Ako začať podnikať?

Tak trošku na úvod.Velmi Vam fandim a pači sa mi,že niekto kto kto je profesionalom v podnikani sa vie podelit o svoje skusenosti s inými hoc aj ked to vyzera akoby to bolo zadarmo,totiž malokto poriadi dnes uz nieco len tak bez toho aby z toho mali nieaky užitok. Ale to ako to robí­te Vy sa mi pači.

No a vlastne prečo Vam pí­šem. Som len úplne obyčajný človek ktory je zamesnancom v nemeckej firme. Mam 23 rokov a akosi častejsie prichádzam nato,že byť radovým pracovní­kom a pracovant viac na inch ako na seba ma nebavy. Preto chcem začať podnikat no bojim sa velkoho kapitalu a presiteneho marketingu.

Vdnešnych časoch (hospodarskej kí­zi) je ovela tahsie si naist predmet podnikatelskej činnosti. A preto som rozmyslal rozbehnut nieco v oblasti interetoveho ochodu a sluzieb. Konkretne mam namysli predaj outdooroveho oblečenia a tiež nadrozmerných topanok.

Tiež ma napadá uberať sa smerom predaj kotlov na biopalivo a vyroba a predaj biomasi,ale to je uz dost asi naročné.

Nechcem velmi hladat tu cestu k podnikaniu ako vyrabat a predavat nieco co tu este nieje alebo čoho je malo, ale niečo včom by sa dalo konkurovat značkou ale aj cenou a kvalitnimi službami a s niakou perspektivou do budúcnosti.

Chcel by som vedieť či sa oplati začat podnikat tak ak chcem mat ešte nieaku istoto teda by som ostal zamestnacom a rozbehol by som pritom nieco čo by nebolo az tak na začiatku naročne na kapital?

Dakujem za skoru odpoved.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Moje odpoved (ctenari doplnte dalsi)
1. Zacal bych s tim co jsem schopen zvladnout. Radeji jednoduseji. Naucit se za behu a postupne.
2. Klidne bych podnikal pri zamestnani. Kdyz to jde zvladnout, tak proc ne. Zbytecne riskovat se nemusi vyplatit.
3. Obor. Neda se moc radit v cem a jak. To si kazdy musi vymyslet sam podle toho co mu sedi, co chce delat a v cem si najde zpusob jak se prosadit. Jestli to bude znamenat prodavat levne nebo draho, znackove nebo neznackove… to neni dulezite. Zpusobu jak podnikat je vice a kazdy unikatni zpusob muze vest k uspechu.
4. Diky krizi je mozna prave ted jednodussi najit nove podnikani, protoze dochazi k velkym zmenam ve spolecnosti a podnikani. To prinasi nove moznosti.

Spread the love

33 thoughts on “Ako začať podnikať?

  1. Podle mě je nejdůležitějším pravidlem "scratch your own itch" – tedy, pokud třeba už dlouho nemůžeš sehnat nadměrné boty, zkoušel jsi je objednat, víš kdo je prodává nebo kde je koupit, a že přitom normálně nejsou k sehnání, tak jdi do toho. Jestli tě to jen tak napadlo, kašli na to.

    Cíl je, jak využít to, co víš, jako přidanou hodnotu, a o daném problému toho víš zdaleka nejvíc když ho dlouhodobě řešíš.

    A ano, souhlasím s Johnem, začni při práci, bude to fuška, ale příjem po dobu než/jestli se byznys rozběhne je k nezaplacení…

  2. Scratch your own itch je velmi pekne receno. Takto vznikaji nejpraktictejsi podnikani.

    Nejhorsi je vymyslet do ceho se poustet jen podle toho na cem si myslim, ze nejvice vydelam.

  3. Mám pocit, že prodej už jenom obyčejných bot po internetu je poměrně záludná věc. Nechci vědět jak to bude probíhat u nadměrných velikostí:)

  4. Neviem, ale mám taký názor, že je iné podnikanie popri práci, či škole a iné podnikanie keď sa tomu človek má venovať a poriadne. Podnikanie je náročné na čas a preto si myslím, že človek, ktorý chce seriózne podnikať a živiť sa tým, mal by podnikať na plný úvazok. Jednak si myslím, že ak je človek donútený, vie urobiť pomaly "zázraky" a vloží do toho celé svoje úsilie aby dosiahol svoj cieľ. Ak je to "len tak", že môžno niečo z toho bude, šanca na úspech je malá. Môj názor, keď podnikať tak poriadne! (a nemyslým tým vysoké investície, ale úsilie a snahu pre dosiahnutie cieľa a predovšetým svoj čas).

  5. Osobne se mi libi boty pripadne ten outdoor.

    Abych minimalizoval pocatecni rizika, tak bych se zkusil domluvit na spolupraci s nekterym kamenym prodejcem. Sice budes mit asi mensi marzi, ale zase se ti snaz podari porozumnet sortimentu a kdyz ti obcas nekdo zbozi vrati, tak je budes mit kde vystavyt ve vyprodeji.

  6. Ahoj Johne

    Dik za tému a komentar.Myslim ze kriza ukazuje kde sa robia chyby ci uz v podnikoch alebo domacnostiach ale kedze vidim a som si isty ze strasne vela podnikov skrachovalo aj preto lebo mli vysoke plytvania,neefektyvne setrenie alebo zly ba dokonca nulovy podnikovy proces.Myslim ze aj ked unas na &slovesnku je to trochu ine pretoze Slovaci boli vzdy ten narod ktori setril a bude setrit a aj to mozno niektore podniky sa snazia sestrit unas viac ako niekde v zahranici.Myslienka ponukat asistencne služby v tejto oblasti nemusi byt az take zle,pretoze je kopec firiem po celom svete ktore koli tomu mozno aj skrachovali a mozno ich zisky su v cierny cislach.Ved kazda firma ma svojich manažerov smoje mozky ,ktore mozno rozmyslaju ako zlepsit produkt,vymslat nove inovacie ako lepsie predat atd ale ako efektivne mozno setrit od uplnych malickosti by isto stacilo aby tuto tazku do bubu prezili a verim ze isto by boli niektore firmi aj zato dobre zaplatili alebo sa mylim?

  7. Ber to tak, čím lehčí je v nějakém oboru začít podnikat (internetový obchod – zmiňovaný outdoor, nebo parfémy, hračky atd.) tím se musíš potýkat s větší konkurencí, protože to může dělat každý.

  8. Zásadní rady:

    – pokud tě nebaví to co děláš jako zaměstnanec, jako primární kritérium při rozhodování o tom, co bys chtěl dělat, si najdi něco, co tě baví, co tě zajímá a o čem něco víš. Podnikání přináší mnoho krizových situací, ve kterých s tím chce člověk praštit, ale čím víc tě ten obor nebo ta věc baví, tím budeš mít větší motivaci dělat věci, i když nebudou úplně příjemné.

    – někde si kup tuhle knížku – http://www.amazon.com/Crush-Time-Cash-Your-Passio… – přesně ukazuje na to, jak si ze svého koníčka udělat práci a je to platné u kohokoli.

    – Začni při zaměstnání. Jestli děláš třeba do pěti, tak od šesti do půlnoci máš hromadu času rozjet podnikání. Začínali jsme s kolegou na VŠ a trávili noci u počítače a ono to přišlo. Když člověk začne být na podnikáná závislý od prvního dne, je pod mnohem větším stresem a tlakem a nejedná vždy optimálně pro dlouhodobý rozvoj svojí firmy.

    a jenom mal poznámka k té biomase – třeba mě osobne chybí na netu služba, kde bych si mohl ty peletky nebo dřevěné brikety objednat online, porovnat nabídky prodejců, jejich ceny za dopravu a další podmínky. Palivo z biomasy většinou vyrábí a prodavají malé firmy, pily nebo překupníci,a na netu je toho o nich minimálně. Dej si tu práci, všechny je obtelefonuj nebo objeď osobně, získej kontakty a vytvoř databázi prodejců s aktuálními cenami atd.

    Čím víc prodejců tam budeš mít a služba bude populárnější, tím víc jich tam bude chtít mít taky svoji nabídu, budou ochtni platit za reklamu a nadstandardní služby, svoje data budeš moci prodávat dalším odběratelům a postupně budeš nejrelevantnější zdroj dat o tomto tržním segmentu na internetu – což je věc, která se už pak zpeněžuje sama. Pokud by ses třeba navíc s některými prodejci dohodl na provizích, tak o to líp.

    A podobný servis je možné vytvořit v mnoha jiných oborech, to palivo z biomasy mě ale napadlo, protože jsem tento problém osobně řešil.

  9. Komentatori ti poradili vyborne. Takisto som zacinal popri zamestnani a skole podnikat a islo to same od seba, pretoze bola obrovska chut. Teraz ti poradim dalsiu vec, ktora nebola spomenuta.

    Skus sa na podnikanie pozerat nie ako na zarobkovu cinnost, ale ako na ciel k zbohatnutiu. Poznam vela ludi s vela napadmi, ktori by radi predavali originalne produkty. Problem je, ze na jednom produkte by zarobili cca 150 Sk (odhadom), co by viedlo k zbohatnutiu az pri predaji obrovskeho mnozstva (pricom na zaciatku ich pri stasti predaju 15 mesacne, co moze byt demotivujuci faktor).

    Zavisi vsetko od toho, aky si typ cloveka. Napr. ak by si zarobil 1 milion Kc rocne (samozrejme v cistom po zdaneni), osobne by som povedal, ze bohatnes (je to predsa omnoho viac ako priemerna cista mzda v Kc). Nastav si latku vyssie a riad sa nou. Ak budes predavat pekny produkt, ktori ludia ocenia, a budes rok vkuse na tom zarabat v cistom 15 tisic Kc mesacne, asi to nebude to prave orechove.

  10. Poradil by prosím někdo, jak je to s tzv. "self employer" neboli živnostník v Americe (např. poskytování služeb – masér). Funguje to stejně jako při založení firmy? Pls o radu… 🙂 Thanks

    A otázka pro Johna: jsi v americe zdravotně pojištěný? Pokud vím, není to tam povinné a ten, kdo pojištěn je, to má k—–y drahé (protože pojištěný není každý tak aby měly pojišťovny z čeho žít).

  11. pre tom80: pokial viem bez pracovneho povolenia nie je mozne v USA pracovat, takze otazku zalozenia zivnosti by som ani neriesil (aj keby taka moznost bola), podla mna pre cudzinca bez zelenej karty je to tabu.

  12. Ako zacat s biznisom ak mam napad a plan ale nemam profesionalne skusenosti na rozbehnutie projektu a ako mam hladat spravnych ludi,ktory bi mi pomohli a nebat sa ze mi ukradnu napad.Ak chcem zalozit internetovu stranku s podnikatelskym zamerom co potrebujem k jeho zalozeniu a kam sa mam nasmerovat?Ako sa "odstartovat"

    Dakujem

  13. Filip [5]: Myslím si, že je větší risk dát výpověď a jít do podnikání, které ještě negeneruje dostatečný příjem. O tom, zda bude brát podnikání při práci každý z nás vážně se musí rozhodnout každý z nás. Někdo si bude jen tak hrát a nevěnovat se tomu pořádně a někdo to vezme jako svoji šanci a práci použije jako bezpečný způsob financování rozjezdu firmy.

  14. Tak a abych taky něco přidal do placu.

    Moje osobní zkušenost je, že je mnohem lepší začít podnikat za pochodu v zaměstnání. Jednak nebudeš riskovat budoucí příliv peněz, ale také je možno si tím zezačátku přidělávat. Rozjezd firmy je nejtěžší a věřím, že pro psychiku je v každém začátečním podnikately místo. Proto neváhej, dej svému podnikání na rozjezd plus-mínus rok a potom, když poznáš, že se ti to vyplatí, tak se v něm uchytni. Je to sice únavově skloubit dvě práce horší, ale pokud jsi přemýšlivý, dokážeš to.

    Já osobně jsem nedávno začal s MLM. Je to pro mě svým způsobem přivýdělek a také je možnost si tím v budoucnu napevno vydělávat. U tohoto způsobu je dobré to, že finance nejdou dolů. Ale kdybych měl hodnotit do čeho jít, tak tu každej může říct svůj názor a najdeme miliony způsobů.

    Hodně zdaru

  15. Hodnotné komentáře! Zvlášť Michal nahodil hezký typ na dobrý internetový start-up 🙂

    Musím taky něco přihodit. Osobně jsem zrovna v té fázi, kdy jsem přestal pracovat na plný úvazek v mém bývalém zaměstnání a více se věnuji podnikání, které jsem pomaličku rozbíhal už v průběhu minulého roku a nyní to chci nakopnout ještě výš. Avšak v zaměstnání teď pracuji na živnost – domluvil jsem se tam se šéfem. Do práce jezdím na porady a když je potřeba. Jinak tu práci odvedu odkudkoliv.

    Na podnikání asi není žádný recept. Hlavně člověk musí dělat to, co ho baví, v čem má zálibu. Já mám teď Kreativku jako koníček, který mi vyplňuje klidně 24 hodin denně – 7 dní v týdnu. Všechno, co vyděláme dáváme (se společníkem) znovu do firmy.

    Hlavní cíl je spokojený zákazník. Věřím totiž tomu, že jedině tento přístup funguje. A to v každém podnikání…

  16. Ja jsem taky zacinal pri zamestnani, a potom jak postupne prace v podnikani pribyvalo, byl jsem nucen zamestnani opustit.

    At se ale rozhodnes tak, nebo onak, preji hodne zdaru. 😉

  17. To Misha: Jo, s tou online službou pro dodávání biomasy to je dobrý nápad. Před časem jsem takto spustil eshop na dodávání lisovaných INKA-Palet po ČR a SR (http://www.lisovanepalety.cz) pro naše zákazníky – většinou malé firmy, kteří objednávají dopravu na MyFreight.cz a nemají palety pro své zásilky (šel jsem "Johnovou" cestou s minimálními náklady). Vlastně to dělám při svém hlavním podnikání (což je třeba srovnatelné s Tvým zaměstnáním). Jenže vidím, že se z toho pomalu začíná stávat další podnikání. Hlavní myšlenka dodávání těchto palet byla postavená v tomto smyslu: v buse Student Agency si cestující může koupit Corny tyčinky za 10,- Kč. Nikde jinde za tuto cenu je nevidím. Je to přeci skvělý nápad, než ji prodávat nad průměrnou cenou. Stejné to je i s nápoji. No a stejným způsobem jsem chtěl zákazníkům dodat ty INKA-palety, aby si je nemuseli kupovat v jiných e-shopech. Můžeš to tedy zkusit napojit na prodejce kotlů, ve kterých se ta biomasa spaluje. Ten, kdo dodává kotle, ať se stará o kotle a tebe vždy doporučí, když u tebe budou dobré ceny.

    Když budeš potřebovat řešit logistiku, není problém, ozvi se. Některým malým (i začínajícícm) firmám se staráme i o jejich zákazníky, takže majitel e-shopu pracuje třeba v Německu, přijde mu objednávka na dodání zboží z ČR do SR, přepošle nám ji na e-mail a hotovo.

    Držím palce.

  18. Adamek, pekny post. 🙂 Suhlasim so vsetkym.

    Pozor hlavne na ten zisk. Vela zacinajucich podnikatelov ponuka svoje sluzby/produkty casto prilis "ludsky"… Nizke ceny nie su terno a v CR/SR su skor prepadakom. Na to pozor, na zisk treba mysliet neustale, aj ked to znie na druhej strane trochu prehnane, John ti toto urcite tiez sam potvrdi.

  19. ako moze zarabat internetovy biznis ak sa jedna o on-line obchod a ponukaju sa tam rovnake produkty roznych dodavatelov ?

  20. Motivace:

    Souhlasí­m, že člověk musí­ dělat to, co ho baví­, když to bude dělat jen kvůli penězum, tak ho to nebude bavit a bude to vidět na tom podnikání­ a tí­m i na penězí­ch…

    Zaměstnání­:

    NEsouhlasí­m s tí­m skočit do podnikání­ jen tak a nechat zaměstnání­!!! Ze začátku podnikání­ je to spí­še o přemýšlení­ a samotné práce je málo. Když to řeknu pěkně česky vysraně :), můžete být v zaměstnání­, kde vás budou platit za to, že budete přemýšlet nad vaší­m podnikání­m, a pak po směně už budete jen dělat drobné změny ve svém podnikání­, na které jste přišli…

    Jestli si myslí­ někdo, že začne podnikat a hned bude tuna práce, zakázek a peněz, tak se mýlí­. Bude hlavně tuna přemýšlení­ co a jak, ale té finální­ práce je fakt málo, než se vám firma rozjede…

    Taky je pravda, že pracovat a podnikat je pěkný “záhul”, ale aspoň si člověk utří­dí­ život, popřemýšlí­ nad prioritami a ve výsledku bude ví­ce v klidu, než kdyby se zaměstnání­m seknul a pak neměl pení­ze na topení­ :)…

    Sám jsem začí­nal podnikat na vysoké škole…

    Mé rady:

    1) vše dělej maximálně levně a neutrácej, pokud budeš něco dělat na webu, tak udělej textový design za pět korun, raději než superd duper za 500 000 Kč, výjde to nastejno a jde to změnit.

    2) rozjěď jakoukoliv blbost (ale pamatuj na bod 1) ) nenech se nikým odradit

    3) nesnaž se dělat “DOKONAL퉔 podnikání­/produkt. Podnikání­ vychází­ z potřeby lidí­, ty jsi jen jeden a tak nikdy nebudeš vědět, co chtějí­ všichni tví­ zákazní­ci. Nemá smysl začí­t dělat nějakou dokonalost s tí­m, že ji budeš mí­t hotovou za 3 měsí­ce a po dvou letech 🙂 si řekneš jo konečně to mám, dáš to na trh a zjistí­š, že polovinu funkcí­ liději nechtějí­ a druhou chtějí­ nějak jinak :). TOHLE JE NEJDÅ®LEŽITÄšJŠí NA PODNIKíNí: Udělej naprosté funkční­ minimum, HNED ho dej do provozu, ať vydělává a pak postupně přidávej funkce podle požadavků lidí­…

    4) neboj se vlády, či bank, nějak bylo, nějak bude, i tvé účetnictví­ nebude dokonalé a pokud někdo bude chtí­t nají­t chybu, tak ji vždy najde, takže se soustřeď hlavně na pří­jmy a nesnaž se dělat půl dne účetnictví­ a zákony kolem… Rovněž je dobré mí­t ve všem pořádek, abys věděl, jak na tom finančně jsi, já napří­klad použí­vám na celé účetnictví­ jednoduché tabulky v OpenOffice…

    Vždy si uvědom, co je cí­lem podní­kání­ … Vytvářet zisk!!! Neboj se nastavit ziskové marže! Neboj se dát vyšší­ cenu, nebo to aspoň zkus. Nemysli si, že uděláš “terno”, když budeš něco prodávat o 50 procent levněji než konkurence. Pokud to nebudeš kupovat za desetinu toho, co konkurence, tak si zaděláš na bezesné noci a dluhy… Nasaď pro tebe VELMI profitabilní­ (+30-80%) ceny, neprodávej se ztrátou…

    5) vzdělej se o financí­ch, abys nezjistil (jako já), že jsi 5 let podnikal a vše si s prominutí­m prožral :), nakup knihy, čti zdroje na Internetu a věnuj tomu aspoň hodinku denně, ať ti vydělávají­ i pení­ze, které jsi vydělal. Jak je už jedno, jestli je vrazí­š do vlastní­ho businessu, či přebytky do (dividendových akcií­, spekulací­ s komoditami/akciemi/forexem, drahé mince, umělecká dí­la, nemovitosti). Zdá se to jako prkotina, ale kdybych dával do dividendových akcií­ to, co jsem prošustroval od roku 99-06, tak jsem dnes skoro za vodou, neudělej stejnou chybu jako já a nevrážej pení­ze někam jen proto, že jsi je vydělal a máš pocit, že musí­š tomuto světu něco vrátit, bud sví­ně :)!

  21. Pri rozhodovani o tom v com podnikat je potrebne zvazit aspon tieto veci:

    1. kolko volneho kapitalu – penazi mas , alebo si ochotny vlozit na zaciatku do podnikania

    2. vlastne skusenosti a znalosti v oblasti, v ktorej chces podnikat – ci to uz niekedy robil a vies ako sa to robi a co vsetko s tym suvisi

    3. v pripade, ak chces predavat tovar, treba si stanovit, ci tovar budes nakupovat a potom predavat /s tym suvisia dalsie veci, ako je sklad a pod./ alebo chces robit predaj iba na baze sprostredkovania

    Osobne si myslim, ze najprv si treba vsetko dobre premysliet a kedze nemas skusenosti s podnikanim skusila by som to najprv popri zamestnani v odbore, v ktorom mas nejake znalosti a uvidis, ci Ta podnikanie bavi, prinasa Ti zisk a chcel by si podnikat stale, alebo nie.

  22. Já osobně bych někomu, komu je 23 a je řadovým pracovníkem poradil zejména ať se ujistí, že chce podnikat a ne jen, že chce odněkud odejít. Udělat alespoň zárodek kariéry ve větší firmě je úžasná škola, proto bych s odchodem nespěchal.

    Nepovedených startupů je velmi vysoké procento, proto bych se do toho nevrhal po hlavě a myslel bych na zadní vrátka.

  23. Každý má dělat to, co ho baví. Uvrtat se někde ve firmě je jednoduché… Nakonec se člověk bude stresovat, jestli ho nevyhodí, proč mu nepřidali, či proč ho někdo jiný "přeskočil" na vyšší pozici. A kdykoliv vám kdokoliv může říct "bylo to fajn, teď tě už nepotřebujeme, dík, žes nám vydělal peníze… :)".

    Pokud při tom člověk začne ještě podnikat, má něco "svého", utřídí si život (donutí ho větší zátěž), pozná něco nového (což může být pěkná zábava) a vydělá časem i peníze.

  24. "Já osobně bych někomu, komu je 23 a je řadovým pracovníkem poradil zejména ať se ujistí, že chce podnikat a ne jen, že chce odněkud odejít. Udělat alespoň zárodek kariéry ve větší firmě je úžasná škola, proto bych s odchodem nespěchal."

    To je přesně ten postup, který nikam moc nevede. Kdo jiný, než někdo komu je 23, by měl ZKUSIT, zda ho bude bavit podnikat. A člověk to zjistí jen tak, že to zkusí. Jak jsem psal, bez problémů při zaměstnání.

  25. Zatim tu nepadla jedna zasadni věc ohledně rozhodnuti zda podnikat pri praci nebo zda do toho jit rovnou….

    Uvedu to na prikladu:

    Osobní náklady 15 tisíc kč/měsíc ty jsou at uz podnikám nebo jsem zamestnanec.

    Ale:

    Pokud jsem zamestnanec tak si vydělám 20 tisíc takže jsem po roce v plusu 60 tisíc.

    Pokud prestanu pracovat tak k nynějším 15 tisícum musím připočíst další náklady (soc. a zdr.pojištění, větší účet za telefon, benzin, kancl atd). Dám minimální částku + 10 tisíc.

    TEdy měsíční náklady jsou 25 tisíc.

    Ale příjem je nula, 0, zero prostě nic.

    TEdy jsem v mínusu za rok 300 tisíc. K tomu připočtěte ještě minimálně 100 tisíc na samotný rozjezd a jste 400 tisíc v mínusu.

    TAkže aby jste se dostal na nulu musíte za rok mít příjem 400 tisíc – a to pořád budete na nule!

    Ještě jste nevydelal ani korunu!

    Protože vydelané peníze jsou pouze ty, které vám zůstanou doma v madraci.

    A tohle si spousta zacinajicich podnikatelů neuvedomuje.

    Ze proste mit 200 tisíc a nemít 200 tisíc není rozdíl 200 tisíc ale ve skutecnosti je to rozdíl 400 tisíc…

    swen

  26. Johne a ostatní: Hledám nějaké weby s nabídkami a poptávkami amerických firem kvůli inspiraci. Rád bych rozjel podnikání z ČR pro US zákazníky jak radil v některých svých článcích John. Určitě se mrknu na guru.com a craigslist.org. Nicméně guru.com je zaměřeno na programátory a designéry. Na Craigslist jsem zatím nenarazil na nic co by se dalo provozovat z ČR.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *