Premyslim kdyby nekdo zakladal firmu jako FedEx, UPS nebo DHL v dnesni dobe jak by takova firma fungovala s vyuzitim dnesnich technologii.
Treba RFID & GPS.
Podle RFID chipu a GPS by se dalo presne poznat, kde se balik nachazi. Nekdo vlozi balik do auta tak se to hned zaregistruje. Ctecka na chipy a GPS by byla v kazdem aute, sklade a miste kde se zachazi s baliky.
Na webu na mapach byste mohli sledovat kde se balicek pohybuje. Hned by se videlo, ze balik byl treba nekde zapomenut.
Mohli byste videt kde je zrovna ridic a poslat mu SMS nebo pres web objednat prevzeti balicku. A pocitac by mohl ridici presne pocitat nejekonomictejsi cestu pro prevzeti nebo predani balicku od ruznych zakazniku. Misto stabilni cesty kde ridic kazdy den jezdi by se to mohlo dynamicky menit podle pozadavku zakazniku.
Misto pevnych cen by se to mohlo kalkulovat podle nabidky a poptavky na prepravni kapacity. Kdyz letaji prazdna letadla nebo auta tak mit zasilky levnejsi, aby se zaplnil prostor. Nekdo si rad pocka den navi, hlavne kdyz to bude levnejsi. Nekdo jiny zase potrebuje co nejrychlejsi sluzbu.
Ma nekdo dalsi napady?
v takovem pripade by musela byt velmi kvalitni antiteroriticka ochrana…precejen by se mohlo nekomu zamlouvat, ze presne na nejake misto mu nekdo doruci balicek a on si z klidu domova "balicek" aktivuje:-)
To dynamicke meneni je prilis slozite, me by stacil jeden bar kterym bych reguloval dobu dodani baliku a zaroven koukal na menici se cenu:)
Pro me napriklad doba dodani nehraje zas takovou roli, dulezita je cena a pojisteni. To sledovani je super, treba u UPS se mi ztratil 3ti balik z 10, tak jsem si rekl dost. Pri takhle presne detekci by se presne vedelo kde se balik ztratil a reklamace by treba netrvala mesic:(
Nápadů je spousta 😉
Nápad1: Třeba poskytovat 'white label' službu, tzn. umožníš na své infrastruktuře provozování přepravní služby/přeposílání někomu jinému.
Příklad: nějaká firma třeba provozuje spedici nebo paletovou přepravu, ale neumí kusové zásilky/přeposílání zásilek. Takto by je snadno pod svým jménem mohla nabídnout svým zákazníkům.
—–
Nápad 2: Nabídnout (placené) SOAP/XML rozhraní pro integraci s webem zákazníků… větší firmy, eshopy….
Je fakt, že něco takového by se dalo budovat lacinou "franšízovou" cestou podobně, jako fungují PPL dodávky u nás. Docela by mě zajímalo jak výhodné/nevýhodné by se jevily automatické třídící linky a jak je to z jejich propustností. Pokud bych měl maximálně automatický prvoz, asi bych zvážil tlačil flat rate boxy. (I tady by mohla být zajímavá kalkulace, nadruhou stranu letadla ) Docela praktická by byla možnost na přijetí do depa balíky zvážit a software by mohl spočítat jak nejvýhodněj je poskládat na palety do letadla (teda pokud je paleta v letadle limitována váhou a rozměry) – předpokládám, že boxy by měly "modulární" velikost.
Průšvih je, že když má člověk takhle plnou hlavu nápadů a nadšeně ze sebe chrlí jeden za druhým, semtam se mu do textu připlete nějaká blbost – v případě mého předchozího příspěvku je to čáast "nadruhou stanu letadla" která tam nemá co dělat. (Omluva)
Ještě jedna věc ohledně on-line GPS pozicování vozidla – myslím, že to může přinést určitá bezpečnostní rizika.
