Francouzsti studenti

Loni jsme mel dva francouzske studenty na internshipu v Kalifornii. Delali neuveritelne pomalu, ale nejaky smysl to melo. Pomohli nastartovat Shipito ve Francii. Pracovali hlavne na marketingu. A zakaznici z Francie zacali vyrazneji pribyvat.

Letos jsem vzal dalsi studenty z Francie. Internship jim mel skoncit na konci tydne, ale v pondeli uz jsem to nevydrzel a ukoncil to.

V zivote jsem nevidel nekoho s tak dokonalou schopnosti udelat male mnozstvi prace za cely den. Dokazali roztahnout cinnost co zabere par minut do osmi hodin.

Treba podat inzerat na Craigslit pro ne byla prace na 2-3 hodiny. Kdyz to delam sam tak mi to zabere asi 2-3 minuty. Kdyz jim nekdo zadal nejakou praci tak po par minutach zmizeli (treba nafotit nejake zbozi do specialnich nabidek). A sli ke svym pocitacum. Takze to vypadalo, ze jsou porad zaneprazdneni nejakou praci. Kdyz jsem se jich zeptal na praci tak se vzdy udivene koukali zpet a nedokazali nic rict. Ale ten pohled v jejich ocich byl neskutecny. Jakoby je ta ma otazka uplne prekvapila, protoze maji pocit, ze vsechno perfektne slape.

Ja jsem si rikal, ze tak strasne “ojebavace” jsem snad v zivote nevidel. Jedna moje americka zamestnankyne se to snazila vysvetlit ze to muze byt “cultural thing”. Asi to chtela vysvetlit nejak pozitivne (po americku). Ja jsem byl v soku, ze nekdo dokazal pracovat jeste pomaleji nez studenti z lonska. Manzelka me rekla, ze zacinam byt naivni jak americani, kteri si mysli, ze vsechno dobre dopadne a vsichni lidi se budou snazit sami od sebe. No nevim…

Spread the love

35 thoughts on “Francouzsti studenti

  1. Bez urazky, ale vetsina frantiku jsou netahla, vsichni absolventi by nejradsi pracovali ve statnim (kde se pracuje presne stylem, ktery John v clanku popisuje) anebo by rovnou cely zivot prostavkovali…

  2. Cas jsem pracoval pro francouzskou firmu a ona to fakt je ta "cultural thing".

    Tam to vali stylem klidek, pohoda. Dame bagetu a po obede treba mensi stavku. Bud rad, ze ti nezalozili odbory 🙂

  3. v UK je to podobny… kecat hodiny o nicem na meetincich na to je uzije ale udelat neco poradne to ne. Taky je to vsude videt v praci i doma… lidi si nic neudelaj ani na vlastim … znam lidi co si platej zahradnika aby jim sekal travu na zahrade 2 x 2m. Uvarit si samy jim je zatezko. vychovat vlastni deti jim musi nany pak au-pair…

    Asi tyhle zeme zkazili ty jejich kolonie a jak ja rikam "..not enough hardship"

  4. Jj, Francouzi jsou nemakačenka. Dělám s nimi dnes a denně a je to přesně stejné. Mám Francii i tamní lidi strašně rád, ale podnikání tam funguje na poněkud jiných základech než v USA a dokonce i než u nás. Minulý týden jsem byl v Paříži na Eurosatory tlumočit. Zatímco německé, české či americké firmy makali až do pátku, kdy veletrh končil, Frantíci to zapíchli ve čtvrtek a v pátek na většině stánků již nikdo nebyl. Ve Francii se business dělá spíše na dlouhém obědě nebo večeři než v kanceláři. Pokud s nimi člověk nedokáže posedět 3 hodinky u oběda, vyslechnout si legrační historky z prostředí firmy a na konci oběda se zmínit o nějakých možnostech dodávek, nemá šanci zde nic prodat. S jednou firmou z Čech jezdíme do Francie prodávat ocelové konstrukce a kontejnery a vždycky to je tak, že musíme jet alespoň na 5 – 7 dní. Francouzi nás pohostí, pozvou na sportovní utkání v rugby nebo fotbale a teprve den před naším odjezdem se začne opravdu makat. Kdybychom tam ale ten týden nezůstali tak neprodáme nic. Prostě jiný kraj, jiný mrav.

