Realitni weby v USA

Za poslednich par dnu jsem dostal devet emailu s nabidkami na konkretni spolupraciv projektu na realitni weby. Kazdopadne vsem dekuji za emaily i prispevky do diskuzi. Potesilo me to, ze mezi ctenari jsou lide se skutecnym zajmem neco zrealizovat nebo alespon brainstormovat jak by takove reseni mohlo vypadat.

Docela dost me zaujalo hned nekolik odpovedi najednou. Kazdy clovek ma trosku jiny pristup a jde jen velmi tezko rici, ktery z tech pristupu bude ten spravny. Ja vidim ten cil, kterym je vytvorit weby na zaklade dat s domy na prodej. Cim zajimavejsi a lepsi tim vice budou popularni mezi navstevniky. Cim vice popularni tim vice se vydela penez. Ale tady jsmeznovu u toho provedeni. Dva ruzni lide mohou krasne popsat jak napoji hledani domu na Google Mapy, ale to provedeni muze byt u jednoho reseni velmi uspesne a u druheho velmi nesikovne.

Urcite to znate taky. Prijdete na nejaky web a navigace neni dobra nebo se prilis pomalu nacita. A takovy web vas odradi a jdete nekam jinam. V minulosti kdyz jsem vymyslel a zadaval vyvoj software, tak jsem vzdy stravil dost casu jejich pouzivanim. Zkousel jsem jak co funguje. Jaka je navigace ajestli vsechno dava logiku. Upozornoval jsem programatory na ruzne detaily, ktere jsem mel pocit, ze jsou hodne dulezite. To ale zabralo hodne casu, usili a komunikace, ktery ted nemam. Takze moje prani je najit cloveka, ktery ma cit proto co je dobre udelane a co se bude libit zakaznikum. Bez toho abych to testovani a pripominkovani delal sam.

Mozna by stalo za to zkusit projekt rozlozit na mensi casti a zkusit realizovat jen nejakou cast. Mozna by nejakou mensi realizaci mohlo udelat vice teamu a obe strany by si tak vyjasnily jestli takova spoluprace muze fungovat ve velkem meritku. Za takovyto mensi projekt bych mohl zaplatit a tim by se odstranil pripadny problem, kdyz by pak k dalsi spolupraci nedoslo. Nikdo by tak nemusel mit pocit, ze byl nejak zneuzit. Jakmile bysme prosil touto fazi, tak bych zalozil novou korporaci ve ktere by kazdy z partneru mel podil.

Muj sen je najit schopneho partnera, ktery takovyto projekt potahne dopredu. Na me strane bude vice nez dost prace ziskat data ke kazdemu mestu. Ja jsem to hodne zjednodusil, ale ve skutecnosti je potreba docela dost velke papirovani, nez ziskam pristup k datum (u kazdeho mesta musim jednat s jinaci organizaci, ktera ma jinaci pravidla). Dalsi velke usili bude v tom zpenezneni. Nejvice penez se vydela pri generovani leads pro agenty (ne affiliate, ale prima distribuce leads agentum). Na tom najit schopne agenty stoji hodne z celeho uspechu. Jeden takovy team agentu v jednom meste muze jednoduse privest okolo $100,000 zisku pro nas. (Tech mest bych chtel mit300.)Jsme tady znovu o toho zpracovani. Za timto koncem si stojim, protoze v nem delam poslednich 4-5 let. Mam to vyzkousene. Uz jsem se dostatecne spalil (vicenasobne). Vim co ocekavat a co je realne. Myslim si, ze nikdo nenajde lepsiho cloveka na realizace teto casti. Ale k ni se dostaneme az nam ty mesta pobezi a budeme budovat dobrou navstevnost.

Navstevnost chci budovat hlavne pres SEO a “buzz” z dobreho technickeho reseni. SEO je moje parketa a je to v podstate jistota, ktera jen zabere nejaky cas. Buzz zavisi na tom jak dobre se nam podari technicky vyresit hledani a ruzne funkce.

Hodne taky zalezi jak chytre se dane reseni vymysli. Jakmile neco zacnete delat v vetsim meritku tak naklady okamzite skacou. Kdyz to udelate chytre, treba pres open source nebo tak, aby byly minimalni naroky na server, tak dokazete usetrit hodne penez. Je velky rozdil jestli treba kazde mesto muze bezet na normalnim hostingu nebo kazde mesto bude potrebovat dedicated server. Jde tady o zpusob programovani a praci se zdroji. Tohle je jen priklad, ale chci rici, ze jakmile zacnete nasobit kazdy naklad krat treba 300 tak to muze naskakat do obrovskych castek. A tady se dobra reseni extremne vyplaceji.

Spread the love

25 thoughts on “Realitni weby v USA

  1. No. Niektori ma tu budu chciet ukamenovat, ale nemyslim si, ze je vhodne pouzit OS riesenie, trebars spominany Drupal. Hrabat sa v niekoho kode a do hlbky, bude znamenat, ze dalsiu verziu Drupalu alebo ineho CMS uz aj tak nebude mozne pouzit pre rozsah zmien, ktore boli urobene a tak sa strati najvacsia vyhoda a sice, ze vacsinu kodu niekto udrziava za vas.

    Naklady u kazdeho projektu sa daju vynikajuco obmedzovat sposobom, akym su ludia na projekte zainteresovani. Samozrejme, ak si niekto najme analytikov a developerov ktorych jedinym dovodom pracovat budu vyplatne pasky tak potom ano, mozme to nasobit aj krat 500.

    BTW tento projekt ma jednu velmi velku vyhodu a sice, ze data sem nevkladaju, ludia (realitky,sukromne osoby), ale ze data pochadzaju z overeneho zdroja a pravdepodobne sa daju a j perfektne spracovat.

    John ma svoj sen o partnerovi/developerovi 🙂 a ja mam tiez svoj. Stretnut niekoho, kto je schopny pracovat s vedomim, ze nebude v baliku hned od prveho dna. U vas sa tusim tomu hovori "snilek" 🙂

  2. Ivan: a tohle prave muzete rict jenom proto, ze neznate Drupal. V nem neni vubec potreba hrabat se v kodu, je to naopak nezadouci, prave kvuli budoucim updatum. Vse muzete vyresit pres moduly a jejich API.

  3. 2Ivan, to neni jenom o OS, ale o vsem co pouzivas, jakmile neco zacnes upravovat a dle tveho nejlepsiho vedomi "vylepsovat", tak zapomen na nejake aktualizace z centralniho zdroje, protoze bud tim cely system polozis a nebo jej minimalne rozhodis. Takze co se tyce takovychto projektu, zalozit jej na OS neni spatny napad, ale je treba jej dale vyvyjet samostatne, bez umyslu budouci aktualizace z puvodniho zdroje – snad pochopite jak jsem to myslel 🙂

  4. Jakub okrem toho ze mame spolocne priezvisko toho asi vela neostava. Chapem, ze Vas to rozculilo, ale cela drupal komunita, (asi som nemal pouzit nazov konkretneho systemu v prvom prispevku, ale stalo sa) nie je schopna vytvorit ani taky jednoduchy plugin, ktory by automaticky pripojil attached obrazky k clanku (a ak ano nevie ich orezat a ak ich vie orezat nevie zasa nieco ine), co by malo patrit k zakladnej funcionalite (nezabudnite povedat, ze mi nic nebrani taky plugin vytvorit), takze ake moduly?

    Ukazte mi Vas produkt ktory ma aspon 30% z funcionality zamyslanej v tomto alebo predchadzajucom clanku, funguje ako plugin a pouziva drupal ako zaklad. Zhodou okolnosti drupal pouzivam, chodim na Vas web a zhodou okolnosti som polovicu vikendu stravil tym aby som nasiel aspon 3 realitne weby aspon trochu funkcne a pouzivajuce Drupal ako zaklad, ale akosi sa mi nedarilo. Ja si na ten superplugin rad pockam.

    teekey-ho chapem, takze neodpovedam 🙂

  5. To Ivan: Souhlasim. Sice taky Drupal prilis neznam :), nicmene v tomto pripade se mi zda take vyhodnejsi udelat vlastni software od nuly, vzdyt takova aplikace se da napsat za par tydnu. Udelal jsem toho pro OS komunitu myslim docela dost a vyvoj je vetsinou tak prekotny, ze tezko stavet na vlastnich dodelavkach (ne-importovanych do hlavni distribuce) -to je nesmysl.

    Viz treba http://martin.hinner.info/seolizer/ – vzhledem k tomu, ze Mr.Unix (autor webalizeru) asi nema zajem delat dalsi updaty, prislo mi nejvhodnejsi udelat uplne novou vec, nez upravit stovky radek webalizeru a vytvorit desaty fork teto aplikace :-)).

    Predstavoval bych si to tak, ze soucasti predpokladane Johnovy site bude nejaky analyticky nastroj, ktery umozni vybrat vhodne nemovitosti podle zadanych kriterii a potom z nich pomoci par kliknuti sestavit stranku. Toto se na OSS spatne roubuje.

    Udelal jsem si pro ucely SEO par webu, ktere maji tisice zaindexovanych stranek, a jedno z nich je neco podobneho jako toto tema (byt v technicke oblasti, ktera se rozhodne neda monetizovat jako je realitni trh, nicmene muj ucel to plni). Pomoci par vhodnych SQL dotazu to umozni cloveku za par minut udelat spoustu prace a z databaze udelat "pekne" stranky.

  6. Ja fakt nechcem aby ma tu niekto povazoval za odporcu OSS. Ak by som musel OSS pouzit, tak by som pouzil MediaWiki. Obsah bude tak ci tak generovany softverovo, MW je osvedcene, ked zvlada wikipediu, zvladne aj UnReal 3.0, cela myslienka a to prelinkovavanie medzi clankami v MW to je proste nieco uzasne a Googlos MW zboznuje. Takze tak.

  7. Stocilo se to tady k technickemu reseni, ale jakou predstavu mate kdyz byste se do takoveho businessu se mnou dali? (Jen teoreticky pro tuto diskuzi).

    Mam penize, ktere jsem ochoten do toho projektu dat. Vim co je potreba zarditi na me strane (sales, monetizace), potrebuji nekoho kdo mi zrealizuje a bude vyvijet stranky/software/funkce/uzivatelske rozhrani…

    Co je nejvice motivujici? Nabidnout zaplaceni za provedeni prace? Udelat to jen jako podily na uspechu? Jak je ale presne urcit? Udelat nejake stock options pro lidi co budou do projektu zahrnuti (kdyz to bude uspesne tak budeme akcionari)?

  8. John: To asi zalezi na konkretnych ludoch. Niekto trebars nebude verit v uspech, (samozrejme ze nahlas to nepovie) a pre toho bude dolezite zobrat hotovost, niekto zasa v uspech verit bude a ak nebude makat na plny uvazok, tak ho mozno bezna vyplata az tak zaujimat nebude.

  9. Me by zajimalo jak byste to treba bral vy. Hodne jsem to tady popsal co a jak chci delat. Pripada vam to jako "bullshit", takze radeji co nejmene riskovat a radeji vzit nejake penize v hotovosti?:-)

    Me to fakt zajima. Diky za kazdy nazor:-)

  10. Ja by som to bral ako vyzvu, tak ako ostatne svoje prace ktore ako viete ma nezivia, obcas pride nejaky ten posmech, ale cakam, ze z nich v buducnosti nieco bude… tolko k peniazom v hotovosti. Clovek, ktory si nemoze dovolit bohvieake investicie sa musi obrnit trpezlivostou, na internete sa trpezlivost vyplaca.

    Neni to bullshit, inak by som tu nic nekomentoval, aj ja mam svoje povinnosti. Dnes som konecne videl ako to myslite (teda myslim ze viem ako to myslite) a chapem to tak, ze ak si kliknem na dom za $1,000,000 tak sa mi zobrazia domy za tuto sumu na stranke s dalsimi odkazmi, kde ak si kliknem na odkaz "s golfovym ihriskom" tak sa mi zobrazia domy za $1,000,000 s golfovym ihriskom na stranke s dalsimi odkazmi kde ked si kliknem "pri plazi" tak sa mi zobrazia domy za $1,000,000 s golfovym ihriskom a pri plazi a takto sa mi to postupne nabaluje az sa preklikam k vysnivanemu domu. Dufam, ze to konecne chapem spravne. Tykame si alebo vykame?

