat a zda by mu v něčem pomohla.
Máte niekto po ruke stroj času? Potrebujem si odskočiť do roku 1999 a zainvestovať do jednej neznámej firmy dvoch študentov 🙂
Určitě bych se na to také podíval z perspektivy podnikatele. Neboť jsme to my, podnikatelé, kdo Google vlastně živí, a to prostřednictvím reklamy zadávané přes adWords.
A tady se Vás jednoduše zeptám, kde berete tu jistotu, že Google bude hvězdou i nadále?
Facebook už má více stálých uživatelů, než Google. A adWords jsou pro podnikatele čím dál tím dražší formou reklamy, že se kolikrát ani nevyplatí adWords zadávat (alespoň u některých typů podnikání jsou to dost tristní výsledky).
Martin z rozhladna.sk: Máš zbytečný milion dolarů, jo?
Nevim kde bereš tu jistotu, že by to byl ten samý Google jak je dnes známý. Pokud by to Excite koupil je otázka, zda i při vytrvání Larryho a Sergeye ve firmě by měli dostatek motivace to dotahnout tam kde je G dnes. Vždyť si vem známou G kulturu, prošlo by jen to s Excite?
A možno keby ho vtedy predali … tak by sme o ňom ani dnes nepočuli … bohvie ako by jeho potenciál využili jeho iný majitelia …
"Proc myslite, ze originalni Eastbiz.com, Inc. tam ma ten .com:-)."
Haha 🙂 ježiši Johne :). Aspoň na něco je to dobré, že lidé hned znají A PAMATUJÍ SI URL!!! Prostě dobrý marketingový tah.
A Google se prostě zvrhlo.
To původně dělali s myšlenkou udělat lepší technoligii, nabídnout ji vyhledávačům a být jen v pozadí, i proto ta stupidní doména. Nikdo nepočítal, že to budou používat běžní lidé, bylo to jen technologické demo… A pak se to nějak zvrhlo :).
Tohle neměl být článek o penězích, ty jsou o ničem, ale o tom jak je důležité dělat v podnikání evoluce a revoluce :).
Aspoň něco mě ale na google těší, jejich úspěch dokazuje, že na doméně nezáleží :).
I když dnes jsem na jedné dodávce venku viděl URL +- investigativnibezpecnostnisluzba.cz (nějaká bezpečnostní služba, název na +- 20 – 25 písmen) a tam si už tak jistý nejsem :).
Jestli si tu lidé rvou vlasy, tak z toho, že se jim nepodařilo zaregistrovat nějaké lukrativní dot EU domény. Osobně jsem měl taky žádost od sex.eu, ale nebyl jsem holt ten první na seznamu :).
Trzni hodnota 167 miliard dolaru je silene cislo. Neni to jen dalsi bublina?
TO: John
Johne ta historka o koupi Googlu společností Excite za 1 milion dolarů v roce 1999 se mi zdá už na první pohled podezřelá, divná a nesmyslná… :-/ Vůbec totiž nepasuje k tomu, co se v letech 1998 až 1999 v Googlu odehrálo (ekonomickou historii společnosti Google mám prostudovanou skrz na skrz). Situace se tedy měla v letech 1998 až 1999 přibližně takto:
V létě 1998 získali Page s Brinem bianco šek na 100 000 dolarů (venture capital) od investora Andyho Bechtolsheima – spoluzakladatele Sun Microsystems na rozvoj svého vyhledávače. Na podzim Page s Brinem díky tomuto šeku zanechali studia na Standfordu a založili společnost Google Inc. Přes zimu se podařilo Googlu sehnat další cca 1 milionu dolarů venture kapitálu, které obratem nainvestovali do dalšího rozvoje společnosti.
Už v tuhle dobu všichni kolem Googlu věděli, že hodnota společnosti se pohybuje někde v oblasti vysoko nad 20 miliony dolarů. Vyhledávač Google totiž k sobě jako magnet přetahoval uživatele jak od Altavisty, tak od Excitu. Vyhledávání na Googlu navíc narůstalo geometrickou řadou (každým měsícem o 50%). Nikdo proto Google rozhodně za 1 milion dolarů v roce 1999 prodávat nechtěl! Page s Brinem se naopak sebevědomě prohlašovali za budoucí jedničku na trhu, Excite s Altavistou nepovažovali téměř za žádnou konkurenci a současně s tím usilovně hledali další rizikové investory, kteří by byli schopni nalít do Googlu až 25 milionů dolarů venture kapitálu! To vše bez ztráty vlivu na chod celé společnosti.
V roce 1999 se jim najít movitější investory podařilo – obdrželi 2 x 12,5 milionů dolarů od společností Kleiner Perkins a Sequoia Capital. Za těchto 25 milionů dolarů přitom získali uvedení investoři pouze MINORITU v Googlu. Většina akcií a rozhodovacích práv ve společnosti Google zůstala Pageovi a Brinovi, zbylé akcie pak desítce menším rizikovým investorům + zaměstnancům. Tržní hodnota Googlu Inc. proto již v polovině roku 1999 dosahovala částky vyšší než cca 60 milionů dolarů.
No a teď mi někdo řekněte, co by si v Googlu koupil roce 1999 za 1 milion dolarů skomírající vyhledávač Excite?? 🙂
Historka o koupi Googlu za 1 milion dolarů je podle mě obyčejnou novinářskou kachnou – mystifikací. Je zvláštní, že o ní nikdo nikdy neslyšel, a taky to, že se v mediální sféře najednou objevila až tento týden. V roce 1999 se mohlo podle mě stát jediné: Brin s Pagem nabídli majitelům Excitu trochu akcií Googlu (2 až 5 %) výměnou za 1 milion dolarů. Excite akcie odmítl, toť vše.
Doporučení na závěr: Nikdy nevěř všemu co "novináři" píší na internetu a bez důkladného prověření žádné informace nepřebírej!Většinou se totiž jedná o zkreslené informace, PR nebo nesmysly. Část zpravodajství navíc vzniká z nudy "brigádníky" zpravodajských agentur. Podobnou metodou (CTRL+C CTRL+V) například každoročně vznikají zprávy o tajících ledovcích a topících se ledních medvědech :-)).
nejakym shity nas tady ten janek musi krmit 😉
Sok. V roku 1999 stali vsetky vyhladavace za milu jarmilu. To len mizive percento z venture kapitalistov vedelo odhadnut potencial trhu? Je to dost biedna vizitka. Potom sa niet comu cudovat, ze valuable projekty sa tak tazko presadzuju.
Otázkou je, co by se stalo, kdyby to někdo koupil. Je možný že by byl teď google podobnej brak jako excite.com.
"Trzni hodnota 167 miliard dolaru je silene cislo. Neni to jen dalsi bublina?"
Jasně že je to bublina. Ale sakra dobrá!
Cappy: A co Microsoft, není to jen další bublina 😀
“Trzni hodnota 167 miliard dolaru je silene cislo. Neni to jen dalsi bublina?”
Tržní hodnota Googlu se letos pohybuje na cca 17 násobku ročního zisku této společnosti, což je v porovnáním s ostatními rostoucími technologickými akciovkami kotovanými na světových burzách celkem běžná hodnota.
Pro ilustraci uvedu stručný přehled ročních zisků před zdaněním a tržních hodnot podobných společnosti:
Google: zisk 10 mld. $, tržní hodnota 167 mld. $
Microsoft: zisk 25 mld. $, tržní hodnota 211 mld. $
Apple: zisk 15 mld. $, tržní hodnota 258 mld. $
Oracle: zisk 8 mld. $, tržní hodnota 137 mld. $
HP: zisk 9 mld. $, tržní hodnota 93 mld. $
No a teď se zkuste pro zajímavost zamyslet, která z uvedených společností má největší potenciál k růstu zisků?
Jo a omlouvám se Johnovi, že jsem zapomněl hodit do žebříčku jeho Shipito :-). To má samozřejmě větší potenciál k růstu tržeb, zisků a tržní hodnoty než všechny výše uvedené společnosti dohromady… Zatím je ale dost malé a navíc nemá akcie volně v oběhu. Třeba se to ale brzy změní :-). Mimochodem, za prodej minoritního akciového podílu v Shipitu by se podle mě dalo již dneska pořídit minimálně 10 dalších skladů + provést marketingové aktivity v celé západní Evropě. Z peněz získaných emisí akcií se navíc neplatí žádný úrok jako z bankovních úvěrů, což by Shipitu ušetřilo spoustu finančních prostředků.
a co na to Jan Tleskač ?? 🙂
„You can´t connect the dots looking forward, you can only conect them looking backwards.“
To je věta od Steva Jobse, která vystihuje, jak to v životě chodí. Prostě u chování v přítomný čas nevíte, jaké bude mít následky v budoucnu. To se zjistí až s ohlédnutím zpět.
A k tomu jsem si vytvořil toto:
Jedinné co v životě můžeme, je zvyšovat pravděpodobnost.
(stejně jako já pořád věřím, že se k Tobě, Johne, dostanu. Jen ještě musím pracovat na zvýšení zmíněné pravděpodobnosti;)
"…bianco šek na 100 000 dolarů …" pobavilo, dekuji