    Na druhou stranu jsou tam ale i firmy takové světovější, kde se opravdu maká, ale většinou to jsou pobočky zahraničních firem :).

  5. Mam kamose z Francie uz dost let a sam rika ze nema rad Francouze 😀 On sam je opak typickyho frantika, porad maka, nema rad levici a je “za vodou”. Jeho manzelka je z USA…myslenim nepatri do sve zeme ale spis za ocean.

  6. Nedávno jsem se vrátil z Francie a máš pravdu. Drtivá většina francouzů má zřejmě 5 hodin na oběd, nikdo nic nedělá pořádně a pokud umí zapnout např. photoshop a udělat v něm vodorovnou čáru, tak osobě říká, že umí photoshop. Totální katastrofa a doteď mi kamarádka co tam studie architekturu říká, že nerozumí tomu, jak někdo jako francouzi mohli postavit Eiffelovku 😀

  7. No pracoval jsem pro fran. banku a kdyz meeting zacinal v 9 tak jsem tam sedel sam az do 9-10(15) pohoda klidek. Nedalo se to vydrzet.

  8. No vidíš Johne, a já jsme celý tento týden jen prospal :), takže mám ještě menší produktivitu, než ti tví dva studenti.

    Byl jsem v sobotu do rána na festivalu, a probudil jsem se z toho pořádně až dnes v pátek v9 hodin.

    Mezitím jsem si chodil venku (bylo pěkně), zašel na nějaká jídla do restaurace.

    Tak si říkám, že ti francouzi jsou ještě rychlíci :).

  9. aj ja riesim podobny problem, ale tu u nas – prijal som novu pracovnicku, ma uz nejake skusenosti, tak som ju rovno posadil k pocitacu a nechal robit nejake papiere. ludia, to co inak trva cca 8-10 hodin, ona robi cca 40hod. pozeral som detailne co robi a zistujem, ze na niektorych vylozene zbytocnych aktivitach travi neskutocne vela casu… som z toho nestastny, neviem, ako to riesit – ci jej to povedat, nejako ju povzbudit do tempa, alebo proste vyrazit…

  10. Cappy: Taky mě tahle otázka napadla po přečtení komentářů. Tím nechci říct, že bych těm komentářům nevěřil 😉

  11. Cappy: Nejsme bohatší proto, že ve Francii takto funguje celá jejich ekonomika, takže ta země celkem jede. Navíc mají Frantíci vynikající infrastrukturu (kdo někdy jel po francouzské dálnici tak ten rozdíl oproti ČR je fakt propastný) a nezažili komunismus. Mě nejvíce dojímá jejich systém slev v supermarketech – když nakoupíš zboží dostaneš slevu, ale ta platí až pro příští návštěvu (většinou až za týden po nákupu), prodavačky ti nandají zboží do tašky, apod. Tím vším podporují ekonomiku a zvyšují tržby. A i když v takovém Carrefouru na předměstí Toulouse nebo Paříže je problém zaparkovat a čekací doba u kasy je klidně i hodinu, nikdo nenadává, protože jsou na to zvyklí. Ekonomika Francie podle mě stojí právě na dokonalé infrastruktuře a vcelku slušných službách. Všichn chodí do restaurace na obědy a večeře a tím podporují ekonomiku. Díky tomu si majitel restaurace může koupit nové vybavení do kuchyně, apod. Francie je prostě tradiční západní země s fungujícím kapitalismem zatímco Česko je zatím jenom parodie na kapitalismus a to i přes to, že 99% Čechů je šikovnějších než ti nejšikovnější Frantíci, kteří si doma nevymění ani žárovku.

  12. Já jsem měl francouze nadřízeného a mám nejlepší zkušenost 🙂 Francouzi jsou fajn, dělal jsem s nima a můžu říci, že se nikam neženou – to je pravda, ale komunikace s nima je výborná.

    Nicméně komunikovat s čechy je občas za trest, když něco nejde řvou, drbou jsou na sebe občas hnusní atd.

