Z komentaru u predchoziho clanku o roli investoru/venture kapitalistu ve startupech:
Věc další – to jsou investorovi kontakty dále to není jen o know how jak tu danou věc prosadit, ale o jiných zkušenostech – ono je spousty firem na marketing, na seo a pod., ale né všechny jsou dobré, někdy i podvodné. Zkrátka člověk když začíná a tak nějak tuší kudy se vydat, pořád nemá ty zkušenosti, někdy ani kontakty a doporučení na to, aby to “rozjel” tak, jako investor. Ale to se bavím jen v rámci ČR co jsem tak zaregistroval, je to můj osobní názor. Investor nemusí dělat každodenní rutinu, jen nasměruje správným směrem a projekt roste jiným tempem.
Sorry, ale kdyz tohle ctu tak si vzpomenu na jednoho sveho konkurenta, ktery zacal s venture kapitalem a krasne ukazuje pointu meho nazoru, ze vzdy jde mnohem vice o osobe podnikatele nez o tech kontaktech a know-how investora.
Myslim si, ze nekteri podnikatele precenuji pomoc venture kapitalistu a investoru. Informaci je kolem nas k dispozici moc. Az moc. Podnikatel musi delat tu kazdodenni praci, aby mel intimni znalost jak vse funguje. Kazde rozhodnuti ma sve dusledky. Je potreba svemu oboru perfektne rozumet. Kdyz necemu rozumim tak dokazu delat dobra rozhodnuti. Investor rozumi investovani. Clovek co se zabyva marketingem zase rozumi marketingu. Investor nebude davat dobre rady v ramci SEO, apod.
Denodenne jsme svedky v mediich, kdy dosazeni manazeri z venku, investori nebo ruzni financni magove dokazou naprosto pokazit uspesne firmy (maji penize, know-how a kontakty). Ale pokazi to tim, ze neumi podnikat. Posledni prikladem je treba clanek o Harry & David, ktery jsem pred par dny cetl.
Nechci vyznet uplne negativne. Investori maji svou roli. Jen si nemyslim, ze by byli nejakym zazracnym resenim pro uspech startupu. Kdyz clovek zacina a netusi kam se vydat a nema ty zkusenosti tak proste neni ani pripraven na to, aby do neho nekdo investoval. Myslim si, ze do takove firmy by venture kapitalisti ani investovat nemeli. I kdyz daji doporuceni jak co delat tak to stejne nepomuze.
Ten uspech stoji na osobe cloveka co tu firmu ridi. Nemuze se spolehat na zadne zazraky z venku. Musi mit dostatek sily na to, aby vedel jak udelat uspesnou firmu. A hlavne musi vedet smer jakym jit. Investor z venku ma jen velmi povrchni pohled a nezije tou firmu jako clovek co ji kazdodenne buduje. Muze poradit, muze pomoci, ale to hlavni prace je porad na podnikateli.
Mám stejný názor. Btw: docela mi to připomíná pana Lorence z klasiky Na samotě u lesa 😀
"Musi mit dostatek sily na to, aby vedel jak udelat uspesnou firmu."
Ale takový člověk kapitál od investorů ani nepotřebuje. Ví jak na to, a bude mít peníze od bank.
Podle mě je rizikový kapitál určen pro start projektů, kde to je nejisté…
Ještě jsi měl připsat, že člověk by si měl brát půjčky (samozřejmě extra výhodné), když mu je cpou horem dolem… Jsi to napsal, ale ne takhle konkrétně.
Máš pravdu. Navíc bych dodal, že i kdyby to byla pravda a ta krásná idea, že investor dodá know how, kontakty, plán atp a projekt se rozjede od začátku správným směrem a majitelům vydělá ranec peněz… i kdyby to tak bylo, tak je tu jeden vážný problém. Co ti majitelé budou mít, kromě peněz? Zkušenosti? Žádné. Know how? Žádné. Budou vědět, jak rozjet úspěšně další novou firmu? Nebudou.
Někde jsem četl: Dejte si za cíl, stát se milionářem. Ale nedělejte to kvůli penězům. Dejte si za cíl stát se milionářem kvůli tomu, co se z vás stane za tu cestu.
Takový investor, který by tohle všechno uměl a za vás vyřešil, vám taky tu cestu a příležitost se učit a stát se větším, sebere.
Souhlas, pokud nemá projekt silnou podnikatelskou osobnost v jeho zakladateli, tak ani investor nepomůže. Něco jiného je, pokud začínající projekt s dobrým nápadem od někoho investor koupí a začne na něm sám reálně pracovat, tak jak to jeho autor nedokázal. To už ale pak není investování jako pomoc začínajícímu projektu za určitý podíl, ale koupení nápadu a jeho realizace 🙂
Přessně tak, máme pár projektů a na některé se ozvali investoři, můj názor je, že investor má cenu v okamžiku, kdy člověk přesně ví, kam ho může získaný kapitál posunout.
Banka samozřejmě peníze, které může dát investor, nikdy nedá.
goldsmith: pokud jde o začínající projekt, tak ne, pokud ale máš za sebou už historii aspoň jednoho, dvou let, a banka vidí zisky, tak věřím, že peníze získáš.
Stotoznujem sa s Johnovym komentarom. Mlade firmy bez skusenosti s napadom hladaju skor strategickeho partnera ako investora. Videl by som to skor na to, ze nevedia rozlisovat medzi tymito dvomi pojmami, rovnako ako som to videl pri minulom clanku diskusiu investicia vs. spekulacia.
Osobne som zabezpecoval projekt, kde bol potrebny investor, ale zaroven aj partner. Konkretny investor, ktory nakoniec vstupil do firmy sa sice kedysi nahrabal v investiciach do realit, ale do problematiky, do ktorej spadal projekt sa rozumel ako koza do marihuany. Peniaze od neho naozaj pomohli prekonat pociatocne bolesti projektu, ale dalej to proste neslo. Teraz si uvedomujem, ze to najlepsie, co sa mohlo spravit po tych niekolkych mesiacoch, alebo este lepsie pred vstupom investora bolo vyslat projekt a niekolkych ludi na veltrh, kde by sa teoreticky mohol najst strategicky partner a zaroven aj mozny odbyt. Ale teraz je to fakt v rovine keby bolo keby 😀
Souhlasím. K tomu není co dodat. Osobnost podnikatele a jeho schopnosti jsou nejdůležitější.
No, jenomže co takové projekty jako je Google, Apple apod., kde ten venture kapitál opravdu pomohl?
Kapitál nepomůže. Já jsem pro rozjezd projektu Directoglobal také měl několik set tisíc vlastního kapitálu a dopadlo to špatně právě z důvodu "osobnosti podnikatele", respektive celé řady nesprávných rozhodnutí, které nakonec skončily pádem projektu. Většina úspěšných firem, které znám ze svého okolí žádný kapitál nepotřebovala. Jejich rozjezd byl třeba pomalejší a často pracovali třeba s "ukradeným" softwarem nebo na nějakých vyběhaných obráběcích strojích a teprve až když vydělaly nějaké prachy, koupily licence na software a nové stroje. Podnikání není o tom, že do něj někdo naleje prachy, ale o každodenních drobných činnostech, které člověka krůček po krůčku posouvají vpřed. Jedno vylepšení každý den, sem tam nějaký telefonát potenciálním klientům, apod. Takhle to funguje. Ale pokud někdo vezme 2 mega, narve je do reklamy a myslí si, že to pro úspěch projektu stačí, tak v drtivé většině případů spláče nad výdělkem.
@Marthy ano mas pravdu silna osobnost 🙂
@Markoniuss treba pozerat aj na krajinu ktora s kapitalom robi od vstupu Kolumbusa na zem. Nemozes porovnavat CZ alebo SK to je nezmysel.
Možná se ten koncept venture kapitálu už přežil a dojíždí to jen ze setrvačnosti ….
http://www.angelblog.net/The_VC_Model_is_Broken.h…
Třeba Johnovi to nemá moc co nabídnout, pokud teda nechce prodat pulku firmy a odstěhovat se na Bahamy. Všechno si je schopen zajistit lépe nebo (a to je hlavní) levněji sám.
Prosadit se dnes chce dost silnou myšlenku a vizi + talent a kdo to má, sežene si i ten zbytek – peníze, poradce, know how (všechno už je btw online zadarmo). Kdo ten potenciál v sobě nemá, ani andílky nezaujme.
Ja bych zas tak venture kapitál pro start-upy nezatracoval. Ne vždy start-up rozjíždí podnikatelský začátečník – velká řada start-upů má v zádech zkušeného podnikatele, který chce zkoušet nové věci a uspět v novém oboru. Když budete hodně schopní – dodatečný kapitál Vám dokáže razantně urychlit rozvoj a budování firmy – musíte to ovšem umět.
Ne vždy totiž můžete dostat bankovní půjčky – ne vždycky totiž potřebujete investovat do nemovistostí pro podnikání jako John.
V ČR si například bez dvouleté existence si na podnikatelskou půjčku takřka nesáhnete.
Úspěch některých venture kapitalistů samozřejmě přilákal množství parazitů, kteří umí jenom chytře vycucnout prachy a jít dál.
Jako v každé lidské činnosti existují schopní a poctiví lidé a vedle nich i takový ten odpad.
Například pokud si vymyslíte úspěšný výrobek – budete na něj mít patent – tak než byste vybudovali prosperující výrobu v Čechách a potom se snažili získat patent i po světě, tak už dávno Váš nápad budou produkovat jiní v masovém měřítku. Jenom náklady na získání celosvětového pokrytí patentů jdou do miliónů – a na to Vám žádná banka nepůjčí – budete muset najít investora.
A hlavně zkusme se podívat trošku za naše humna – bez kapitálu se Vám nepodaří proniknout do zahraničí – mezinárodní expanze je drahá a málokterá firma by ji zvládla finacovat ze svých rezerv.