Kamarat robil na projekte pre DHL (tak 3 roky spat) a vacsina veci bola cielom:
– evidencia balikov podla RFID tagov
– pocitanie optimalnej pickup/delivery trasy (problem obchodneho cestujuceho takze optimalne to nikdy nebude — 12 miest je cca 20 milionov moznosti)
– predpovedanie vytazenosti a stanovenie ceny
Tieto veci boli podla neho velmi jednoduche, ale najvacsi problem bola integracia jednotlivych krajim lebo DHL nezakladala pobocky ale kupovala lokalne spolocnosti a kazda z nich mala vlastny system a sposob prace.
A cena na zaklade obsadenosti sa uz tiez pouziva lebo ked chcem nieco z Ciny tak mozem zaplatit postovne a mat to do 2-3 dni alebo mat postovne zadarmo a pride to tak za 5 – 10 dni
Z meho pohledu bych ocenil spis moznost dynamicke ceny a neco usetril. Nepotrebuju sledovat balik, jak se pohne o stopu. Uplne mi staci, kdyz vidim kazdy dilci krok. U FedExu mi to vyslo na 14 zaznamu, to si myslim je vic nez dost.
Takhle všechny velké logistické společnosti v současné době fungují (některé už dost dlouho).
Řekl bych, že dynamické plánování cest se už taky děje. Nicméně největší část zisků mají podobné společnosti ze stálých zákazníků, stálých tras, takže zabývat se ve větší míře optimalizací doručování pro jednotlivé endusery určitě není prioritou.
U lokálních logistických společností a messengerů by to bylo jiné kafe.
To RAGMO: Jde o to co je pro Tebe "každý dílčí krok". Podle mne je např. příchod na překladiště a odchod důležitá věc. Pokud zásilka cestuje přes půl světa tak může být těchto informací více, ale jsou pořád důležité protože vím, kde se "toulá". Jako u všeho – nezavděčíš se všem. Někomu stačí vědět, že balík přijde během dne, někdo by to nejraději chtěl vědět na minutu přesně….
"Misto pevnych cen by se to mohlo kalkulovat podle nabidky a poptavky na prepravni kapacity."
Tohle by fungovalo dobře na podnikatele, ale koncáci mají rádi pevné ceny, je to pro ně jednodušší.
Si myslím, že tyhle monitorovací systémy používá už dnes hodně firem, ale ty největší molochy (třeba česká pošta) v tom má největší bordel a nikdy nevíš, jestli ti doručí něco zítra a nebo až za týden a je otázka jestli vůbec chtějí být otevření (a to nejen u prestižních firem).
Když jsem byl před půl rokem na druhé největší poště v našem městě (má 45k lidí), tak mi hledali balík asi 5 minut. Po půl roce jsem tam byl znovu, a všiml si, že si na balíky už píšou jména, aby je hledali aspoň polovinu času, ale stejně je mají rozházené po asi 20m^2.
Ono RFID je fajn, určitě by pomohlo, ale myslím, že někdo mentálně nedospěl ještě ani k čárovému kódu, že by tito lidé a firmy potřebovali třeba koupit regály s písmenky, či začít dělat nějaké naprosto jednoduché systémy, které fungovaly jistě i před obdobím elektroniky…
A pokud mě něco v poslední době na doručovatelích štve, tak je to, že mě nepovažují za zákazníka, ti lidí co jezdí, jsou typicky předělaní profesionální řidiči, kteří se cítí být nějakou nadřazenou rasou, takže než RFID, bych spíš zavedl kurz asertivity, to by bylo asi největší vylepšení, a to jak u české pošty, tak u PPL a DPD. Ono už to, že vám zavolá někdo z PPL, nepředstaví se a jen řekne "Máte u nás balík", tak to je opravdu nedostatečná informace, tito lidé ani neumí komunikovat.
Jako sledování balíků a cena přepravy není vše… Myslím, že dnes je technika dobrá, ale zapracoval bych na lidech.
Na to sledování není potřeba RFID, stačí obyčejné čárové kódy. Vozidlo naloží zásilky, a ke gps vozidlu je znám jejich seznam sestavený podle čárových kódů.
coolio – když máš RFID, tak nemusíš při naskladňování ty kody odečítat – ušetříš čas, a automaticky si zkontroluješ, že žádná zásilka ti nechybí.
A eliminujes lidsky faktor, ze nekdo neco naskenuje blbe nebo vubec.
Ten business je stary 100 let.
Bylo v roce 1. sledovani zasilek? Nebylo – a nic se nedelo.
Sledovani zasilek, jakkoliv dokonale, neni unikatnim sales-pointem, ktery by zajistil pozici no.1 na trhu.
Je spousta jinych veci, ktere zakaznici potrebuji, a ktere jim forwarderi nedaji.. nebo – a to je castejsi – nechteji dat.
Jaromir to vidi nejvice realne, jak to funguje v CR. Kurz asertivity – souhlas. RFID ma smysl resit po svete (treba bych cipy uvital na kontejnerovych fcl a lcl zasilkach z USA), v EU barcode staci, vetsine zakazniku v CR je uplne jedno, kde zasilku prave maji (hlavne kdyz se prepravi pres noc, nez se vyspi). Sledovacu je male procento. S temi SMS jsem jiny dorucovaci system zkousel. Travil jsem na tom takoveho casu, ze jsem to zrusil. Zakazniky zajima hlavne cena, cas, spolehlivost, pojistka a hlavne upozorneni, co mohou cekat, jaka rizika. Nizsi cena za pomalejsi dodaci lhutu v CR boduje. Jakykoliv skryty poplatek, skryta poznamka o tom, ze cas neni garantovan s sebou nese odchod zakaznika. Spis na tu transparentnost bych se zameroval.
Ale s tim RFID pro naskladnovani a eliminaci lidskych chyb by to mohlo byt super. Kdyz budou naklady prijatelne a usetri mi to cas, tak bych do toho sel..
Taky souhlasím s tím, že RFID může být pro vnitřní fungování přepravní firmy přínosem, protože kdekoliv na trase může být spousta kontrolních bezkontaktních bodů, které budou zásilky sledovat (třeba jen při projetí na páse) a pak že odpadne lidský faktor.
Jen jsem chtěl upozornit, že tohle jsou spíše výhody pro vnitřní fungování firmy. Dnes, kdy začíná většinou fungovat doručení do dalšího dne by mě opravdu zajímalo, kolik procent lidí sleduje aktivně svoji zásilku…
Jasně něco jiného je třeba u posílání přes hranice, nebo u firemních zákazníků (kteří potřebují vědět, jestli to došlo a mít tak návaznost třeba na zaplacení u opravdu velkých zásilek atd.) ale hlavní úloha je sledovat zásilky po moři, či něco, co jde opravdu dlouho (týdny).
A pak jsem chtěl napsat, že když tohle nebude výhoda pro většinu zákazníků (protože opravdu hodně lidí nemá ani Internet a i ti co ho mají třeba nemají email, a i když ho mají nenapadne je sledovat zásilku), tak bych se zaměřil na samotnou osobnost doručovatele (aby byl milý, vstřícný atd.), protože s tím se setkává 100% lidí.
Ale chápu, že takové sledování zásilek je pro firmu typu Shipito naprosto super výhoda, protože lidé kteří Shipito používají jsou přesně ti, co umí používat Internet daným způsobem a ocenili by sledování zásilek…
Rfid rulez, za chvili to budeme mit v autech a za cas to bude i pod kuzi 🙂
Honziku tady ses mimo. Veci jako posilat ridicovi smsky a on si je snad bude za jizdy cist – nepruchodne. Rozjet novou firmu na tomto dobre pokrytym poli s tim, ze bys nabidl detailni sledovani zasilek je fakt malo. Musela by se pripojit nizsi cena nez konkurence, infrastruktura a co ja vim co jeste. Jinak pokracuj ve vsech moznych napadech, nedavno jsem poprvy vyuzil Shipito (a pravdepodobne naposled kvuli zmene limitu za tri mesice na 22eur – ale jinak maximalni spokojenost,diky)