    Aneb moje zkušenost z mezinárodní firmy.

  13. No, tak to je asi podobne, ako v UK, kde na zasrobovanie ziarovky potrebuju 3 ludi. Jeden srobuje, jeden drzi rebrik a jeden podava ziarovku. Francuz to mozno zvladne sam, ale trva mu to 4 hodiny.

    Prave preto tam maju tolko poliakov, slovakov, cechov, turkov, indov a kadecoho ineho, lebo niekto na nich musi makat. A mozno aj preto zacinaju vela velkych (aj strategickych) podnikov vlastnit Nemci. Vo FR to bude myslim podobne.

  14. 2Jaromir Adamek. Diky za podmetny komentar jako obvykle. Kdyz jedu na plaz tak na Manhattan Beach vzdycky potkam takoveho bezdomovce ve fialove bunde. Je krasne spokojeny a na vasechny se usmiva. Predstav si, ze je na te plazi porad (24 hodin denne). Uziva si krasne slunicka a more. No neni to nadhera? Myslim, ze toho prospi a uzije si jeste vice nez ty.

    Asi taky trochu zalezi kdo co chce dokazat nebo jak zit.

  15. To Jakub: Sorry ale nechces si zmenit nick…takhle se pak nerozezname.

    K tématu: Nejsou to jen Francouzi, úplně stejně jsou na tom Irové a k tomu je ještě horší, že je u nich tzv CHLAST faktor….je to snad jediná země, kde člověka omluví z práce za to že má kocovinu a kde se všichni poplácávají po zádech, jaká to byla úžasná noc když si z ní nic nepamatujou….nechápu.

    Ale je to s nimi i v práci: vše je pro ně složité, jsou pomalí, neefektivní a jak řikám ještě ten chlast faktor. Asi to záleží na národu, ale prostě lenost je v některých přímo zakořeněná…vždyť ty ženský tu jsou i líný kojit své vlastní děti. Dva dny a dost….takže srovnávám práci s kojením…

  16. jaromir: hele, myslim, ze treba za par let si uvedomis, ze ti uplne ujel vlak a budes totalne mimo misu…a nebo si to neuvedomis nikdy

  17. Je to naprostá pravda, frantíci jsou mistři v zašívání. O to je možná větší paradox, že jako země jsou velmi rozvinutý a západní terminologií bohatý národ.

  18. fantozzi: tak jí vysvětli, co je důležité a co ne… Třeba se s nějakými úkoly štve a vypiplívá je, protože si myslí, že jsou důležité a ony při tom nejsou…

    Já jsem taky perfekcionista, takže musím mít vše dokonalé, a to mě zdržuje, možná je stejná. Když ji řekneš, co je pro tebe důležité a co může trochu odbýt, protože to důležité není, tak bude dělat rychleji a přesto přesně v kvalitě, jakou požaduješ.

    Musíš s ní komunikovat, proč ji to vlastně nevysvětlíš?

  19. "…a proč teda nejsme mnohem bohatší než frantíci?"

    Každý stát má něco, takoví Japonci dělají dvakrát víc než my (žijí prací). Opravdu myslíš, že to jesltli je stát bohatý záleží jen na produktivitě lidí? Podle mě tam bude více faktorů (nerostné bohatství atd.).

    Možná když jsou pohodáři, tak většinu času vyhodí, ale zase se zaměří na to důležité (u nás někdy přes to řešení malých zbytečností není vidět na celek).

  20. John a kacer: Já jsem byl mimo mísu vždy… Jsem už "takovej pomalej" od narození :). Co někomu trvá dva měsíce, já dělám tři roky :). I když hodně závisí na motivaci, jestli mě daná věc baví dělat a nebo ne, a proto živnostničím, abych si práci vybíral sám a dělal jen to, co mě baví.

    Je to o tom, kam se chce člověk dostat. O mentalitě člověka, či lidí v dané zemi a o tom, že i cesta je cíl. Osobně se snažím svému tempu přizpůsobit to jak žiju, protože když pak strašně na něčem makám, tak jsem třeba 2 dny úplně mimo a nemůžu se soustředit, takže spíš dělám pozvolna.