  11. Ivane… Ano, presne takto… seskupit domy podle urcitych kriterii nebo jejich kombinaci (treba domy za mil. dolaru, apod.). Ja v tom mam zmatek s kym si tykam nebo vykam, takze to mozna ruzne pletu…:-) Tykame si.

  12. Cappy, tak jsem se znovu pobavil po precteni tveho prispevku.:-) Ja to vidim taky tak, ze to rozhrani je asi to nejdulezitejsi. Dat lidem co chteji s vyvinutim nejmensi mozne namahy a usilim na jejich strane. Jen se tomu musi dat nejaka konkretni podoba. A na to hlavne hledam cloveka ktery to vyresi:-)

  13. Cappy: Ja som tu uz v niektorom komentari hovoril o tom, ze si treba urcit zakladne rozdelenie toho webu, nehovorim, ze sa to ma volat kategoria ale nejake zakladne rozdelenie tam musi byt a na to potrebujeme vediet co ludi zaujima ako prve a to je zrejme lokalita. Ten $1,000,000 to bol len priklad. Rovnako dobre som mohol uviest "lokalita"->"ihrisko"->"pri plazi" nechytaj ma za slova 🙂 Su polozky kde sa im bude musiet urobit nejake "See also" a to je napr. aj cena aby kvoli tomu 1 dolaru neminuli svoj dom snov. Ale potom aj golfove ihrisko moze mat 9 jamiek a 15 jamiek. John to asi nechce napisat ale visitori su blbci a klikaci web im len prospeje. Ako sa bude preklikavat tak niekde hore bude mat historiu svojich klikani nieco ako drobkovu navigaciu aby sa mohol hocikedy vratit naspat. Mam na webe select box s vyberom lokality, vedla vyhladavacie textove pole pre klucove slova a tlacitko Hladaj. Myslis ze niekto napise nejake klucove slovo? Vobec. Len si vyberie lokalitu a stlaci "Hladat". Su proste hnili a radi klikaju.

  14. Preco mi tu stale niekto podsuva kategorie. Ten vypinac s ktorym si zasvietim nepatri nikam? Ten je nejaka mimozmyslova entita? Aj na Wikipedii su kategorie, ale uzivatel o nich nevie a nemusi vediet. Nehovoril som o kategoriach, hovoril som o klucovych slovach, ktore sa ako kategorie chovaju. Ale sak mate nazor, to je dobre 🙂

  15. Dobrá. Ten názor respektuji. Ale pro jistotu raději blí­že vysvětlí­m, jak jsem to myslel. Aneb, “vypí­naÄ�’�. Zapnuto, vypnuto. Cvak, světlo sví­tí­, cvak, světlo nesví­tí­.”

    Ta idea vypadá takto:

    Pří­klad:
    Potřebujete něco v mí­stnosti, ve které je tma.
    Otázka: Co uděláte, než vejdete do mí­stnosti, ve které je tma?

    Hm, no asi si tam napřed budete chtí­t rozsví­tit. Jinak se tam o něco přerazí­te.

    Jak si rozsví­tí­te?

    No asi vypí­naÄ�em.

    A tí­m je to daný. Než vejdete do mí­stnosti ve které je tma, tak si prostě musí­te rozsví­tit.

    TeÄ� si představte, že máte rozsví­ceno a že ta mí­stnost je plná šanonů. V jednom z těch šanonů je daňové přiznání­, které zí­tra musí­te odevzdat.

    Jak zjistí­te, do kterého šanonu jste si to přiznání­ předtí­m dali? Abyste ho neztratili?

    Uvažujete: Nachází­ se to lejstro v šanonu “Daňová evidence 2007”? Nebo se nachází­ v šanonu s názvem “K okamžitému vyří­zení­”? Nebo snad v šanonu nadepsaném “ZbyteÄ�nosti”?

    Prohledáte několik šanonů, o kterých si myslí­te že by v nich daňové přiznání­ mohlo být – a po pěti hodinách veselého hledání­…. nic nenajdete.

    Tak se naštvete a všechem ten bordel vysypete na zem, zaÄ�nete to přehazovat lejstro za lejstrem a… Opět, nic nenajdete.

    Nakonec přijde vaše žena a poví­ vám, že vaše daňové přiznání­ leží­ na polici v předsí­ni, kam jste si ho vÄ�era dali, abyste na něj nezapomněli.

    A to je celá pointa navigace na webu, který je Ä�leněn do kategorií­.
    Kategorie být může, ale nikdy nesmí­ být primární­ záležitostí­.

    Daleko lepší­ by bylo, abyste přišli do mí­stnosti, šanony se samy seřadily do řady podle relevantnosti a vrchní­ Šanon by vám na uví­tanou řekl: “Ty vole, tady nic není­, jdi do….. předsí­ně”.

    Chci ří­ct, že to není­ jen taková pohádka pro nic za nic. Ani to není­ neřešitelný problém. Je třeba se podí­vat na ty, kteří­ už problém s velkým objemem informací­ řešili – a hlavně, vyřešili.

    Bingo, je třeba se podí­vat na internetové vyhledávaÄ�e.

    Podí­vejte se na Homepage Google. Tam nic není­. Jen jedna kolonka a dvě tlaÄ�í­tka. Jsou tam nějaké kategorie? Ano, jistě, jsou. Ale uživatel o nich neví­ a nemusí­ vědět.

    Udělal bych to přesně takhle a přitom bych šel ještě dál, posunul bych to ještě jinam.

    Vzal bych si pří­klad ne z Google, ale ze http://www.snap.com
    Zkuste si tam něco vyhledat a uvidí­te co s stane…

    Ten realitní­ Web by pak vypadal následovně.

    V levém sloupci by byla úplná nabí­dka domů, seřazených podle nějakého kritéria, třeba podle ceny nebo Ä�ehokoliv jiného. V pravém okně by byl vždy úplný náhled nabí­dky s velkou fotografií­ a s úplným popisem.

    Ať si to uživatel rovnou prohlédne a když se mu to bude lí­bit, ať si to rozklikne v novém okně.

    Je třeba si uvědomit, že “něco seřadit” neznamená “zahrnout to do kategorie” i když to tak může vypadat.

    Web by také mohl být doplněn o lištu s klí­Ä�ovými slovy seřazenými v řadě podle abecedy (jako: 3 pokoje, anglický trávní­k, garáž, golfové hřiště, levný dům, malá zahrádka, pří­jemní­ sousedé, tichý kout, xyzbikes za rohem atd. To kvůli tomu, že když se vyskytne nějaká raritní­ nabí­dka, a bude třeba existovat “dům s komí­nem do vrtule a růžovouÄ�kými okýnky” mohu tu nabí­dku pomocí­ klí­Ä�ových slov zviditelnit úplně stejně, jako každou jinou a dokonce tuto raritu nadřadit všem ostatní­m (popří­padě takto dobré umí­stění­ na webu výhodně zpeněžit).

    Uživatel tak NEbude muset proklikávat kategorie.

    Když bude uživatel chtí­t, bude si prostě “browsit” po domech v nabí­dce tak, jak jí­ tam John zadá.

    Soustředit se na klí­Ä�ová slova by mělo být mnohem zají­mavější­, než pokoušet se o nějaké mixování­ kategorií­ s podkategoriemi a nadkategoriemi, které jsou zase souÄ�ástí­ množiny jiných kategorií­ nacházejí­ch se mimo normální­ kategorie v desáté úrovni webu. Proboha, vždyť “kategorie” ve které je konkrétní­ nabí­dka každého jednotlivého domu ve skuteÄ�nosti vůbec nevypoví­dáo tom co je to za nabí­dku, co je to za dům…. kategorie je jen taková škatule na neptřebné krámy, která se jednou zavře a kterou už je lépe nikdy neotví­rat, protože nikdy neví­te, co z ní­ nakonec vypadne.

    A to je zatí­m vše. Děkuji za pozornost. Doufám, že to bylo srozumitelné 🙂

  16. To Ivan:

    No ne, omlouvám se, jestli to vyznělo osobně. Nebylo to tak myšleno. Kategorie jsem Vám podsouvat nechtěl. Sorry.

    Ten vypí­naÄ� byla jen substituce za vstupní­ bod navigace. Něco jako tlaÄ�í­tko “start” ve Windows nebo jako klávesa “Enter”. Zkrátka bod, který uživatel při navigaci pravděpodobně nemine.

    Já tu samozřejmě přemýšlí­m nahlas. Momentálně jsem ve fázi, kdy už jsem zase o dost dál v tom virtuální­m vývoji. Pořád hledám nové možnosti, vyhledávám slabiny, uÄ�í­m se, sleduji jak nabí­zejí­ reality ostatní­, zároveň odhaduji, co asi dělají­ špatně a co by mi, jako zákazní­kovi, třeba vadilo a nevyhovovalo.

    Myslí­m, že další­ velkou věcí­ bude vizuální­ navigace. Myslí­m navigace bez klí­Ä�ových slov a bez kategorií­. Mám jednu matnou vizi, zatí­m, přesto myslí­m, že je to možné.

    Pořád je třeba mí­t na paměti, že to musí­ být projekt s malými náklady. Ne pří­liš složitý. Realizovatelný v krátkém Ä�ase. Aby ten, kdo to bude dělat, neskonÄ�il s prací­ v roce 2050. O to je to těžší­, ale zají­mavější­ na přemýšlení­ – a i když je to jenom o přemýšlení­, tak mě to baví­.

  17. Cappy: Neomlovejte se. Ja si viem momentalne ako vizualny vstupny bod, ktory nie je zlinkovanym textovym klucovym slovom, alebo kategoriou predstavit bud nieco v style Vami spominanej jednoduchej uvodnej stranky Google (ale bude sa pouzivat fulltext? ktory databazovy server je dnes schopny poskytnut skutocne kvalitny fulltext? vie niekto? Inak by sa musel programovat este aj nejaky specificky vyhladavaci stroj), _alebo_ Google mapu ktora by tiez vdaka kvalitnemu API mohla sluzit ako vizualny vstup… ale co potom.

    Zakladnym faktorom ovplyvnujucim skore spustenie projektu je podla mna to, ze sa nezacne prilis zosiroka, to znamena, ze pre prototyp sa navrhnu len tie najzakladnejsie a najpotrebnejsie vlastnosti. Dalej sa uz robi len podla reakcii uzivatelov a skusenosti prevadzkovatela, za pochodu.

  18. John – monetizace programátora:
    pokud to chceš jednorázově napsat, vyplatí­ se jednorázově zaplatit. Pokud to chceš naprogramovat a dále se o ten web starat a rozví­jet ho, je lepší­ programátora angažovat procenty ze zisku.

    Ivan, Cappy, John – návštěvnické rozhraní­:
    ono je to jedno jak to to rozhraní­ bude vypadat, hlavně aby se návštěvní­k pohyboval. Návštěví­ci jsou jako žraloci a furt si chtěj klikat. Viděl bych to na několik nejdůležitější­ch základní­ch kombinací­ na HP (hlavní­ page), aby to návštěvní­ka “trklo” jak se má pohybovat a zbytek si dokliká. Předem daná struktura by nebyla, protože by se generovala podle jeho historie klikání­. Tedy struktura webu ne jako strom, ale jako prolinkovaná změt odevšud všade. Dí­ky tomu, že návštěvní­k bude zpoÄ�átku popostrÄ�en z HP, pochopí­ jak na to a pak si sám nakliká “strom” jak bude chtí­t (někdo zaÄ�ne průhledným záchodovým okénkem s výhledem do lesa a někdo jižní­ lokalitou s dvěma koupelnami. U obou návštěvní­ků to bude mí­t logiku pro ně. PřiÄ�emž hlavní­ “popostrkovací­” přehledy na HP, by se generovali z návštěvnicky nejÄ�astější­ch kombinací­.

  19. TeÄ�ka zpětně jsem se vrátil abych si přeÄ�tl celou tu diskuzi znova a napadlo mě, že proÄ� neudělat všechny možnosti najednou, ať si návštěvní­k vybere.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *