To pisou na blogu Signal vs. Noise. S jejich nazory se ztotozuji, ale s timto mam trosku problem.
Ono se to hrozne dobre rika, kdyz uz je po bitve. Podivat se zpet a zhodnotit jak jsem vse dobre udelal. Vsechna rozhodnuti, ktera vedla k uspechu vypadaji strasne logicky a daji se krasne vysvetlit. Jenze na bitevnim poli to vetsinou vypada uplne jinak. Nejistota. Nedostatek informaci. Clovek jede podle citu a sam nevi jestli skutecne dela dobra rozhodnuti.
Mozna to nechapu, ale co je vlastne ten nejlepsi napad? Jak to poznat? Co kdyz si myslim, ze to co prave delam je muj nejlepsi napad, ale stacilo by zkusit neco jineho (na coz neni cas) a zjistit, ze to je jeste lepsi napad.
Kdo rozhoduje co je nejlepsi napad? Ja sam podle toho co me bavi delat? Nebo zakaznici podle toho za co jsou ochotni nejvice platit, ale pritom to je prace, kterou sam nenavidim? Je tohle ten nejlepsi napad?
Casto podnikani, ktere je “sexy” pritahuje obrovske mnozstvi lidi a je v nem nejvetsi konkurence. Kazdy to chce delat a vydelat penize je hodne tezke. Treba to tak funguje v realitach. Kazdy chce byt Donald Trump a delat realitni ksefty. Predstavuji si, ze budou jezdit v krasnem aute. Moc nepracovat. Sem tam koupit nebo prodat krasnou nemovitost. Ale vetsina lidi co se do toho amatersky pusti vubec neuspeje. Ale pritom si mysleli, ze to byl nejlepsi napad.
Jina podnikani, ktera tak atraktivne nepusobi muzou byt zlatym dolem. Tak co je teda ten nejlepsi napad? Rozhoduje te si to sami nebo nechavate rozhodnout zakazniky?
asi je potreba venovat se vice napadum a jednou za cas zhodnotit, ktery byl "nejlepsi" a tomu se venovat vice… 😉
Osobně se mi ten článek líbí a ztotožňuji se s ním. Člověk se může pustit do spousty projektů, ale má čas si “vyhrát” jen s několika málo. A to by měly být ty pro něj nejzajímavější. Protože pak přijdou dříve či později buďto peníze, nebo zkušenosti, které se pak promění zase v peníze. Howg.
A i když člověk už zná svůj nejlepší nápad, tak je někdy potřeba věnovat se i těm horším, aby na ten nejlepší vůbec měl dostatek zdrojů :).
No Hamletovska otazka "Byt ci nebyt", jestli se neco nevdari pak si clovek nadava ale co kdyz uz byl jen jeden krocik k uspechu? nebo jde neco az podezrele moc dobre a pak malej zadrhel te odstavi zas sejkspir vsak? hodnotit svuj nejlepsi projekt se da jen z odstupem casu, kdyz clovek neni tak spetej s jeho praci. Protoze pak se otevri oci a ukazese ze mozna blbej projekt me vlastne nakopnul do super busines
Víc kontextu je v rozhovoru, ze kterého přišla pro tento článek inspirace: http://www.youtube.com/watch?v=fPrvnlvnu-k
Přijde mi, že možná něco trochu bude na tom strachu, který zmiňoval Jason…
"Kdo rozhoduje co je nejlepsi napad? Ja sam podle toho co me bavi delat?"
Áno, to je presné. Treba robiť čo ťa baví a potom v tom ľahko budeš najlepší = úspešný.
Souhlas s Igorem, podle mych zkusenosti je "nejlepsi" napad jednoznacne co bavi tebe 🙂 Jaky ma smysl delat na necem co zrovna leti a tebe nebavi – jak v tom muzes byt dlouhodobe uspesny kdyz se budes s odporem premahat zjistovat si o oboru nove info, a vubec vstavat kazdy den abys natom delal, jen abys byl "v trendu"? Poslouchat lidi je strasne dulezite, ale az pak – az si vyberes to svoje. Jinak proti cloveku co ho ta vec bavi nemas sanci…
Jak pises s Donaldem Trumpem, jeste markantnejsi je to s internetovym marketingem, protoze je tam nizka bariera vstupu. Kazdy tunta dokaze stvorit web a dat tam adsense. Tisice lidi se pousti do rychle splacanych webu(prip. blogu) a vidi se jak vydelavaji statisice nebo miliony. Ale treba si neuvedomi, ze ty lidi co to delaji v prvni rade bavi tvorba tech webu nebo blogovani a ty prachy jsou "jen" hodne prijemny bonus. Myslim si ze i Johna musi bavit nejaky aspekt toho shipita, celkove zrejme ho bavi hledat zpusoby jak optimalizovat (usetrit naklady :D) a zrejme ho bavi vytvaret systemy, jak tu popisoval se svyma firmama.
I ja vidim plno veci kolem sveho oboru, kde vim ze by bylo hodne penez a bylo by JEDNODUSSI(technicky) to udelat nez to co delam ted. Ale vim ze to neni pro me, nebavilo by me to a dlouhodobe bych prohral.
Je jednoduche nechat se svest projekty kde clovek vidi jen $..jenze pokud te vyslovene nenaplnuje vydelavani penez (coz bohuzel vetsinu z nas ne i kdyz si to myslime 🙂 brzo ztrati to prvotni nadseni a je to utrpeni. Pokud byste to delali i zadarmo tak je to dobra volba. Jsou to vsechno klise ale to neznamena ze nejsou pravdiva 🙂
Samozrejme, zas tim nemyslim opravdu to delat zadarmo a zit v chudobe. Snazim se maximalizovat to co me bavi komercne, vyuzit novych trendu(treba facebook) apod. Koukam i na veci jako pruzkum trhu. Neznamena to vrhnout se do neceho jen proto ze me to bavi a na vsechno ostatni se vykaslat.
Ale pokud se skloubi tyhle veci myslim ze uspech je dlouhodbe temer jisty 🙂
Smarja to je dlouhej post, nevypadalo to tak kdyz jsem to psal, tak se omlouvam 😀
Ja to väčšinou robím tak, že rozbehnem viac projektov a po určitej dobe sa pozrem na finančné ukazovateľe a následne sa rozhodnem čo si v portfóliu nechám a čo naopak vyradím. Namiesto vyradených prídu zas ďalšie nápady a takto stále dookola.
Našťastie všetko čo robím ma baví, takže všetky projekty ktorým sa darí dobre ma zároveň aj bavia a tak sa nemusím pri nich trápiť. Ale ak by som mal mať akýkoľvek úspešný projekt, ktorý by ma zároveň nebavil asi by som sa ho nejakým spôsobom bavil.
Lebo robiť čo ma nebaví mi zožerie viac energie ako xx projektov ktoré ma bavia a pri ktorých si ani neuvedomujem, že vlastne pracujem. berem ich skôr ako hobby a nie ako prácu.
Je to tak jak píšeš. Člověk si často říká, že tohle bude fungovat, jak je to super a ono nic. A potom najednou vyjde něco o čem člověk měl pochybnosti. Nejhorší je podle mě nedělat nic – kdo nic nedělá nic nezkazí, ale také nevydělá.
Podle mě je vůbec nejtěžší na podnikání věc, které říkám tlak nákladů. Myslím si, že je to problém mnoha podnikatelů jenom se o tom příliš nemluví.
Všichni podnikatelé tvrdí, že je důležité podnikat pro lidi a na peníze myslet až v druhé řadě. Jenomže tohle říkají lidé právě vždycky až zpětně, když – jak píšeš v článku – hodnotí úspěšný projekt.
Ale realita je mnohem prostší. Podnikání je boj o peníze a o to vydělat na náklady. Nic víc a nic míň. Potom prostě člověk dělá činnosti, které mu vydělávají alespoň nějaké peníze než by přemýšlel o tom jak vydělat více a s menším nebo stejným úsilím.
Vidím to třeba sám na sobě. Překladatelství dělám již 15 let. Po celou tu dobu jsem pracoval především jako překladatel a vybudoval jsem si určitou pozici a agenturu s několika zaměstnanci.
Jenomže překladatelství mě přestávalo naplňovat, a tak jsem šel do internetu. Zpočátku docela úspěšně, koupil jsem za levno web, tři měsíce ho budoval, a pak prodal s neuvěřitelným ziskem 300%. Tohle se mi povedlo ještě jednou, takže jsem zjistil, že existují mnohem snazší způsoby jak vydělat peníze než je překládání. Pak začala historie directa a directoglobalu a vypadalo to, že to bude super i nadále. Nakonec to pro mě skončilo těžkou ztrátou v důsledku spousty chyb.
Takže jsem se zase musel vrátit k překladatelství, které mi vydělává na chleba a živobytí a něco málo navíc, abych mohl pomalu a postupně ztrátu directoglobal uhradit.
Přesto vím, že přes internet se dají vydělat peníze mnohem snadněji než překladatelstvím tak do toho nemohu jít, protože je potřeba z něčeho žít.
Otázka je jestli je to chyba nebo ne? Co by měl člověk udělat. Bavilo by mě rozvíjet internetové aktivity a myslím si, že i vím, kterým směrem se ubírat, ale přesto je člověk brzděn těmi náklady kolem a tou nutností vydělávat každý měsíc určitý balík peněz.
A podobnou situaci zažívá mnoho firem v mém okolí.
Nechci aby to vyznělo jako nějaká ubrečená zpověď majitele zkrachovalého projektu, ale spíše jako popis toho jak vypadá realita. Prostě často je namísto toho co má potenciál vydělat obrovské prachy nutné dělat činnosti které vydělávají málo, ale zas pořád a to právě kvůli těm fixním nákladům které je potřeba každý měsíc platit.
Vembl: vůbec to nejzní jako zpověď zkrachovalce :). Není nad osobní zkušenosti. Zkrachovalec by jsi byl tehdy, kdyby ses na všechno vykašlal a zkončil jako bezdomovec, či závislák.
Každý podnikatel musí zkoumat různé uličky a testovat, která z těch pěti není slepá :).
"Nejhorší je podle mě nedělat nic – kdo nic nedělá nic nezkazí, ale také nevydělá."
Jojo, tohle je základní myšlenka všech podnikatelů. A ti kdo nepodnikají se právě bojí zkoušet a nebo ztratit peníze. Potřebují jistoty ve všem.
Když se ale vrátím k tématu, podle mě žádný podnikatel neví, co bude úspešné, co byla ta "super" myšlenka, atd.
A nebo snad z vás někdo věděl PŘED začátkem toho, než zkusil novou věc, že to bude ono? Tedy pokud si to neříkáte u každé věci :), já si to skoro u každé věci říkám, že tohle bude super, ale ne vše výjde (i když mě toho vychází hodně…).
Jo to je muj pohled taky.. kdyz je neco uspesne tak me to bavi:-). Uspesne = vydelava to penize.
Kdyz ne tak me to nebavi. A rozhodne to co je dnes uspesne nebyl ten muj nejlepsi napad (podle meho nazoru) v okamziku kdy jsem to zacinal delat.
“Are you working on your best idea right now?”
Celá tahle idea je blbost, protože nikdo neví, co bude úspěšné a rovněž jestli ho nějaké podnikání bude bavit, dokud to nerozjede.
Mé finančně i pocitově nejúspěšnější podnikání vznikly všechny jen tak mimochodem a rozhodně bych na ně nepřišel kdybych si jednou sednul a řekl si “dnes začnu dělat jen na tom nejlepším” :). To je přece blbost. Člověk zkouší 10 věcí a dvě z toho jsou dobré jak z hlediska financí, tak ho baví a zbytek nějak sám od sebe odumře, ale nejde to naplánovat (já tedy věštecké schopnosti nemám).
Řekněte mi, že vy jste si někdo řekl, TOHLE je super, vydělá mi to peníze, baví mě to a je to má nejlepší myšlenka a ono to fakt takhle bylo?
Ty nejúspěšnější věci jsou typicky ty největší maličkosti a blbosti, o kterých by to člověk ani neřekl a vznikají opravdu samy od sebe na základě toho, že je chtějí ZíKAZNíCI. Na to nejlepší vždy přišli mí zákazníci a ne já…
Já si radši u každého nápadu neříkám nic. Pocity jsou pocity, realita je vždycky jiná. Zkouším a pak dělám určitá rozhodnutí a z nich teprv názory.
Jestli chceš zaplnit nový sklad, zkus dropshipping. Hledáme partnera pro 14 zemí evropy, kde ted operujeme. Zákazniky máme.
Tak jsem si vzpoměl na tebe.
Due date end of April.
Ahoj Johne je na tebe nějaký kontakt? Potřeboval bych se s tebou na něčem domluvit. Trochu jsem hledal a žádný email jsem nenašel ale budu hledat dál. Pokud bys přečetl tento koment dřív než zjistím tvoji emailovou adresu, tak mne kontaktuj na mail co zadávám při psaní komentářů, určitě ho někde uvnitř systému vidíš.
Díky
Najlepsie napady na podnikanie prinasa zivot a vznikaju spontanne, pri rozhovore, ked nieco clovek vidi, alebo si nieco precita a pod.
Kazdy napada na podnikanie sa javi na zaciatku ako dobry, ale ci v skutocnosti bude dobry, to ukaze iba cas, pretoze ekonomicky model podnikania sa neda vyskusat pokusne v laboratoriu, ale da sa vyskusat iba v praxi a iba ta ukaze, ze ci napad bol uspesny, alebo nie.
Jasne no… clovek by musel mit more zkusenosti, aby jeden ze svych (mnoha) napadu mohl nazvat jako nejlepsi… osobne ale nekdy pochybuji, ze treba ja budu mit nekdy takove schopnosti…. mozna ve velmi uzkem oboru, kteremu se clovek par let poctive venuje… tam pozna, zda je jeho inovace ta prava…