    Ten bezdomovec mi připoměl jeden vtip. Sedí takhle rybář u moře a rybaří. Příjde k němu nějaký manager a začne se ho vyptávat co dělá, on na to, že celý den sedí u moře, dívá se na vlny, naloví 6 ryb, z toho tři sní jeho rodina, tři prodá a že si z toho vystačí. Načež mu manager začne vysvětlovat, že kdyby ulovil ryb 7, tak, že by za měsíc měl našetřeno na druhou udici, tím by pak chytal dohromady 14 ryb, za další měsíc by měl na malý zpuchřený člun, díky kterému by mohl vyjet na moře a nachytat 30 ryb denně, pak za další měsíc by mohl koupit malou síť a chytat 100 ryb denně, za rok by měl na malou motorovou loď, za dalš na velkou, a pak za další už by měl dvě lodě, tři lodě, a za pár let by měl největší flotilu v jižním Pacifiku. Na to se ho ten rybář ptá, co by s tím jako pak dělal. A manager mu odpoví, že by to pak všechno prodal, koupil si malý domek na pláži a mohl by do konce života jen tak chytak ryby, na což mu odpoví rybář, že to dělá už teď…

  21. Tím vším jsem chtěl jen říct, že jsem povoláním ITk (střední, nedostudovaná výška a druhá doštudovaná) a plně chápu ty ITky, co se na IT vykašlou a jdou chovat s rodinou ovce, či kozy. A užívají si klidu a jak se jim to pěkně množí :)…

    Johne promiň mi 4 příspěvky v článku, překonal jsem určitě místní rekord. Právě jsem se vyspal po dalším festivalu, chystám se probrat pro noviny fotky, a chce se mi psát :).

  22. S těmi koloniemi je to blbost, protože Portugalsko mělo na počet svých obyvatel snad největší kolonie ze všech, a bohatší než Portugalci jsme.

    Podle mě je to o tom jestli dělají lidé ve státě spolu jako Francouzi, nebo proti sobě, kdy jeden intenzivně 12 hodin deně kope díru a druhý ji stejně pracně zakopává.

    Ono je lepší když francouzský úředník celý den jen pije kafe a pak za hodinu podle systému vybere nejlevnější nabídku. Než v Česku kde se tvrdě dlouhodobě maká, aby na nic nebyl systém, nedalo se to překontrolovat, a pak se náročně zajistil výběr té nejdražší nabídky.

  23. Momo, není kolonie jako kolonie. Důkazem jsou Španělé, kteří všechno zlato prohýřili a promrhali příležitost. Pak příjdou lépe organizované státy, jako Británie a Francie a jasně zvítězí. Na druhou stranu Němci nikdy žádné pořádné neměli a přesto byli v první polovině dvacátého století mnohem silnějším státem. Česko zničilo pouze a jen komunismus. Stačí se podívat jaké jsou dodnes rozdíly mezi bývalým východním a západním Německem. Když se Čechy odtrhly od Rakouska, Rakousko ztratilo 2/3 své ekonomiky. To už mluví samo za sebe.

  24. Ahoj John, mna by zaujimalo ci by bolo mozne sa prihlasit u teba na internship na buduci alebo pokial by to bolo mozne aj tento rok resp. leto.

    Dakujem 🙂

  25. Letos uz je vsechno obsazene. Francouzi odjeli a v patek prijizdeji dva studenti z CR. Internship na 2011 se resi na prelomu roku (leden 2011)

  26. Jen drobná poznámka ke zmínenému linku ve článku na "10% off each day". Buď nechápu jak to funguje nebo to nefunguje jak jsem to pochopil, ale ceny těch produktů jsou stejné už několik dní. Žádné 10% slevy nezaznamenávám – díval jsem se na nabídku Windows Vista Ultimate with Service Pack 1 včera a dnes teď i přes Google Archiv a cena je stále 2.00 credits + $104.3 minimálně již od 23.6.2010 http://webcache.googleusercontent.com/search?q=ca

    Nějaké vysvětlení?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *